PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sağ ön tekerden gelen cik cik ses

muti9
18/06/2012, 13:05
Arkdaslar merhaba benm aracımda sağ ön tekerden cik cik ses geliyo. gdişi fln. normal sadece ses yapıyor neden olabılır acaba?

Ziyaretçi048
18/06/2012, 14:29
benimde sol tekerden geliyor cik cik sesi. Ya balataların arasına ufak bir taş girdi ya balata yan sanayi olduğu için ısınınca çarpıldı diske sürtüyor yada disk koruması saç bir parça var o diske değiyor. Yada kötü senaryo aks dağılmak üzere.. bilyaları ses yapıyor.. oda uzak ihtimal titreme takırtı yoksa problem yok demektir

muti9
18/06/2012, 14:49
Yok abi otobanda falan yüksek hızda bile giderken titreme fln. yok. sadece cik cik ötüyo. sanırım dedğin seylerden biri. Yaz sonu Bakıma Gidicem O zmn Baktırırım artık. Belkıde aks körüğünü yağlayınca geçebilir. Bkıcaz artık.

Luc
18/06/2012, 15:11
Ses tam olarak nasil bilemiyorum ama; bazen ani fren yapildiginda lastik uzerinde duzlukler olusur. Gozle gorulmez fakat seyir halindeyken ses yapar. Bu gibi biseyde olabilir en basitinden. Tabi lastikler vurunca cik cik diye mi yoksa lap lap diye ses cikiyor tam tanimlayamadim :)

Carcharoth
18/06/2012, 15:20
Aynı ses bendede var ne olduğunu çözebilmiş değilim. Ama her zaman yapmıyor. Balatalara yıkamaya gittiğimde tazyikli su tutturdum düzeldi muhtemelen balata tozları bir yerlerde tıkanıp sese sebep oluyor. Çünkü çok hafif frene bastığımda ses kesiliyor. Sorunu ve çözümünü bulabilirseniz bizide bilgilendirin lütfen...

muti9
18/06/2012, 15:30
ewet aynen cik cik sesi geliyor. frene basınca ses olmuyor. bnde gecenlerde yıkattım arabayı 2 gun ses yapmadı sonra yıne ypmaya basladı. sanırım sorun balatada.

emrahisilti
18/06/2012, 15:58
Bendede lap lap yada lok lok seklinde ses geliyor aybasi on takima baktirma zamani geldi

matadorcuk
19/06/2012, 09:14
aynı sorun bendede var.ozellık ara sokaklarda yawas gıdeken cık cık otuyor frene basınca susuyor.sureklı boyle

ayaman
19/06/2012, 09:55
aynısı bende de var. onun sebebi balata ve fren disklerin dandikliğinden kaynaklı. ha bir de eskiden fren diskleri üretilirken bir toz koyarlarmış adıı tam olarak hatırlayamadım işte o toz kanseroloji madde içerdiğinden üretimde bu toz kullanılmıyor kullanılmadığı içinde o kuş ötmesi oluyor ;) ben başkasının yaklancısıyım ne kadar doğru o nuda bilmiyorum sadece daha önce bizim forumda okumuştum ;)

muti9
19/06/2012, 20:14
Aynen sorun o maddeden kaynaklı. Araştrdım öyleymiş. Arabayı yıkayınca o ses kayboluyor çünkü. Problem çözülmüştür :)

matadorcuk
19/06/2012, 20:24
aynısı bende de var. onun sebebi balata ve fren disklerin dandikliğinden kaynaklı. ha bir de eskiden fren diskleri üretilirken bir toz koyarlarmış adıı tam olarak hatırlayamadım işte o toz kanseroloji madde içerdiğinden üretimde bu toz kullanılmıyor kullanılmadığı içinde o kuş ötmesi oluyor ;) ben başkasının yaklancısıyım ne kadar doğru o nuda bilmiyorum sadece daha önce bizim forumda okumuştum ;)

Iyıde benımkı frene bastıgında ses kesılıyor.

mehmetvyz
19/06/2012, 21:00
o madde dediğiniz çok büyük ihtimal Aspest:)

ayaman
20/06/2012, 12:01
Iyıde benımkı frene bastıgında ses kesılıyor.
bende frene bastığımda durmaya yakın ciiiiiiiik diye bi ses geliyor. ayrıca 20-30 km hızla gittiğim dede cik cik cik cik diye bir ses geliyor hızlandığımda kesiliyor işte bu diskin kendisinden kaynaklı dikkat et araçların bir çoğunda var. bir de bizim diskler biraz da dandik olduğu için de yapıyor. ama seninki aşırı derece de yapıyorsa bildiğin tanıdığın bir usta varsa istersen bir göster derim

ayaman
20/06/2012, 12:03
o madde dediğiniz çok büyük ihtimal Aspest:)
olabilir adını tam olarak ahtırlayamıyorum epey önce forumdaki arkadaşlar yazmıştı onun için hatırlayamıyorum ;)

StrawBeeRy
20/06/2012, 12:13
balatalar şişmiş olabilir sökülüp temizlendiği zaman sorun kalmaz

muti9
20/06/2012, 15:16
o maddenin adı as :) ondan dolayı kaynaklanıyor. Açın Müziği Bakın keyfinize :)

LevenTgb
20/06/2012, 16:18
Arkadaslar aynı problem bende de var hatta aynı konu daha oncede açılmıştı ama sorun bulunamadı tam olarak anladığım kadarıyla kronik bir durum, ayrıca aspest yasaklandığı için kullanılmıyor tamam ama eğer sorun bununla alakalı olsa bu ses butun araçlarda olur diye düşünüyorum. Açıkcası punto da böyle bir sorun olması canımı sıkıyor yolda giderken Anadol gibi ses çıkartması canımı çok çok sıkıyor :(

Umarım bir care buluruz en kısa sürede...

srvtmstk
20/06/2012, 17:10
bende frene bastığımda durmaya yakın ciiiiiiiik diye bi ses geliyor. ayrıca 20-30 km hızla gittiğim dede cik cik cik cik diye bir ses geliyor hızlandığımda kesiliyor işte bu diskin kendisinden kaynaklı dikkat et araçların bir çoğunda var. bir de bizim diskler biraz da dandik olduğu için de yapıyor. ama seninki aşırı derece de yapıyorsa bildiğin tanıdığın bir usta varsa istersen bir göster derim

tam olarak benim arabanın 2 ay önceki kimselere tarifini yapamadığım sorununu anlatmışsın.. İstanbul Yolu - Tan Oto çözememişti bu sesin nereden geldiğini.. neyse ki kışlık lastiklerden yazlıklara geçerken, jantları da arkalı önlü birbiriyle değiştirdim.. Ses neredeyse yok denecek kadar azaldı.... Artık lastiklerden mi, jantlardan mı bilemiyorum :cool:

karasakal
29/01/2014, 19:28
Arkadaşlar benim aracımın da sağ tekerinden bir uğultu geliyor. Ama bilye sesi olmadığını söylediler. Özellikle derin virajlarda yavaş dönüşlerde ses daha belirgin oluyor. Birde bu ses sanki gaz pedalına vuruyor. Cvp Ltf...

aliscecen76
11/02/2014, 20:32
aynı sesten bendede vardı.düz yolumda giderken ses gidiyodu ama sağa sola dönerken ötüyodu.gıcık bi sesi vardı.2-3 gün oldu.simdilerde bi sıkıntı yok.

uumutarslan
14/07/2021, 23:37
Arkadaşlar herkese selamlar. Öncelikle yazdıklarınızı okudum aynı cik cik ötme sorunu bende de var. Frene basınca ses kesiliyor bu da balatalardan olduğunu düşündürüyor. Ama şöyle ekstra bir şey daha var. Direksiyonu hafif sola kırıyorum ses yoksa hemen oluyor, direksiyonu toparlıyorum ses kesiliyor, yine hafif sol yapıyorum ses geliyor. Neyden kaynaklıdır? Çözüm önerilerinizi bekliyorum. Uzun yol öncesi sıkıntı yaşamayalım. 🙄

Gpuntotr11
15/07/2021, 05:27
Amartisor üst takozlarindan olabilir.

uumutarslan
20/08/2021, 20:44
Ozan hocam ilginize teşekkür ederim. Sorun ön disklerin üzerinde biriken balata tozlarından kaynaklanıyormuş. Balata değişim zamanım da yaklaşmıştı. Uzun yol öncesi olduğu için ön iki diski ve balataları komple değiştirdim. Sorun çözüldü. İlginize tekrardan teşekkür ederim.

Ozer77
21/08/2021, 14:39
Ozan hocam ilginize teşekkür ederim. Sorun ön disklerin üzerinde biriken balata tozlarından kaynaklanıyormuş. Balata değişim zamanım da yaklaşmıştı. Uzun yol öncesi olduğu için ön iki diski ve balataları komple değiştirdim. Sorun çözüldü. İlginize tekrardan teşekkür ederim.Fiyatta paylaşsaydınız keşke

uumutarslan
21/08/2021, 14:50
Tabi ki Özer hocam:
- Ön iki disk + ön iki fren balatası (markalarını anımsayamadım şu anda) + işçilik: 620 TL ist/ikitelli sanayisi

EB1983
29/08/2021, 14:36
Ben de fren balatası yerinden çıkmış, ustanın eline düştü.. Geri taktı bir dolaşalım dedim.. Geri dönüşte ses yaptı.. Bunlar değişecek dedi.
Orginal balata 300 +80 işlik verdim