PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt Deneyimim...

cemyk
17/06/2012, 19:46
herkese merhaba,

uzun dönemdir kullandığım farklı yakıtların bendeki deneyimlerimi size aktarmak istedim. aracım 2011 model evo dinamik 26 000 km de.

genelde uzun yol kullamnırım ankaraya ayda 2-ve ya 3 kez gidip geliyorum.

-ilk olarak opet kullandım, opekt gayet iyi bir yakıt motoru biraza sesli çalıştırıyor fakat yakıt tuketimi normal seviyede sehir içi 5,8 ve 5,6

-shell gtl yakıt tavsiye üzerine kullandım. motor tamamen en sessiz sevide oldu ve performansta çok başarılı idi. ortalamayı 5,4 iel 5,2 arasına çekti kısacası cok memnundum. birde forumda genel incelemede totol exceliumun tavsiye edildiğini gördüm bunun üzerine denemek istedim. özellikle totalın kendi istasyonundan aldım.

- yaklasık 4 tam depo excelium kullandım. motoru çok sesli çalıştırdı. opetle ses seviyesi aşağı yukarı aynı , performans olarakta shell gtl yakın seviyede performans verdi. ama gtl kadar değil. ortalamadada 5,5 ile 5,2 arasında.

kullanım şartları genelde hepsinde aynı idi. istisnai durumlar hariç.

sonuç olarak shell gtl dizel olarak en iyi yakıt diyebilirim. ama pahalı. şuan 3,97 civarında. opet tam olarak normal bir dizel performansı alabilirsiniz. başarılı yakıt rahatlıkla alınabilir. total için ise kaliteli yakıt ama motoru neden sesli çalıştırdığını bilmiyorum ses olayı dışında performansı iyi. tabi gtl gibi bir rakibi olduğu için excellium yerine gtl i tercih ederim.

tamamiyle kendi aracımda aldığım sonuçlardır.

omer06
17/06/2012, 19:51
deneyimler için teşekürler

dogus618
17/06/2012, 21:12
shell gtl biraz ince bi yakıt daha çok yakıyor

lektonstar17
18/06/2012, 23:35
Deneyimlerini paylaştığın için teşekkürler.Ben de önceleri shell kullanırdım.Araç traktör gibi çalışırdı.Gtl i de denedim fakat daha sonra mazot-lpg karışımı çok ince bir yakıt olduğunu öğrenince bıraktım.Daha sonra totali deniyeyim dedim.Yakıtı aldıktan yarım saat sonra motordaki sesin azalmasını farkedince kulaklarıma inanamadım.Motor o kadar sakinleşti ve sessizleşti ki tarif edemem.Son depomda İstanbul içi yaklaşık 300 km yaptım ve ortalamam 5-5.1.

cemyk
19/06/2012, 08:59
Deneyimlerini paylaştığın için teşekkürler.Ben de önceleri shell kullanırdım.Araç traktör gibi çalışırdı.Gtl i de denedim fakat daha sonra mazot-lpg karışımı çok ince bir yakıt olduğunu öğrenince bıraktım.Daha sonra totali deniyeyim dedim.Yakıtı aldıktan yarım saat sonra motordaki sesin azalmasını farkedince kulaklarıma inanamadım.Motor o kadar sakinleşti ve sessizleşti ki tarif edemem.Son depomda İstanbul içi yaklaşık 300 km yaptım ve ortalamam 5-5.1.

valla bende özellikle yorumlara bakarak gittim total denedim ama sesin azalması bi yana arttı. anlam veremedim. ama performansta gtl ile aşağı yukarı aynı diyebilirim...

Ziyaretci040
19/06/2012, 09:24
valla bende özellikle yorumlara bakarak gittim total denedim ama sesin azalması bi yana arttı. anlam veremedim. ama performansta gtl ile aşağı yukarı aynı diyebilirim...

En son aldığım gtl 50 tl mazot ile , 230 km yaptım.Şehir içi agresif kullanımda aldığım sonuçtur.Ve ses olarakta çok azalma var.Psikolojikmi diye makara yapan arkadaşlar binince kızardılar. Abi fazla yaksın biraz ama ben arabamı seviyorum.

ayaman
19/06/2012, 09:47
shell gtl biraz ince bi yakıt daha çok yakıyor
kesinlikle dediğin gibi. çok ince bir yakıt ve yanma özelliği çok yüksek olduğundan diğerlerine göre daha az km yapar ama arkadaş daha farklı sonuç aolmış!!!! total excelium ses yapan bir yakıt değil hatta motoru en rahat çalıştıran yakıtlardan bir tanesi arkadaşın gözlemi ilginç ????

Luc
19/06/2012, 10:22
Yakiti hangi marka alirsaniz alin. Fakat surekli ayni yerden alin. Mesela Shell aliyorsaniz hep Shell alin.

Yakiti surekli farkli markalardan almakla, hep ayni marka almak arasinda ciddi bir fark var bilginiz olsun.

Sent from my GT-I9100 using 2

M@GIC
19/06/2012, 10:42
deneyim ve paylaşım için saol. Ankara otobanına girmeden po dan aldım. opete göre üstün diye bilirim.
motor rahat nefes almaya başladı ve üst devirlere rahat çıktığını gözlemledim

cosworth20
19/06/2012, 10:46
güzelll deneyim dostumm bilgiler için teşekkürlerrrr

cemyk
19/06/2012, 11:37
kesinlikle dediğin gibi. çok ince bir yakıt ve yanma özelliği çok yüksek olduğundan diğerlerine göre daha az km yapar ama arkadaş daha farklı sonuç aolmış!!!! total excelium ses yapan bir yakıt değil hatta motoru en rahat çalıştıran yakıtlardan bir tanesi arkadaşın gözlemi ilginç ????

yakıt ortalamasına bakarsak normal yakıyor gibi. ama tabi tercih meselesi. totaldaki ses olayını inankı bende çözemedim. hani bir depo alsam belki bişey vardır dicem ama 4 full depo kullandım. özellikle sabahları çalışmada ses çok farkediyor. birde shell gtl de ısşıklarda durdugumda motorun titreşimini hiç hissetmiyorum ama totalda ve diğerlerinde titremeyi hissediyorum. konu yanlış anlasılmasın kimseyi yönlendirmeye dair bir düşüncem yok. herkesin kendi deneyimleri daha gerçekcidir. bu arada motorum euro 5 olandan.

cosworth20
19/06/2012, 11:40
bi kere aklı kelden aldım artık yakıtı da shellden alıyorum ; ) gerçekten acaip memnunum shellden ya sanki pompacı olasım geliyor arabaya benzin alırken accık da ben de mi içsem die düşünüyorum hatta ; )

shellcininabisi
19/06/2012, 11:46
bende aracımda zamanzaman opet alıyorum ama çok yakıyor gibi geliyor bana.onun dışında PO kullanıyorum. PO kullanan yok mu? ses konusunda pek dikkat etmediğim gibi daha uzun mesafe gidiyorum gibi geliyor ve araç sanki daha rahat hızlanıyor gibi geliyor bana.
şimdi hafta sonu 1000 km yola çıkacağım (izmir - samsun) ve PO düşünüyorum