PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aynadaki sıcaklık sensörü için çözüm

celenlee
14/06/2012, 18:39
ÇÖZÜMÜ:
Dikiz aynasını tornavida yardımı ile kırmadan çıkardıktan sonra kolaylıkla değişim işlemini yapabilirsiniz ;)
Sağ dikiz aynasındaki ısı sensörü:

10kOhmluk NTC Tipi Sıcaklık Sensörü (Isındıkça direnci azalan sensörler/dirençler)

1.97Ohm 70C
~2kOhm 64C
9.7 kOhm 27C
10.9 kOhm 24C
12.2 kOhm 21C
13.5 kOhm 18C
18 kOhm 8C

Çok büyük ihtimal Karaköyden teminedilebilir..

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SORUN:

Sağ dikiz aynadaki,bozulan sıcaklık sensörleri için yetkili servisin komple ayna değişimi önerdiğini okudum eski konularda.

Şimdi benim araçta da benzer bir problem var.
Sensör doğru çalışıyor ancak kalibrasyonu bozuk.
Yani hava 15 dereceyken 60derece falan gözüküyor. bu aralar 75lerde :)
""" (-) değer vermesinden iyidir gerçi en azından klimam tam gaz çalışıyor :)"""

Öğrendiğim kadarıyla bu sensörler 2-3 TL lik sensörlermiş.
Bizdeki sensörün cinsini ve direnç değerini bilen bir arkadaş varsa eğer, problemi ucuza halledebileceğimiz bir sonuca bağlayalım.
PTC (Isındıkça direnci artan sensörler/dirençler)
NTC (Isındıkça direnci azalan sensörler/dirençler)

1. Çözüm: Bozulan sensör kablosuna 1kohm 3kohm 5kohm 10kohm gibi sensörleri sırayla takıp, 15-18 derece gibi bir değer bulduğumuzda,o direnci oraya sabitleyip, o sıcaklıkta sabit durmasını sağlayabiliriz. Bu sayede hem klima çalışır, hem de ısıtmada sorun çıkmaz.

2. Çözüm: Bu sensörün kohm değerini bilen bir kişi paylaşırsa karaköyden aynı dirence sahip sıcaklık sensöründen alıp kendimiz değiştirebiliriz.(En güzeli bu olur :) )

3.Çözüm(Benim problemimi yaşayanlar):
Kablonun ucuna sensöre paralel ve seri olarak deneyerek çeşitli büyüklükte dirençler takarak aynadaki sensörü kalibre edebiliriz. Eğer 2. çözüm için cevap gelmezse ben bunu deneyeceğim.

**Çok büyük ihtimal: Sensöre paralel bağlanan direnç, toplam direnci düşürecek ve akım artacak bu sayede yüksek gözüken sıcaklık değerim azalacak. Tam tersi olarak da:Göstergesi (-)lerde gözüken arkadaşlar da Sensöre seri direnç bağlayarak gözüken sıcaklığı yükseltebilirler diye düşünüyorum.

**Ama önce bir deneyip görmek lazım hangi durumda paralel hangi durumda seri bağlanması gerektiğini.

cuneyt-74
15/06/2012, 15:30
ayni fikir benimde aklima geldi ama aynayi parcalamadan nasil acariz onu merak ediyorum.

celenlee
22/06/2012, 19:25
Bugün yan sanayi aynamda bozulan sıcaklık sensörümü, eski orjandeki sensörle değiştirdim ;) Bu arada ölçümler alıp sensörün kaç ohmluk olduğunu ve hangi tip olduğu tespit etmiş oldum. İlk mesaja ekledim....

Genius
24/06/2012, 12:42
Aynadaki sıcaklık sensörünün nasıl söküldüğünüde resimli olarak eklersek daha faydalı olur. Bilgiler için çok teşekkürler...

celenlee
24/06/2012, 14:45
Aynadaki sıcaklık sensörünün nasıl söküldüğünüde resimli olarak eklersek daha faydalı olur. Bilgiler için çok teşekkürler...

**Açık halinin fotosunu çekmemiştim, eski aynanın fotosunu çeker ekerim.

Ayna camını tornavide yardımı ie çok kastırmadan çıkarttıktan sonra zaten sensörü hemen görüyorsunuz ;)

Sensörü tutuan tırnağı kırmadan çıkartmak nerdeyse imkansız.

Ayna camını çıkartıp bakan herkes nasıl yapıacağını çok net anlar ;)

celenlee
26/06/2012, 20:11
Aynanız sağlam ise bu beyaz yapışkanlı yerde yapışık haldedir :) Bu parça aynaya dişler ile tutturulmuş Aynay kumandasından tam yukarıya kaldırın. Sonra aynayı kırmyacak yumuşaklıkta, ancak kırılmayacak dayanımda bir şey ile aynanın altında kastırarak aynayı dışa doğru çıkartın.

Tornavidaya bir bez sararak yapabilirsiniz.
https://forum.grandepuntotr.com/attachment.php?attachmentid=21380&stc=1&d=1340730134

Bu da aynanın çıkmış olan hali: Tersten.
https://forum.grandepuntotr.com/attachment.php?attachmentid=21381&stc=1&d=1340730279

https://forum.grandepuntotr.com/attachment.php?attachmentid=21382&stc=1&d=1340730395

https://forum.grandepuntotr.com/attachment.php?attachmentid=21383&stc=1&d=1340730528

Son yapılacak işlem, sensör kablolarını kesip, yeni sensör kablolarını birleştirip/ lehimleyip/bantla izole etmek.

ahurkan
21/01/2013, 21:23
teşekkürler.peki aynayi geri yapıştıracakmıyız.

ferikci
06/02/2013, 11:36
ÇÖZÜMÜ:
Dikiz aynasını tornavida yardımı ile kırmadan çıkardıktan sonra kolaylıkla değişim işlemini yapabilirsiniz ;)
Sağ dikiz aynasındaki ısı sensörü:

10kOhmluk PTC Tipi Sıcaklık Sensörü (Isındıkça direnci artan sensörler/dirençler)

1.97Ohm 70C
~2kOhm 64C
9.7 kOhm 27C
10.9 kOhm 24C
12.2 kOhm 21C
13.5 kOhm 18C
18 kOhm 8C

Çok büyük ihtimal Karaköyden teminedilebilir..

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Verdiğiniz değerlere bakacak olursak sıcaklık arttıkça değeri düştüğünden dolayı NTC olması gerekmez mi?

celenlee
06/02/2013, 12:56
Verdiğiniz değerlere bakacak olursak sıcaklık arttıkça değeri düştüğünden dolayı NTC olması gerekmez mi?

Evet öyle olması gerekiyor :)

Artık hangi kafayla yazdıysak onu.. Düzeltelim.

Ergene
29/01/2014, 16:44
arkadaşlar bu nct tipi sensor nereden bulunur? ankarada yılıdırım elektronik de bile yok. lütfen yardım edebilir misiniz?

F14T
10/09/2014, 17:41
Merhabalar konu ile alakalı olarak 10k lık NTC'yi şuradan bulabilirsiniz:
10K NTC, 10K NTC, DİRENC.NET / Türkiyenin elektronik kompanent satış sitesi., , , ntc çeşitleri, NTC (https://www.direnc.net/10K-NTC,PR-6427.html)

Bende active aracıma takmayı düşünüyorum. Tesisatı acaba hangi pinlerde aynada? Dynamic sahibi arkadaş paylaşabilirse çok sevinirim.

Punde
11/01/2017, 13:32
Merhabalar.
Benim aracımda da dış sıcaklık ---C olarak görünüyor.
Alalı 2 ay oldu değişmedi. Dün eskaza aynam sapından kırıldı.
Kötü yerden kırıldığı için yenilemek zorunda kaldım.
Parçacıların çoğu sensörsüz ayna satıyordu. 20 TL farklı sensörlüsünü nuldum bir yerden, aldım.
Taktım ama hala ---C gösteriyor. Onda da problem çıktı aynanın içi dağıldı 2 saat sonra.
Aynı yerden başka markalısını aldım ama sonuç yine aynı. Hala ---C .
Bu arada ayna sağa sola düzgün dönüyor ama aşağı basınca yukarı, yukarı basınca aşağı hareket ediyor. İşimi görüyor diye dert etmedim, yine de bişey demek midir bilmiyorum.
Sonuç olarak içerden dış sıcaklığı 3 ayna değişimine rağmen göremiyorum.

volkan1065
11/01/2017, 14:19
Ayna kolunun kapıya tutturulan yerinde soket var. Aldığınınz aynanın bağlantıları ters olabilir. . Ayrıca NTS sensörün kabloları sokette doğru yere bağlımı ve karşısında kablo varmı bunu kontrol etmek gerekir. Araç donanım versiyonu nedir.

Punde
11/01/2017, 15:04
2008 model 1.4 Fire Active Dualogic
kablolar tam karşılıyor gibiydi ama doğru kablolar birbirini karşılıyor mu tabi bilemiyorum.

volkan1065
11/01/2017, 15:11
2008 model 1.4 Fire Active Dualogic
kablolar tam karşılıyor gibiydi ama doğru kablolar birbirini karşılıyor mu tabi bilemiyorum.

Resmini çekip buraya koyarsanız bir bakalım.

Punde
11/01/2017, 15:36
Onun için zaman lazım :)
Aynayı takarken kapattığım son bir kapak var. Kablolar da onun altında idi. Çıkartırken tırnakları kolay kırılır mı onun?
Yeni aldım zarar vermek istemiyorum.

Ezeldenberi
11/01/2017, 18:31
Ayna kolunun kapıya tutturulan yerinde soket var. Aldığınınz aynanın bağlantıları ters olabilir. . Ayrıca NTS sensörün kabloları sokette doğru yere bağlımı ve karşısında kablo varmı bunu kontrol etmek gerekir. Araç donanım versiyonu nedir.

Volkan bey, benim sıcaklık sensörüde bazen yanlış değerler gösteriyor. Bu sensörü temizleyerek düzeltme şansımız varmıdır? Yoksa yanlış ölçüm yapan her sensör kesinlikle bozulmuşmudur?
Malum aynanın içerisine su ve toz pislik giriyor.

volkan1065
12/01/2017, 08:32
Volkan bey, benim sıcaklık sensörüde bazen yanlış değerler gösteriyor. Bu sensörü temizleyerek düzeltme şansımız varmıdır? Yoksa yanlış ölçüm yapan her sensör kesinlikle bozulmuşmudur?
Malum aynanın içerisine su ve toz pislik giriyor.

Ayna altındaki söketi sök zafer hocam onu güzelce kolonya alkol gibi bir şeyle temizle kurusun tak düzelecektir. Sensör kolay bozulacak bir parça değil. Benimkide sıcak havada -30 yada soğuk havada 28 derece gibi abuk subuk sapıtıyordu. Soketi güzelce temziledim biraz biribire giren tırnaklarıda sıkıştırdım şimdi sorun yok. Olduki sensör bozuk onuda dert etmene gerek yok. N11 falan 10 K ntc sensör satılıyor 10 TL . Eskisini cıkarıp yerıne onu silikonla yapıştırırsın olur biter. Basit yani çözüm.

Ezeldenberi
12/01/2017, 11:24
Ayna altındaki söketi sök zafer hocam onu güzelce kolonya alkol gibi bir şeyle temizle kurusun tak düzelecektir. Sensör kolay bozulacak bir parça değil. Benimkide sıcak havada -30 yada soğuk havada 28 derece gibi abuk subuk sapıtıyordu. Soketi güzelce temziledim biraz biribire giren tırnaklarıda sıkıştırdım şimdi sorun yok. Olduki sensör bozuk onuda dert etmene gerek yok. N11 falan 10 K ntc sensör satılıyor 10 TL . Eskisini cıkarıp yerıne onu silikonla yapıştırırsın olur biter. Basit yani çözüm.
Volkan bey, aynen söylediğiniz bağlantı noktalarına baktım. Benim aracı boyayan ustalar sağ olsunlar o soketlerin içine boya kaçırmışlar. Büyük iğne ve kolanya ile temizleyip hhs200 le yağladım. Şuan gerçek sıcaklık değeri gösteriyor.İşlem tamam , ilerleyen günlerde bakalım, eğer sensörde bi sorun yoksa olay çözülmüştür . Tekrardan teşekkürler...
Sonuç olarak ısı değerleri sapıtıyor ise bağlantı soket temizliği sorunu çözüyor.

volkan1065
12/01/2017, 11:56
Volkan bey, aynen söylediğiniz bağlantı noktalarına baktım. Benim aracı boyayan ustalar sağ olsunlar o soketlerin içine boya kaçırmışlar. Büyük iğne ve kolanya ile temizleyip hhs200 le yağladım. Şuan gerçek sıcaklık değeri gösteriyor.İşlem tamam , ilerleyen günlerde bakalım, eğer sensörde bi sorun yoksa olay çözülmüştür . Tekrardan teşekkürler...
Sonuç olarak ısı değerleri sapıtıyor ise bağlantı soket temizliği sorunu çözüyor.

Bir ara yine kolonya yada saf alok ile fırca yardımı ile temizle gres kalmasın. Sonra silikonlu olan sıvı gresten sür. çünkü o kısım içi çok çabuk toz kapıyor . Sıvı gress te toz kapıpı çamurlaştırır yine temasssızlık yaptırır. Aslında kontak spreyi ile temizleyip etrafına bez bant sarsan sıkıntı olmaz.

edll
05/06/2017, 02:18
volkan kardeşim yine senin çok iyi anladığın bir konu.
benim normalde 2 satırlı göstergeydi ve 3 satırlısıylsa değişince ısı sensör tesisat sanırım bizimkilerde hiç yok ısı derece ekranda ---C görünüyor.
bunun tesisat yoksa tesisat çekilerek aktif hale gelmesi mümkünmü ve uğraştırır hiç elleme mi dersin.

volkan1065
05/06/2017, 08:15
volkan kardeşim yine senin çok iyi anladığın bir konu.
benim normalde 2 satırlı göstergeydi ve 3 satırlısıylsa değişince ısı sensör tesisat sanırım bizimkilerde hiç yok ısı derece ekranda ---C görünüyor.
bunun tesisat yoksa tesisat çekilerek aktif hale gelmesi mümkünmü ve uğraştırır hiç elleme mi dersin.

Abi sağ aynanın altındaki kapağı açıp bakman lazım. orda ana tesisattan gelen sokette iki tane ince kablo boşta ise tesisat hazır. N11 de metal uçlu NTC10 K termistör var. Ben ordan almıştım. benimde arasıra sıcaklık göstergesi sapıtıyordu ama sorun soketten cıkınca elimde kalmıştı. İki hafta önce başka bir arkadaşa hediye ettim taktı ve çalıştı. dediğim gibi ayna soketinin karşılıklı resmini çekersen bakmak lazım.

volkan1065
05/06/2017, 10:19
Aşağıda linkini verdiğim termistörü bizim araçlarda kullanabilirsiniz. Bizzat kendim test ettiğim üründür. Ayna değiştirmeye gerek yok. yada aracınızda yoksa bunu alup takabilirsiniz. çoğu araçta ayna altına kadar tesisat hazır kadaran göstergeside uyumlu ise tak çalıştır.

Kablolu Su Geçirmez 10k Ntc Isı Sensörü - n11.com (https://urun.n11.com/diger-aksesuar-yedek-parca/kablolu-su-gecirmez-10k-ntc-isi-sensoru-P153260051)

edll
05/06/2017, 16:29
Aşağıda linkini verdiğim termistörü bizim araçlarda kullanabilirsiniz. Bizzat kendim test ettiğim üründür. Ayna değiştirmeye gerek yok. yada aracınızda yoksa bunu alup takabilirsiniz. çoğu araçta ayna altına kadar tesisat hazır kadaran göstergeside uyumlu ise tak çalıştır.

Kablolu Su Geçirmez 10k Ntc Isı Sensörü - n11.com (https://urun.n11.com/diger-aksesuar-yedek-parca/kablolu-su-gecirmez-10k-ntc-isi-sensoru-P153260051)

siparişi verdim şimdi. minimum 10 TL sipariş olması gerekmiş. 3 adet istedim. belki bir iki arkadaşada lazım olur gibisinden. 1-2 saate söylediğin yerin resmini çekip atarım.

arenas
05/06/2017, 21:10
siparişi verdim şimdi. minimum 10 TL sipariş olması gerekmiş. 3 adet istedim. belki bir iki arkadaşada lazım olur gibisinden. 1-2 saate söylediğin yerin resmini çekip atarım.

1 tanesine talibim

edll
05/06/2017, 21:41
1 tanesine talibim

kardeşim gönderirim tabiki. çarşamba günü elimde olur yollarım sanada.

edll
05/06/2017, 21:51
volkan kardeşim sağ ayna içi böyle. şimdi top sende nasıl yapmam lazım :)

3484234841

volkan1065
05/06/2017, 22:54

3484234841

abi tesisat yok. Almadan baksaydın keşke ama bu ayndan giden kablo takip edilirse illaki bir yerde sokette vardır ama başka bir punto ile karşılatşrımak gerekir tesisatı. belki sigorta panelinin ordaki sokete kadar tesisat çekilmemiş olabilir.

arenas
05/06/2017, 23:24

3484234841

Hocam senin araba da benimki gibi 2011 grande ,donanım ismi 1.3 multijet mi?öyleyse bende de tesisat yok,bunu da çalmışlar[emoji35]

edll
05/06/2017, 23:31
bunu biz yapamayız anlaşılan.

volkan1065
05/06/2017, 23:32
Hocam senin araba da benimki gibi 2011 grande ,donanım ismi 1.3 multijet mi?öyleyse bende de tesisat yok,bunu da çalmışlar[emoji35]

abi söküp baktınmı bak resimde iki yer boş orda gri ikitane ince kablo olması gerekir. Bir çoğunda mevcut ama fıatın nasıl farklı malzeme tedarik ettiğini anlamak zor. Kontrol etmeden yok demek olmaz. Kapağı sök oraya bak.

edll
05/06/2017, 23:33
valla naapmışlarsa yapmışlar koymayı unutmuşlar belkide :)

volkan1065
05/06/2017, 23:34
bunu biz yapamayız anlaşılan.

yapılır abi olmayan cruz control tesisatı yapılıyorda bumu yapılmayacak :) sadece olan bir araçla karşılaştırmak yada tesisat şemasında bakmak lazım. Tabi uğraşmak varorası ayrı bir konu.

edll
05/06/2017, 23:39
yapılır abi olmayan cruz control tesisatı yapılıyorda bumu yapılmayacak :) sadece olan bir araçla karşılaştırmak yada tesisat şemasında bakmak lazım. Tabi uğraşmak varorası ayrı bir konu.

yinede hazır elimizde dursun aparat. zararı olmaz.
bişi daha sorayım seni yakalamışken. bu corsa d difüzör bizimkine uyuyor deniyor bu parça uygunmu anlarmısın.

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-aksesuar-tuning-corsa-d-uyumlu-difizor-piano-black-398279967/detay

volkan1065
05/06/2017, 23:45
yinede hazır elimizde dursun aparat. zararı olmaz.
bişi daha sorayım seni yakalamışken. bu corsa d difüzör bizimkine uyuyor deniyor bu parça uygunmu anlarmısın.

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-otomotiv-ekipmanlari-aksesuar-tuning-corsa-d-uyumlu-difizor-piano-black-398279967/detay

Arkadaşlarımın araçlarında var ama şahsen ben fibercilerin işine çok güvenmiyoruım. Gidip yerinde taktırmak daha mantıklı yada alıp taktıran varsa onun onayına göre almak gerekir. Bu çeşit uyumlu gibi sadece tek eksozlu olacak. Ben oldum olası abarth tamponlar harici bunları sevemedım :)

edll
05/06/2017, 23:48
bende aslına bakarsan yanları ve arka ek parçasını getirttim. okadar telefonda onay almama rağmen gelen parça oturmadı yerine. mersinde kısıtlı yerler olduğu için anca kargoyla getirtebiliyoruz böyle şeyleri. ve bakıp inceleme şansımız olmuyor.

edll
06/06/2017, 00:09

benim araca crise control takmak istedim. forumdan ali kardeş sağolsun dizayn ertti gönderdi ancak tesisatı tarif ettiğimde senin araç yurtdışı montaj olabilir tesisat farklı dendi. onun için senin araçta bende olmayan parça olabilir. volkan kardeşimin dediği gibi bir kontrol et bencede.

edll
06/06/2017, 03:24
yotube da şöyle bişi buldum. küçük bir fikir amacıyla seyretmekte fayda var. mantık olarak aynı.

https://www.youtube.com/watch?v=cVrD26_JZYk

volkan1065
06/06/2017, 08:10
Dediğim gibi videoda ana tesisat tarafında kablo var senin araçta yok.

acemi
06/06/2017, 09:49
benim araçta orjinal termistör var, sökünce kadranda ne gösteriyor?
her yıkamada sapıtıyor söküp kurtulayım :)

edll
06/06/2017, 13:02
benim araçta orjinal termistör var, sökünce kadranda ne gösteriyor?
her yıkamada sapıtıyor söküp kurtulayım :)

---C gösterio

edll
06/06/2017, 18:02
volkan kardeşim şoför tarafını kontrol edeyim dedim açtım orda 3 kablo var takılı 2 de boşta pin var.

https://i.hizliresim.com/RP6Yla.jpg (https://hizliresim.com/RP6Yla)
https://i.hizliresim.com/pWYgQq.jpg (https://hizliresim.com/pWYgQq)

https://i.hizliresim.com/kWYkPr.png (https://hizliresim.com/kWYkPr)

edll
06/06/2017, 18:04
bahsedilen olay buydu sanırım ancak dediğim gibi şoför tarafında bu. yolcu taraf dikiz aynasında olması gerekmiyormuydu bu.

volkan1065
06/06/2017, 18:51
Yolcu tarafı

edll
06/06/2017, 19:11
bundaki iki pin boşta. yolcu tarafında olması gereken şoför tarafında var. geceki adresini verdiğim videodada şoför tarafına işlem yapıyordu.
şu parça bi gelsinde şoför tarafındaki boş iki pine deneyip bakayım.

volkan1065
06/06/2017, 19:44
Aynen abi o iki uca bağladığın zaman direk gösterge de ısı değeri vermesi lazım. Yalniz belkide eski araçlarda demekki şoför tarafında tesisat. İnşallah çalışır.

edll
06/06/2017, 20:22
Aynen abi o iki uca bağladığın zaman direk gösterge de ısı değeri vermesi lazım. Yalniz belkide eski araçlarda demekki şoför tarafında tesisat. İnşallah çalışır.

inşallah olurda bunca yardımın boşa çıkmamış olur. Hakkın çok fazla forumda.

edll
08/06/2017, 17:52
bugün kargo elime ulaştı. aras kargo 6,50 olan kargo ücretini 8 lira olarak aldı. aldığım yer ise bunların hırsızlık yapıp fazladan para istediklerini söyledi. uyanık olmak lazımmış.
herneyse kablo gelmesine geldi ancak yeni farkettim. bende ---C işareti kaybolmuş drumda. geçen gösterge değişiminden dolayı benim araçta olmayan park yardımcısını kontrol ettirin arızası veriyordu. onu sildirincemi silindi acaba anlayamadım.

eski ve yeni hali şöyle.

https://i.hizliresim.com/y3ARDn.jpg (https://hizliresim.com/y3ARDn)

https://i.hizliresim.com/G0p5Jb.jpg (https://hizliresim.com/G0p5Jb)

arenas
08/06/2017, 22:46
Bende tek satır gösterge var,bi ara aküyü mü değiştirmiştim yoksa kutup başını mı sökmüştüm tam hatırlamıyorum,o bahsettiğiniz --C simgesi bende de çıktı.Hatta şaşırdım tek satır göstergede bile varmış dedim ,bi süre sonra,sanırım sinyal alamadığından kendiliğinden kayboldu.Belki sizde de böyle olmuştur,takınca gelir belki geri.

edll
08/06/2017, 23:12
Bende tek satır gösterge var,bi ara aküyü mü değiştirmiştim yoksa kutup başını mı sökmüştüm tam hatırlamıyorum,o bahsettiğiniz --C simgesi bende de çıktı.Hatta şaşırdım tek satır göstergede bile varmış dedim ,bi süre sonra,sanırım sinyal alamadığından kendiliğinden kayboldu.Belki sizde de böyle olmuştur,takınca gelir belki geri.

aküyü yada göstergeyi söküp takmak bişi değilde park yardımcısı yine lamba yakarsa sıkıntı. çünki km de yanıp sönüyürdu ozamanlar.

volkan1065
08/06/2017, 23:31
Abi sen sensoru tak bakalım gelecekmi. Sende ELM327 yokmu

edll
08/06/2017, 23:35
Abi sen sensoru tak bakalım gelecekmi. Sende ELM327 yokmu

yok bende. getirttirdim ama beceremeyince geri gönderdim. soketi çıkardım boştaki ikitaneye bağladım ama soketi geri takmadan denedim her hangi bişi çıkmadı. devremi tamamlanmadı yoksa. kabloları sıyırıp taksammı.

volkan1065
09/06/2017, 09:15
yok bende. getirttirdim ama beceremeyince geri gönderdim. soketi çıkardım boştaki ikitaneye bağladım ama soketi geri takmadan denedim her hangi bişi çıkmadı. devremi tamamlanmadı yoksa. kabloları sıyırıp taksammı.

Abi elm327 modİfiye edilmiş hali ile kullanması çok kolay. Sen gövdeden gelen kablonun o iki ucuna direk sıyırıp bağla. İlk baştaki o sıcaklık değeri nasıl kayboldu tabi o muamma. Onun kadrana tekrar gelmesi için Multiecuscan porgramında Gövde kısmından tekrar aktif edilmesi gerekebilir. tabi bunun içinde ELM327 şart.

edll
09/06/2017, 15:02
Abi elm327 modİfiye edilmiş hali ile kullanması çok kolay. Sen gövdeden gelen kablonun o iki ucuna direk sıyırıp bağla. İlk baştaki o sıcaklık değeri nasıl kayboldu tabi o muamma. Onun kadrana tekrar gelmesi için Multiecuscan porgramında Gövde kısmından tekrar aktif edilmesi gerekebilir. tabi bunun içinde ELM327 şart.

aynen öyle. aküyü söktüm taktım gelmedi, göstergeyi söküp taktım gelmedi. bu arada kabloyuda bağladım ama tık yok. bi elm almak lazım ozaman.

volkan1065
09/06/2017, 16:06
aynen öyle. aküyü söktüm taktım gelmedi, göstergeyi söküp taktım gelmedi. bu arada kabloyuda bağladım ama tık yok. bi elm almak lazım ozaman.

Hallederiz abi ELM yi o kolay :D

edll
09/06/2017, 17:12
Hallederiz abi ELM yi o kolay :D

Alayımmı hemen :)

volkan1065
09/06/2017, 19:03
Şu an elimde yok ama gelecek gelince haber veririm.

Dunalan
29/08/2017, 20:57
Abone oldum ancak fotoları göremiyorum

edll
01/09/2017, 08:20
Abone oldum ancak fotoları göremiyorum

kullandığın pc yada telefon kaynaklı olabilir.

Ezeldenberi
01/09/2017, 08:34
Kalp gözü açık olmalı ;)
Malesef sadece üye olmak yeterli olmuyor!

edll
01/09/2017, 08:36
Kalp gözü açık olmalı ;)
Malesef sadece üye olmak yeterli olmuyor!

:) bayram bayram iyi geldi. hayırlı bayramlar.

ykaya1983
16/09/2018, 15:16
Aracımın çoktandır sol ayna yatay hareket fonksiyonu çalışmıyordu.Sigorta ve rölelerde sorun görmeyince ayna içini söküp motorları kontrol ettim.Aynanın içinde iki tane yatay ve dikey hareketi sağlayan motor var.Bunlar preslendiği için sökülme olmuyor.Pas sökücü ile sağa sola hareket ettire ettire motoru çalıştırdım.Sökmüşken de şu sıcaklık sensörü işine el atayım dedim;

Bundan dolayı konu hakkında bilgisi olan arkadaşlara, özellikle volkan beye sorayım dedim.Aşağıda sol ve sağ ayna içindeki soketler fotoğrafta yer aldığı gibidir.İkisininde aynaya giden kısmında üç kablo var.Sağ taraf sokette 7 kablo varken sol sürücü tarafındakinde kırmızı ile işaretli olan yerler kapalı olmak üzere beş kablo var.Benim araçta sıcaklık sensörü tesisatı var mı arkadaşlar?

https://i.hizliresim.com/GDOGdb.jpg (https://hizliresim.com/GDOGdb)
https://i.hizliresim.com/j6GA9W.jpg (https://hizliresim.com/j6GA9W)
https://i.hizliresim.com/b6d9nm.jpg (https://hizliresim.com/b6d9nm)
https://i.hizliresim.com/WDLoB4.jpg (https://hizliresim.com/WDLoB4)

Gezgin48
16/09/2018, 16:31
Aracımın çoktandır sol ayna yatay hareket fonksiyonu çalışmıyordu.Sigorta ve rölelerde sorun görmeyince ayna içini söküp motorları kontrol ettim.Aynanın içinde iki tane yatay ve dikey hareketi sağlayan motor var.Bunlar preslendiği için sökülme olmuyor.Pas sökücü ile sağa sola hareket ettire ettire motoru çalıştırdım.Sökmüşken de şu sıcaklık sensörü işine el atayım dedim;

Bundan dolayı konu hakkında bilgisi olan arkadaşlara, özellikle volkan beye sorayım dedim.Aşağıda sol ve sağ ayna içindeki soketler fotoğrafta yer aldığı gibidir.İkisininde aynaya giden kısmında üç kablo var.Sağ taraf sokette 7 kablo varken sol sürücü tarafındakinde kırmızı ile işaretli olan yerler kapalı olmak üzere beş kablo var.Benim araçta sıcaklık sensörü tesisatı var mı arkadaşlar?

https://i.hizliresim.com/GDOGdb.jpg (https://hizliresim.com/GDOGdb)
https://i.hizliresim.com/j6GA9W.jpg (https://hizliresim.com/j6GA9W)
https://i.hizliresim.com/b6d9nm.jpg (https://hizliresim.com/b6d9nm)
https://i.hizliresim.com/WDLoB4.jpg (https://hizliresim.com/WDLoB4)Aracınızda ayna ısıtma ve dış ısı sensörü tesisatı hazır istediğinizde ikisini de ekleyebilirsiniz ısıtmalı ayna için camların değişmesi gerekiyor.

ykaya1983
16/09/2018, 17:19
Peki yasin bey hangi tarafa hangi kabloya bağlayacağız sensörü?

Gezgin48
16/09/2018, 17:22
Sol tarafta boş olup sağda dolu olan pinlere bağlanıyor olması gerek çünkü ayna kumandası ve ayna ısıtması sağ ve sol için geçerli fakat dış ısı sensörü sadece sağ taraf için geçerli.
Peki yasin bey hangi tarafa hangi kabloya bağlayacağız sensörü?

ykaya1983
16/09/2018, 19:35
Sol tarafta boş olup sağda dolu olan pinlere bağlanıyor olması gerek çünkü ayna kumandası ve ayna ısıtması sağ ve sol için geçerli fakat dış ısı sensörü sadece sağ taraf için geçerli.

O zaman sağ taraftaki 7 kablodan ilk ikisi sıcaklık sensörü (solda ilk iki kapalı olduğu için) ortadaki üç kablo ayna motoruna gidiyor.O zaman son iki kablo da ısıtmalı ayna içindir herhalde.Aynalar ısıtmalı özellikte ama bağlantı yok.Sondaki iki kablodan buraya kablo çekersem ısıtma fonksiyonunun çalışması lazım o zaman.

Gezgin48
16/09/2018, 19:45
O zaman sağ taraftaki 7 kablodan ilk ikisi sıcaklık sensörü (solda ilk iki kapalı olduğu için) ortadaki üç kablo ayna motoruna gidiyor.O zaman son iki kablo da ısıtmalı ayna içindir herhalde.Aynalar ısıtmalı özellikte ama bağlantı yok.Sondaki iki kablodan buraya kablo çekersem ısıtma fonksiyonunun çalışması lazım o zaman.

Aynalarınızda rezistans giriş pinleri varsa bağlantı yapıldığında çalışmaya başlar mutlaka...solda kapalı olanlar ısı için olan pinlerdir dediğiniz gibi.

volkan1065
16/09/2018, 21:32
Sağ aynanızda gövde kısmından gelen sokette sağdaki iki ince kablo sensöre ait. Aracınızın göstergesi destekliyor ve gövde kısmından acık ise su geçirmez 10k NTC takıldığı zaman çalışır. Ancak bady kapalı ise açılıp proxy yapılması gerekiyor.

ykaya1983
16/09/2018, 22:02
Sağ aynanızda gövde kısmından gelen sokette sağdaki iki ince kablo sensöre ait. Aracınızın göstergesi destekliyor ve gövde kısmından acık ise su geçirmez 10k NTC takıldığı zaman çalışır. Ancak bady kapalı ise açılıp proxy yapılması gerekiyor.

Bunlardan bir tane alsam olur mu volkan bey?

https://urun.n11.com/diger/kablolu-su-gecirmez-10k-ntc-P154109806?gclid=EAIaIQobChMIlqvi8ZrA3QIVCM53Ch14l wXrEAYYASABEgKaZvD_BwE&gclsrc=aw.ds

volkan1065
16/09/2018, 22:09
Aynen olur . Kadranda ısı göstergesi 3 çizgi halindemi şu an.

ykaya1983
16/09/2018, 22:10
Aynen olur . Kadranda ısı göstergesi 3 çizgi halindemi şu an.

Benim kadran iki satırlı.Menüler arasında dolaştığımda C işareti gösteriyor ama çizgisine dikkat etmedim.Zannedersem yanında çizgi işareti de vardı.

alixxx
18/09/2018, 20:38
Yunus bende fiorino ayna motorlar ve sensör var muhtemelen aynıdır istersen ücretsiz göndereyim yarın sana. https://uploads.-cdn.com/20180918/50175c5b2004a21b6d5ae1d0fa49374b.jpg

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

alixxx
18/09/2018, 20:42
Bi de far kapağı lazımmış sanırım yerin çapını ölç bak bakalım kaç cm astranınki olursa onu da bulup göndereyim.

ykaya1983
18/09/2018, 22:46
Bi de far kapağı lazımmış sanırım yerin çapını ölç bak bakalım kaç cm astranınki olursa onu da bulup göndereyim.

Ali kardeşim hoşgeldin.Nerelerdeydin görmeyeli.Tekrar seni aramızda görmekten büyük mutluluk duydum.Far sensörü ve kapak gönderebilirsen benim için çok iyi olur.Yarın inşallah puntonun far kapağını ölçüp söyleyeyim sana.Biraz bol gelse de sıkıntı yok aslında.Ben onu bir şekilde uydururum oraya.

ykaya1983
22/09/2018, 20:03
Arkadaşlar bugün dış sıcaklık sensörünü araçta çalıştırmak için bayağı uğraştım ama bir türlü başaramadım.Fotoğrafta görüldüğü gibi sekiz kablodan 6-7.sıradaki kablolara bağladım.Zaten ortadaki 3,4,5.kablo ayna ayarları.1.ve 2.sıradaki kalın kablolara ayna ısıtıcılarını bağladım.Zaten diğer tarafta 5 kablo var ve ilk iki kalın kablo boş olduğuna göre demek ki ayna ısıtıcıları bunlara bağlanıyor.Aynaların ikisine de kablo çektim ve sanırım çalıştı.Çünkü sıcak oldu yüzeyleri ama ısı sensörü bir türlü çalışmadı.Bilgisayara bağlayıp sağlanmış yaparak proxı hızalama da yaptım.

https://i.hizliresim.com/9NBjz8.jpg (https://hizliresim.com/9NBjz8)

https://i.hizliresim.com/9NBj78.jpg (https://hizliresim.com/9NBj78)

https://i.hizliresim.com/WDOj8m.jpg (https://hizliresim.com/WDOj8m)

ykaya1983
23/09/2018, 13:19
Arkadaşlar elearn dökümanına baktım kablolarla ilgili bilgi bulamadım.Konu hakkında bilgisi olan var mı?Neden çalışmıyor acaba?

volkan1065
23/09/2018, 22:33
6-7 nolu uçlar ama sensör ne aldın

ykaya1983
24/09/2018, 15:18
6-7 nolu uçlar ama sensör ne aldın

ntc 10 k aldım forumda linki verilenden

ykaya1983
26/09/2018, 20:29
Sağolsun Ali kardeşim bugün orjinal ısı sensörü ve ayna motorları ile far kapağı göndermiş.Bugün orjinal olanını da aynaya monte ettim fakat yine çalışmadı.Neden çalışmıyor acaba?

edll
26/09/2018, 22:36
Sağolsun Ali kardeşim bugün orjinal ısı sensörü ve ayna motorları ile far kapağı göndermiş.Bugün orjinal olanını da aynaya monte ettim fakat yine çalışmadı.Neden çalışmıyor acaba?

Bilgisayardan tanıtmakmı gerekiyor acaba. Şunu yapta sıra bize gelsin.

krk17
26/09/2018, 22:46
Bilgisayardan tanıtmakmı gerekiyor acaba. Şunu yapta sıra bize gelsin.Valla bende sensör ve sağ ayna camı siparişi vermiştim netten, sol ayna camı ve ısıtmasız gelince iade ettim ürünleri 60tl tutmuştu.
120tlye komple, ısıtmalı, elektrikli, sensörlü yan sanayii ayna buldum sıfır.
Aldım taktım montajı zaten basit. Kapağı da piyano Black yaptım ikisini birden. Mis gibi oldu.
Diğeri de yedek olarak dursun.
---C gitti, neyse onu gösteriyor valla.
https://uploads.-cdn.com/20180926/2ef0775a66371c9a947b8babe4f86e4e.jpg

ykaya1983
26/09/2018, 22:59
Bilgisayardan tanıtmakmı gerekiyor acaba. Şunu yapta sıra bize gelsin.

Abi proxı hızalama ve dış ısı sensörünü kullanılır duruma getirdim ama hala göstermiyor.Acaba kabloyu pine sokmak yerine kabloyu sıyırarak mı bağlasam diyorum.

edll
26/09/2018, 23:03
Abi proxı hızalama ve dış ısı sensörünü kullanılır duruma getirdim ama hala göstermiyor.Acaba kabloyu pine sokmak yerine kabloyu sıyırarak mı bağlasam diyorum.

Bukadar yaptın onuda dene valla. Aklına ne gelirse denemekte fayda var. Şu işe bak. Cc siz arabaya cc takılıyor ama ısı sensörü bi türlü olmadı.

edll
26/09/2018, 23:05
Valla bende sensör ve sağ ayna camı siparişi vermiştim netten, sol ayna camı ve ısıtmasız gelince iade ettim ürünleri 60tl tutmuştu.
120tlye komple, ısıtmalı, elektrikli, sensörlü yan sanayii ayna buldum sıfır.
Aldım taktım montajı zaten basit. Kapağı da piyano Black yaptım ikisini birden. Mis gibi oldu.
Diğeri de yedek olarak dursun.
---C gitti, neyse onu gösteriyor valla.
https://uploads.-cdn.com/20180926/2ef0775a66371c9a947b8babe4f86e4e.jpg

Fiatın çaldıklarını tamamşa tamamla bitmiyor 😀

krk17
26/09/2018, 23:12
Fiatın çaldıklarını tamamşa tamamla bitmiyor [emoji3]Fiat değil eski sahibi çalmış maalesef.