PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracın çekişten düşmesi. (turbo)

yavuzselim
12/06/2012, 21:39
Aracım bundan yaklaşık bir ay önce rampada gaza çok yüklenince boost sensor arızası göstermişti. Arızayı sildirdim o günden beri birdaha çıkmadı. Ama son 1-2 aydır Aracım eskiye göre çekişten düştü. Turbodaki ıslık sesinde biraz artış oldu. Turbo 1600-1700'de çekerken şimdi 2000'e geldimi çekmeye başlıyor. Aracım şuanda 98binde.
1-Turboyu bakıma sokup maf sensörünüde temizletsemmi ?
2-94 binde 10bin bakımını yaptırmıştım. 104 bin olmasını bekleyip. Turbo , enjektör genel bir bakım mı yaptırsam?
3-Benim ne yapmamı önerirsiniz :) Arıza verene kadar binmeye devam etsemmi ?

rmzn
12/06/2012, 21:49
Aracım bundan yaklaşık bir ay önce rampada gaza çok yüklenince boost sensor arızası göstermişti. Arızayı sildirdim o günden beri birdaha çıkmadı. Ama son 1-2 aydır Aracım eskiye göre çekişten düştü. Turbodaki ıslık sesinde biraz artış oldu. Turbo 1600-1700'de çekerken şimdi 2000'e geldimi çekmeye başlıyor. Aracım şuanda 98binde.
2-94 binde 10bin bakımını yaptırmıştım. 104 bin olmasını bekleyip. Turbo , enjektör genel bir bakım mı yaptırsam?

Kardeş bu turbo işi belli olmaz ancak benim sana tavsiyem. Turbo patlatmış biri olarak aracının turbo bakımını kesinlikle 90 de yaptır. Benim kangooo 90000 de turbo yedi ve 4 sene önceki masraf 5000 Tlyi geçti. Şimdi Allah korusun bi motor yesen benim gibi fiyatı tahmin etmek istemiyorum.... Ancak madem turbolu arabaya biniyosun herşeyi unut. yağ koymayı dahi unut turbo bakımı ve değişimini unutmaa..... Kolay gele.

OAGP1960
12/06/2012, 21:52

Sensör arızası ise, belki sadece sensör değişimi ile sorun giderilebilir, acaba ıslık sesi dediğiniz turbo arızası belirtisimi, yoksa sensör arızasına bağlı olarak turbonun farklı bir efor sarfetmesinin göstergesimi, bunu saptamak gerekir, gereksiz yere fazla yakıt harcayıp az verim almaktansa, hemen servise gidip gereğini yaptırmanızı öneririm, selam ve sevgiler.:)

yavuzselim
12/06/2012, 22:01
En iyisi turboyu bakıma sokup ne olduğunu anlamak zamanıda gelmiş sanırım. İstanbul avrupa yakası beylikdüzüne yakın bir çevrede tavsiye edeceğiniz turbocu varmı?

OAGP1960
12/06/2012, 22:05
En iyisi turboyu bakıma sokup ne olduğunu anlamak zamanıda gelmiş sanırım. İstanbul avrupa yakası beylikdüzüne yakın bir çevrede tavsiye edeceğiniz turbocu varmı?

Turboyu bakıma sokmak ilk alınacak karar olmamalı, önce Fıat servisinde arızayı test cihazı ile tespit ettirip, çıkacak sonuca göre hareket etmeli diye düşünüyorum, dediğim gibi sadece bir sensör arızasına bağlı ise eğer, çözüm kolaylaşmış olur.:)

yavuzselim
12/06/2012, 22:10
Turboyu bakıma sokmak ilk alınacak karar olmamalı, önce Fıat servisinde arızayı test cihazı ile tespit ettirip, çıkacak sonuca göre hareket etmeli diye düşünüyorum, dediğim gibi sadece bir sensör arızasına bağlı ise eğer, çözüm kolaylaşmış olur.:)

Birmota gitsem turboyu test cihazına bağlatsam. Arızayı tespit etseler atıyorum 600tl masrafı çıktı. Oradan yaptırmadan ayrılsam nekadar arıza tespit ücreti alırlar?

OAGP1960
12/06/2012, 22:16
Birmota gitsem turboyu test cihazına bağlatsam. Arızayı tespit etseler atıyorum 600tl masrafı çıktı. Oradan yaptırmadan ayrılsam nekadar arıza tespit ücreti alırlar?

Aracı test cihazına bağlattığınızda sadece arıza tespit ücreti çok cüzzi bir fiyat olacaktır, turbo revizyonu için dışarıda bir yere gittiğinizde de pek tatminkar bir sonuç alamayabilirsiniz, ayrıca Fıat servisinde tespit için belki de ücret talep edilmeyebilir de, sonuçta servisde çözüm ararsanız sanırım daha tatminkar sonuç alabilirsiniz, ayrıca belki turboda arıza çıkmayabilir de.:)

yavuzselim
12/06/2012, 22:21
Aracı test cihazına bağlattığınızda sadece arıza tespit ücreti çok cüzzi bir fiyat olacaktır, turbo revizyonu için dışarıda bir yere gittiğinizde de pek tatminkar bir sonuç alamayabilirsiniz, ayrıca Fıat servisinde tespit için belki de ücret talep edilmeyebilir de, sonuçta servisde çözüm ararsanız sanırım daha tatminkar sonuç alabilirsiniz, ayrıca belki turboda arıza çıkmayabilir de.:)

Birmota en iyisi cumartesi günü uğrayım. Birmottaki sıra olayı şimdi git sonra gel rezervasyon falan fıstık çok uğraştırıyor insanı :) yardımların için teşekkür ederim.

burhankutlu
13/06/2012, 01:18
filtreleri nerede değiştiniz acaba daha doğrusu bakımı nerede yaptırdınız

yavuzselim
13/06/2012, 19:31
filtreleri nerede değiştiniz acaba daha doğrusu bakımı nerede yaptırdınız

Sanayide çalışan bir arkadaşım yaptı. yağ , hava , mazot filtesi değiştirip castrol edge 5w-40 yağ koyduk. (mazot filtesi yan sanayi taktık)

Luc
13/06/2012, 19:42
Sanayide çalışan bir arkadaşım yaptı. yağ , hava , mazot filtesi değiştirip castrol edge 5w-40 yağ koyduk. (mazot filtesi yan sanayi taktık)

Edit: yanlis bilgilendirme.

Sent from my GT-I9100 using 2

Luc
13/06/2012, 19:44
Arkadaslara bende katiliyorum bu arada. Birmot tespit icin ucret bile almaz. Servise kontrol ettirmekte yarar var.

yavuzselim
13/06/2012, 21:40
Dizellerde yag 5W40 degil bu arada bilgin olsun. Benzinli modelleri icin 5W40 dot4 yag kullaniliyor.

Gerci calisma sicakligi vizkosite ile falan ilgili ama sonucta dizellerdeki turbo farkli.

Edit: Turbo'da motor yagi ile beslenir.

Nasıl 5w40 değil :/ Araştırmalarıma göre 5w40 kullanan epey kişi var.

cemal arslan
13/06/2012, 22:01
bakarsan yaşatırsın bakmazsan öldürürsün...

yavuzselim
13/06/2012, 23:17
bakarsan yaşatırsın bakmazsan öldürürsün...

Gayet net bir cevap olmuş sağol :)

Luc
13/06/2012, 23:21
Nasıl 5w40 değil :/ Araştırmalarıma göre 5w40 kullanan epey kişi var.

Pardon ya, yanlis bilgilendirme icin kusura bakma lutfen. Daha once cok tartismistik aklimda oyle kalmis.

Dogrusu resimdeki gibi.

https://img259.imageshack.us/img259/4900/screenshot2012061323152.png

yavuzselim
16/06/2012, 15:42
Bugün birmot servise gittim. Aracı test ettiler bulamadılar. Hafta içi getirin detaylı bakalım dediler. Arza tespit ücreti 100dolar +kdv imiş. Güle güle dedim çıktım. Bir tanıdığın tavsiyesi üzerine safaköyde bir turbocuya gittim. motor kapağının ordaki kelepçe düşmüş onun yenisini taktık. Birde sensörün birini söküp balata spreyi ile temizledi. Sonra beraber teste çıktık. Çekişi farkedilir derece düzeldi. Ustaya 20tl verdim. Sprey + kepelçeyede 6tl verdim. Beylikdüzü - sefaköy arasıda 20tl mazot yaktık desek bana 46tl'ye patladı :)
Birmottada sanayidede puntoyu elinizden çıkarın diyorlar. Birmottaki eleman bunu sat yeni punto al rahat et dedi. Hangi ustayla muhabbet etsem grande puntodan uzak dur sat diyor. Arabamı sevmeme rağmen bayağı soguttular.

cemal arslan
16/06/2012, 15:49
onunla geçmiş olsun

x-ray
17/06/2012, 14:43
Birmottada sanayidede puntoyu elinizden çıkarın diyorlar. Birmottaki eleman bunu sat yeni punto al rahat et dedi. Hangi ustayla muhabbet etsem grande puntodan uzak dur sat diyor. Arabamı sevmeme rağmen bayağı soguttular.

ben bu tavsiye sebeplerini anlamadım! GP dan uzakdur mu diyorlar, genel olarak puntodan mı, yoksa size ait arabayı mı kast ediyorlar?
servisteki ve sanayideki uzak dur tavsiyesi verenler; arkadaşınız, tanıdığınız, ahbabınız değil ise neden sat desinler anlamıyorum. onların işi arızadan sorundan para kazanmak değil mi? madem çok sorunlu bir araç -bu puntolar genel anlamda- ekmek kapısı işte bu adamlara...
eskiden bi reklam vardı orda diyordu ki : AĞZI OLAN KONUŞUYOR....

yavuzselim
17/06/2012, 16:06
ben bu tavsiye sebeplerini anlamadım! GP dan uzakdur mu diyorlar, genel olarak puntodan mı, yoksa size ait arabayı mı kast ediyorlar?
servisteki ve sanayideki uzak dur tavsiyesi verenler; arkadaşınız, tanıdığınız, ahbabınız değil ise neden sat desinler anlamıyorum. onların işi arızadan sorundan para kazanmak değil mi? madem çok sorunlu bir araç -bu puntolar genel anlamda- ekmek kapısı işte bu adamlara...
eskiden bi reklam vardı orda diyordu ki : AĞZI OLAN KONUŞUYOR....

Grande puntodan uzak durun diyorlar. Yeni çıkan puntoyu kasdetmiyorlar. Hatta gp'yi sat yeni punto al diyor eleman.

cemal arslan
17/06/2012, 23:01
yetkili servis de...olsa...........bazen ustalar embesil olabiliyor...

lafa bak sat bunu diğerini al...
piyasadaki diğer puntolarda şikayet yok...onu nasıl açıklayacak ???