PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren sertleşiyor ve aracı hızlandıramıyorum. Fikri olan?

Yagmuradam
11/06/2012, 16:37
Selam arkadaşlar,

Linea 1.3 dualogic aracım var. Yaklaşık 2bin km önce ön balataları değiştirdim.

Geçen gün araç yolda giderken fren yaptığımda fren sertleşti ve sanki basılı kaldı aracı hızlandıramadım. Ustada denedik olmadı fren hidroliğini değiştirdik ve dün yine ayni şey oldu.

Yolda giderken azbirşey frenleme yapıyor araç ve vites arızası yazdı ekranda. Durup aracı kapatıp açınca sorun ortadan kalktı. Fikri olan var mı? Benzer birşey yaşayan?

Balatalar orjinal opardı. Hidrolik değiştiriken kontrol edildi.

Yagmuradam
12/06/2012, 17:07
Bir ekleme de bugün var. Eşimin başına da aynı şey gelmiş bugün aracı kullanırken. Bu sefer kapatıp açmak birşey değiştirmemiş. Yardımcı olabilecek var mı?

gurik
12/06/2012, 18:57
sisteminizde hava var.Hidrolik değişimi sağlıklı yapılmamış.Araç çalışırken Westinghause basınç uygular ve hava nedeniyle dengesiz olarak frenler şişer.Ehil bir ustaya hava aldırın.

Yagmuradam
13/06/2012, 14:23
sisteminizde hava var.Hidrolik değişimi sağlıklı yapılmamış.Araç çalışırken Westinghause basınç uygular ve hava nedeniyle dengesiz olarak frenler şişer.Ehil bir ustaya hava aldırın.

Hava aldırdım fakat sorun çözülmedi. Başka bir fren ustası fren ana merkezi kaynaklı dedi. Bekleyince düzelir şeklindeki yorumu da doğru görünüyor.
O parçayı arıyorum şuan.

görkem koçsan
13/06/2012, 20:35
fren pedalından kaynaklanıyor benimde fren çok sert oldu dokunmaya gelmedi hatta kendi kendine fren yapmaya başladı fren pedalında bişeyi temizleyip yağladılar

gurik
13/06/2012, 21:21
fren limitörü arıza yapmış olabilir.

halils2
13/06/2012, 23:48
şuan aynı sıkıntı aracımda mevcut soğukken sorun yok ama bir kaç fren kullanımından sonra frenler sıkışıyor ve araç az eğimde akmamaya başlıyo bu akşam sol ön fren pistonunu söktüm piston çevresinde tortular vardı onları temizledim denemeye çıktım azalmıştı ama sonra eve gelirken baktım yine aynı frenler.eğimin az olduğu yerde araç akmıyor. uzun yolda ş.içine girmeyip çevre yolundan devam edersem araç rahat akıyor ama ş.içinde kullandığımda sıkıyor bana da fren merkezi kaynaklı bir sorunmuş gibi geliyor. çünkü frenleri kullanmayınca (az ve sakin kullanımda) sorun yaşamıyorum iyi bir usta bulursam söktürmeye niyetim var. aslında vaktim olsa kendim sökecem ama vaktim yok bu aralar tabi duygusallık da söz konusu :) . eğer ki arızayı çözerseniz lütfen burda paylaşır mısınız? teşekkürler

halils2
13/06/2012, 23:50
fren limitörü arıza yapmış olabilir.

fren limitörü dediğiniz abs beyni sanırım. çünkü 4 tekerleğe de ayrı fren hortumu gidiyor. eski tipler gibi arkaya tek hortum gidip limitörden 2 ye ayrılmıyor.

Yagmuradam
14/06/2012, 13:05
Sanırım benzer durum var sizde de. Sorun hakkında bir gelişme olursa buradan bilgilendirme yapalım. Geçmiş olsun..

Ek olarak fren ana merkezi neredeyse bozulmayan birşey. Servisle konuştuğumda elimizde stok yok ve şimdiye kadar satılmadı dedi.

alperen86
08/08/2012, 23:32
Merhaba Arkadaşlar benim de fren ile bir sıkıntım. Sanki fren pedalıyüksekliği artmış gaz seviyesinden bayağı bir yükseklikte. Böyle bir şey olabilir mi?

Yagmuradam
09/08/2012, 08:34
Açıkcası fren pedalının yüksekliği hakkında fikrim yok ama fren pedal bölgesi temizlendikten sonra bende bu tarz bir durum kalmadı. Aracım yetkili serviste elden geçti. Fren müşürü değişti, o bölge temizlendi ve sorun ortadan kalktı. Benzer sorun yaşayanların bilgisine.

Dışarıdaki ustalar pek anlamıyor birçok kişi parça değişecek dedi ama serviste işçilik ile hallettim.

cosworth20
09/08/2012, 10:25
dua edin abs beyni olmasın ucuz bişi deil ...

fotobelit
09/08/2012, 10:29
https://b1208.hizliresim.com/10/9/bny32.jpg
Merhaba Arkadaşlar benim de fren ile bir sıkıntım. Sanki fren pedalıyüksekliği artmış gaz seviyesinden bayağı bir yükseklikte. Böyle bir şey olabilir mi?
Normalde gaz pedalı birazdaha aşağıda olmalı ama fren pedalı aşırı derecede yukarda olması biraz farklı bir olay..Frenlemede bir sıkıntı olmasada gaz pedalından aniden fren pedalına geçişte sorun yaratabilir gibi geldi..
Örnek resim paylaştım..Bu durum gibiyse pedallar normal..

dexter
09/08/2012, 10:42
hocam ciddi bir sorun varken ilk baştan yetkili servise götürsen ya,ne diye uğraşıp düşünüp duruyorsun ki..

Yagmuradam
09/08/2012, 13:15
Benim de genel olarak tavsiyem o yönde dışarıdaki ustalar genelde kanı koymada acayip başarısızlar. Benim durum için 4-5 farklı şey duydum sorduğum faklı ustalardan.

Bakım ve kontrol için özel servis eyvallah ama genelde sorun tespiti için yetkili servis seçmek daha mantıklı..