PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acil bakılırsa!

floodcu
11/06/2012, 16:36
Arkadaşlar acil bilgi almam gerektiği için size yazmak zorundayım. Aracım fiat değil Aracım TATA indigo marina 1.4 tdi daha önce hiç bir sorun çıkarmamıştı. yaklaşık 2 ay önce siyah dumanlar atmaya başladı.
bi yetkili servise ve başka bi servise gösterdik aracın turbosu patlamış denildi ve uzun zamandır yaptırmadık şehir içinde o şekilde günde 15 km yapacak şekilde kullanıldı.
Yarın akşam acilen yola çıkmamız gerekiyor ve aracı başka bir yetkili servise bıraktık. bu serviste turboda sorun olabilir dedi motor conta yakmış dedi ve ekstradan kontrol edecekler motorda çatlak var mı diye. Arabada anormal bi ses yok sadece araca yüklenince siyah dumanlar (aşırı derecede)atıyor araba.normal düz yolda giderken aracı düşük devirde kullandığımızda herhangi bir duman yok sadece gaza yüklenince araç boğuluyor.performans kaybıda yok araçta patlak turbo ucak gibi ses çıkarır diye biliyorum ama bi fikir verirseniz. Çünkü motorda çatlak varsa eğer hem arabayı çıakracak para bulamayacam hemde yarın akşam yola çıkamayacam.

Ziyaretçi048
11/06/2012, 16:59
Motorda veya silindir kapağında çatlak yoktur büyük ihtimalle. Benim aracımda siyah duman atıyor hemde öyle böyle değil. Klimayı açınca zaten evlere şenlik. Yanma odasına yakıt fazla gittiği için siyah duman atıyor..olası problemler:

1. enjektörlerinde sıkıntı vardır. Enjektörler ayar ve temizlik isteyebilir.
2. Turbo sağlamdır fakat hortumlarda kaçak vs vardır tam hava basıncı yapamadığı için siyah duman atıyordur
3. yanma odası üst kapak çok taşlandığı için daralmıştır ondan siyah duman atar
4. turbo bozuktur siyah duman atar
5. araçta güç artırıcı yazılım vardır ondan siyah duman atar...
6. yağ pompası zayıflamıştır. Lifterler (fincanda denir)yeterince baskı yapamadığı için sübaplar tam açılıp kapanmaz motor sarsıntılı gürültülü çalışır ve siyah duman atar

bildiğim seçenekler bunlar belki başka seçenekte vardır

Hangi seçenek size uyuyorsa ondan siyah duman atabilir. Ben 5 bin km dir alayına dumanla gidiyorum problem çıkmadı. Birşey olacağını sanmıyorum.

floodcu
11/06/2012, 17:02
Benim korkum şu Tata piyasada çok olmayan bi araç ve kolay kolay sorunda çıkarmıyor. Teknik servisler birisi gelse de avlasak mayetinde bekliyorlar. teknik bilgim çok olmadığı için bilgi almam gerektiğini düşündüm. çünkü motor çatlaması olabilir dediler ve maliyetini 4000 lira civarı diyorlar.Bende büyük sorun çıkaracağını düşünmüyorum ama.

Ziyaretçi048
11/06/2012, 17:26
Benim korkum şu Tata piyasada çok olmayan bi araç ve kolay kolay sorunda çıkarmıyor. Teknik servisler birisi gelse de avlasak mayetinde bekliyorlar. teknik bilgim çok olmadığı için bilgi almam gerektiğini düşündüm. çünkü motor çatlaması olabilir dediler ve maliyetini 4000 lira civarı diyorlar.Bende büyük sorun çıkaracağını düşünmüyorum ama.

Motorunuz Vw grubunun kullandığı 3 silindir motor . Korkacak birşey yok. parçası heryerde var. 3 silindir olduğu için öyle büyük rakamlara çıkacağını sanmıyorum. 4000 tl ye komple içinde şarz dinamosundan klima kompresörüne enjektör turbosuna kadar komple sandık motor satıyorlar. Multijet o şekilde TDI da aynıdır sanıyorum. 4000 tl ye motor sıfırlama enjektöründen turbosuna pistonlarından krankına kadar sıfırlanan motorlar için geçerli. Silindir kapağınız çatlaksa 750 tl ye dolu kapak bulabilirsiniz. Dert etmeyin.. işinin ehli helal süt emmiş usta bulduktan sonra sorununuz en uygun biçimde çözülecektir

floodcu
11/06/2012, 17:30
Ustam çok teşekkürler. turboyu söküp turbocuya göndermişler. işn. büyük sorun çıkarmadan hallederiz yarın bu aracı çıkarmam gerekiyor çünkü yola.

Eduardo
11/06/2012, 17:32
Ayni sıkıntıyı 2007 model 1.6dizel volvo s40 yazadim .turbo patladi normal seyirde egzosdan herhangi bi duman cikmiyordu. ama yokusta arabayi kaldirmak icin gaza yuklendigim zaman arkasi siyah dumandan

floodcu
11/06/2012, 17:38
Ayni sıkıntıyı 2007 model 1.6dizel volvo s40 yazadim .turbo patladi normal seyirde egzosdan herhangi bi duman cikmiyordu. ama yokusta arabayi kaldirmak icin gaza yuklendigim zaman arkasi siyah dumandan

Aynen bende de o sorun var işte. ama motor çatlağı olabilir denince servisten gözüm korktu. sürekli servisimiz olsa da burası yine de neyin ne olacağını bilmiyoruz.

tayfux
11/06/2012, 17:43
inşallah birşey çıkmaz fakat aracı o şekilde kullanmanız büyük hata..inşallah enjektörlere falan zarar vermemişsinizdir..geçmiş olsun..

floodcu
11/06/2012, 17:47
inşallah birşey çıkmaz fakat aracı o şekilde kullanmanız büyük hata..inşallah enjektörlere falan zarar vermemişsinizdir..geçmiş olsun..

Araçta herhangi bi değişim yok araç hiç zorlanmadı.dediğin gibi inşallah bi problem çıkmaz. Teknik servisin bilgi vermemesi sıkıntı yarın gidip başlarında bekleyecem zaten. Nekadar ayıp olsa da :)

anilcan
11/06/2012, 18:09
turbo veya pompa başka bişi okadar duman yapmaz :s

floodcu
11/06/2012, 18:12
turbo veya pompa başka bişi okadar duman yapmaz :s

zaten motor hasar almışsa at çöpe olacakta. hasarlı motorda araç bikere tekleme yapar en azından birkere istop eder. bunda herhangi hiçbir sorun yok.

anilcan
11/06/2012, 18:19
şirket aracı bi ara tata geLmişti 3 ay gibi bi süre kuLLandım 3 siLindir gaLiba mükemmeL az yakıyor ama pompa sorunu oLduğunu duymştum o araçLarda

floodcu
11/06/2012, 21:23
şirket aracı bi ara tata geLmişti 3 ay gibi bi süre kuLLandım 3 siLindir gaLiba mükemmeL az yakıyor ama pompa sorunu oLduğunu duymştum o araçLarda

evet yakıt tasarrufu gayet güzel. motorunu mercedes e ürettiyordu 2008 modellerde şimdi ne yapıyor bilmiyorum ama. iç işçiliği sıfır olan eksiklerine rağmen sağlam kaputuyla bi kaza da hayata döndürebilecek bi araç.

Ziyaretçi034
11/06/2012, 22:28
evet yakıt tasarrufu gayet güzel. motorunu mercedes e ürettiyordu 2008 modellerde şimdi ne yapıyor bilmiyorum ama. iç işçiliği sıfır olan eksiklerine rağmen sağlam kaputuyla bi kaza da hayata döndürebilecek bi araç.

tata bildiğim kadarıyla multijet motoru kullanıyor artık, tata'da ki ismi quadrajet'ti yanlış hatırlamıyorsam