PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motoru kontrol ettirin uyarısı??

aykut_1914
10/06/2012, 23:44
Abiler bugün ablama araba kullanmayı öğretmek için dışarı çıktım. Çıkmaz olaydım,zaten hava sıcak çokunu çıkardı motorun.

yokuslarda flan el freni kullandı,usta sanki. Tam uygulayamadıgı için yarım falan yaptıgı oldu.
sonra bu uyarıyı aldım.
https://g1206.hizliresim.com/y/b/7rjug.jpg (https://bit.ly/c25MCx)

hararet sandım ilk ama değildi sanırım oda şu şekildeydi.
https://g1206.hizliresim.com/y/b/7rjvq.jpg (https://bit.ly/c25MCx)

kenarda biraz rölantide beklettim,ekranda motoru kontrol ettirin yazısı çıktı. Ben bembeyaz oldum tabi ve bir süre sonra eve döndüm,akşam tekrar açtıgımda o uyarı yoktu. 18 binde araç yağ eksikliğinden vs olabilir mi?

havada çok sıcaktı,sagolsun ablam baya bi devir çılgınlıgı yaşattı evo ya. Sorun olmaz inş?

Bolu_Beyi
11/06/2012, 00:59
Garantisi varsa servise götürüp danışın derim. En sağlıklı bilgiyi onlar vericektir.
Ama uyarı sonradan gittiyse kanımca sorun yok demektir :)

SteinGP
11/06/2012, 01:04
fazla yükleme olduğundan motor korumaya almıştır kendini. söndüyse bi sıkıntı olmaz kardeşim :)

envr
11/06/2012, 08:43
ben, o işsaretin enjektör alarmı olduğunu biliyorumdum... Bir keresinde depoyu sonuna kadar kullanmıştım ve bu işareti farkettim, servise gittiğimde enjektorlere hava kaçmış oda sorun olarak algılanmış demişti.. Şayet depodaki yakıtınız azalmış şa ve yokuşlarda çok çalkalandıysa belki hava yapmış olabilir.. Kendi tecrübemi paylaşmak istedim... Geçmiş olsun

Ziyaretçi034
11/06/2012, 09:02
aracımı ilk aldığımda ary'den alarm taktırma gafletinde bulunmuştum, köprünün ortasında bu hatayı vermişti, servise gittiğimde alarm'dan dolayı elektrik sistemi bla bla bla gibi şeyler zırvalamışlardı. arkadaşlarında dediği gibi cihaza bağlanınca sorun varsa gözükür zaten

faku
11/06/2012, 11:45
Aynı durum bende de olmuştu. Aracı aldığım servis müdürünü aradım. Bana aküden kaynaklanan bir sorundur. O anda aküden fazla akım çekilmiştir (Cd çalar, Farlar Klima vb) bu nedenle uyarıyı vermiştir. kendiliğinden geçer, merak etme demişti. Ve geçti, bir daha da tekrarlamadı. Geçmeseydi akünün kutup başlarını söküp yeniden takmak gerekiyormuş.

bysky
11/06/2012, 14:21
bu enjeksyon ikaz lambası ya pis yakıttan ya da egr valfin kurum bağlamış ben yaklaşık 4 aydır böyle dolaşıyorum sıkıntım olmadı ama en kısa zamanda temizleteceğim

pkn87
11/06/2012, 14:49
aynı uyarıyı bende aldım ve 40000 bakımında bu sorunu yaptırdım. aynı uyarıyı aldım ve bende uyarı lambası sönmemişti. bujilerin olduğu kısımda lastik keçelerden biri yırtılmış ve buji yağlanmış. bu parçalarda servisin söylediğine göre iyileştirme yapılmış. aracınızın garantisi varsa mutlaka yetkili servise götürün derim.

aykut_1914
11/06/2012, 21:21
fazla yükleme olduğundan motor korumaya almıştır kendini. söndüyse bi sıkıntı olmaz kardeşim :)
Sagolasın abi,kullanım kılavuzunu okudum simdi,aynen yazan "DÜŞÜK SÜRÜŞ KALİTESİNİ VE YÜKSEK TÜKETİMİ UYARIR". Anlaşılan ablamın daha çok pratik yapması gerekicek ancak başka araçla :D

ben, o işsaretin enjektör alarmı olduğunu biliyorumdum... Bir keresinde depoyu sonuna kadar kullanmıştım ve bu işareti farkettim, servise gittiğimde enjektorlere hava kaçmış oda sorun olarak algılanmış demişti.. Şayet depodaki yakıtınız azalmış şa ve yokuşlarda çok çalkalandıysa belki hava yapmış olabilir.. Kendi tecrübemi paylaşmak istedim... Geçmiş olsun
Resimlerde deponun durumu gözükmekte,ayrıca boş depo araca binmem her an pislik veya hava kaçma ihtimalinden dolayı:)

Aynı durum bende de olmuştu. Aracı aldığım servis müdürünü aradım. Bana aküden kaynaklanan bir sorundur. O anda aküden fazla akım çekilmiştir (Cd çalar, Farlar Klima vb) bu nedenle uyarıyı vermiştir. kendiliğinden geçer, merak etme demişti. Ve geçti, bir daha da tekrarlamadı. Geçmeseydi akünün kutup başlarını söküp yeniden takmak gerekiyormuş.
dediğiniz şeylerin hepsi çalısmaktaydı,şimdilik tekrarı olmadı.

aynı uyarıyı bende aldım ve 40000 bakımında bu sorunu yaptırdım. aynı uyarıyı aldım ve bende uyarı lambası sönmemişti. bujilerin olduğu kısımda lastik keçelerden biri yırtılmış ve buji yağlanmış. bu parçalarda servisin söylediğine göre iyileştirme yapılmış. aracınızın garantisi varsa mutlaka yetkili servise götürün derim.
teşekkürler abi. Garantim devam tabi ki,kapı gergileri için gittiğimde kesinlikle konuyu ustalara anlatıcam.

OzzY
11/06/2012, 22:37
söndüğüne göre sorun geçmiştir. ancak uyarı kaydedilmiştir bilgisayara bağlandığında neden olduğu çıkar.

aykut_1914
11/06/2012, 22:51
sağol ozan,bu hafta muhtemelen poyraza gidicem. Rica edersem,kırmazlar bağlarlar inşallah makineye

OzzY
11/06/2012, 23:02
ta almıştı makine onada gidebilirsin.

aykut_1914
11/06/2012, 23:49
biliyorum ya :) kapı gergisi sipariş etmiştik nasılsa giidicem

fuatcosar
11/06/2012, 23:58
benim aracım benzinli bende de yanmıştı ve serviste start stop la alakalı olduğunu ve geri vites sensörü ile ilgili yazılım güncellemesi yaptıklarını söylemişlerdi. ve bir daha olmadı.

maceraci95
12/06/2012, 06:52
Dün akşam Manisa'dan İzmir'e gelirken benim arıza lambasıda yandı. Bununla beraber içinde ünlem işareti olan üçgen şeklinde sarı ikaz lambasıda yandı. Arabanın çekişi neredeyse yarı yarıya düştü. Gaza basınca devir çok zor yükseliyor. Akşam vakti 'ın yanına gittim onun bilgisayara bağladığımızda DPF %50 oranında dolu olduğunu bilgisayardan gördük. Garantisi olduğu için dokunmadık bakalım servis nasıl çözüm bulacak. Üstelik araba daha 10000 km'de bende genelde devirli kullanırım.

aykut_1914
12/06/2012, 22:54
abi içinde sarı ünlem olan işaret sıvı eksikliğinden kaynaklı değil mi?

maceraci95
12/06/2012, 23:06
abi içinde sarı ünlem olan işaret sıvı eksikliğinden kaynaklı değil mi?

Bilmiyorum. Ama Manisa'daki serviste cihaza bağladılar ve dpf %60 dolu olduğunu söylediler. %30 ile %80 arası normal değerlermiş. Fakat neden arıza verdiğini anlamadık. Bilgisayara bağlı olarak 3500 devirde 15 dakika boyunca temizleme programıyla yapıldı şimdilik düzeldi. Tekrar yaparsa kimyasal ilaçla temizleme yapılacakmış.