PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç İçi Koku...

oxite
09/06/2012, 10:16
aracım 1.3 mjet mylife evo km ise 18.000...Son günlerde aracımın içinde bir koku beliriyor 30 dk seyahat ettikten sonra yani yanık mazot yada ne bilim böyle gaz gibi bi koku oluşuyor..dışarıdan sirkülasyonu kapatınca olmuyor o koku ama açtığım gibi devam..yani klimadan mıdır yoksa herhangi bir fltreden midir anlamış değilim.sonuçta havalandırmadan geldiğini tespit etmiş oldum aslında ama emin olamadım sebebi nedir diye...?? lütfen bu hususta fikri olan varsa paylasabilirmi acaba..

DarknessFall
09/06/2012, 10:39
polen filtrenizi kontrol edin tıkanmış koku yapıyor olabilir.

oxite
09/06/2012, 11:52
10.000 bakımında deiştirdm daha 2 3 ay olsn..

DarknessFall
09/06/2012, 13:28
10.000 bakımında deiştirdm daha 2 3 ay olsn..

yani üzerine 8.000 km mi yaptınız? yinede bi kontrol edin derim

ygurbuz
09/06/2012, 13:31
yani üzerine 8.000 km mi yaptınız? yinede bi kontrol edin derim

%99 Polen filtresindendir. En kısa zamanda bi göster baksınlar derim.

tab
09/06/2012, 21:46
Yanmış mazot koku geldiyse eksoz manifoldunda çatlakda olabilir. Benim daha önce toyota başıma gelmişti. Baş ağrısı yapar böyle bir şey yok ise polen filitreni değiştir.

emrgnc
09/06/2012, 22:40
servise gösterin, ekstrem bi durum yoksa dedikleri gibi %99 polen filtresidir

zafer murat
09/06/2012, 22:54
Kaputu açıp ışık vasıtası ile araç içerisine giden 2 tane siyah hortum vardır plastikten kalındır onları kontrol edin.Birde Mazot filtresinden çıkan bej rengi ufak hortumlar vardır onları bakın kaçak kontrolü yapın.

Eğer herhangi bir sıkıntı yoksa arkdaşlarında dediği gibi polen filtresini söküp çok kirlenmiş ise temizlemeyin yenisi ile değiştirin.

sfkbrtn
10/06/2012, 00:09
motorunuz euro5 ise dpf vardır koku kaynağı o olabilir

celenlee
10/06/2012, 00:14
Bende de var benzer bir durum.. Bazen çoğalıyor bazen hiç koku gelmiyor!!
Bazen çok hafif gelirkern bazen kedi pisliği gibi koku geliyor!!
Polen Filtresi aldım ama biraz uğraş ve vakit istiyor değiştirmek.

İnşallah dediğiniz gibi fitredendir de, değiştirince kurtulurum ben de...

anilcan
10/06/2012, 00:46
poLendir büyük oLasıLıkLa

oxite
12/06/2012, 00:57
yanlız bugün birşeyden emin oldum...araç ile seyahat halinde iken koku yok..mesela yarım saat süren bir seyahatin ardından bir yerde 1 dakikalık bir duraklama yapın kırmızı ışık vs. direkt koku doluyor aracın içine yani bu şu anlama geliyor motorun kokusu oldugu gibi durunca içeri geliyor...yani bu motorun kokusu buna eminim ön kaputun altındaki koku çünkü bu açtım baktım..acaba bi hortum falan mı çıkmıştır...

samim
13/06/2012, 03:36
o KOKU BENİM ARABAMDA DA OLUYOR

celenlee
13/06/2012, 08:57
yanlız bugün birşeyden emin oldum...araç ile seyahat halinde iken koku yok..mesela yarım saat süren bir seyahatin ardından bir yerde 1 dakikalık bir duraklama yapın kırmızı ışık vs. direkt koku doluyor aracın içine yani bu şu anlama geliyor motorun kokusu oldugu gibi durunca içeri geliyor...yani bu motorun kokusu buna eminim ön kaputun altındaki koku çünkü bu açtım baktım..acaba bi hortum falan mı çıkmıştır...

Seyehat sürsince klimanız açık ise eğer, soğuk hava sayesinde koku olmuyor.
Ama biraz durup koku kaynağı ısınınca o zaman koku başlıyor ;)

Kokunun motor bölümünden mi yok saiç kısımdan mı geldiğini. Havalandırma düğmesini içeriden ve dışarıdan olarak 2 konumda da test edin bence ;)
Sadece içeri sirkülasyon ayarladığınızda da koku gelmeye devam ediyorsa eğer, motor kısmıyla alakası yoktur ;) Polen filtresi ya da hava kanallarındaki bir problemdir.

Hava girişinin olduğu yer motordan epeyce izole gözüküyor.Silecek altı ızgaradan alıyor havayı, kaput dışından üstte sağ ve soldaki ızgaralardan.

oxite
13/06/2012, 14:11
Seyehat sürsince klimanız açık ise eğer, soğuk hava sayesinde koku olmuyor.
Ama biraz durup koku kaynağı ısınınca o zaman koku başlıyor ;)

Kokunun motor bölümünden mi yok saiç kısımdan mı geldiğini. Havalandırma düğmesini içeriden ve dışarıdan olarak 2 konumda da test edin bence ;)
Sadece içeri sirkülasyon ayarladığınızda da koku gelmeye devam ediyorsa eğer, motor kısmıyla alakası yoktur ;) Polen filtresi ya da hava kanallarındaki bir problemdir.

Hava girişinin olduğu yer motordan epeyce izole gözüküyor.Silecek altı ızgaradan alıyor havayı, kaput dışından üstte sağ ve soldaki ızgaralardan.

araç içinde koku oluştuktan sonra indim arabadan klima mlimadan açıp kapatmadan denedim ayrıca,kaputu açtım egildim arabının içindeki yanık mazot kokusu ile aynı koku aracımın motor aksanını oldugu bölge oldugu gibi mazot kokuyor böyle gaz gibi...:S

oxite
17/06/2012, 01:35
Sonunda aracımı servise götürdüm ve baktırdım..Sağolsunlar ilgilendiler ve sorun hakkında bilgi verdiler...Sorunu herkezin tahmin ettiğinden çoook farklı bir noktada tespit ettiler..Sorun aracın mazot hortumları yan, mazot geri kaçma hortumu ve diğer aksanlarla ilgili imiş ordan sızan mazot aracın motorunun dış kısmına sızmış araç hareket halinde iken motorun ısısıs onun kokusunu daha derin hale getirmiş ve bu zamanla klima ve havalandırma sistemine sızmış durumda ve bu şekilde kullanmam bile sakıncalı imiş yani iyiki gitmişim..aracımı bırakmamı söylediler parça gelicekmiş italyadan çarşamba günü ondan sonra montajı olacak tabiki garanti kapsamında olacakmış kullanıcı değil üretici hatası imiş...11 aylık araçta neler çıkıyor yarabbi..!

DarknessFall
17/06/2012, 21:59
Sonunda aracımı servise götürdüm ve baktırdım..Sağolsunlar ilgilendiler ve sorun hakkında bilgi verdiler...Sorunu herkezin tahmin ettiğinden çoook farklı bir noktada tespit ettiler..Sorun aracın mazot hortumları yan, mazot geri kaçma hortumu ve diğer aksanlarla ilgili imiş ordan sızan mazot aracın motorunun dış kısmına sızmış araç hareket halinde iken motorun ısısıs onun kokusunu daha derin hale getirmiş ve bu zamanla klima ve havalandırma sistemine sızmış durumda ve bu şekilde kullanmam bile sakıncalı imiş yani iyiki gitmişim..aracımı bırakmamı söylediler parça gelicekmiş italyadan çarşamba günü ondan sonra montajı olacak tabiki garanti kapsamında olacakmış kullanıcı değil üretici hatası imiş...11 aylık araçta neler çıkıyor yarabbi..!

şaka gibi ya , iyi allahtan üretici hatası olarak kabul etmişler