PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 152000 km ye geldik .Bakım için tavsiyeleriniz?

kalenze
08/06/2012, 00:23
Aracım 152000 de ve bakım vakti geldi. Araç 3,5 senedir kullanıyorum. 70000 'de aldığımda serviste bakıma soktum. O günden beri bakımlarını(Yağ-Filtre vs.) kendim yapıyorum. Ama km çoğaldığı için kontrol etmem veya ettirmem gereken yerleri öğrenmek istiyorum. Birde yağ değişiminde motor silk koyarsam iyi olur diye düşünüyorum(ee 152000'e geldik:))

Yardımlarınızı rica ederim forum kardeşliği.selamlar

Ayberk0616
08/06/2012, 00:34
150 bine gelmişsiniz triger zincirinizi kontrol ettirin yada yanılmıyorsam bu kmlerde zincir değişiyor.Mazot filtreniz değişicek kızdırma bujiler kontrol edilsin balatalar kontrol edilsin devirdaim pompası kontrol edilsin gerekiyorsa değişsin
Ustanız yoksa bursada size yardımcı olabilirim

kalenze
08/06/2012, 00:46
bursada ustam var ama genede biraz bilgi sahibi olup gitmek istiyorum.
Yaptırmak istediğim şeyler;
1-Ön takımlardan gelen takırtılar arttı. Bunun için hangi parçaları değiştirmeliyim?
2-Motorun ne durumda olduğunu , zincirin idare edip etmediğini öğrenmek istiyorum.
3-bagaj kilit karşılığı yerinden oynuyor ve ses yapıyor o problemi nasıl çözeriz?
4- serviste motor temizleyici diye bir katkı koyuyolar diye biliyorum. Onu nerden tedarik ederim faydası olur mu?

Araçtan genel olarak memnunum. Yukarıdaki sorular hakkında aydınlanırsam ona göre hazırlıklı gideceğim.
selamlar

Ayberk0616
08/06/2012, 00:56
bursada ustam var ama genede biraz bilgi sahibi olup gitmek istiyorum.
Yaptırmak istediğim şeyler;
1-Ön takımlardan gelen takırtılar arttı. Bunun için hangi parçaları değiştirmeliyim?
2-Motorun ne durumda olduğunu , zincirin idare edip etmediğini öğrenmek istiyorum.
3-bagaj kilit karşılığı yerinden oynuyor ve ses yapıyor o problemi nasıl çözeriz?
4- serviste motor temizleyici diye bir katkı koyuyolar diye biliyorum. Onu nerden tedarik ederim faydası olur mu?

Araçtan genel olarak memnunum. Yukarıdaki sorular hakkında aydınlanırsam ona göre hazırlıklı gideceğim.
selamlar

1-Ön takımı ustanızın kontrol edip değişmesi gereken parçaları zaten size söyler rot kolu mu z rot mu amortisör takozu mu
2-multijetlerde triger zinciri 150-160 binde değişiyor
3- ......
4-aracınıza carbon clean yapılmadıysa yaptırın manifold egr temizliğinide yaptırın motor içine bi katkı koymaya gerek yok

Ziyaretci046
08/06/2012, 01:43
4 filtresini yağını değiştirn 4 teker fren açtırın arkalara güzel bi ayar

alt takımında zrotları büyük ihtimal gitmştir

triger zincirini değiştirin o arada devirdayimde söklüüyo boşluk var mıyok baktın gergi rulmanıyla v kayışında çatlamalar değiştirin.

güzel bi enjektör temizleyicisi atın duman varsa keser .

cihaza baglanıp enjektör pompa değerleri hava debimetresi bunları kontrol ettirin

bunlara göre egr maf v.s temizlenip ayar verilebilir hem çekiş artar hem yakıt düşer..

İzmirde olsan yapardık birşeyler :)

kalenze
08/06/2012, 01:54
valla üstad forumdan seni takip ediyorum zaten verdiğin faydalı bilgiler için teşekkür ederim..Bazen keşke izmirde olsaydım diyorum:)

kalenze
08/06/2012, 02:04
uzun zamandan beri kafama takılan bir soru var .
yaklaşık 2 ay önce çeyrek depoya 1 kutu würth enjektör temizleyici (küçük kutu)koydum araç roketledi.(powerbox takılı)
2 günsonra şehir içinde giderken araba önce korumaya aldı sonrada stop etmeye başladı. Cihaza bağlattım yüksek basınç hatası verdi. Özel servis birşeyler yaptı ama çıktığım gibi araç yine stop etti bende yetkili servise gittim onlarda contaları değiştirmişler(450 tl)ve boxu sökmüşler. Servisteki görevli box arıza yapmış ondan olmuş dedi . ondan dolayı boxu takamıyorum.:(
Aslında bana çeyrek depoya atıığım katkı ile ilgili geliyor. Ondan dolayı boxu takmak istiyorum ama cesaret edemiyorum.
Senin yorumun benim için önemli. Sence ne yapayım,takayım mi boxu?

Ziyaretci046
08/06/2012, 02:07
bence takma....