PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LPG ve Güvenlik

ZAK1980
07/06/2012, 09:56
Arkadaşlar günaydın herkese,
Ertesi gün Ankara atatürk bulvarında gecerlen Linea marka bır aracın yanıyordu daha sonra aksam haberlere baktım araç Lpg li imiş ve bir anda seyır halınde ıken yanmıs.Bu konuda Yorumlarınız nelerdır böyle bır olayın basımıza gelmemesı için negibi kontroller yapılabılır veya bız kendımız nasıl kontrol edebılrız.Yanan araç 2008 modelmıs

LİNK:
Büyükelçilik önünde panik - Hürriyet Gündem (https://www.hurriyet.com.tr/gundem/20703471.asp)

Ziyaretçi051
07/06/2012, 11:00
Zeynel korkularında haklısın.Öncelikle yangının lpg kaynaklı olup olmadığı yazmamış.Eğer lpg kaynaklı olduğunu düşünerek yola çıkarak ne yapmalıyızı sorarsan,ilk önce montajı yapan kişinin ustalığı çok önemli.En önemli nokta lpg hortumlarının araç motor havuzu içinde hiçbir yere sürtünmeden geçtiğini ve izalasyonlu hortumlar olduğuna dikkat etmeliyiz.Landirenzonun fiat servislerine verdiği tüm kitlerde lpg hortumlarına takılması için kılıflar ve diğer aksamlara sürterek aşınmasını engellemek için özel kelepçelerle sabitleme elemanları vardır.Eğer aracında böyle bir özel koruma yoksa böyle bir uygulama yaptırmanı tavsiye ederim.Herhangi bir bakım onarım işleminden sonra mutlaka gaz kaçak testi yaptırmayı ihmal etme.Şunu unutmamak lazımki eğer doğru ve izalasyonlu bir montaj benzinden daha az tehlikelidir.

eexelanss
07/06/2012, 11:29
İtalya büyük elçiliğinin önünde yanmasıda biraz manidar olmuş sanki :)
Zaten ufak bir gaz kaçağı kokuyla belli ediyor kendini.. Montajı düzgün yapıldıysa ve aksatmadan bakımları yapıldığı sürece hiçbir sorun olmaz..
Unutmayalım yanan araçlar sadece lpg li olanlar değil.. Ben benzinli olupta yanan araç haberlerini defalarca okudum.. Benzinde aynı şekilde eğer motorda bir kaçak varsa en ufak birşeyde parlayabilir. Bu yüzden yakıt ne olursa olsun bakım çok önemli En azından arada sırada kaputu açıp motora şöyle bir göz gezdirmemizde fayda var.. Heralde herkez bir hortumun yerinden çıktığını yada bir sıvı kaçağı olduğunu anlar.

sonercanpunto
07/06/2012, 11:54
Konudan biraz bağımsız ama güvenlik deyince yazayım dedim..LPG alırken tank dolmaya yakın bir ses gelmeye başlıyor pompanın dolum yaptığı ağızdan zannersem...Taarrrrrr Tarrrrrr diye uzayan bir ses..bu normalmidir acaba...Bu durum sende de oluyormu Zeynel ? dün pompacı bunun normal olmadığı şamadıradan kaynaklı bir sorun olabileceğini söyledi, bu ses geldikten sonra 5 lt felan daha gaz alıyor ama o sürede ses devam ediyor...:shy:

Ayberk0616
07/06/2012, 11:56
Konudan biraz bağımsız ama güvenlik deyince yazayım dedim..LPG alırken tank dolmaya yakın bir ses gelmeye başlıyor pompanın dolum yaptığı ağızdan zannersem...Taarrrrrr Tarrrrrr diye uzayan bir ses..bu normalmidir acaba...Bu durum sende de oluyormu Zeynel ? dün pompacı bunun normal olmadığı şamadıradan kaynaklı bir sorun olabileceğini söyledi, bu ses geldikten sonra 5 lt felan daha gaz alıyor ama o sürede ses devam ediyor...:shy:

evet ya aynı ses bendede oldu bu normal değil bence :S
mocangazı aradım sordum doluma yakın o ses çıkar şamandıradan normaldir dediler

etufan
07/06/2012, 13:15

Aman haaa! Deponun %80 lik kapasiteyi aştığını ve daha fazla doldurulmaması gerektiğini söyleyen ses ama pompacı 'ya ne... O sesi duyduğunuzda yakıt almayı kesin derim, bunu montajı yapan yer size söylemedi mi? Ya da hiç okumadınız mı bu forumda falan !?

Ziyaretçi051
07/06/2012, 13:30
Aman haaa! Deponun %80 lik kapasiteyi aştığını ve daha fazla doldurulmaması gerektiğini söyleyen ses ama pompacı 'ya ne... O sesi duyduğunuzda yakıt almayı kesin derim, bunu montajı yapan yer size söylemedi mi? Ya da hiç okumadınız mı bu forumda falan !?

Tufan doğru söylüyor.Tankların tam kapasite dolmasını engellemek için konulmuş kilitleme sisteminin sesidir.Depoların %20 si ani basınç artışlarında patlama riskini göz önüne alınarak boş bırakılır.pompa basıncı depo basıncını geçen durumlarda bu kilit sistemini zorladığı için sesi çıkarır.Şamandıraya zarar vermemesi için bu sesi duyar duymaz gaz alımını kestirin.Özellikle BRC marka şamandıraların seviye sistemi dişlileri plastiktir.bu zorlamalar zaman içinde dişlileri kırar ve seviyeyi göstermez veya takılı kalır değiştirmek zorunda kalırsınız DİKKAT.

ZAK1980
07/06/2012, 16:46
Semehattın abının dedıgı gıbı o sesı duydugunuzda gaz alımını kapattırın kı % 20 sı bos olsun deponuzun benım sımıt depo 47 LT fakat 33.8 Lt de o ses cıkıyor yanı benım almam gereken Lt 30 lt falan olmalı dıye dusunuyorum .
%20 lık bosluk olmaz ıse arac resmen yuruyen bomba halıne gelıyormus (Okudukarım Boyle dıyor)

ZAK1980
07/06/2012, 16:52
Zeynel korkularında haklısın.Öncelikle yangının lpg kaynaklı olup olmadığı yazmamış.Eğer lpg kaynaklı olduğunu düşünerek yola çıkarak ne yapmalıyızı sorarsan,ilk önce montajı yapan kişinin ustalığı çok önemli.En önemli nokta lpg hortumlarının araç motor havuzu içinde hiçbir yere sürtünmeden geçtiğini ve izalasyonlu hortumlar olduğuna dikkat etmeliyiz.Landirenzonun fiat servislerine verdiği tüm kitlerde lpg hortumlarına takılması için kılıflar ve diğer aksamlara sürterek aşınmasını engellemek için özel kelepçelerle sabitleme elemanları vardır.Eğer aracında böyle bir özel koruma yoksa böyle bir uygulama yaptırmanı tavsiye ederim.Herhangi bir bakım onarım işleminden sonra mutlaka gaz kaçak testi yaptırmayı ihmal etme.Şunu unutmamak lazımki eğer doğru ve izalasyonlu bir montaj benzinden daha az tehlikelidir.
Bır ara ugrayabılırsem bakalım abı kılıflar uygunmu veya uygulayabılırmıyız dıye

ZAK1980
07/06/2012, 16:55
Cevap yazan arkadaslara tesekurler sayelerınde yenı seyler ogrendık.
;Herkesın ortak noktası bakım akadaslar benım komsum Ankaradan_Nevsehıre Ford aracı ıle gıdıyor aracın yakıt hortumunda sıkıntı var benzın sarj dınamosuna damlıyor ve onunla gıdıp gelıyor tesadufen fark edılıyor arac bakıma laınıyor Allahtan bırsey olmamamıs

Ziyaretçi051
07/06/2012, 17:07
Bır ara ugrayabılırsem bakalım abı kılıflar uygunmu veya uygulayabılırmıyız dıye

uğra bakalım;)

sonercanpunto
08/06/2012, 17:57

Tufan doğru söylüyor.Tankların tam kapasite dolmasını engellemek için konulmuş kilitleme sisteminin sesidir.Depoların %20 si ani basınç artışlarında patlama riskini göz önüne alınarak boş bırakılır.pompa basıncı depo basıncını geçen durumlarda bu kilit sistemini zorladığı için sesi çıkarır.Şamandıraya zarar vermemesi için bu sesi duyar duymaz gaz alımını kestirin.Özellikle BRC marka şamandıraların seviye sistemi dişlileri plastiktir.bu zorlamalar zaman içinde dişlileri kırar ve seviyeyi göstermez veya takılı kalır değiştirmek zorunda kalırsınız DİKKAT.

İnanın bunu bilmiyordum arkadaşlar...bilgiler için çok teşekkür ederim...

ilyas87
27/06/2012, 15:41
arkadaşlar farklı bir soru belki ama lpg taktırdığınızda (simit tüp) şeklinde yedek lastik ne olacak?