PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Islık sesi esliginde yolculuk :)

punt0
04/06/2012, 15:11
arakdaslar bizim arabada ıslık sesi ile yolculuk yapıoruz :)
gaza basınca 2000 rpm devirlere gelince ıslık sesi geliyor
servise gösterdim bulamadılar
turbonun cekisinde falan herhangi bir sorun yok
turbo hortumlarına falan baktılar bulamadılar
manifolta baktılar kacırmıyor
nedendir? varmı basına gelen arkadas?

ayaman
04/06/2012, 15:17
aracı ikinci el aldıysan chip yapmışsalar da olur.

punt0
04/06/2012, 15:22
hımm arac ikinci el ama ben chip yaptırdım
onun bir etkisi varmıdır ki ?
yada zararı ?

Ziyaretçi034
04/06/2012, 15:24
benimde aracımda 1800 deviri geçince başlayan ıslık sesi vardı, hortuma, kelepçeye felan bakıldı, tamirat yapıldı, geçmeyince garanti kapsamında turbo değişti.

punt0
04/06/2012, 15:29
bizimki garanti kapsamı dısında yani bitmis garantisi :)

Ziyaretçi034
04/06/2012, 15:30
bizimki garanti kapsamı dısında yani bitmis garantisi :)

araştırdığım kadarıyla turbonun ıslık çalması olası arızanın başlangıç belirtisi. %100 emin olmamakla birlikte turbo değişimi kaçınılmaz sonmuş

burhankutlu
04/06/2012, 15:32

az ve 2000 devirden sonra gelen ıslık sesi turbonun kendi ıslık sesidir bizim araçlarda var zaten gaza bastıkça seste artar.

punt0
04/06/2012, 15:32
kısmet yaa turbo falan degisecekse zaten satarım bu arabayı bir daha fiatmı allah göstermesin.. yok abi gercekten kalite olarak 0

burhankutlu
04/06/2012, 15:34
araştırdığım kadarıyla turbonun ıslık çalması olası arızanın başlangıç belirtisi. %100 emin olmamakla birlikte turbo değişimi kaçınılmaz sonmuş

turbo kelebeğinin eğrilmesi sonucu artan ses olarak biliyorum ama bizim araçlarda çıkan ses normal denildi servislerde ve bilen ustalar tarafından. çıkan güzel sesin tadını çıkarın. araçlarımızın turbosuda diğer araçlardakiler gibi kolay bozulacak yapıda değilmiş uzunca süre iç rahatlığıyla binin ses normal.

Ziyaretçi034
04/06/2012, 15:45
turbo kelebeğinin eğrilmesi sonucu artan ses olarak biliyorum ama bizim araçlarda çıkan ses normal denildi servislerde ve bilen ustalar tarafından. çıkan güzel sesin tadını çıkarın. araçlarımızın turbosuda diğer araçlardakiler gibi kolay bozulacak yapıda değilmiş uzunca süre iç rahatlığıyla binin ses normal.

bende ses birden ortaya çıktı ve akabinde değişti zaten, şu anda ses v.s. bir sorunum yok

burhankutlu
04/06/2012, 15:51
bende ses birden ortaya çıktı ve akabinde değişti zaten, şu anda ses v.s. bir sorunum yok

punto aracınızda mı çıktı ve kaç km de acaba.

ayaman
04/06/2012, 16:12
hımm arac ikinci el ama ben chip yaptırdım
onun bir etkisi varmıdır ki ?
yada zararı ?
chipten önce var mıydı böyle bir proplem ? chip yapıldıktan sonra olmuşsa pek de anorml bir durum değil yine de burdaki ustalar daha iyi bilir. eğer araça arad bir yığılma yaparsa yani gaz yemezse bil ki turba da bir proplem var.
araca chip de yapmışın yapan kim bilmiyorum ama ne derce sağlıklı yaptı orası da muallak. cemal abiyse eyvallahım var bir şey demem. bildiğim kadarıyla chiple beygir fazla artırılırsa ileride turbo sorunu yaşanması kaçınılmaz olur akabinde motoru kucağına alır gezersin. chip olayına dikkat bilmiyen biri tarafından yapılırsa başınıza çok büyük işler alırsınız ;)

punt0
04/06/2012, 16:26
hmm yok cemal abi yapmadı chip olayını..
ama gel görelim yapan kisilierde acemi degiller..
teampasaoglu maslak kardesim götürüp yaptırmıs...
bilmiyorum simdilik ses dısında bir sorun yok gibi gözüküyor.. bakalım ileride bi sorun cıkarmaz ise devam böyle..

Ziyaretçi034
04/06/2012, 16:31
punto aracınızda mı çıktı ve kaç km de acaba.

evet puntomda vardı sorun, kasım ayı sonunda sıfır almıştım aracı,

11 bin km'di sanırım sorun ortaya çıktığında, fabrikasyon bişeydi sanırım, çok üstelemedim, hemen değişim yapıldı zaten

ayaman
04/06/2012, 16:31
ben astradan biliyorum o sesi chip yapan kişi ıslık sesi gelir dedi . o zaman bir proplem olmaz durmak yok yola devam hacı ;)

ayaman
04/06/2012, 16:35
ama o ıslık sesi çok güzel ya sanki uçak kaldırıyorsun :D bayılıyorum o sese uvvvv

takres
04/06/2012, 17:26
chipten olacağını sanmıyorum...eğer turbodan geliyorsa er yada geç turbo değişecek...

punt0
04/06/2012, 17:37
chipten sonra oldu ama öylede bi durum var
yapan arkadası aradım normaldir dedi :)
mesela duman olayı vardı adamı aradım abi kısalım biraz o zaman dedi kıstılar
aaslına bakarsan güzel bi ses ama ne bileyim :)

Du Hast
04/06/2012, 22:29
kısmet yaa turbo falan degisecekse zaten satarım bu arabayı bir daha fiatmı allah göstermesin.. yok abi gercekten kalite olarak 0
kalite olarak 0 dediğiniz motor kaç yıl boyunca onlarca ödül aldı, opel markasını batmaktan kurtardı, yüzbinlerce km ticari araçlara hizmet verdi. siz chip yaptırıp motorun orijinalliğini bozun sonra kalite sıfır. evet gerçekten sıfır kalite...

yavuzselim
04/06/2012, 22:35
benim turbo seside bayağı arttı ve geçenlerde rampada araba sollarken gaza yüklendim birden bire araba bikere sirkeledi ''turbo basıç sensörü'' hatası verdi. Hatayı sildirdim bidaha çıkmadı. O gün bugundür çekişdede düşme oldu. Turboyu bakımamı soksam napsam bilmiyorum.

ceb_58
05/06/2012, 10:10
Dinamonun üzerinde bir kayış oluyor. Yerinden oynadıysa ses ordan gelir.

punt0
05/06/2012, 10:20
kalite olarak 0 dediğiniz motor kaç yıl boyunca onlarca ödül aldı, opel markasını batmaktan kurtardı, yüzbinlerce km ticari araçlara hizmet verdi. siz chip yaptırıp motorun orijinalliğini bozun sonra kalite sıfır. evet gerçekten sıfır kalite...

sadece motor olarak söylemedim ki ben kalite olayını !.. artı chipten dolayı o sesi yapıyor ise o kabulum zaten.. ama genel olarak bakıldıgı zaman kalite olarak 0 olan bi arac grande punto kendi adıma konusmam gerekiyor ise bi kere bu hatayı yaptım ikincisinde ise hayatta fiat markası ile isim olmaz !

burhankutlu
06/06/2012, 04:17
daha önce görüştüğüm 3 serviste de sanayi ustalarında da duyduğum kolay kolay turbo yediremezsin puntoya ve gelen ses puntoda normal dendi ve bu kadar üyeli forumda daha görmedim, aşırı gelen ıslık sesi turbo kelebeğinden kaynaklandığını paylaşmıştık tabiki kul yapısı, Allah yapısı değil kullanım hataları kaynaklı ve sonradan eklenen yazılım veya aparatların illaki güzel tarafları gibi olumsuz sonuçları da olacaktır.

Du Hast
06/06/2012, 04:55
sadece motor olarak söylemedim ki ben kalite olayını !.. artı chipten dolayı o sesi yapıyor ise o kabulum zaten.. ama genel olarak bakıldıgı zaman kalite olarak 0 olan bi arac grande punto kendi adıma konusmam gerekiyor ise bi kere bu hatayı yaptım ikincisinde ise hayatta fiat markası ile isim olmaz !
gidip satın hocam o zaman 0 kaliteye sahip araca bineceğinize. burada binlerce insan salak zaten arabalarını övüyorlar ediyorlar. gidip vw mükemmel araçları için aylarca sıra bekleyin, puntonun aynısı corsa için fazla para ödeyin, kazulet olan bomboş 207 ye para verin. bakın seçenek çok.

aykut_1914
06/06/2012, 12:14

satın o zaman.

Ayberk0616
06/06/2012, 12:20
Siz diğer markalarda turbo değişmiyormu zannediyorsunuz çok güldüm bu yazınıza gidin bi ford alın yada reno alın yada opel alınca ondada tubo değişitirince kalite sıfır der onuda satarsınızz :D

Chipten dolayı ses geliyor diye bi olay yok bilip bilmeden yorumlar yazmışsınız
Chipte basınç arttığı için turbonuzda daha kendini belli etmeyen bi bozukluk var ise basınç artınca kendini belli etmiş. Aracınız kaç kmde? cevabını 120 bin km ve üstü ise normaldir.
Son yazdığınıza gelirsek madem memnun değilsiniz o zaman satın aracınızı

ayaman
06/06/2012, 12:25
Siz diğer markalarda turbo değişmiyormu zannediyorsunuz çok güldüm bu yazınıza gidin bi ford alın yada reno alın yada opel alınca ondada tubo değişitirince kalite sıfır der onuda satarsınızz :D

Chipte basınç arttığı için turbonuzda daha kendini belli etmeyen bi bozukluk var ise basınç artınca kendini belli etmiş. Aracınız kaç kmde? cevabını 120 bin km ve üstü ise normaldir.
kim demiş bakim chip ten dolayı ses gelmez diye. çıkar bakim karşıma. usta musta değilim sadece sıradan bir kullanıcıyım . chipten değilse ilk yorumumda chip yaptın mı diye sordum nerden anladım peki ? tecrübelerle sabit bizde bir opel astra var ona gidip chip yapmışlar usta da chipten sonra tatlı bir ıslık sesi gelir demişti ordan biliyorum . bazı araçlarda bu ıslık sesi geliyor artık o da turbnun sorunlu olmasından dolayı kaynaklı bence.
madem sen çok biliyosun biz cahiliz sen anlat da biz de öğrenelim
120 bindeki araçlara chip yapıldığında bu ıslık sesi mi gelir bunu demek istedin galiba ?

punt0
06/06/2012, 12:53
gidip satın hocam o zaman 0 kaliteye sahip araca bineceğinize. burada binlerce insan salak zaten arabalarını övüyorlar ediyorlar. gidip vw mükemmel araçları için aylarca sıra bekleyin, puntonun aynısı corsa için fazla para ödeyin, kazulet olan bomboş 207 ye para verin. bakın seçenek çok.

olay satıp satmama olayi degil.. !
burada o kadar insan aracını övüyor falan demissinde sen bi forumu dolas istersen övdükleri kadarda dert yananlarda cok.. !
biz sadece derdimizi anlatmaya calısıyorum bu benim nacizane fikrimdir kimseye salak falan demek gibi bi kastım yok olmazda zaten ben burada fiat markası adı altında aracın sadece moturunu kast etmiyorum kalitesizlik olarak tamam motoru iyidir veya kötüdür ben kalite derken genel anlamda aracın kalitesinden bahsediyorum burada yeni araba alıpta yok kapısından yok icindeki kullanılan kalitesiz plastik malzemeden dert yanan insanlarıda biliyorum.. herkesin kalite anlayısı farklıdır merak etme.. !

Ayberk0616
06/06/2012, 12:55
kim demiş bakim chip ten dolayı ses gelmez diye. çıkar bakim karşıma. usta musta değilim sadece sıradan bir kullanıcıyım . chipten değilse ilk yorumumda chip yaptın mı diye sordum nerden anladım peki ? tecrübelerle sabit bizde bir opel astra var ona gidip chip yapmışlar usta da chipten sonra tatlı bir ıslık sesi gelir demişti ordan biliyorum . bazı araçlarda bu ıslık sesi geliyor artık o da turbnun sorunlu olmasından dolayı kaynaklı bence.
madem sen çok biliyosun biz cahiliz sen anlat da biz de öğrenelim
120 bindeki araçlara chip yapıldığında bu ıslık sesi mi gelir bunu demek istedin galiba ?

Ben sana cahilsin diye bişey mi dedim yazdıklarımı doğru düzgün okursan anlarsın.Yaran var demekki punt0 nickli arkadaşa yazdığım yazıyı üstüne alındın

Chip yapılan araçta basınç artıyo turbo normalde misal 0.8 bar basıyorsa chipten sonra 1.0 bar-1.2 bar arası basıyo bunu biliyosundur heralde. turbodaki belli olmayan sorunlar basınç artınca kaçak yaptığından pallerde balans bozukluğundan vs vs vs den dolayı ıslık sesi çıkar başka seslerde çıkarabilir.Aracın turbosu zaten ömrünü doldurmak üzeredir ama yazılım yapılınca basınç arttığından turbodaki sorun hemen belli olmuştur.Yoksa motoru sağlıklı araca chip yapılınca ne turbodan ses gelir,ne pompadan,nede eksozdan sadece dizellerde siyah duman olayı olur o kadar

punt0
06/06/2012, 13:08

arkadasım ! öncelikle diger marka ve araclarda turbo degistigini cok iyi biliyorum ilk defa turbolu olan bi arac kullanmıyoruz.. neye ve neden güldügünü anlamıs degilim ben diger arabalarda turbo degismiyor benim arabamda turbo neden degisiyor diye bir soruda yöneltmedim ! arabanın bana cıkardıgı masraflardan normalin üzerinde olan masraflardan bahsediyorum sıkıldıgım icin arabanın turbosu degisecekse satarım bu arabayi demek istedim bilmem anlatabildim mi !?

Ayberk0616
06/06/2012, 13:11
arkadasım ! öncelikle diger marka ve araclarda turbo degistigini cok iyi biliyorum ilk defa turbolu olan bi arac kullanmıyoruz.. neye ve neden güldügünü anlamıs degilim ben diger arabalarda turbo degismiyor benim arabamda turbo neden degisiyor diye bir soruda yöneltmedim ! arabanın bana cıkardıgı masraflardan normalin üzerinde olan masraflardan bahsediyorum sıkıldıgım icin arabanın turbosu degisecekse satarım bu arabayi demek istedim bilmem anlatabildim mi !?

Turbosu değişicekse aracı satarım yorumunuz için yazdım bu yazıyı siz yazınızda aracı alalı 2 ay oldu ettiğim masraflar şunlar şunlar ama böyle böyle ıslık sesi şeklinde bi sorunum var halada devam etmekte eğer sorun turbodaysa daha fazla bu araçla uğraşmam deseydiniz bende anlardım müneccim değilim sonuçta aracınızın öz geçmişini bileyim. Aracı beğenmemişiniz anlaşılan masrafta etmişsiniz daha fazla uğraşmayın satın aracınızı.Bu arada aracınız kaç km de?

ayaman
06/06/2012, 13:30
böyle yazan sizsiniz . ayrıca chiple ilgili ilk yorum yapan bendim , ben olmazsam bile çoğul kelime kullanmışınız herkesin üstüne alınması gayet normal. ha bir de kızdığım şey yukardaki cümlen böyle bilmişlik taslayan cümleler hiç hoş değil . benlik ve bilmişlik sadece cenab-ı hakka mahsus bir şeydir onun için kalkıp birilerine bilip bilmeden yorumlar yapıyorsunuz gibi cümleler sarf etmek hiç yakışık durmuyor.
eminim iyi niyetinden dolayı bir yanlışlığı düzeltmek istedin ama keşke daha yumuşak cümleler kullanmış olsaydın daha hoş olacaktı ve şimdi böyle birbirimizin kalbini kırmış olmayacaktık. inan üç günlük dünya için kalp kırmaya değmez hiçbir şey insanın mutluluğundan daha değerli değil. söylemlerimle istemeden seni kırdıysam özür dilerim hakkını helal et ;)

Ayberk0616
06/06/2012, 17:44
Ben orda bilmişlik taslamadım chip ile turbonun ıslık sesi arasında bi bağlantı yok bunu söyledim sadece turboda hafiften balans vardır pallerinde sıkıntı vardır chiplenince basınç yiyince ötmeye başlamıştır bütün olay bu.Ayrıca profilinizdeki yaş kısmını doldurursanız iyi olur hitap ettiğim kişinin yaşını bilmem isterim