PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Anlık tüketim ne derece doğru ?

tahsins
04/06/2012, 14:59
merhaba arkadaşlar
yol bilgisayarındaki anlık tüketim nasıl hesaplanır.?
sanki gaz pedalına basış miktarını ölçen bir sensör ve eğimi ölçen bir jiroskop ile havai hesaplanan bir değer gibi geldi bana...
siz ne düşünüyorsunuz bu hesaplamanın ölçümü ile ilgili.?

ayaman
04/06/2012, 15:14
merhaba arkadaşlar
yol bilgisayarındaki anlık tüketim nasıl hesaplanır.?
sanki gaz pedalına basış miktarını ölçen bir sensör ve eğimi ölçen bir jiroskop ile havai hesaplanan bir değer gibi geldi bana...
siz ne düşünüyorsunuz bu hesaplamanın ölçümü ile ilgili.?
aracın yazılımında bir şey yok ise neredeyse milimlik hesaplıyo şaşma yok. tecrübelerle sabittir

burhankutlu
04/06/2012, 15:41
aracın yazılımında bir şey yok ise neredeyse milimlik hesaplıyo şaşma yok. tecrübelerle sabittir

aynen

tahsins
04/06/2012, 16:07
düz yolda 4. vites 2000 devirle sabit gazda giderken 100km/3.5litre gösteriyor. sonra aynı gazla hafif yokuş çıkmaya başlıyorum birde bakıyorum anlık tüketim 100km/7 litrelere çıkmış. vites aynı devir aynı gaz aynı, teoride yakıtın değişmemesi lazım ama değişiyor. o yüzden böyle bir kanıya vardım..

ayaman
04/06/2012, 16:23
düz yolda 4. vites 2000 devirle sabit gazda giderken 100km/3.5litre gösteriyor. sonra aynı gazla hafif yokuş çıkmaya başlıyorum birde bakıyorum anlık tüketim 100km/7 litrelere çıkmış. vites aynı devir aynı gaz aynı, teoride yakıtın değişmemesi lazım ama değişiyor. o yüzden böyle bir kanıya vardım..
düz mantık çerçevesinde iyi güzel demişinde sana şöyle diyeyim : diyelim ki düz yolda koşuyorsun normal tempoda önüne dik bir rampa geldi diyelim aynı tempo ve gücü değiştirmeden aynı hızla çıkamazsın ne yapacaksın biraz daha topuklayacaksın aynı tempoda gitmek için değilmi ? bu da ne olacak daha çok yorgunluk daha çok enerji harcamadır. bilmem anlatabildim mi ;) aracın rampada o şekilde göstermesi normal zaten o beyinden hesaplarken onun ortalamasını kendi yapıyor. meret çok akıllı bir şey ben aracın o beynine akıl erdiremedim :D