PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Boya Hakkında..

ceb_58
02/06/2012, 17:25
Merhaba Arkadaşlar ve Abiler,

1-) Puntoların boyası Opak mı yoksa Metalik mi?
2-) Çizik olan yerlere rötuş yapmayı düşünüyorum. Aracım ROCK SİYAHI, acaba bu boyanın kodunu bilen var mı?
3-) Rötuştan sonra pasta-cila yapmayı düşünüyorum. Acaba pasta yapmadan direkt olarak SONAX'ın çizik giderici cilasını kullansam sorun veya eksik olur mu?
4-) Pasta-Cila konusunda hangi markayı önerirsiniz?

Konuyu yanlış yere açtıysan özür dilerim.

xvlkn
02/06/2012, 22:00
Opak dıye gecıyor ama evolar ıcın tabı

acRep
02/06/2012, 22:18
Oğuz(izoci) boş işlerle uğraşacagına kardeşlerine cevap ver burdaa..

izoci
02/06/2012, 22:32
1-)Puntoların boyası metalik.
2-)Kaputun altından bakabilirsin.
3-)Cila çizikleri almaz,çiziklerin geçmesini istiyorsan pasta yapıcaksın.
4-)Meguiars alabilirsin.
İyi günler.

eye of the tiger
02/06/2012, 22:45
dostum tüm puntoların boyası metalik değildir.örn;kırmızı ve beyaz opaktır.ama gri siyah mavi gibi renleri metaliktir.boyaya baktığında içinde metal parçaçıkları görüyorsan metaliktir.renk kodu kaputun altında yazar eğer yazmıyorsada sıkıntı değil piyasada hertürlü hallederler.Servisten öğrenebilirsin.çiziğine gelince çok derinse astar gözüküyorsa pasta cila işe yaramayacaktır.eğer kılcal çizikler varsa meguiar's ürünlerini öneririm.

Ayberk0616
03/06/2012, 00:22
Rock siyah boya metaliktir
Boya kodu b-891 olması gerekiyor

aykut_1914
03/06/2012, 00:44
rock siyah ı metalik diye biliyorum.kodunada kaputu kaldır kafanıda tepeye kaldır görüceksin

DarknessFall
03/06/2012, 20:16
B 891 - rock siyah

celenlee
03/06/2012, 23:17
Anladığım kadarıya sen de benim planladığım işleri yapacaksın :)

Taş izeri ve birkaç çizik için. Rock Siyahı (B891) boya alacaksın (Yaptıracaksın öye bir olay varmış karışım yapııyormuş.)

Gerisini şu şekilde anlatıyorlar :

Kurdanla ya da ince fırçayla izeri doldurun.
1-2 gün sonra ince suzımparası ile sımparaayıp, pasta cila işlemi yapın.

Bimiyorum belli olur mu bu işemler :)

ceb_58
04/06/2012, 10:16
Benim kafam karıştı. Pastanın boyayı incelteceği söyleniyor. Şimdi ben pasta kullanmaya korkarım. Çizik giderici güçlü cila var, sonaxın. Bu cila güölü olduğundan bununda boyayı inceltme olasılığı olduğu belirtiliyor. Yardım edin nolur. Hafif bir cila kullansam olur mu? Hangi marka cila uygun bizim araçlara..?

Not. Bu arada tavanada cila yapmak gerekir mi? Biraz saçma oldu ama. Arac kapı önünde güneşte kalıyor.Garaj yok. Yanık vs. sorun olur mu?

eye of the tiger
04/06/2012, 10:36
dostum araçın orjinalinde 35 µm ( 1mikron metrenin milyonda biri ) vernik tabakası ile kaplıdır.bu vernik tabakasını pasta ile alman için en az 100 defa pasta yapman gerekir.tabi uzman olmayan kişiler yaparsa tek seferde de verniği inceltebilir. hatta yakabilir.ama uzman kişiler tarafından yapıldığı zaman hiç bir sıkıntı çıkmaz.ayrıca cilaların çizikleri layıkı ile gidereceğini zannetme.zira bu işi bence uzman birine yaptır.araçın siyah renk kendin yapmaya kalkarsan pasta cila işini göze hoş gözükmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsin.bence daha önce yapan birinden yardım al yada işin uzmanı bir boyacı ya yaptır derim.illa kendim yapacağım diyorsan ben meguiar's kullan derim.

ceb_58
04/06/2012, 10:51
dostum araçın orjinalinde 35 µm ( 1mikron metrenin milyonda biri ) vernik tabakası ile kaplıdır.bu vernik tabakasını pasta ile alman için en az 100 defa pasta yapman gerekir.tabi uzman olmayan kişiler yaparsa tek seferde de verniği inceltebilir. hatta yakabilir.ama uzman kişiler tarafından yapıldığı zaman hiç bir sıkıntı çıkmaz.ayrıca cilaların çizikleri layıkı ile gidereceğini zannetme.zira bu işi bence uzman birine yaptır.araçın siyah renk kendin yapmaya kalkarsan pasta cila işini göze hoş gözükmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsin.bence daha önce yapan birinden yardım al yada işin uzmanı bir boyacı ya yaptır derim.illa kendim yapacağım diyorsan ben meguiar's kullan derim.

meguiars swirlx iyi diyorlar ama lanet olsun Sivas'ta bu cilayı bulamadım. Ayrıca pasta yapmadan sadece cilayı düşünüyorum. Sanırım önce bastırmadan sürecez. Kuruma aşamasına gelince atletle hafif bastırarak beyazları yok edecez.Zaten önce bi bölgeye uygularım becerirsem devam ederim.

NOT: Benden önceki adam pastayı nasıl yaptı bilmiyorum ama boya incelmiş gibi bir kaç noktada parmak kadar beyazlıklar görünüyor. Başkasına yaptıracak param yok :D

eye of the tiger
04/06/2012, 11:14
meguiars swirlx iyi diyorlar ama lanet olsun Sivas'ta bu cilayı bulamadım. Ayrıca pasta yapmadan sadece cilayı düşünüyorum. Sanırım önce bastırmadan sürecez. Kuruma aşamasına gelince atletle hafif bastırarak beyazları yok edecez.Zaten önce bi bölgeye uygularım becerirsem devam ederim.

NOT: Benden önceki adam pastayı nasıl yaptı bilmiyorum ama boya incelmiş gibi bir kaç noktada parmak kadar beyazlıklar görünüyor. Başkasına yaptıracak param yok :D

Anlıyorum ayrıca atlet olayı güzelmiş.mikro fiber bez kullanıyorum ben dia sa da 2 tl.gözüken beyazlık astar olabilir.bu da demek oluyor ki aynı bölgeye pasta uygularsan durum daha da vahim olacaktır.en azından işi bilen birinden fikir al danış.aracı da göremedigim için birşey söylemek zor.lakin astar gözüküyor sa ki anlattıklarından öyle anlıyorum aracın boya isteyebilir.kesinlikle yanlış uygulama yapma.boyda geri dönüş olmaz

ceb_58
04/06/2012, 11:23
Anlıyorum ayrıca atlet olayı güzelmiş.mikro fiber bez kullanıyorum ben dia sa da 2 tl.gözüken beyazlık astar olabilir.bu da demek oluyor ki aynı bölgeye pasta uygularsan durum daha da vahim olacaktır.en azından işi bilen birinden fikir al danış.aracı da göremedigim için birşey söylemek zor.lakin astar gözüküyor sa ki anlattıklarından öyle anlıyorum aracın boya isteyebilir.kesinlikle yanlış uygulama yapma.boyda geri dönüş olmaz

Zaten 5 tl ye rötuş yapmak için boya alacam. Diyorumya alacam cila güçlü olmaması lazım.Formula 1 in sprey, köpük olanı parlatıcı mı cilamı bilmiyorum ama onumu kullansam acaba. Parlatıcıda olsa olur.Aracı kışın garaja koyduk. Allasızlar cizmişler, çizikler canımı sıkıyor, ondan cila yapmayı düşünüyorum. Bu araba mikrofiberde alırım :)

effect1903
04/06/2012, 11:36
İbrahim bende kendim boya koruma uygulaması yaptım ama pasta kullanmadım, boya koruma ve parlaklık için için mequiars nxt tech wax kullanabilirsin, uygulama pedi ile uygula bir müddet biraz kurumasını bekle ve daha sonra mikrofiber bez ile sil. Buda açtığım konu bir incele istersen https://forum.grandepuntotr.com/arac-bakimi-ve-temizlik/36965-bireysel-boya-koruma-uygulamam.html

ceb_58
04/06/2012, 11:39
İbrahim bende kendim boya koruma uygulaması yaptım ama pasta kullanmadım, boya koruma ve parlaklık için için mequiars nxt tech wax kullanabilirsin, uygulama pedi ile uygula bir müddet biraz kurumasını bekle ve daha sonra mikrofiber bez ile sil. Buda açtığım konu bir incele istersen https://forum.grandepuntotr.com/arac-bakimi-ve-temizlik/36965-bireysel-boya-koruma-uygulamam.html

Ped ten kastın zaten cilayı alınca üzerinde genelde sünger oluyor, bunumu kastediyorsun. Ayrıca burda meguiars yok. F1, Carpex, Sonax var, bir kaçtane daha var ama adlarını bilmiyorum, oda TEKZEN de. Birkaçtane de wax var. Cilamı wax mı ikiside mi :( Ayrıca Tavana damı yapcaz bu uygulamayı :)

Bu arada aracınızı iyi parlatmışsınız. Allah kaza bel vermesin.

DarknessFall
04/06/2012, 11:43
Anladığım kadarıya sen de benim planladığım işleri yapacaksın :)

Taş izeri ve birkaç çizik için. Rock Siyahı (B891) boya alacaksın (Yaptıracaksın öye bir olay varmış karışım yapııyormuş.)

Gerisini şu şekilde anlatıyorlar :

Kurdanla ya da ince fırçayla izeri doldurun.
1-2 gün sonra ince suzımparası ile sımparaayıp, pasta cila işlemi yapın.

Bimiyorum belli olur mu bu işemler :)

aynen şimdi ben son aşamadayım ,
taş izlerini en ince fırçayla tek tek doldurdum. 200 ün üstünde :)
şimdi izler kayıp zımpara bekliyor , sabunlu suyla girişeceğim :)
ama sonra nasıl bir pasta - cila kullanmalı onu tam bilmiyorum

effect1903
04/06/2012, 11:56
Ped ten kastın zaten cilayı alınca üzerinde genelde sünger oluyor, bunumu kastediyorsun. Ayrıca burda meguiars yok. F1, Carpex, Sonax var, bir kaçtane daha var ama adlarını bilmiyorum, oda TEKZEN de. Birkaçtane de wax var. Cilamı wax mı ikiside mi :( Ayrıca Tavana damı yapcaz bu uygulamayı :)

Evet üzerinde geliyor zaten o pedi kastediyorum kardeşim, benim konuma girip baktıysan ürünlerin resmi var orada. Bulamıyorsan internetten alabilirsin birkaç günde gelir. Tavana da yapacaksın tabi ki...

ceb_58
04/06/2012, 11:59
Evet üzerinde geliyor zaten o pedi kastediyorum kardeşim, benim konuma girip baktıysan ürünlerin resmi var orada. Bulamıyorsan internetten alabilirsin birkaç günde gelir. Tavana da yapacaksın tabi ki...

İnternetten almak için kredi kartım yok. Kapıda ödeme, bankaya havale gibi bir satış sitesi varsa olabilir. İlgin ve yardımın için teşekkürler abicim.

eye of the tiger
04/06/2012, 12:03

Gerçekten başarılı bir uygulama olmuş effect1903 .
şimdi ibrahim pasta kullanacaksan çok dikkatli olmalısın.zira boyada buğu,matlaşma verniğin ince olduğu bölgelerde boyaya dalma vs.gibi sorunlarla karşılaşabilirsin.sadece cila kullancaksan çiziklerinde büyük ölçüde iyileşme olmayacaktır.sadece parlaklık sağlarsın boyada.siyah hassas bir renk çok dikkatli ol pasta yapacaksan.önce işleme parça parça başla.örn;motor kaputuna pastayı fazla bastırmadan orta karar bastırarak uygula.uygulamayı dairesel çizgilerde yapmaya dikkat et .kurumasını bekle.atlet mikro fiber bez üstübü gibi bir bezle aynı kararda fazla bastırmadan sil.uyguladığın pasta hare yapacaktır yüksek ihtimalle birde hare giderici alır uygularsan iyi olur.yoksa güneşe çıktığında boyanın üzerinde uyguladığın yönde rota izi görürsün.meguiar's hariçinde 3M kullandım.zira tofaş fabrikada da bu ürün kullanlıyor pasta cila işleminde.2 üründe çok kalite li diğer ürünleri kullanmadığım için bilmiyorum nedir ne değildir.
ürünleri bu linklerden inceleyebilirsin.

Meguiar's Türkiye Online Alışveriş (https://www.meguiars.com.tr/shophome.php?cPath=46_4_14)

Çiziklerin giderilmesi | 3M Car Care Türkiye (https://www.3mcarcareturkiye.com/removing-scratches.php)

ceb_58
04/06/2012, 12:07
Gerçekten başarılı bir uygulama olmuş effect1903 .
şimdi ibrahim pasta kullanacaksan çok dikkatli olmalısın.zira boyada buğu,matlaşma verniğin ince olduğu bölgelerde boyaya dalma vs.gibi sorunlarla karşılaşabilirsin.sadece cila kullancaksan çiziklerinde büyük ölçüde iyileşme olmayacaktır.sadece parlaklık sağlarsın boyada.siyah hassas bir renk çok dikkatli ol pasta yapacaksan.önce işleme parça parça başla.örn;motor kaputuna pastayı fazla bastırmadan orta karar bastırarak uygula.uygulamayı dairesel çizgilerde yapmaya dikkat et .kurumasını bekle.atlet mikro fiber bez üstübü gibi bir bezle aynı kararda fazla bastırmadan sil.uyguladığın pasta hare yapacaktır yüksek ihtimalle birde hare giderici alır uygularsan iyi olur.yoksa güneşe çıktığında boyanın üzerinde uyguladığın yönde rota izi görürsün.meguiar's hariçinde 3M kullandım.zira tofaş fabrikada da bu ürün kullanlıyor pasta cila işleminde.2 üründe çok kalite li diğer ürünleri kullanmadığım için bilmiyorum nedir ne değildir.
ürünleri bu linklerden inceleyebilirsin.

Meguiar's Türkiye Online Alışveriş (https://www.meguiars.com.tr/shophome.php?cPath=46_4_14)

Çiziklerin giderilmesi | 3M Car Care Türkiye (https://www.3mcarcareturkiye.com/removing-scratches.php)

Kendime güvenemiyorum. Pasta yapmayacağım.Çizikler için rötuş boya yaparım. Sonrasında, boya koruma veya cila düşünüyorum. Bilgilerinizle hafta sonu akşama doğru kapı önünde yıkayıp yapacağım. Yıkamak için carpex şampuan yada f1 sampuan alacağım.

Harçlığımızı çıkarmak için bir hafta inşaatta çalıştık. Aldığım para 300 tl onuda arabaya bayılacam. :)

Sizin gibi abilerim olduğu sürece rahat ederim. Aracı aldık, aldığımızda city arızası varmış. Sizler sayesinde 1 kurus vermeden city değiştirdim. Şimdi sıra ufak tefek bakımında işte boya koruma vs. Sivasta iyi bir usta bulsam arka iki amortisörü değişecem servis 360 tl dedi. Ne çok konuşuyorum demi :/

eye of the tiger
04/06/2012, 12:14
Harçlığımızı çıkarmak için bir hafta inşaatta çalıştık. Aldığım para 300 tl onuda arabaya bayılacam. :)[/QUOTE]

Çalışmak güzeldir dostum.Eğer çalışmasaydın o 1 haftayı arabana bayılacak paranda olmayacaktı.hayat büyük bir mücadele çalışmaya devam.
Uygulamanı gölgede yapmayı unutma.

ceb_58
04/06/2012, 12:17
Harçlığımızı çıkarmak için bir hafta inşaatta çalıştık. Aldığım para 300 tl onuda arabaya bayılacam. :)

Çalışmak güzeldir dostum.Eğer çalışmasaydın o 1 haftayı arabana bayılacak paranda olmayacaktı.hayat büyük bir mücadele çalışmaya devam.
Uygulamanı gölgede yapmayı unutma.[/QUOTE]

Unutmam, sağolasın. Napalım bizimkiyle aramız yok, parada isteyemiyoz. Parayı bitirelimde 1 hafta daha çalışırım. :surfing:

effect1903
04/06/2012, 12:27
Uygulamayı mümkünse kapalı bir yerde yapmaya çalış, öyle biryer yoksa eğer Gökhan arkadaşımızın da dediği gibi gölgede yap, kaporta yüzeyi sıcak olmasın. Uygulamayı parça parça yap, yani kaputu kapıları tavanı ayrı ayrı çalış, hepsiburada sitesinde de kapıda ödeme var sanırım. Haydi şimdiden kolay gelsin...

izoci
04/06/2012, 13:22
2 Hafta sonra boya koruma yapıcam o zaman bol fotoğraflarla anlatım yaparım.

anilcan
04/06/2012, 13:59
boya kormua + çizikLer için hare giderici kuLLanıcaksın aracın üzerindeki kıLcaL çiziKLeri hare giderici iLe aLabiLirsin muguiars kuLLan ;)

izoci
04/06/2012, 14:01
Hare giderici çizik almaz. ;)