PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yokuş aşağı aracın yavaşlaması?

celenlee
31/05/2012, 17:20
Aldığımdan beri alışamadım gitti. Eski aracımda, motor hangi devirde olursa olsun,tatlı eğimlerde bile araç gittikçe hızlanırdı, biz de gaza basmadan inerdik.

Şimdi aracımda düşük hızlarda 1800 dev ve alıtnda yokuş aşağı, devir kaybediyor ve yavaşlıyor! Ama 1900-2000 devirde ise yavaş yavaş hızlanmaya devam ediyor.

Dün C.bağ Merterden 2.viteste inerken yeniden dikkatimi çekti.. 2000 devirde ayağımı gazdan çekince devir ve hız artarak araç devam ederken; 1800lerde ayağımı gazdan çekince,araç devrini düşürüp yavaşlıyor!!

Mantıken kendi kendine fren falan yapması lazım motorun! Varmı böyle bir şey??

punto_multijet
31/05/2012, 18:02
bunlar tamamen fiziksel yani momentle falan ilgili. aracın deviri değilde hızıyla ilgili. hız x agırlık falan . aslında uzun uzun yazılabilir ama bence gayet normal durum biraz daha hızlanıp yine 1800 devirlerde deneyin 2de değil 3. viteste 1800devirde mesela aracın hızlandıgını gorursunuz

anilcan
31/05/2012, 18:07
artı oLarak orta susturucuyada bağLı bi etken var kompressör olarak orta susturucu iptali yaptığında 1500 de bile kompresör alamassın 2000 devir üzeri olduğunda ise araç kendini sıkmadan salar ağırlıkla beraber yakıt yakmadan gider araç

Ziyaretci037
31/05/2012, 18:51
Eğer eğim yeterliyse 2 de değil de 3 te inerseniz yokuşu araba hızlanacaktır..

celenlee
31/05/2012, 21:19
Eğim dediğim gibi C.Bağ-Merter arası, ama eğimden değil bence.

Araç sürdüğüm güzergahlar hep aynı, sadece aracım farklı. Eski aışkanlıklarıma karşıaştırıyorum haliyle. Eski aracımla gaza basmadan kompresyonda indiğim birçok yeri artık gaza basarak iniyorum, çünkü gazdan ayağımı çektiğimde araç akmıyor..

2. Örnek:
Masak-Seyrantepe yokuşu. Orada 80-90 giderken ayağımı gazdan çektiğimde araç hızanmayı bırakın yavaaaaş yavaş devirden düşüyor. Eski aracımla gayet inerdim sonuna kadar bu hızarda.

Eski aracım 1170kg arada 100kg fark var. Acaba bu 100kg bu olayın asıl sebebi olabilir mi?? 1000kg'nin yanında 100kgnin lafı olmaz gibi geiyor aslında ama ne biliyim, farkeder mi acaba? Bagaja bir kum torbası atıp da denesem mi :)

Du Hast
31/05/2012, 23:08
aracınız elektronik ateşlemeli ve püskürtmeli olduğu için 1800 devir/dk üzerinde ayağınızı gazdan çektiğiniz an motor cute-off durumuna geçer ve hiç yakıt püskürtmez. bu size yokuş inerken yakıt ekonomisi sağlar. eski sistem araçlarda cute-off bulunmaz motor her devirde ayak gazdan çekildiğinde yakıt yakar haliyle araç hızlanırdı.
ayrıca yokuş aşağı aracın yavaşlaması iyidir çünkü motorun kompresyon değerleri iyidir, segmanlarda kaçak olmadığını gösterir :)

celenlee
01/06/2012, 16:36
aracınız elektronik ateşlemeli ve püskürtmeli olduğu için 1800 devir/dk üzerinde ayağınızı gazdan çektiğiniz an motor cute-off durumuna geçer ve hiç yakıt püskürtmez. bu size yokuş inerken yakıt ekonomisi sağlar. eski sistem araçlarda cute-off bulunmaz motor her devirde ayak gazdan çekildiğinde yakıt yakar haliyle araç hızlanırdı.
ayrıca yokuş aşağı aracın yavaşlaması iyidir çünkü motorun kompresyon değerleri iyidir, segmanlarda kaçak olmadığını gösterir :)

Aslında eski aracım 2009 dCi Meg II, yani teknoloji olarak bundan eksik kalır yok :) eskiden "0 lt" yakarak, kompresyonda indiğim yerleri(yukarda 2 örnekte bahsettim), şimdi gaz vererek iniyorum, yoksa araç devirden düşüyor.

burhankutlu
01/06/2012, 16:40

gayet güzel ve net açıklanmış benim bildiğimde aracın yokuş aşağı hız kesmesi motorsun sıhatli olduğunun göstergesiymiş diye duydum.

uLTRa GP
01/06/2012, 16:50
bende hergün test ediyorum aynı şekilde benimkide kesiyor dolmuş yada iett ile geçerken aynı yerden adamlar salıyor yokuş sonuna kadar gidiyorlar hayret ettim ya hadi ağırlık farkı var ama 1 km hızlanmazmı araba :) tabi dik yokuşlarda hızlanıyor ona lafım yok :)

kitanotr
01/06/2012, 16:55
Bu yazdıgınıza istinaden aklıma gelen bir şeyi sormak istiyorum.ben aracımı kullanırken(bravo dızel) mesela ilerde durmam gerekıyor yada kırmızı ısık sureklı vıtes ufaltarak aracı durduruyorum halıyle ılk ufalttıgında devır bırden 3000,3500 gıbı devırlere ve aracın kutlesıne maruz kalıyor.bunun segmanlar vs. gıbı motora bır zararı varmıdır?

celenlee
01/06/2012, 17:40
gayet güzel ve net açıklanmış benim bildiğimde aracın yokuş aşağı hız kesmesi motorsun sıhatli olduğunun göstergesiymiş diye duydum.

Ben de bilyelerde sorun sonucu bunun olduğunu duymuştum, o yüzden sordum ve ustaya gösterdim.

Çünkü kompresyondaiken, aracın ağırlığı, motorun dönmesine sebep oluyor. ECU yakıtı kesiyor. O anki momentumu koruyan araç ağırlığı ile iniyor.
Teker bilyalarında problem varsa araç yavaşlıyor(sürtünme yüzünden), ya da yokuş yeterli değilse araç yavaşlar.

Ben burda 2 farklı aracı karşılaştırıyorum zaten. Aynı yokuş, aynı teknoloji, fizik kurallarına göre kütlenin bir önemi yok m.g.cos(açı)=ma olacağı için bilyaları sağlam olan iki aracın da aynı şekilde ivmelenmesi gerekiyor.

Geriye bir etken kalıyor o da motor.
Demekki motorun bir kısıtlaması var, fazla sıkıyor kendini demekki, sizin bahsettiğinizi segmanların sıkı olması falan bu olsa gerek? Güvenlik için bir adım iyi ama yakıt ekonomisi açısından bir adım kötü bir nokta bu :) Olayın ekonomiden yöne kullanılmasınını tercih ederdim :) İstediğim nokta 80-90 kendiliğinden akması...

Hepimizde olay bu şekilde olduğuna göre bir problem aramanın da manası yok. Azcık dokuncaz yokuş inerken napalım..