PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Eşim sesi tanımladı.. Sizce ne olabilir..

xarsi
25/05/2012, 23:38
Merhaba arkadaşlar.. 4000 de evomun konsol civarından uzaktan duyulan elektrikli süpürge sesine benzer ses geliyor,, ya da radyo parazitine benzetiyorum ben. servise götürdüm,, uzman (!) sürüşe çıkardı,, abi senin turbo 2500 de devreye giriyor,, (halbu ki 2000'de) 95 'lik bu (75lik) bu ok işareti ne ? (shifti soruyor) dediğinde artık bu sesi de duymayacağından emin oldum.. itimatım size.. rahatsız ediyor bayağı..

aykut_1914
25/05/2012, 23:47
araca herhangi bir ses sistemi yaptırdınız mı?

xarsi
25/05/2012, 23:49
araca herhangi bir ses sistemi yaptırdınız mı?
hayır.. hatta diyebilirim ki ses sistemi dışında da hiç birşey yaptırmadım..

aykut_1914
26/05/2012, 00:20
bir abiminde bu tarz bi sorunu vardı ama onun kablolarının ters baglanmasından kaynaklıydı,acaba dedim öyle birşey mi

Ziyaretci036
26/05/2012, 01:15
Mazot pompasidir. Surekli derinden calisir.

cihankardes
26/05/2012, 02:04
Common rail?
Bu kadar ses yapacak bişey mi abi o?

Du Hast
26/05/2012, 04:08
Common rail?
Bu kadar ses yapacak bişey mi abi o?
yok arkadaki yani depodaki pompanın sesidir.
sessiz bir ortamda kontağı çevirin zınnn diye ses gelir bir kaç sn sonra bu ses kesilir. hatta araç dualogic ise kapıyı açtığınızda depodaki pompanın sesinin yanında dualogic sistemini yağlayan pompanın seside gelir.

dediğim gibi araç çalışmıyorken kontağı çevirin kafanızı arkaya doğru verin bahsettiğiniz ses buysa gayet normal.

xarsi
26/05/2012, 08:33
bahsettiğiniz sese benziyor.. pompa sesi mi diye ben de düşündüm.. çünkü birkaç saniye sonra kesliyor ancak araç çalıştıktan sonra yeniden başlıyor ve sürekli devam ediyor.. eğer öyleyse sorun yok.. ancak bu sesin bu kadar belirgin duyulması güzel değil..

Exelancers
26/05/2012, 10:18
Abi motor ile göğüs sacı arasında kaçıran bir hortum bağlantısı veya hava filtresinin plastiği yerinden oynamış olabilir o da hava emiş sesi verebilir...

emreonur
26/05/2012, 11:59
murat bey bence de hava filtresinin hortumlarındaki bağlantılar yerinden çıkmış olabilir elle kontrol edin.

benim eski arabamda da benzer bir ses vardı, arka koltukların altında benzin deposu ile ilgili bir kapak vardı bu kapağı servis açık bırakmış. kapattım düzeldi. sizden farklı olark punto değildi ve ses arkadan geliyordu

pertry
26/05/2012, 13:51
Arka koltuğu kaldirin kulaginizi kaldirdiginiz yere dogru verin bakalim o sesmi

Bolu_Beyi
27/05/2012, 02:02
Kedidir kedi :) :P

Du Hast
27/05/2012, 07:09
bahsettiğiniz sese benziyor.. pompa sesi mi diye ben de düşündüm.. çünkü birkaç saniye sonra kesliyor ancak araç çalıştıktan sonra yeniden başlıyor ve sürekli devam ediyor.. eğer öyleyse sorun yok.. ancak bu sesin bu kadar belirgin duyulması güzel değil..
tamam hocam depodaki mazot pompasının sesi bahsettiğiniz ses.

Kontağı çevirdiğinizde sisteme mazot basar. Gerekli basıncı sağladığında, motor mazot çekmediği için durur. Motor çalıştıktan sonra haliyle mazot yaktığı için sistemdeki basınç azalır ve tekrar mazot pompalamaya başlar. Common rail sistemlerde, alçak basınç ve yüksek basınç pompaları vardır. Yüksek basınç pompası bildiğimiz motordaki mazot pompası, alçak basınç pompasıda depodaki pompadır. Common rail sisteminin çalışması için, yüksek basınç pompasına belirli bir basınçta mazot gelmesi gerekir (2 - 3 bar civarında), depodaki pompa bunu sağlar. kısacası normal çalışma sesi.

O sesi duymak istemiyorsanız arka koltuğu kaldırdıktan sonra altındaki keçeyide kaldırın. sağ kapıya yakın siyah plastik kapak var biraz büyükçe. onun üzerine güzelce praktiker gibi yapı marketlerde satılan ses yalıtım süngerini döşeyin ses baya azalır.

xarsi
27/05/2012, 14:29
Çok teşekkürler.. Sonucu yazarım...

tamam hocam depodaki mazot pompasının sesi bahsettiğiniz ses.
Kontağı çevirdiğinizde sisteme mazot basar. Gerekli basıncı sağladığında, motor mazot çekmediği için durur. Motor çalıştıktan sonra haliyle mazot yaktığı için sistemdeki basınç azalır ve tekrar mazot pompalamaya başlar. Common rail sistemlerde, alçak basınç ve yüksek basınç pompaları vardır. Yüksek basınç pompası bildiğimiz motordaki mazot pompası, alçak basınç pompasıda depodaki pompadır. Common rail sisteminin çalışması için, yüksek basınç pompasına belirli bir basınçta mazot gelmesi gerekir (2 - 3 bar civarında), depodaki pompa bunu sağlar. kısacası normal çalışma sesi.

O sesi duymak istemiyorsanız arka koltuğu kaldırdıktan sonra altındaki keçeyide kaldırın. sağ kapıya yakın siyah plastik kapak var biraz büyükçe. onun üzerine güzelce praktiker gibi yapı marketlerde satılan ses yalıtım süngerini döşeyin ses baya azalır.