PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Anahtar bagajda kaldı :(

tyilgin
25/05/2012, 21:54
Merhaba arkadaşlar,

Aracın anahtarı bagajda kaldı, kapılarda kilitli. Yol yardımı aradım kapıyı aralayarak bir tel ile göğüsteki merkezi kilit butonuna basarak kapıyı açtıklarını söylüyorlar ancak ben kapının üst tarafından yapılacak müdahalede kapının deforme olacağını düşünüyorum. Eski aracımda yüksek hızlarda o kısımdan uğultu sesi geliyordu. Bu yüzden bu işlemi onaylamadım.

Son çare kelebek camını kırarak oradan kapıyı açmayı düşünüyorum. Daha sonra camcıya gidip bir cam taktırmayı düşünüyorum.

Yedek anahtar zaten yok (anahtara ulaştıktan sonra ilk iş yedeğini yaptırmak olacak). Kasko var ama hasarsızlığı bozdurmak istemiyorum.

Kelebek camının fiyatı konusunda bilgisi veya Başka bir önerisi olan varmı ?

Ziyaretci037
25/05/2012, 21:58
Geçmiş olsun ancak kelebek camı diğer camlardan daha pahalı ve takması zahmetli diye biliyorum..Öbür türlü de kapının yamulma ihtimali yüksek çünkü kapının köşesinden bişey sokup balon gibi şişirerek arayı açıyolar genelde..

tuncaykcd
25/05/2012, 22:04
aynı durum bende fiorinoda yaşanmıştı. arka kelebek camdan gerdirerek girmiştik. camı kırmayın özellikle kelebeği kesinlikle servis halleder durumu yada sanayiden bir kaportacı.

ZAK1980
25/05/2012, 22:20
Bende unutmustum Allahtan yedek anahtar vardı :)
Abi kaskon varmıs kelebek camını kırar ısen olay hırsızlıga gırıyor bundan dolayı da kaskon bozulur.
İllaki camı kırmak ıstıyorsan arka camlardan bırını kır kaskonda yılda 1 kez veya daha fazla cam yenıleme hakkı var oradan halledersın kaskonda bozulmaz.
Kelebek camına bulasma dıger arkadaslarında belırttıgı gıbı kelebek camı hem pahalı hemde ugrastırıyor ıscılıkte.
Camı kırmadan once servıslede gorus onlar kasko hakkında bılgı sahıbıdırler veya kaskonu ara cam degıstırme hakkını sorup camım kırıldı ne yapayım de

tyilgin
25/05/2012, 22:22
gp lerde arka kelebek yok zaten. servis ise kapıyı aralamaktan başka bir yol göstermiyor.

kelebek camını değiştirebilecek bir yer bulup fiyatını öğrenmeden camı kırmayı düşünüyorum artık.

cevaplarınız için teşekkür ederim.

Zeynel aynı ada yazmışız, sonradan gördüm. yarın bunuda araştıracağım.

tonymontana
25/05/2012, 22:44
Öbür türlü de kapının yamulma ihtimali yüksek çünkü kapının köşesinden bişey sokup balon gibi şişirerek arayı açıyolar genelde..
yanlış bilgi.

Bence cam kırmayın.

Aynı şey 1-2 ay evvel başıma geldi. Yol yardım çağırdım 50TL'ye hallettiler. Öncelikle cam kenarındaki kauçuğu bi takoz yardımıyla çıkarıyorlar. Devamında ucu kanca şeklinde kıvrılmış bir teli cam ile kapı sacı arasından sallayarak damağa bağlı olan kolu çekiyor ve kapı açılıyor.

Devamında kilitlememe ve kilidin takılı kalma sorunu meydana geldi hemen ertesi günü. Araç uzaktan kumanda ve içerideki kilit tuşundan kilitlenmiyordu. Tetikleme mekanizmasında bir problem var gibi davranıyordu ancak manuel olarak anahtarla sorunsuz kilitleniyordu. Fiat Merkezi aradım servise götürmemi ve yapılacak inceleme sonrasında oluşan hasarların Fiat tarafından karşılanacağı söylendi.

Gariptir, ertesi gün kilitleme yapmaya başladı uzaktan kumanda ile de. Servise gitmeyi ihmal etmedim, Enriko Aliberti'ye gittim. Sağolsunlar yardımcı oldular. Trim ustası kapıyı söktü, baktı kilitte birşey yok dedi. Hala da sorunsuz kilitleniyor aracım, hiç bir problem yok.

Yol yardımını yapan şahışlar Fiat yetkili servis'in elemanı oldukları için, -aracınız garanti dışında olsa bile- yapılacak herşey Fiat'ın garantisi altında olacaktır. Endişe etmeyin. Cam mam uğraşmadan yaptırın. Hele arka cam vs. kasko orijinal takmaya yanaşmıyor.

Bu arada aracım garantili değildi, yol yardım paketi de almamıştım. Bu yol yardımı için 50TL ödedim.

volkan asli
25/05/2012, 22:52
daha yeni basıma geldi.servis sorunsuz hallediyor.yiğit arkadasın dediği gibi yapıyolar.dikkat et ama teli cam aralıgından gecirirken araya bi bez koysunlar,cizilmesin kapı.ayrı dili actıktan sonra muhakkak kapı dösemesini actırıp kapı telini yerine taksınlar.yoksa sorun yasarsın..sakın cam falan kırdırma..

WiSTaRiA
25/05/2012, 23:42
İlk önce geçmiş olsun dilemek isterim ve şunu eklemek isterim bir çilingirden yardım alabilirsiniz... Onların anahtarları kapıları açmakta... Kapı yamultturmayın ilerde çok sorun yaşarsınız...

eskibur
26/05/2012, 00:11
Aman aman sorununuz tahmin ettiğiniz kadar karmaşık değil.

Benim de başıma geldi hem de aracı servise götürmüştüm bakım için serviste yaptım bunu. kapının fitili sökülüyor, bir tel oradan sokulup kapı açılıyor, daha sonra kapının içindeki plastik aksam sökülüp kanca ile kurtarılan yer eski haline getiriliyor.

Ben bakıma geldiğim için para dahi almamışlardı. Usta birisi için 5 dakikalık bir iş. Bunu yapan ustaya, ustam ne kadar kolaymış bu ne böyle dediğimde puntolar zor açılıyor sen bir de pandaları gör demişti. :)

Ziyaretci037
26/05/2012, 00:18
yanlış bilgi.

Dostum yanlis bilgi dedigin sey bi iki ay once eski kasa Kangoo'da basimiza geldi.Yanlis olan bi durum yok.Ben basima geleni soyledim.

'ı kullanarak HTC HD 2'den gönderilmiştir.

OzzY
26/05/2012, 02:08
Dostum yanlis bilgi dedigin sey bi iki ay once eski kasa Kangoo'da basimiza geldi.Yanlis olan bi durum yok.Ben basima geleni soyledim.

yapılmış ama yanlış bişey sonuçta :) benimde başıma gelmişti yazıldığı gibi camla kapı arasındaki fitil sökülüyor aradan tel sokup kilit telini çekince tık diye açılıyor sonrasında bakaliti söküp teli yerine takıyorlar. tamamı çok basit bir işlem kendiniz bişe yaparsınız. sadece fitili sökerken dikkat edin yamulmasın.(ileri yada geri ittirerek çıkıyor)

pakten
26/05/2012, 02:36
çağır anahtarcıyı sana 2 dk açsın kapıyı veya kapı deliğine ver kompresörü basınçlı havayı açar kapıyı.

tonymontana
26/05/2012, 10:39

punto için yanlış bilgi kardeşim, başka araba da tabiki öyle olabilir.

tyilgin
26/05/2012, 10:42
Arkadaşlar birmot servisten geldiler. Hiçbir zarar vermeden kapıyı açtılar. Diğer arkadaşların başına geldiği gibi benimde kapım önce kilitlenmedi, kapı döşemesi içinden müdahale ederek onuda düzelttiler.

Eskişehir birmot servis ve sizlere çok eşekkür ederim....

Edit : Sadece 70TL ye maloldu...

takres
26/05/2012, 10:47
ben olsa hiç zahmet etmeden camı kırardım...kasko da bozulursa bozulsun bozulmuşken de yedek anahtar çıkarttırırdım...

celenlee
26/05/2012, 11:14
Geçmiş osun..

Geçen bir video paylaşmışardı, fanbrika çıkışı kapı ayarı yaparken çekilmiş bir video. Adamar zaten acayip derecede esnetiyorar kapıyı üst taraftan tam çizgisine gelmesi için, kapıyı açtıktan sonra tersine esnetecekler ve eskisi gibi olacak.

Çelik bir noktaya kadar esnek bir mazemedir ;) Çok abartmadıktan sonra, fabrikada yapıan işlemer kadar işlem işinizi görür zaten, bir sorun çıkmaz diye düşünüyorum.

ZeRg
26/05/2012, 15:11
yedek anahtar yokmuydu kardeş...

eskibur
26/05/2012, 16:21
Geçmiş olsun :)

umit
26/05/2012, 19:14
tarık abi geçmiş olsun. Peki yedek anahtar yaptırmayı düşünüyormusun sanırım bu olaydan ders çıkarmışsındır, bu arada benimde yedek anahtarım yok nerede kaça yaptırabiliriz beyler?

dexter
26/05/2012, 19:50
yedek anahtarım yok demiş zaten...yalnız 20-30 liralık işe 70 tl biraz çok oluyor...

Muhendis06
16/06/2012, 21:19
Bagajin bagimsiz acilmasi, anahtari icinde unutunca böyle belaya donuyor. Ben de unuttum 1 defa, yedek anahtarla çözdüm neyse ki. Ancak burada bir fonksiyonel eksiklik var. Bagaj acma butonu kapakta olmadigi icin anahtari unuttun mu kaliyorsun. Maliyetleri kismak icin dusunulmus bir kurnazlik. Bagaj acma butonu olmayan arabalar kullanici dostu degil bence.

FeyyazYavuz
16/06/2012, 21:22
koltuklari yatirirsaniz sorun olmaz anahtarinizi bagajdan kolaylikla alirsiniz

tunalent
16/06/2012, 21:36
kapılar kitliyken nasıl koltuk yatırılacak ))

USTA
16/06/2012, 22:48
koltuklari yatirirsaniz sorun olmaz anahtarinizi bagajdan kolaylikla alirsiniz

kapılar kitliyken nasıl koltuk yatırılacak ))

...:)

fuatcosar
17/06/2012, 03:20
Kardeşim cam çıtasını söz elinede ucu çengelli çelik bir tel al kilitin kancasını tutturursan iş tamamdır. dikkat et cam çıtası önce arka ucunda aşağıbastırarak kendine çek ve sonra ileriye doğru bükmeden yukarı kaldır ve en son çıtayı arkaya doğru çek.

teknikservis
01/08/2016, 13:45
Slm arkadaşlar 4 kapı kilitli iken bagaj açma düğmesi çalışmıyor benim gibi boşuna uğraşmayın. Kapının köşesinden tel sokup ön camın şoför tarafından bakarak kapıyı açmayı başardım.