PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ortalama hız 34 yakıt 7.0

punt0
18/05/2012, 10:05
arkadaslar merhaba arabam cokmu yakıyor acaba merak ettim yol bilgisayarındaki ortalama hızım 34 yakıt ise 7.0 gösteriyor bu degerler normalmi yoksa fazlamı
bu arada aracta chip var 93 hp civarındaymıs anlam veremedim benmi cok basıyorum yoksa normalmi ?

punto_multijet
18/05/2012, 10:29
ort hız 34se ort yakıt 7lt gayet normal. kısa mesafe ve asırı yavas kullanımlarda yakıt tuketimini ciddi oranda arttırır

pertry
18/05/2012, 10:40
normal bi durum

punt0
18/05/2012, 10:47
hımm bana fazla gibi geldide fikirlerinizi almak istedim..

_FeRDi_
18/05/2012, 10:56
chipli ve hemen hemen aynı BG'deki aracım da ortalama hız 37 km harcam 5.3 lt.

punt0
18/05/2012, 11:07
dün aksam cok yüklendim ondan olabilirmi ? arabada 5 yetiskin 2 cocuk 170 km hız yaptım ondan olabilirmi acaba ? geri dönüstede 140-150 gibi hızlarla geldim..

cihankardes
18/05/2012, 11:12
Ondan hocam. Bilhassa 120 km'yi geçince abartmaya başlıyor :)

punt0
18/05/2012, 11:20
hımm o zaman bi sorun yoktur sanırım dimi
haftayada büyük ihtimalle ero serviste bakıma girecek araba filtre grubu
kayıslar falan belki manifolt temizlgi egr ile birlikte bakalım..
o zaman daha düser sanırım..

punt0
18/05/2012, 11:48
tesekkürler arkadaslar :)

celenlee
18/05/2012, 12:09
Ortalama 34kmh hız yoğun trafiğe girmediğini gösteriyor aslında. Ya da hep sokak aralarında/ara caddelerde düşük hızlarda (50<)seyrettiğini.

Hep düşük hızlarda/kısa mesafelerde sokak aralarında isen gayet normal bir durum.
Ama uzun mesafe ve e-5 tem gibi yollarda trafiğin aktığı saatlerde gidiyorsanız normal değil ;) Çünkü 34km ortalama gayet güzel bir ortalama İstanbul şartlarında :)

İstanbul içi yoğun trafiğe çok girdiğim zamanlar 22-28kmh oluyor ortalamam.
E-5Tem'in aktığı vakitlerde kullandığımda ise 30-35km vs oluyor.

pasa26
18/05/2012, 12:16
Gayet normal hatta 12 lerde benım gezıyor bazen 3bın de sabıt kal o zaman 2.0 3.0 seyreder bunlar yada 4 vıtes ver 120 hızı bak gor 2.0 sıfırın zewkını :D

punt0
18/05/2012, 12:32
valla dun biraz trafik vardı tem yolunda mahmutbey giselere kadar geri dönüste trafik yoktu valla bilmiyorum iste kafama takıldı sorayım dedim arkadaslara :)

rodopian16
18/05/2012, 18:25
bu fazla arkadaş tabi bu ortalama hızı 15-20 km lerle dur kalk sonra yol boşalınca 120-130 km hızlarla karıştırarak bulduysan normal...

acRep
18/05/2012, 20:53
Şuan istanbul trafigini görseniz ortalama hız : 7 yakıt tüketimi :17 !!!

Resmen Halil Sezai bağladı (isyeaaaaaan) beni bu akşam istanbul trafigii !!

tayfux
18/05/2012, 21:13
bence de normal..chip den midir bilmem ama kullanıma göre 6-7 arası normaldir diye düşünüyorum..yinede fazla diyorsanız hava filtresini falan değiştirmenizi öneririm..

WiSTaRiA
18/05/2012, 22:57
Gayet normal kafanıza takmayın onları yoksa puntişinizden zevk alamazsınız...

Du Hast
19/05/2012, 02:52
90 km ile gittiğim yolda yakıt ibresi 2 -3 milim oynarken 130 - 140 gibi gidersem hop düşüyor. 110 km'den sonra (3000 devri geçince diyelim) ekonomi motoru 1.3 multijet, yakıtı sömürme moduna geçiyor ki zaten geçmek zorunda hacmi 1248 CC :) yüksek hızlarda 1.6 dizeller gibi yakmasını beklemeyin.

Ziyaretçi048
19/05/2012, 18:30
ortalamam şu anda 246 km yapılan yol... ortalama hız 17 km/s .. ortalama yakıt 8.6 Lt...
yemişim 1.3 ün ekonomisini :( 100 tl ye 246km yol ... km de 40 kuruşl

Nokta.
19/05/2012, 18:41
benimde 7.0 -7.5 gibi ama ben hiç boş trafige denk gelemiyorum sabah ş.evler - esenyur
akşam esenyur - şevler trafigi düşünsenize benzinli gibi yakıyorum hatta bazen keşke palio yu satmasaydım diyorum :D

rbcn
19/05/2012, 18:49
ayağınızı gaz pedalından çekmesini öğrenin her zaman gaz vermeyin 2000 devirde sabit tutmaya çalışın 5.5 altına inersiniz şehir içinde

celenlee
19/05/2012, 18:53
ortalamam şu anda 246 km yapılan yol... ortalama hız 17 km/s .. ortalama yakıt 8.6 Lt...
yemişim 1.3 ün ekonomisini :( 100 tl ye 246km yol ... km de 40 kuruşl
Tamam da 17km/s çoook düşük. Gayet norma yani.

Bir de üstüne küçük şehir faktörü eklenince (Yani kısa mesafe faktörü) iyice normalleşir.

Multijet ısınana kadar çok yaktığı için ben dizel almadım mesela. Bol bol kısa mesafede kullanacağım için..
(Biraz da maddi meseleler :) )

Aynı kullanımda benzili hatta LPG'li araç da kullansanız o da 40-45 kuruş yakar kanımca.
Dizelle en azından uzun mesafelerde keyifle kullanırsınız. (Eğer kullanırsanız.)

Bu arada aracınız yeni ise onun da etkisi var.. Bi 10000km kadar kullanınca motor tavına geiyor turbo dizellerde.

Ziyaretçi048
19/05/2012, 19:11
Tamam da 17km/s çoook düşük. Gayet norma yani.

Bir de üstüne küçük şehir faktörü eklenince (Yani kısa mesafe faktörü) iyice normalleşir.

Multijet ısınana kadar çok yaktığı için ben dizel almadım mesela. Bol bol kısa mesafede kullanacağım için..
(Biraz da maddi meseleler :) )

Aynı kullanımda benzili hatta LPG'li araç da kullansanız o da 40-45 kuruş yakar kanımca.
Dizelle en azından uzun mesafelerde keyifle kullanırsınız. (Eğer kullanırsanız.)

Bu arada aracınız yeni ise onun da etkisi var.. Bi 10000km kadar kullanınca motor tavına geiyor turbo dizellerde.

araç 3000 km önce komple bakımdan geçti çok yaktığı için. triger , enjektör ayarı , turbo bakımı üst kapak açıldı siboplar , iticiler , horozlar değişti.. 1000 km oldu hala araç aynı çok yakıyor..Aracım bakımdayken 1.2 lpg li palioya bindim dünya varmış dedim .. 80 tl ye 350 km şehir içi aynı şartlarda :(

Ziyaretci040
19/05/2012, 19:25
Ben 23km/h ortalamayla 6.6 falan :)

celenlee
19/05/2012, 19:32
araç 3000 km önce komple bakımdan geçti çok yaktığı için. triger , enjektör ayarı , turbo bakımı üst kapak açıldı siboplar , iticiler , horozlar değişti.. 1000 km oldu hala araç aynı çok yakıyor..Aracım bakımdayken 1.2 lpg li palioya bindim dünya varmış dedim .. 80 tl ye 350 km şehir içi aynı şartlarda :(

Uzun yolda da çok yakıyorsa eğer, kesin problem vardır.
Ama kısa ş.içi kavramları gerçekten çok farklı olabiliyor kişiden kişiye.

Bu arada aynı şartlar demişsiniz ama.
Multijet 17kmh ortalama hız.
Palio 350'km? 1-2 günde yaptıysanız uzun yol gittiniz demektir.(30/40++ ortaamanız var belkide palioda?) O zamanda gayet normal değerler gibi gözüküyor. Bakım olayı 1 hafta sürmemiştir hehade?

Ziyaretçi048
19/05/2012, 20:51
Uzun yolda da çok yakıyorsa eğer, kesin problem vardır.
Ama kısa ş.içi kavramları gerçekten çok farklı olabiliyor kişiden kişiye.

Bu arada aynı şartlar demişsiniz ama.
Multijet 17kmh ortalama hız.
Palio 350'km? 1-2 günde yaptıysanız uzun yol gittiniz demektir.(30/40++ ortaamanız var belkide palioda?) O zamanda gayet normal değerler gibi gözüküyor. Bakım olayı 1 hafta sürmemiştir hehade?

15 gün kaldı serviste araç. motor komple indirildi. Yağ lambası geç sönüyor diye yataklarıda değiştirdiler. Krank taşlandı. Sökülmüşken sekmanlarda yenilendi. üst kapakta komple yenilendi. Enjektörler ankaraya ayar için gönderildi.triger seti tüm filtreler yağ castrol 5/40 magnatec konuldu. Bu arada araç boyacıya girdi . Çizik vuruk yerleri yaptırıldı. komple pasta cila atıldı. Şanzıman 3.vites senkromeç dişli , ön sağ aks , baskı balata seti değişti. kısaca az yaksın diye sağlam para harcadım ama yine sonuç değişmedi.. Aracımı seviyorum ama soğumaya başladım artık :( ..

celenlee
19/05/2012, 20:56
15 gün kaldı serviste araç. motor komple indirildi. Yağ lambası geç sönüyor diye yataklarıda değiştirdiler. Krank taşlandı. Sökülmüşken sekmanlarda yenilendi. üst kapakta komple yenilendi. Enjektörler ankaraya ayar için gönderildi.triger seti tüm filtreler yağ castrol 5/40 magnatec konuldu. Bu arada araç boyacıya girdi . Çizik vuruk yerleri yaptırıldı. komple pasta cila atıldı. Şanzıman 3.vites senkromeç dişli , ön sağ aks , baskı balata seti değişti. kısaca az yaksın diye sağlam para harcadım ama yine sonuç değişmedi.. Aracımı seviyorum ama soğumaya başladım artık :( ..

Olay büyükmüş ya :S
İnşallah değer yağtığın masrafara da kendine gelir.

Du Hast
19/05/2012, 21:43
araç kaç km de? yapılan işlemler genelde 500 - 600 bindeki taksiler için falan yapılıyor. herşeye bakılmış ancak turboya bakılmamış. turbo dizel için turbo çok önemli. o kadar yapılmışken turbonun bakımı, intercooler, turbo hortumları elden geçirilmesi gerekirdi. turbo motora gerekli havayı basamazsa çok yakar.

Ziyaretçi048
20/05/2012, 12:47
araç kaç km de? yapılan işlemler genelde 500 - 600 bindeki taksiler için falan yapılıyor. herşeye bakılmış ancak turboya bakılmamış. turbo dizel için turbo çok önemli. o kadar yapılmışken turbonun bakımı, intercooler, turbo hortumları elden geçirilmesi gerekirdi. turbo motora gerekli havayı basamazsa çok yakar.

Turbo kontrol edildi. Sorun yok. Bilgisayara bağlayınca zaten hava basınç değerleri normal çıkıyor. Defalarca turbo basıncına bakıldı. Enjektör zamanlamalarına bakıldı ama ne yaparsak yapalım bu araç yakıyor. Araç 205.000 Km oldu. Bu km de olmasına rağmen motor pistonları , gömlekleri orjinal onlara dokunmadık yani.Geri kalan herşey değişti. Emme manifoltu , egr temizlendi..Bakalım bu şekilde biniyoruz artık.

cemal arslan
20/05/2012, 13:03
17 km ...şehir içi için normal sayılabilir. neticede orası bartın...

kısa mesafede motor ısınmadığı için bütün araçlar fazla yakar...ister benzinli ister dizel...

electradio
20/05/2012, 13:56
Turbo kontrol edildi. Sorun yok. Bilgisayara bağlayınca zaten hava basınç değerleri normal çıkıyor. Defalarca turbo basıncına bakıldı. Enjektör zamanlamalarına bakıldı ama ne yaparsak yapalım bu araç yakıyor. Araç 205.000 Km oldu. Bu km de olmasına rağmen motor pistonları , gömlekleri orjinal onlara dokunmadık yani.Geri kalan herşey değişti. Emme manifoltu , egr temizlendi..Bakalım bu şekilde biniyoruz artık.

Hocam ayıptır sorması bu işlemler ne kadar tuttu??

tayfux
20/05/2012, 14:03
baya sabırlıymışsınız bunları ben kendi aracıma yaptırsam baya bi soğurdum inşallah sorununuz en yakın zamanda halledilir..

Ziyaretçi048
20/05/2012, 17:04
Hocam ayıptır sorması bu işlemler ne kadar tuttu??

Sorması neden ayıp olsun hocam :siritma:

Değişenler:

Sübaplar
iticiler
Horozlar
sekmanlar
yataklar
Krank taşlama
üst kapak taşlama
komple conta seti
devirdaim
triger geri zincir seti
marş motoru revizyonu
motor genel temizliği
ön sağ aks
baskı balata seti
Enjektör temizliği ve ayarı
turbo balansı ve temizliği
Şanzıman 3. vites senkromeç dişlisi ( cırtlama yapıyordu)
bütün filtreler ve yağlar , antifiriz vs

şikayetlerim motorun sesli çalışması , çok yakması idi. Motorda aslında hararet, üfleme bile yoktu. Zaten aştığımızda gömleklerin pistonların tertemiz olduğunu gördük. sadece yağ sekmanı biraz aşınmıştı o kadar. motor toplanırken bari kaportayıda elden geçiriyim dedim. Bir sürü ezik büzük çizik yerler vardı. 400 lira boyacıya verdim. Toplamda boya , motorcu , rektefiyeci , parçacı dahil 2500 tlye mal oldu. yani motoru açıp komple revizyona sokayım derseniz sıfır enjektör ve turbo hariç 2000 tl gidiyor.

faku
20/05/2012, 18:35
Ortalama hız 37, yakıt tüketimi 5,8.