PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : El gazı-ilkel hız sabitleme sistemi yaptırdım.

fatihhhh
15/05/2012, 16:40
aracıma el gazı yaptırdım.
hız sabitleme sistemi taktırma çabalarım boşa gidince ve böyle bir donanım bana çok gerekli olunca, diğer yöntemleri araştırdım. en sonunda el gazı yaptırdım.
bisikletçiye gidip, muhtelif şekillerde vites kolu, vites teli, ve kablosu aldım.
sanayide bir usta buldum, arabamın zeminine bir aparat taktı.(malzemeler 10 tl, ustayada 60 tl toplamda 80 tl ye maal oldu)
bisiklet vites kolunu, benim arcımın vitesine monte ettik.
kablo ve teli, vites körüğünün içinden geçirdik.
ucu, pedalların arkasından aparata ve gaz pedalına sabitlenmiş.
5. viteste, el gazına köklediğimde 120-130 felan basıyor.
(zaten benim de niyetim 5. viteste 90-100 felan basmak)
ilkel, hatta belkide biraz güvensiz bir yöntem ama uzun yolda kullanışlı olacağını düşünüyorum.
fotoğraflarını müsait bir zamanda eklerim artık.

ceb_58
15/05/2012, 16:42
hız sabitleme sistemi taktırma çabalarım boşa gidince ve böyle bir donanım bana çok gerekli olunca, diğer yöntemleri araştırdım. en sonunda el gazı yaptırdım.
bisikletçiye gidip, muhtelif şekillerde vites kolu, vites teli, ve kablosu aldım.
sanayide bir usta buldum, arabamın zeminine bir aparat taktı.(malzemeler 10 tl, ustayada 60 tl toplamda 80 tl ye maal oldu)
ilkel, hatta belkide biraz güvensiz bir yöntem ama uzun yolda kullanışlı olacağını düşünüyorum.

Oda iyiymiş :D

gurik
15/05/2012, 16:44
acil durumda nasıl frenliyeceksiniz merak ettim.sadece debriyaja basmakla olmaz.motor bağırır ve motor freni etkisi kullanamazsınız.Çok dikkatli olun.

style07
15/05/2012, 16:47
acil durumda nasıl frenliyeceksiniz merak ettim.sadece debriyaja basmakla olmaz.motor bağırır ve motor freni etkisi kullanamazsınız.Çok dikkatli olun.

Aynen katılıyorum yaptığınız sistem çok tehlikeli.

Kablonet
15/05/2012, 16:58
Merak ettigim neden bu kadar gerek duydunuz hiz sabitlemeye? Yakittan dolayi mi?

efe_erdem
15/05/2012, 17:05
Yok artık. Trafık canavarı olmaya adaysınız :)

celenlee
15/05/2012, 17:06
30-40Tl daha verip frene bastığınızda, ilk yaptığınız sistemi devre dışı bırakacak 2. bir sistem yaptırın bence :)

ceb_58
15/05/2012, 17:09
30-40Tl daha verip frene bastığınızda, ilk yaptığınız sistemi devre dışı bırakacak 2. bir sistem yaptırın bence :)

Heralde bunu yaptırırken frenlemeyi nasıl sağlayacağını düşünmeden yaptırdı.Veya unuttu diyebiliriz.

rbcn
15/05/2012, 17:12
:) hay allahım ya daha neler göreceğiz

Ziyaretci040
15/05/2012, 17:24
Kazasız belasız inş. Aman dikkat baya bi tehlikeli olmuş.

SteinGP
15/05/2012, 17:35
tebrik ederim.

byakut
15/05/2012, 17:42
Bencede biraz tehlikeli bir sistem olmuş. Ben araçların fabrika çıkış sistemlerini bile sevmiyorum. Sağ ayağım kalsın gaz pedalının üstünde kontrol bende olsun hep, çok uzun yol yapacaksamda arada bir park alanlarında dinlenir devam ederim. Herşeyden önce güvenlik !!!

tnrsrc
15/05/2012, 18:47
büyük cesaret vallahi...

emrahisilti
15/05/2012, 18:49
uçan tabut geliyor :))

bilmec
15/05/2012, 19:07
Bende arkadaşların söylediklerine katılıyorum ve bir ekleme daha yapıyorum. Eğer bu kadar sorunsa uzun yolda gitmek, toplu taşıma araçlarını kullanınız. hava yolu ile ulaşımı tercih edebilirsiniz. Bu şekilde hem kendiniz ve aracınızdakilerin hemde trafikteki diğer kişilerin malını ve canını tehlikeye atıyorsunuz.

Ayrıca yaptığınız sistem yolun eğimine göre hızınızda fark yaratacaktır. yani bu kesinlikle bir hız sabitleme değil, pedal sabitleme oluyor.

Nokta.
15/05/2012, 19:22
yurdum insanı ya :))

tonymontana
15/05/2012, 19:38
abi bunu nerde kullancaksan söyle çıkmayalım o yola.

mehmetvyz
15/05/2012, 19:48
Şimdilik ara ara kullanarak, zaman içinde tecrübe kazanarak rahatlıkla kullanışlı hale getirilebilir

agabey3838
15/05/2012, 19:49
tebrik ederim.eleştiriler olmuş ama ben beğendim, biraz da mühendis ruhu var galiba...

diesel32
15/05/2012, 19:49
bu kadar uğraşmak yerine bi taş alıp koysaydınız gaz pedalı üstüne... acil durumda ayağınızla iterdiniz taşı... tabi fren pedalının altına girmez umarım o sırada...

chn73
15/05/2012, 20:02
hocam aynı ustaya 120 cm uzunluğunda meşe odunundan sopa yaptır.gaza o sopayla bas, aynı işi görür.harbi el gazi dedikleri bu olmalı bence.

umit
15/05/2012, 20:11
lütfen kızmayın ama;

:welcome: yok artık!!! diyeceğim, madem böyle ilkel bir işe kalkıştığınızı söylediniz, frene basıldığında mekanik olarak gaz pedalına bağlanan teli devre dışı bırakacak ilkel bir şey de geliştirin... kendinizi ve trafiği tehlikeye atmayın...

Ayak yada bacağınızda bir sorun yoksa romantizmal bir hastalığınız da yoksa,
böyle bir uygulama çok saçma, arabanız grande punto ya!!! anadolamı biniyorsunuz, vites körüğünü delmek, bisikletciden vites kolu almak tel çekmek, ne bileyim tuhafıma gitti,kusura bakmayın... saygı duymaktan başka diyecek birşey yok...

arabanızı merak ediyorum, nasıl başka böyle ilginç çalışmalarınız varmı, ama yaratıcılığınıza hayran kaldım...

tuncaykcd
15/05/2012, 20:12
Bende fiorinomu kullanırken uzun yolda buna çok ihtiyaç duyuyordum. Hız sabitleme için polo ve fiestadan vazgeçtim puntoevoyu aldım ilk zamanlarda izmir-çorum , izmir -anamur uzun yolculuklarımda toplam 4-5 kere anca kullandım daha sonrada sıkıldım birincisi bu sistem için aracınızın otomatik vites olması lazım ikincisi yolun çok sakin olması lazım son bir yıldır hiç kullanmadım bundan sonrada kullanmam herhalde böyle özellikler ihtiyaçdan çok bence heves gibi geliyor bana.

emrahisilti
15/05/2012, 20:17
demedi demeyin fiat bu arabayı sahibinden geri alır :):)

takres
15/05/2012, 20:31
gereksiz ve tehlikeli olmuş...

umit
15/05/2012, 21:22
demedi demeyin fiat bu arabayı sahibinden geri alır :):)

ben yazacaktım, unutmuşum :d ferrari ye lpg takan biri varmış diyorlardı,
firmaya danışmış elinden almışlar arabayı, doğruysa buda ona benzedi:D

Gorky
15/05/2012, 22:05
Öncelikle bisikletlerle yakın olduğumu söylemek istiyorum. 20 bin TL'lik bir makineye bisikletciden aldığınız vites kolunu monte etmek son derece tehlikeli. 150 tlik orta kalite bir vites kolu takımı bile o kadar sık kullanımda bozulabilir. Kol elinizde kalsa , vites teli kopsa yada yerinden çıksa o , veyahutta kol takılı kalsa ne yapacaksınız ? Bunları hiç düşündünüz mü ? :)

chn73
15/05/2012, 22:52
Öncelikle bisikletlerle yakın olduğumu söylemek istiyorum. 20 bin TL'lik bir makineye bisikletciden aldığınız vites kolunu monte etmek son derece tehlikeli. 150 tlik orta kalite bir vites kolu takımı bile o kadar sık kullanımda bozulabilir. Kol elinizde kalsa , vites teli kopsa yada yerinden çıksa o , veyahutta kol takılı kalsa ne yapacaksınız ? Bunları hiç düşündünüz mü ? :)

doğru söylüyorsun üstad.vites telinin çapı önemli.ayrıca en az 175 tl lik vites kolu takımı gerekli.

_FeRDi_
15/05/2012, 22:59
Diğer önemli ve tehlike arz edecek durumları zaten arkadaşlar belirtmiş,benim yorumum ise ''Bari bu arabalara doğan-şahin muamelesi yapmayın yahu :D ''

atila
15/05/2012, 23:10
çok gerekli oldugunu yazmışsınız.eksik bilgiyle yorum yazmayalım.mantıklı bir sebebi vardır belki.hayırlı olsun

shellcininabisi
15/05/2012, 23:13
ya fotoğrafları çok merak ettim şimdi ben ya. ama o kadar olumsuz yorum gelmiş ki foto moto gelmez daha bence

Gokdeniz34
16/05/2012, 00:26
Malzemeler 10 tl ustaya 60 tl toplamda nasil 80 tl oluyor malzemeden mi çaldı usta :)

Sent from my iPhone using

fraust
16/05/2012, 09:44
Tebrik ederim arkadaşım. En azında bu yönde bi girişimin olmuş. Arkadaşların bahsetmiş olduğu eksklikleri giderdiğinde ve senin ihtiyacına cevap verebildiğinde tadından yenmez....

Arkadaşlar hemen eleştirmeyin, eleştiriyorsanız da yapıcı eleştirilerde bulunun.
Teknik anlamda eksiklikler olabilir, görüşleriniz ve fikirleriniz sayesinde eksiklikler ve noksanlıkları giderir her aklı selim insan.
Zamanında bu ülkede uçak da yapılmış ve hatta yurt dışına bile satılmış ama şu an gelinen noktada bu konuda da dışa bağımlıyız :)

chn73
16/05/2012, 10:29
Malzemeler 10 tl ustaya 60 tl toplamda nasil 80 tl oluyor malzemeden mi çaldı usta :)

Sent from my iPhone using

10 tl de akıl verene telif hakkı.

dogus618
16/05/2012, 11:02
ya olmuştur girişimci bir arkadaş yapmış becermiş kaza bela vermesin allah gerisi boş geliştirme oolur elbet ilerde

dogus618
16/05/2012, 11:03
ama resim olsun cok merak ettim ben bu olayı acıkcası

fatihhhh
16/05/2012, 13:55
güvenlik konusundaki duyarlılığınız gözlerimi doldurdu.
şaka yapmıyorum, gerçekten çok takdir ettim.
emniyet kemeri takmadan 1 mt bile gitmeyen,
şehir içi ve şehirler arası hız kurallarına riayet eden,
kul hakkı kavramına kıymet vere birisiyim.
bu yüzden güvenlikle alakalı eleştirilerinizi gayet yerinde buldum.
1-el gazım(bisiklet vitesi, aracı vites topuzunun hemen yanı başında)
acil bir durumda
sol elim hep direksiyondadır,
sağ elimle vites topuzumun hemen yanıbaşındaki bisiklet vitesine dokunabileceğimi düşünüyorum, umud ediyorum.
2-debriyaj ve frene köklediğimde,
zaten motorla aracın tekerlekleri arasındaki ritibatı kesmiş oluyorum.
aracım bağıracak, ama fren performansında bir değişiklik olmayacaktır.
3-ben yeni bir icad yapmadım, bir keşif değil,
aksine, sık kullanılan bir alet, hatta bazı çekici araçların donanımında standart olan bir şey.
benim için çok gerekliydi,
çünkü uzun yola çok çıkarım ve genelde 90 km hızla yol alırım.
orjinal hız sabitleme sistemi takmak için çabalarımı bu sitede paylaşmıştım zaten.
orjinal olamayınca, bende böyle bir çözüm buldum.
inşallah bu ek donanım sebebli bir kaza yaşamam,
yaşarsamda benden başka kimsenin mağdur olmamasını temenni ederim.
hesab hatamı ben farketmiştim, aranızdanda fark edecekler olacağını biliyordum.
20 tl lif muhtelif ebatlarda vites kolu aldım,(bir uzun, bir de yuvarlak olan) sadece 1 tanesini kullandım. göz kararı malzemeye 10 tl verdim diye yazdım.
elazığda ikamet ediyorum.
elazığ-kahraman maraş arasını ve elazığ-erzurum arası yolu çok sık kullanırım.
benden sakınmak isteyenler dikkate alsın.
diğer eğlenceli yorum yapanlar, sizlerden çok var. :)
fotoları ilk fırsatta koyacağım. saygılarımla.

fatihhhh
16/05/2012, 13:59
aşşağıdaki üründe bir alternatif.

Control De Velocidad Crucero. Cruise Control. Acelerador. - $ 340,00 en MercadoLibre (https://articulo.mercadolibre.com.ar/MLA-140097210-control-de-velocidad-crucero-cruise-control-acelerador-_JM)
Cc hız sabitleme cruise control
Control de velocidad crucero. Cruise control. Acelerador. Equipamiento del auto. - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=uyk2Q-UGuLM&feature=player_embedded)
bu linklerdeki ürünü yapacak usta bulamadım, bulduğumada güvenemedim.

Misafir047
16/05/2012, 14:15
ya arkadaşlar yapmayın tebrik edilecek yanı yok bunun resmen cahillik diyorum başka bişey demiyorum resmen kazaya davetiye çıkarmaktır bunun adı

emrahisilti
16/05/2012, 14:33
Benden yeni bi fikir direksiyonu sokup bisiklet gidonu takmak boylece el gazinin yanina birde el freni :)))

Ziyaretci040
16/05/2012, 14:48
güvenlik konusundaki duyarlılığınız gözlerimi doldurdu.
şaka yapmıyorum, gerçekten çok takdir ettim.
emniyet kemeri takmadan 1 mt bile gitmeyen,
şehir içi ve şehirler arası hız kurallarına riayet eden,
kul hakkı kavramına kıymet vere birisiyim.
bu yüzden güvenlikle alakalı eleştirilerinizi gayet yerinde buldum.
1-el gazım(bisiklet vitesi, aracı vites topuzunun hemen yanı başında)
acil bir durumda
sol elim hep direksiyondadır,
sağ elimle vites topuzumun hemen yanıbaşındaki bisiklet vitesine dokunabileceğimi düşünüyorum, umud ediyorum.
2-debriyaj ve frene köklediğimde,
zaten motorla aracın tekerlekleri arasındaki ritibatı kesmiş oluyorum.
aracım bağıracak, ama fren performansında bir değişiklik olmayacaktır.
3-ben yeni bir icad yapmadım, bir keşif değil,
aksine, sık kullanılan bir alet, hatta bazı çekici araçların donanımında standart olan bir şey.
benim için çok gerekliydi,
çünkü uzun yola çok çıkarım ve genelde 90 km hızla yol alırım.
orjinal hız sabitleme sistemi takmak için çabalarımı bu sitede paylaşmıştım zaten.
orjinal olamayınca, bende böyle bir çözüm buldum.
inşallah bu ek donanım sebebli bir kaza yaşamam,
yaşarsamda benden başka kimsenin mağdur olmamasını temenni ederim.
hesab hatamı ben farketmiştim, aranızdanda fark edecekler olacağını biliyordum.
20 tl lif muhtelif ebatlarda vites kolu aldım,(bir uzun, bir de yuvarlak olan) sadece 1 tanesini kullandım. göz kararı malzemeye 10 tl verdim diye yazdım.
elazığda ikamet ediyorum.
elazığ-kahraman maraş arasını ve elazığ-erzurum arası yolu çok sık kullanırım.
benden sakınmak isteyenler dikkate alsın.
diğer eğlenceli yorum yapanlar, sizlerden çok var. :)
fotoları ilk fırsatta koyacağım. saygılarımla.

Ben kendi adıma söyliyim kul hakkıyla hukukuyla bence bu işin alakası yok gerçekten girişiminiz başarılımı ondada bi yorumda bulunamam.Allah kaza bela vermesin.Ama trafikte umut etmek diye birşey yoktur.Siz çekicilerden bahsediyorsunuz onlarda var şöyle böyle diye , ancak sizin arabanız çekici değil.Onlarda bi hesap kitap olayı vardır diye düşünüyorum.Dediğim gibi Allah kaza bela vermesin ancak bu arabayı yapan geliştiren insanlar hız sabitleme olayını bu kadar basit olsaydı her arabaya koyarlardı bi vites topuzu ve tel bişi değil.

Yinede varacağınız yere kazasız belasız varırsınız inş.

emrahisilti
16/05/2012, 19:31
işin şakası bi yana bu yapılan sistem trafik kanunlarına bile aykırı.yolda polis görse arabayı bağlar,muayeneden geçemez bir kaza anında bunun hesabını kimse veremez.

mehmetvyz
16/05/2012, 19:42

Control De Velocidad Crucero. Cruise Control. Acelerador. - $ 340,00 en MercadoLibre (https://articulo.mercadolibre.com.ar/MLA-140097210-control-de-velocidad-crucero-cruise-control-acelerador-_JM)
Control de velocidad crucero. Cruise control. Acelerador. Equipamiento del auto. - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=uyk2Q-UGuLM&feature=player_embedded)

iyiymiş, güzel:)

fatihhhh
16/05/2012, 20:06
El yap?m? ''h?z sabitleyici''msi el gaz?... (https://www.fordum.net/showthread.php?2565-El-yap%FDm%FD-h%FDz-sabitleyici-msi-el-gaz%FD)
ben bu arkadaştan esinlendim.
2006 da yapmış.
acaba bu aparattan dolayı kaza tehlikesi yada kaza geçirmişmi öğrenebilme imkanımız olsaydı.

tayfux
16/05/2012, 21:53
hocam aracınız 23-24 liralık araç üstünde 3-4 lira daha koysaydınız zaten hız sabitleyicili araç alabilirsiniz..hız sabitleme gerçekten uzun yolda ihtiyaç benim puntomu satmamın en büyük sebeplerinden birtanesidir..

fraust
16/05/2012, 22:16

Vardır elbet yaabilecek ama kimbilir nerelerdedir :)
Fiyatı da baya pahalıymış bu arda...

evoefe
16/05/2012, 22:51
dar agacını hazırladım adamı getırın asalım adam yapmıs sıze olmusmu olmamısmı dıye sormamıs yok tehlıkelı yok araba baglanır.adam resım koymamıs sadece kabaca anlatmıs.sız ornek alın daha ıyısını yapın veya yapılması hakkında dusuncelerınızı paylasın.o kadar hız sabıtleyıcı konusu acıldı 1arpa boyu yol gıdılmedı....

SteinGP
16/05/2012, 22:59
dar agacını hazırladım adamı getırın asalım adam yapmıs sıze olmusmu olmamısmı dıye sormamıs yok tehlıkelı yok araba baglanır.adam resım koymamıs sadece kabaca anlatmıs.sız ornek alın daha ıyısını yapın veya yapılması hakkında dusuncelerınızı paylasın.o kadar hız sabıtleyıcı konusu acıldı 1arpa boyu yol gıdılmedı....

evet aslında bu da bi görüş :D amatörce daha iyisi yapılana kadar en iyisi bu o zaman şimdi ..

evoefe
16/05/2012, 23:16
evet aslında bu da bi görüş :D amatörce daha iyisi yapılana kadar en iyisi bu o zaman şimdi ..

forumu arat hız sabitleme diye sonuca ulasmamıs bır cok konu var.buna ragmen adam yazmıs ben boyle bır sey yaptım dıye.bende orjınalı 15 jant olan arabamı 17 jant yaptım bende orjınallıgı bozdum belkı benımde yol tutusum bozulacak belkı bunun ıcın kaza yapacagım ama ben jant taktım dıye alkıs alıyorum adam bır konu acıyor herkez elınde tasla beklıyor.eee o zaman daha ıyısını yapabılcek varsa vereyım 200 tl benım arabaya taksınlar hız sabıtleyıcı herseyımız ıyı hos ama sadece elestıryoruz ve bunu asırıya kacarak yapıyoruz.ılk once resmı gorun calısma prensıbıne bakın daha sonra deyınkı bunu soyle yapmıssın ama boyle yaparsan daha emnıyetlı olur dıye....

SteinGP
16/05/2012, 23:18
forumu arat hız sabitleme diye sonuca ulasmamıs bır cok konu var.buna ragmen adam yazmıs ben boyle bır sey yaptım dıye.bende orjınalı 15 jant olan arabamı 17 jant yaptım bende orjınallıgı bozdum belkı benımde yol tutusum bozulacak belkı bunun ıcın kaza yapacagım ama ben jant taktım dıye alkıs alıyorum adam bır konu acıyor herkez elınde tasla beklıyor.eee o zaman daha ıyısını yapabılcek varsa vereyım 200 tl benım arabaya taksınlar hız sabıtleyıcı herseyımız ıyı hos ama sadece elestıryoruz ve bunu asırıya kacarak yapıyoruz.ılk once resmı gorun calısma prensıbıne bakın daha sonra deyınkı bunu soyle yapmıssın ama boyle yaparsan daha emnıyetlı olur dıye....

senin yol tutuş bozulmaz abi yayları tak iyice güzelleşir :)

evoefe
16/05/2012, 23:20
senin yol tutuş bozulmaz abi yayları tak iyice güzelleşir :)

ottonun kıraz toplaması bıtırse yaptıracaz ınsallah :D

SteinGP
16/05/2012, 23:22
adamın arabasıda kiraz rengi :D

skystar37
16/05/2012, 23:41

Azminizi ve cesaretinizi tebrik ederim, eksikliklerini giderdikten sonra yukarıdaki ürüne benzer bir ürün çıkarsa ortaya güvenlik açısından bir sorun olmaz diye düşünüyorum.

Tekrardan tebrik eder kazasız belasız keyifli yolculuklar dilerim.

fatihhhh
16/05/2012, 23:46
hocam aracınız 23-24 liralık araç üstünde 3-4 lira daha koysaydınız zaten hız sabitleyicili araç alabilirsiniz..hız sabitleme gerçekten uzun yolda ihtiyaç benim puntomu satmamın en büyük sebeplerinden birtanesidir..

ben ihtiyaçlar değişmeden eşya değiştirlmesine karşıyım.
hız sabitleme bu şekilde hallediebilecek bir eksiklik.
ayrıca, çok itinalı kullanmama rağmen, aracım kaza yaptı, hemde 2 kez. satarsam çok maddi kaybım olur.
bu sebeble satmayı düşünmüyorum.
hız sabitleme ve yol sesini içeri alması hariç aracımıda çok seviyorum.
ilerde büyük mpv alırsam, bu hanıma kalacak.
aracın hurdası çıkıncaya kadar kullanmayı düşünyorum yani.
en azından niyetim böyle.
bu arada fordum.net sitesinin üyeleri ile bizim sitenin üyelerinin konuya bakış açısındaki farklılıklarıda vurgulamak isterim.
bir sitede çözüm üreten insanlar, diğer sitede dalga geçen insanlar.
en azından bizim sitedekiler güvenliğe daha çok önem veriyor ve çok eğlenceli kişiler diyerek mutlu olabilirim. :)

fatihhhh
16/05/2012, 23:52
Vardır elbet yaabilecek ama kimbilir nerelerdedir :)
Fiyatı da baya pahalıymış bu arda...

bu linklerdeki ürünü bende çok beğendim, düşünüp tasarlayana helal olsun.
bu tam anlamıyla mekanik hız sabitleme sistemi.
elazığda deli-dolu bir usta bu tasarımı çok beğendi,
"--ben bunu yaparım" dedi.
deli dolu bi tip di,güvenemedim.
marmara bölgesinden bir usta buldum, 250 ye yaparım dedi.
ne bileyim, mesafe uzak, o orda yapcak, bana kargoyla gönderecek, ben montaj yaptırcam..vs uzun iş gibi geldi.
benim el gazı çok basit bir sistem, o yüzden el gazı yaptırdım.

fatihhhh
17/05/2012, 07:40
zemine monteli aparata usta yaptı.
vites kablosu bu aparatın ucuna takılı.
vites teli aparatın içinden geçerek gaz pedalına sabitlenmiş.
bisikler vites koluna bastıkça, tel geriliyor ve gaz pedalını aşşağıya itiyor ve gaz veriyor.
bisiklet vites kolunu ser bıraktıkça tel gevşiyor ve gaz pedalı eski konumuna geliyor ve gaz kesiyor.

fatihhhh
17/05/2012, 07:43
bahsettiğim araba vitesine monteli vites kolu, yani el gazı

fatihhhh
17/05/2012, 07:46
el gazı montajı, aracımın vites geçişlerini engellemedi,
ama içinden geçen bisiklet vites teli ve kablosu nedeni ile biraz sert oldu gibi,
kemikli diye tabir ediyorlar bu durumu yanılmıyorsam.
vites körüğünün içinden geçen kablo, işaretlediğim yerde belli oluyor.

fatihhhh
17/05/2012, 07:56
https://www.youtube.com/watch?v=dbvTHQlUDk4&feature=youtu.be

işte hareketli görüntü.

tüh!
video çekimim fena değildi.ç paylaşacaktım ama 46,6 MB boyutunda, bekliyorum bekliyorum bi türlü eklenti yapamadaım.
bu boyutta bi video burda paylaşılırmı?

since1453
17/05/2012, 08:01
ayrıca, çok itinalı kullanmama rağmen, aracım kaza yaptı, hemde 2 kez. satarsam çok maddi kaybım olur.
bu arada fordum.net sitesinin üyeleri ile bizim sitenin üyelerinin konuya bakış açısındaki farklılıklarıda vurgulamak isterim.
en azından bizim sitedekiler güvenliğe daha çok önem veriyor ve çok eğlenceli kişiler diyerek mutlu olabilirim. :)

arkadaşım eline sağlık çok emek verilmş ama kafamı kurcalayan sorular var.Bu aparat acil durumlarda gaz yada fren tepkimeni yavaşlatmaz mı ?

yani aniden önüne araç kırsa freni köklemek yada gazı kökleyip kaçmak zorunda kalsan gerekli zamnlamayı sağlar mı?
Ama kader herş ey düzgünkende oldu gibi açıklamalar yapmayın? Rabbim herkeze akıl vermiş ki kullansın diye uçurum tepesine çıkıp alınyazımda varsa yaşarım diyip kendini aşşağı atan biri için bu kader denemez

fatihhhh
17/05/2012, 09:06
arkadaşım eline sağlık çok emek verilmş ama kafamı kurcalayan sorular var.Bu aparat acil durumlarda gaz yada fren tepkimeni yavaşlatmaz mı ?

yani aniden önüne araç kırsa freni köklemek yada gazı kökleyip kaçmak zorunda kalsan gerekli zamnlamayı sağlar mı?
Ama kader herş ey düzgünkende oldu gibi açıklamalar yapmayın? Rabbim herkeze akıl vermiş ki kullansın diye uçurum tepesine çıkıp alınyazımda varsa yaşarım diyip kendini aşşağı atan biri için bu kader denemez

ani bir durumda, el gazımı kapatmayı başaramasam bile
aynı anda fren ve debriyaja basmamı engelleyecek bir durum yok.
benim arabam gene aynı mesafede durur ama bu sırada motor bağırır.
yada ani durumda dipgaz yapmamada engel değil.
mesela 90 la giderken el gazımı sabitledim.
birden 150 basmam gerekti, ayağımla normal bir şekilde gaz pedalına basarım 150 ye çıkar, o hızda seyredebilirim. ayağımı gazdan çektiğimde 90 da takılı kalır.

fatihhhh
17/05/2012, 09:11
el gazı ilkel hız sabitleme MOV03363.MPG - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=dbvTHQlUDk4&feature=youtu.be)

işte hareketli görüntü. :)
önce araç vites geçişlerini engellemediğine dair bir görüntü.
1. dk da güya acil durumda hızlı davranıp el gazımı kapatabileceğime dair bir görüntü.
sonlardada pedal harekletleri felan var.
bu vesileyle youtuba üye olup ilk kez video eklemiş oldum.
başka mevzularda video ekleme devam edecek korkarım! :D

fraust
17/05/2012, 09:43
el gazı ilkel hız sabitleme MOV03363.MPG - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=dbvTHQlUDk4&feature=youtu.be)

1. dk da güya acil durumda hızlı davranıp el gazımı kapatabileceğime dair bir görüntü.

Eline sağlık.
Yapılışını da eklersin artık...

atalayx
17/05/2012, 10:11
bence çok güzel olmuş emeğinize sağlık. belki biraz daha estetik yaparsanız çok daha hoş duracağına eminim. güle güle kullanın kazasız belasız .

since1453
17/05/2012, 13:37

emeğe saygı :)

zeytin56
17/05/2012, 14:46
arkadaş tesekkür ederim eline sağlık cok güzel olmuş.tamirciye yptırdığın parça nasıl birşey anlayamadım ama sen frene basınca devreden cıkacak bir sistem geliştirsen daha iyi olur.elektrikli süpürgelerde varya bir tusa basınca yay kabloyu cekiyor falan onun gibi birsey olabilir

Kablonet
17/05/2012, 15:02
Bence fena olmamis gereksinime gayet makul bir cozum olmus kazasiz belasiz kullanmaniz dilegiyle.

celenlee
17/05/2012, 15:33
Bak çözüm burda :) Frene bastığında gaz telini geri çeken emniyet teli ekleyeceksin sisteme.

Tel etrafındaki kılıfı hareket esnekli ne kadarsa o kadarını kesip,frenpedalının altından bu kısma emniyet teli takarsan her frene bastığında gaz teli geri gelmiş olacak ;)
Madem tellerle bir sistem yaptık çözümü de aynı sistemden olsun :)

https://forum.grandepuntotr.com/attachment.php?attachmentid=20563&stc=1&d=1337257949

fatihhhh
17/05/2012, 15:47
arkadaş tesekkür ederim eline sağlık cok güzel olmuş.tamirciye yptırdığın parça nasıl birşey anlayamadım ama sen frene basınca devreden cıkacak bir sistem geliştirsen daha iyi olur.elektrikli süpürgelerde varya bir tusa basınca yay kabloyu cekiyor falan onun gibi birsey olabilir

hocam sembolik olarak mekanizmayı çizmeye çalıştım.

fatihhhh
17/05/2012, 15:49
Bak çözüm burda :) Frene bastığında gaz telini geri çeken emniyet teli ekleyeceksin sisteme.

Tel etrafındaki kılıfı hareket esnekli ne kadarsa o kadarını kesip,frenpedalının altından bu kısma emniyet teli takarsan her frene bastığında gaz teli geri gelmiş olacak ;)
Madem tellerle bir sistem yaptık çözümü de aynı sistemden olsun :)

https://forum.grandepuntotr.com/attachment.php?attachmentid=20563&stc=1&d=1337257949

hocam güzel düşünmüşsünüzde, bunu benim sisteme yapamayz. mantık olarak doğru ama benim sisteme eklenemez.

zeytin56
18/05/2012, 11:51
eline sağlık fatihn hocam güzel çizmişsin taslağı sağol.tevafuk oldu.teşekkür ederim.ben de deniyecem olursa inşalla<h yazarım.

cihankardes
18/05/2012, 13:02
El freni tarzı bir mekanizma daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Çıt çıt diye gaza basacaksınız el frenini çeker gibi, bastığınız yerde kalacak ve frene basınca geri atacak o da butona basmış gibi :)

tayfux
18/05/2012, 21:24
bu sisteme giriştiğinize göre ihtiyacınızın değiştiğini düşündüğüm için böyle bir öneri sunmuştum..hız sabitleme aynı zamanda yakıt sarfiyatında ciddi azalma sağlıyor bu sistemden herhangi bir tel kopukluğunda ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz ama işinizi düzgünce gördüğü sürece sıkıntı yok tabiki elinize sağlık inşallah daha çok geliştirirsiniz ve puntolarımızdaki hız sabitleyici eksikliğini giderirsiniz..kolay gelsin..

serdarse
19/06/2012, 12:56
LED li mi u sistem :-)

fatihhhh
11/11/2015, 12:26
youtube de videoma yazan birisi yüzünden bu konuyu tekrar gördüm.
zaman çabuk geçiyor. 3 sene geçivermiş.
ilkel sistemim 3. seyehatmde bozuldu.
(çünkü bisiklet vitesim kaliteli bir marka değildi.)
aracımı hala kullanıyorum.
145,000 km oldu.
orjinal hız sabitleme taktım,
daha güvenli ve daha konforlu seyehat ediyorum.

gorillaz
11/11/2015, 12:48
En sağlıklısi bu olmuş Fatih hocam. Geçmiş konu yeni gördüm gerçekten emeginize sağlık. Ama bu daha iyi. Hayırlısı olsun