PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sol arka fren tutmuyor.

celenlee
10/05/2012, 00:05
Geçen gün direksiyon dersi verdikten sonra, boş yolda bir denyeyim dedim arka kampanalar ne alemde diye, biraz hızlandıktan sonra el frenini tam çektim, araç sağa döndü resmen sağ arka tekerin etrafında.

Kampana balatalarının asimetrik bir şekilde bitmiş olması mümkün müdür?
Yoksa mekanizmada mı bir problem olmuştur? Olduysa ne kadar patlar bana??

Du Hast
10/05/2012, 01:23
el freni teli gevşemiş olabilir.

Revenant
10/05/2012, 09:52
aracta sağ veya solda fren yaptığında biri tutuyor öteki kayma yapıyorsa arka fren silindirinde poblem var demektir arkalar kampana olduğu için fren silindirleri zamanla aşınıyor ondan dolayı yapar bir baktır veya değiştir cok büyük bir mebla tutmuyor

celenlee
10/05/2012, 10:00
aracta sağ veya solda fren yaptığında biri tutuyor öteki kayma yapıyorsa arka fren silindirinde poblem var demektir arkalar kampana olduğu için fren silindirleri zamanla aşınıyor ondan dolayı yapar bir baktır veya değiştir cok büyük bir mebla tutmuyor

Düz yolda boşa attım sadece el frenini ani olarak kaldırdım. Sağ arka fren tuttu, ama sol arka hiiiiç sallamadı olayı. Zaten önler de ser(pedala basmıyorum çünkü). Sadece sağ arka teker frenlediği için araç o teker etrafında sağa doğru dönüş yaptı.

kutsal oto
10/05/2012, 12:16
selam araçta arka kampana set yapmıştır ve fren ayarı bozulmuştur ve ayar cırcırlarını kontrol ettir arka fren balatası 150 000km önce bitmez

celenlee
10/05/2012, 13:18
selam araçta arka kampana set yapmıştır ve fren ayarı bozulmuştur ve ayar cırcırlarını kontrol ettir arka fren balatası 150 000km önce bitmez

Teşekkürler yorumunuz için.
Bu cırcır olayını okumuştum sanki bir yerde daha, kendi kendini otomatik ayarlıyormuymuş ne, zaten baya bir sorunum birikti yetkili serviste tespite götüreyim bakalım ne fiyat çekecekler hepsine :)

blackhawk
10/05/2012, 15:43
aslında düzenli olarak arka kampanaların açılıp temizlenmesi cırcırdan ayarlanıp takılması gerekir. Birde el frenini çekerken 2-3 tıktan fazla çekmeyin ki el freni teli gevşemesin.

takres
10/05/2012, 16:55
ayar cırcırı kırılmış olabilir...30 lira civarında sanırım...