PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : City Arızası Nedir? Nasıl Anlaşılır? Ne yapılmalıdır?

Du Hast
09/05/2012, 17:59
City Nedir Ne Değildir Nasıl Çalışır?

Grande Punto'larda direksiyon yardımcı ünitesi hidrolik sistem yerine elektirik motorlu (EPS) sistem kullanılmaktadır.

DELPHI tarafından üretilen elektrikli direksiyon EPS (Electrical Power Steering) bir direksiyon yardım sistemidir bunun amacı normal seyir halinde direksiyon çok hafif olmayacak şekilde özellikle dönüşlerde ve düşük hızlarda sürücünün direksiyona tatbik ettiği gücün hafifletilmesidir.

Sürücünün ihtiyaçlarına ( direksiyona uygulanan tork) ve araç hızına göre elektrikli direksiyon ünitesi (NGE) direksiyon milinin dönüşüne yardım eden elektrikli servomotora kumanda etmektedir.

Üzerinde sonsuz dişli bulunan bir mekanizma vasıtasıyla direksiyon miline bir tork uygulanmakta ve sürücünün direksiyonu döndürüdüğünde sarf ettiği güç azaltılmaktadır.

Sürücü, aracın hızını arttırdığında orantılı olarak direksiyona tatbik edilecek gücüde arttırmaktadır zira tekerleklerdeki mevcut güç aracın hızının artması ile azalmaktadır.

Bunu takiben NGE aracın hız sinyalinden yararlanarak küçük derecede bir direksiyon yardımını devreye sokmaktadır.

Şimdi gelelim bizim meşhur city arızasına

Aslında arızalanan elektrik motor değil direksiyon açı sensörüdür. zamanla direksiyon hareketlerinden dolayı sensör aşınmakta ve doğru karar verememektedir. bu nedenle elektirik motoruna yanlış sinyaller gönderip direksiyonun kendi kendine dönmesi, titreşim ve ses yapması gibi durumlar ortaya çıkıyor. sensör iyice gidince EPS sistemi toptan çalışamaz hale geliyor. Tabi bu duruma gelmeden önce belirtileri artıyor. Önce Gösterge panelinde kırmızı renkli EPS hata ışığı ile birlikte direksiyon sertleşir. İlk hatada genellikle kontağı kapatıp açtığınızda düzelir ancak arıza kapıdadır.

Aşağıdaki videoda arızalı olan ESP sisteminin çıkarttığı sesleri duyabilirsiniz. İlk zamanlarda bu sesler hafif olarak gelmekteydi. Zamanla şiddeti çoğaldı ve direksiyon kendi kendine (yolda giderken bile hafif hafif hissedebiliyorsunuz) sola çekmeye başladı.

Grande Punto City (EPS) Arızası - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=lh9r4g0fnI8)

Yolda Giderken Arıza Yaptı Ne Yapacağım?

Diyelim yolda 90 km/h hızla gidiyorsunuz ve ekranda kırmızı direksiyon ışığı yandı. panik yapmanıza gerek yok direksiyona halen kumanda verebilir, istediğiniz manevrayı biraz sert olsada yaptırabilirsiniz. düşük hızlarda EPS sistemi olmadan çok daha zorlanırsınız ancak size kaza yaptıracak, yoldan çıkartacak kadar çok büyük bir tehlike yaratmaz. sadece çok sert bir direksiyonla mücadele etmek zorunda kalırsınız. Eskiden hidrolik direksiyonu olmayan araç kullanan kişilerin alışık olduğu şekilde :)

Belirtilerin Hepsi Var ne yapmalıyım?

Şu ana kadar bu arızayı tamir eden bir elektirikçi görmedim, duymadım desem yalan olmaz ancak tamir olmayan sistemde olmaz. bu kadar yaygın bir arabanın bu denli fazla oranlı arızasını tamir edecek ustanında olmaması garip bir durum. bir ara bu işe girsem mi diye düşünmedim değil :friendship:

Bu belirtilerle karşılaştıktan sonra Fiat yetkili servisine gidip durumu anlatıyorsunuz. onlarda şase numarasını sisteme girip arıza giderlerinin ne kadar karşılanacağını sistemden bakıyorlar. Burada servisin yapabileceği birşey yok çünkü sistem bunu servise söylüyor, servis kafasından değiştirelim demiyor. aracın modeline, km'sine göre sizden ya para talep etmezler ya da belirli oranda (%70, %50 gibi) arızanın giderilmesi için para talep ederler.

Forumda Tüketici mahkemesinden alınmış kararlar mevcut olup, arızanın ücretsiz giderilmesi için Fiat müşteri hizmetlerine başvurabilirsiniz.

Arızasız, kazasız sürüşler dileğiyle.
Du Hast

rbcn
09/05/2012, 19:40
teşekkürler güzel paylaşım olmuş

tab
09/05/2012, 21:20
İstanbul da bu işi yapan firma var. Direksiyonu söktürüp karga ile gönderip yapıp gönderiyorlar yada ben istanbulda boğaz balık yiyeciğim dersen istanbul a gidip yaptırabilirsiniz. Hakem Hidrolik Direksiyon Sistemleri Revizyon Sistemleri (https://www.hakemdireksiyon.com.tr/urunler.html) İletişim adresi

tonymontana
09/05/2012, 21:47
yapışkan başlık olmalı.

06kaymak
09/05/2012, 22:08
Kardeşim sen bu işi ögrenmissin :)

erdiyilmaz
10/05/2012, 19:59
eline saglik cok guzel paylasim, blog sayfamiza da ekledim:

City Arızası Nedir? Nasıl Anlaşılır? Ne Yapılmalıdır? | PuntoTR Fiat Türkiye Kullanıcı Platformu (https://blog.grandepuntotr.com/city-arizasi-nedir/)

cck1
11/05/2012, 08:28
Gayet açık ve açıklayıcı teşekkürler...

akca37
11/05/2012, 09:21
Teşekkürler kardeş ellerine sağlık güzel bi paylaşım olmuş...Tüm forumdaki punto kullanıcılarına city arızasız günler (bu arada bravoda hiç böyle bir sorun yaşayan olmamış mı çok merak ediyorum :) )

since1453
11/05/2012, 09:25

Grande Punto'larda direksiyon yardımcı ünitesi hidrolik sistem yerine elektirik motorlu (EPS) sistem kullanılmaktadır.

DELPHI tarafından üretilen elektrikli direksiyon EPS (Electrical Power Steering) bir direksiyon yardım sistemidir bunun amacı normal seyir halinde direksiyon çok hafif olmayacak şekilde özellikle dönüşlerde ve düşük hızlarda sürücünün direksiyona tatbik ettiği gücün hafifletilmesidir.

Sürücünün ihtiyaçlarına ( direksiyona uygulanan tork) ve araç hızına göre elektrikli direksiyon ünitesi (NGE) direksiyon milinin dönüşüne yardım eden elektrikli servomotora kumanda etmektedir.

Üzerinde sonsuz dişli bulunan bir mekanizma vasıtasıyla direksiyon miline bir tork uygulanmakta ve sürücünün direksiyonu döndürüdüğünde sarf ettiği güç azaltılmaktadır.

Sürücü, aracın hızını arttırdığında orantılı olarak direksiyona tatbik edilecek gücüde arttırmaktadır zira tekerleklerdeki mevcut güç aracın hızının artması ile azalmaktadır.

Bunu takiben NGE aracın hız sinyalinden yararlanarak küçük derecede bir direksiyon yardımını devreye sokmaktadır.

Aslında arızalanan elektrik motor değil direksiyon açı sensörüdür. zamanla direksiyon hareketlerinden dolayı sensör aşınmakta ve doğru karar verememektedir. bu nedenle elektirik motoruna yanlış sinyaller gönderip direksiyonun kendi kendine dönmesi, titreşim ve ses yapması gibi durumlar ortaya çıkıyor. sensör iyice gidince EPS sistemi toptan çalışamaz hale geliyor. Tabi bu duruma gelmeden önce belirtileri artıyor. Önce Gösterge panelinde kırmızı renkli EPS hata ışığı ile birlikte direksiyon sertleşir. İlk hatada genellikle kontağı kapatıp açtığınızda düzelir ancak arıza kapıdadır.

Aşağıdaki videoda arızalı olan ESP sisteminin çıkarttığı sesleri duyabilirsiniz. İlk zamanlarda bu sesler hafif olarak gelmekteydi. Zamanla şiddeti çoğaldı ve direksiyon kendi kendine (yolda giderken bile hafif hafif hissedebiliyorsunuz) sola çekmeye başladı.

Grande Punto City (EPS) Arızası - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=lh9r4g0fnI8)

Diyelim yolda 90 km/h hızla gidiyorsunuz ve ekranda kırmızı direksiyon ışığı yandı. panik yapmanıza gerek yok direksiyona halen kumanda verebilir, istediğiniz manevrayı biraz sert olsada yaptırabilirsiniz. düşük hızlarda EPS sistemi olmadan çok daha zorlanırsınız ancak size kaza yaptıracak, yoldan çıkartacak kadar çok büyük bir tehlike yaratmaz. sadece çok sert bir direksiyonla mücadele etmek zorunda kalırsınız. Eskiden hidrolik direksiyonu olmayan araç kullanan kişilerin alışık olduğu şekilde :)

Şu ana kadar bu arızayı tamir eden bir elektirikçi görmedim, duymadım desem yalan olmaz ancak tamir olmayan sistemde olmaz. bu kadar yaygın bir arabanın bu denli fazla oranlı arızasını tamir edecek ustanında olmaması garip bir durum. bir ara bu işe girsem mi diye düşünmedim değil :friendship:

Bu belirtilerle karşılaştıktan sonra Fiat yetkili servisine gidip durumu anlatıyorsunuz. onlarda şase numarasını sisteme girip arıza giderlerinin ne kadar karşılanacağını sistemden bakıyorlar. Burada servisin yapabileceği birşey yok çünkü sistem bunu servise söylüyor, servis kafasından değiştirelim demiyor. aracın modeline, km'sine göre sizden ya para talep etmezler ya da belirli oranda (%70, %50 gibi) arızanın giderilmesi için para talep ederler.

Forumda Tüketici mahkemesinden alınmış kararlar mevcut olup, arızanın ücretsiz giderilmesi için Fiat müşteri hizmetlerine başvurabilirsiniz.

Du Hast

Can bey benim ve forumdak arkadaşların sizden öğreneceğimiz çok şey var.
Bu ve bundan önceki paylaşımlaınız için teşekkürler

nurullahkizek
04/06/2012, 23:45
Paylaşım güzel.Teşekürler.

nurullahkizek
05/06/2012, 00:47
Arızalı olduğunu gösteren kırmızı EPS ışığı CİTY'deyken mi yanıyor herzaman mı?

Du Hast
06/06/2012, 05:06
Arızalı olduğunu gösteren kırmızı EPS ışığı CİTY'deyken mi yanıyor herzaman mı?
arıza geçtiği an her zaman yanmaya başlar. city modunun açık ya da kapalı olması etkilemez.

schneider
07/06/2012, 22:05
Arkdslar mrhabalar bir sorunumu sizlere belirtmek istiyorum 2004 model fiat punto bir araç aldım 1ay önce 2.el anck aldktan sonra bnde bu direksiyon sorunuyla karsılastım aracımda city arızası başgösterdi direksiyon kilitleniyor servise götürdüğümde sorunun direksiyon kutusunun değişerek çözülebilecegini ve bunun da yaklaşık 2800 tl gbi bir masraf oldugunu söylediler ancak iyi niyet garantisiyle bu fiyatın yüzde 40ını karşılayabileceklerini söylediler ancak daha sonra da yaptıkları yazışmalar sonunda bu fiyatı hiç karsılayamayacaklarını ücreti tamamen benm karsılamamı istediler müşteri servisini aradım ordanda bi sonuç çıkmadı aracın 8yasında oldugunu ve bu tür sorunların olmasının doğal oldugu tarafıma bildirildi cok zor durumdayım benm bu masrafı karşılama sansım yok ne yapmalıyım nasıl bir yol gözterirsiniz bna gercekten cok magdur durumdayım yardımlarınız içn şmdiden tsekkr ederim.

RUSTEM
21/07/2012, 23:03
Sağol kardeş faydalı bir paylaşım...

rational
16/08/2012, 10:15
geçenlerde direksiyon arıza ışığı yandı aracı servise bırakmıştım.Az önce de direksiyon ışığı yanmadı fakat direksiyon sertleşti (broadway gibi oldu ) fakat ışık yanmadı.Servise yakın mesafedeydim, hemen geçtim servise gösterdim.kontak kapatım açtım,şu anda düzeldi.bayramdan sonra perşembe günü değişecek...

Surucu Merkezi
22/05/2013, 01:12
Teşekkürler. Faydalı, detaylı ve Güzel açıklama olmuş.

atlatma
22/05/2013, 02:32
Konu hortlamışken bir paylaşımda ben yapayım. bu city nin sıkıtı yapan parçası sensörü ve bu link teki amca italyanca olarak anlatmış. Ben pür dikkat dinlemeye çalıştım sıkıntının kaynağını ve nası giderileceğini anlatmış. Yalnız bir nokta var oda kalibrasyon yani sensör bozuldu hop yenisini alıp takmakla olmuyor heralde bir alet ile kalibrasyon yaptı video daki amca.
inşallah bişeyler açıklayabilir. ve 2 mesajdaki arkadaşın verdiği direksiyon tamir servisinin ürünler kısmındaki parçalardan 2 si dikkatimi çekti:
1- VW caddy direksiyon kutusu
2- Fiat Punto Tork Sensörü :)

link te bu
SENSORI DI COPPIA PIANTONE STERZO PROCEDURA DI ISTALLAZIONE - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=IZykfPlLwTc&feature=endscreen&NR=1)

mucahit3481
10/09/2013, 17:48
Arkadaşımın Stilo'sunun başına da elektrikli direksiyon arızası geldi.Tamirine kaç para istiyorlar acaba

cdogu
10/09/2013, 19:55
Arkadaşımın Stilo'sunun başına da elektrikli direksiyon arızası geldi.Tamirine kaç para istiyorlar acaba

Malesef pahalı. 2000-3000 tl ücreti. Fakat Stilo'da bu kronik sorun mu bilmediğim için,servise garanti kapsamında değiştirmesi için talimat verirseniz,belki ufak bir şans olsa da ücretsiz değişimini yaparlar.

Onun dışında İstanbul'da hakem direksiyon diye bir yer bu parçanın tamirini yapıyor. Bunun için Google'dan araştırabilirsiniz.

orcun19
02/10/2013, 12:43
Aynı sıkıntı bendede vardı çok şükür tamir ettirdik servise göndermeden şimdi gayet güzel çalışıyor güzel paylaşım olmuş eline sağlık :)

PUNTOCAN
02/10/2013, 14:56
Aynı sıkıntı bendede vardı çok şükür tamir ettirdik servise göndermeden şimdi gayet güzel çalışıyor güzel paylaşım olmuş eline sağlık :)
Nasıl yaptınız tamiri yada kim yapıyor bilgi verebilirmisiniz

serci301
17/01/2014, 00:11
tam da bu konu için siteye giriş yaptım. punto mu alalı bir hafta oldu arabam 2010 model 64500 km de bugün birden bire direksiyon taş gibi sertleşti arıza lambası yandı ve direksiyonu kontrol ettir diye bir yazı çıktı kontağı kapatıp tekrar çalıştırınca düzeldi ama daha sonra tekrar aynı şey oldu hemen servise gittim serviz aracı bilgisayara bağladı ve direksiyon sisteminin tamamen değişmesi gerektiğini söyledi fiyatı 1700 tl civarındaymış ama anlamadığım bir şekilde aracın bilgilerini girince ücretsiz değişim yapılabileceğini fakat önce aracın 60000 bakımlarının serviste yapılması gerekiyormuş oda 400-450 tl civarı tutarmış sizce ne yapmalıyım

cdogu
17/01/2014, 00:33
Hocam servis degistirsin. Bakimini yaptirin gecsin gitsin. 1700 lira nere,450 lira nere.

Tamamen ucretsiz yaptirmak icin kosturacagina bu yolu dene.

LG G2 Cihazımdan aracılığıyla gönderildi.Olası yazım yanlışlarım için özür dilerim.

khanunl
17/01/2014, 01:46
tam da bu konu için siteye giriş yaptım. punto mu alalı bir hafta oldu arabam 2010 model 64500 km de bugün birden bire direksiyon taş gibi sertleşti arıza lambası yandı ve direksiyonu kontrol ettir diye bir yazı çıktı kontağı kapatıp tekrar çalıştırınca düzeldi ama daha sonra tekrar aynı şey oldu hemen servise gittim serviz aracı bilgisayara bağladı ve direksiyon sisteminin tamamen değişmesi gerektiğini söyledi fiyatı 1700 tl civarındaymış ama anlamadığım bir şekilde aracın bilgilerini girince ücretsiz değişim yapılabileceğini fakat önce aracın 60000 bakımlarının serviste yapılması gerekiyormuş oda 400-450 tl civarı tutarmış sizce ne yapmalıyım

60.000 Km bakımını yaptırıp kurtulun.Bu bakımı dışarıda yaptırmaya kalksanız 200-250 TL arası tutacak 450-250=200 TL sına açı sensörlü direksiyon elektrik motorunuzu değiştirmiş olacaksınız ! Şimdilerde ücretsiz değişen yok gibi değerlendirmeye bakın !

vek66
13/04/2014, 10:09
bu sabah bsanırım banada merhaba dedi CİTY!!! benim punto 2011 52 bin km de. ışıklarda durdum hafif rampaydı hızlandım hızım 40km civarında birden direksiyon sertleşti ne sağ döndürebildim nede sola. zar zor bir şekilde sola çektim aşırı bir kuvvet uygulayarak. göstergelere baktım direksiyon arıza ışığı yandı ve ekranda görebildiğim kadar direksiyon ve kılavuza bakın yazılarını görebildim.stop edip tekrar çalıştırdığım da düzeldi. şimdi merak ettiğim ya yüksek hızda bir virajda falan sertleşme olsaydı ne yapardım bilmiyorum Allah korusun. düzelmiş olması birdaha olabilirmi sizce. servise bir gösteriyimi zaten garantisi devam etmekte.

cdogu
13/04/2014, 12:27
bu sabah bsanırım banada merhaba dedi CİTY!!! benim punto 2011 52 bin km de. ışıklarda durdum hafif rampaydı hızlandım hızım 40km civarında birden direksiyon sertleşti ne sağ döndürebildim nede sola. zar zor bir şekilde sola çektim aşırı bir kuvvet uygulayarak. göstergelere baktım direksiyon arıza ışığı yandı ve ekranda görebildiğim kadar direksiyon ve kılavuza bakın yazılarını görebildim.stop edip tekrar çalıştırdığım da düzeldi. şimdi merak ettiğim ya yüksek hızda bir virajda falan sertleşme olsaydı ne yapardım bilmiyorum Allah korusun. düzelmiş olması birdaha olabilirmi sizce. servise bir gösteriyimi zaten garantisi devam etmekte.

Durmayın. Garantili araç bu. Hemen değiştirtin.

LG-D802 cihazımdan gönderildi

vek66
15/04/2014, 15:40
Dün servise gittim sağolsunlar hemen değiştirdiler. https://img..com/d/14/04/15/dypaze3a.jpg
City dedikleride buymuş. Ben bu aracı alırken city sorunu artık görülmüyor hele hele 2011 modellerde kesinlikle diyipte satmışlardı. Şimdi korkum bir değiştirtik garanti var diye değiştirdiler. ikide tekrar olursa ve garanti bittiğinde arızalınırsa o zaman ne olur bilmiyorum :(

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

uzunsamsun81
15/04/2014, 18:35
Merhaba arkadaşlar, aracimi alali 3 ay kadar oldu. Eşim kullanırken birkaç defa kaldırıma çarptı. Dün akşam aracı calistirdigimda, direksiyon tas gibiydi. City arızası aklıma geldi, kontak açıp kapattım, düzeldi. Burada bahsedilmis servis ücretsiz yapabilir belki diye ancak, aldığım aracın servis bakımlı olup olmadığını bilmiyorum. 2009 model 43000 km dualogic punto. Nasıl bir yol izlemem gerektiğini tecrübeli arkadaşlar anlatabilir mi? Servise sadece gostersem bile paramı alırlar mi? Hiç bilmeyene anlatır gibi anlatırsanız sevinirim. İlk aracım, cidden hiç bilmiyorum.

HTC Desire X cihazımdan gönderildi

orkinosss
02/06/2014, 22:49
iyi aksamlar arkadaslar 2013 1.3 multijet punto pop aracim 6500 KM de ve direksiyonu yalnizca sola cevirirken malum o ses geliyor ve ekranda da bir ariza lambasi yok, acaba nasil bir teshis konulabilir ? Herhangi bir sertlesmede yok suan yorumlarinizi bekliyorum... Tesekkurler...

halils2
02/06/2014, 23:18
Amortisör takozu ses yapar

orkinosss
03/06/2014, 00:03
tesekkurler, herhangi bir soruna yol acar mi yarin garanti kapsaminda degistirebilirse goturmeyi dusunuyorum, sifir olarak aldigim aracin neden boyle bir sorun cikartabilir ki bir kaza vb birsey de kesinlikle olmadi...

halils2
03/06/2014, 01:01
6500 kmdeki bir aracın parçasını garantiden değiştirmeleri gerekir. Amortisör takozu bilyalı bir parça toz topraktan da bozulmuş olabilir. Siz servise götürün onlar daha ayrıntılı bakarlar.

orkinosss
03/06/2014, 01:47
Yarin servise goturecegim bakalim.. muhtemelen bu yagmurdan ve doludan dolayi su birikintisine girmek zorunda kaldim bu yuzden de olabilir tahminimce ..

orkinosss
11/06/2014, 01:23
sorun direksiyon kutusundaymiş da garanti kapsamında degişti, iyi hoş güzel de henüz 6.000 KM de neden böyle bir sorun cıkabilir ki yorumlarınızı bekliyorum...

( 2013 Punto / Pop )

cuevas
14/07/2014, 17:58

Du Hast

pandapanda
08/11/2014, 10:46
Merhabalar,

Öncelikle, uzun bir yazı olduğu için kusura bakmayın.

Forumunuza yeni üye oldum. Aracım Punto değil ancak bu city arızası Pandalarda da yaşanıyor. Panda'nın kullanıcı sayısı daha az olduğu için, bu kadar ayrıntılı bilgi paylaşacağımız bir platforma rastlayamadım. Sorun da ortak olunca buraya yazmak istedim.

Geçen hafta aracımı kullanırken birden direksiyon fena ağırlaştı, kullanılamayacak hale geldi, ekranda direksiyon arıza ışığı yanıyordu. Zorlukla kenara park ettim. Çekici ile Birmot servisine götürdük. Mesai saati bitimine yakın olduğu için ertesi gün bakıp arayacaklarını söylediler. Ben de o akşam sorun ne olabilir diye internetten aradığımda city arızası ile tanışmış oldum. Özellikle bu forum olmak üzere, birçok sitede hatta yabancı forumlarda bunun tartışıldığını okudum.

Edindiğim izlenim, Fiat'ın bu konuda "ne koparırsam kardır" gibi yaklaştığıydı. İnsanlara farklı tekliflerin yapıldığını (kimine %30, kimine %50 vs), kimine hiç indirim yapılmadığını, kiminin tamamının karşılandığını okudum. Üstelik bu durum, aracın modelinden, servis bakımlı olup olmamasından, şehirden falan bağımsızdı. Yani aynı model araca farklı teklifler olabiliyordu, servis bakımsız olan bir araç için ücretsiz değişim yapılırken, başka bir araç bakımsız diye reddedilebiliyordu, ya da bakımlı araç bile reddedilebiliyordu. Bu durum çok canımı sıkmıştı, umarım benim sorunum bu değil diye düşünüyordum, ki korktuğum oldu.

Ertesi gün servisten aradılar, sorunu söylediler ve 2200tl ücret istediler. Bunun üzerine forumlarda okuduklarıma dayanarak müşteri hizmetlerini aradım, telefondaki kişi aracın garantisi süresinin çoktan bittiğini, bu nedenle tamamını ödemem gerektiğini söyledi. Ben de konu hakkında bildiklerimi söyledim, bunun garanti süresiyle alakası olmadığını, üretim hatası olduğunu vs. ama işe yaramadı. Bu durumda hakkımı hukuki yollarla arayacağımı söyledim. Karşımdaki kişi, biraz da alaycı bir tavırla, tabi istediğiniz yere başvurabilirsiniz anlaştık gibi sözlerle telefonu kapadı.

Sonra, başka bir yol olarak gördüğüm şikayetvar sitesine yazdım, diğer birçok insan gibi otomatik cevap aldım sadece. Bu sırada diğer şikayetleri inceleme şansım oldu ve gördüm ki, tıpkı bu forumlarda yazıldığı gibi, kimine hiç cevap verilmemiş, kimine indirim yapılmış. Kimine de ücretsiz değiştirelim teklifi yapılmış ve insanlar teşekkür mesajı yazmışlar. Üstelik bunlardan bazıları benimle tamamen aynı modelde (yılda) olan araçlar.

Bunu görünce, tekrar müşteri hizmetlerini aradım ve bu çifte standartın nedenini sordum. Buna dair kanıtım olup olmadığını sordular, bu örnekleri emaille göndermemi istediler. Bunları gönderdim ve sonuç alamamam durumunda Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunacağımı söyledim.

Ertesi gün telefon çaldı, servisten arıyorlardı. Bir an umutlandım tabi, olumlu bir gelişme mi diye. Peki arayıp ne söylediler, fiyatın arttığını! 3000 küsür olduğunu. Sinirden küsüratı bile duyamadım. Gerekçeleri parçanın İtalya'dan gelecek olmasıymış. E bana ilk fiyat verdiğinizde başka bir yerden mi geliyordu? Ben hayatımda bu kadar saçma bir satış/hizmet politikası ne gördüm ne duydum.

Tabi tekrar müşteri hizmetlerini aradım. Genel Müdürlüğe ileteceklerini söylediler. Şimdi araya haftasonu girdi. Pazartesi ararlar mı ararlarsa ne derler bilmiyorum.

Bu arada çok ilginç bir şey oldu. Bu son durumu anlattığım insanlar dediler ki, fiyatın 2200'den 3000 üzerine çıkmasının sebebi şu olabilir: Hakem heyetleri 3000'in üzerine bakmıyolar! tuketici.gov.tr'den aynen kopyalıyorum:

"2014 yılı için değeri 3.000 TL'nin üzerindeki uyuşmazlıklarda ise Tüketici Mahkemesine başvurulması zorunludur."

Yorumu size bırakıyorum.

Saygılar

darktiger
08/11/2014, 12:19
Yorumu size bırakıyorum.

Saygılar

Yapılacak yorum anca bela okumak olur. sonra bu ülke neden bir yere gelemiyormuşda neden biz kendi aracımızı üretemiyormuşuz. bu zihniyet ve kadrolarla ne olacakki. şimdi bir almanyada olsak bunlar olsa firmanın satış ruhsatını bile iptal ederlerdi.

marineros
08/11/2014, 13:51
Öncelikle geçmiş olsun.gerçekten bu gibi işler ülkemizde çok ilginç bir bürokrasiyle işliyor.ttnet internet aboneliğimi yeni evime taşımak için başvurdum ve 3 aydan beri hiçbir servis yetkilisi evi bulamadı(ev caminin yanı olmasına rağmen)dün ttnetten kontrat süremi uzatmak için aradılar.ve ben de şöyle dedim,üç aydan beri bana ulaşamayan yetkililer nasıl oldu da para olunca bana ulaştılar?çok ağır sözler söyledim.ayarı verdim ve günü dolduğu an kapatırım bunu böyle bilin dedim.banka kartlarında da aynı durum mevcut.arabalarda da vs.insanları zorla vergisiz iş yapmaya sürüklüyorlar.ben devamlı yurt dışına çıkıyorum.alırım faturasız taktırırım Mehmet ustaya,oldu bitti.ama işte o da bize yakışmaz...tekrar geçmiş olsun.

Mert34
08/11/2014, 14:40
Aracımı satma arifesinde sabah süratli giderken direksyonum kilitlendi ve ter içinde sağa çekebildim siteden olumsuz yorumları çok okuduğum için hemen ustamı aradım 2500lirayı hazırla fiat gibi bi hırsız şirketten o parçayı koparamazsın dedi 10dk aracı stop ettirdim devam ettikten 5dk sonra tekrar kilitlendi bu parçanın değişiminin yapılmaması bana göre cana kasıt olarak değerlendirilmelidir pazartesi ilk işim mahkemeye başvurmak olacak ve benimle daha önce müşteri temsilcisi olarak konuşan labali herifi özel olarak şikayet etmek olacak fiat gibi bi aracıda birdaha evimin önüne yanaştırmam iyigünler

syt42
08/11/2014, 18:00
Bende de 2010 punto var. Garantisi bitmiş olmasına rağmen YETKİLİ SERVİS ÜCRETSİZ değişim yaptı :) önce Servise gidip bi deneyin arkadaşlar... servis % 30 % 40 ücret istedi diyen arkadaşlar servisin böyle bi hakkı yok bu kronik sorunmuş...bilginize

Castell
21/01/2015, 13:26
Fiat servisleri hala city arızlarını gidermemekte ısrarlı maalesef...........

ucanlaz
24/02/2015, 18:00
Selam arkadaşlar,Ben arabayı aldığımdan bu yana hiç city modu kullanmadım.Sebebi ise aldıkta sonra forumda klasik sorun olduğunu gördüğüm ve riske girmek istememem durumuydu ancak malum sorun geçtiğimiz pazar günü hem de hanım kullanırken başına geldi ve beni aradı.Kırmızı direksiyon ışığının yandığını ve direksiyonun birden malum şekilde sertleştiğini iletti.Zar zor sağa çekmiş allahtan kaza yapmamış.2 kez çalıştırıp kapatmış aynı.2 saat sonra ben gittim ve bu akşama kadar tekrarlamadı.Şimdi sizlere sorum kesin aynı sorunmudur?Tamirinin servis dışında yapıldığını yazmışsınız tahmini masraf nedir ve alternatifler varmı?City direksiyonun hiç kullanılmamasına rağmen sorunun oluşması nedendir veya farketmezmi?City moda aldığımda direksiyonu çevirirken hafif titremeler ve garip bir alçak düzeyde ses geliyor.Videoları henüz izleyemedim işyerinde yasak olduğu için aynı durummudur?Bilgili arkadaşların acil cevaplarını rica ediyorum..Saygılar

uzunsamsun81
24/02/2015, 21:38
Selam arkadaşlar,Ben arabayı aldığımdan bu yana hiç city modu kullanmadım.Sebebi ise aldıkta sonra forumda klasik sorun olduğunu gördüğüm ve riske girmek istememem durumuydu ancak malum sorun geçtiğimiz pazar günü hem de hanım kullanırken başına geldi ve beni aradı.Kırmızı direksiyon ışığının yandığını ve direksiyonun birden malum şekilde sertleştiğini iletti.Zar zor sağa çekmiş allahtan kaza yapmamış.2 kez çalıştırıp kapatmış aynı.2 saat sonra ben gittim ve bu akşama kadar tekrarlamadı.Şimdi sizlere sorum kesin aynı sorunmudur?Tamirinin servis dışında yapıldığını yazmışsınız tahmini masraf nedir ve alternatifler varmı?City direksiyonun hiç kullanılmamasına rağmen sorunun oluşması nedendir veya farketmezmi?City moda aldığımda direksiyonu çevirirken hafif titremeler ve garip bir alçak düzeyde ses geliyor.Videoları henüz izleyemedim işyerinde yasak olduğu için aynı durummudur?Bilgili arkadaşların acil cevaplarını rica ediyorum..Saygılar
öncelikle geçmiş olsun. ben de city arızası yaşadım ve ücretsiz tamir ettirdim. ben city modunu sürekli açık tutmuyordum, hatta forumda okuduktan sonra bir daha hiç açmadım. benim yaşadığım sorun şu şekilde oldu; 1-2 defa marşa ilk bastığımda direksiyonun çok katı olduğunu gördüm, kontak açıp kapatınca düzeldi, bir defa otobanda sertleşti, ancak yüksek hızda olduğum için o kadar sorun olmadı, sağa çekmekte zorlandım. sertlik olmadığı dönemlerde ise, direksiyonu sola çevirirken derinlerden kapı gıcırtısına benzer bir ses geliyordu. eğer sorunlarınız benzerse city sorununuz vardır.

serviste kesin teşhisi koyarlar. servis 2000 tl civarı masraf çıkartıyor, ikna kabiliyetiniz yeterliyse ve servis personeli iyi niyetliyse genel müdürlük onayıyla ücretsiz tamir ediyorlar. tavsiyem, forumdaki mahkeme evraklarının çıktısını alarak gitmeniz ve bunları servise göstermeniz. benim açımdan ataşehir birmot'da işe yaradı.

sanırım İstanbul'dasınız. bunlarla uğraşamam, vaktim yok ve maddi açıdan rahatım diyorsanız, hakem direksiyon var. telefonla aradığınızda çok ilgili davranıyorlar. bana o dönem maksimum 650 lira tutar, gelin inceleyelim, teşhis için para almayız demişlerdi, ama serviste halledince gitmedim.

umarım yardımcı olmuşumdur ve kolaylıkla çözersiniz.

ucanlaz
25/02/2015, 16:57
Cevap için tşkrlr.Sanırım aynı ses ve durum.Anladığım kadarı ile city mod da kullanmak ve kullanmamak farketmiyor.Benim aracım 2007 model ve 100.000 km de.Aracı bakım kamanyası olmadığı zamanlarda servise götürmüyorum.Kendi ustam var.Servis tarafından ücretsiz değişiklik durumları benim için geçerli olurmu bilmiyorum bilen varsa yazarsa iyi olur.Ben 3, sahibiyim.Forumda dün okudum Hyundai ömür boyu garanti veriyormuş.Fiat'ın yaptığı pazralık v.b yaklaşımlar rezillikten başka birşey değil.Hep söylerdi arkadaşlar tofaşa paramı verilir diye demekki bu zihniyetten bahsediyorlarmış.Yoksa motoru bana göre sınıfından dünyanın en iyi motoru ama gerisi tırt maalesef.Sürekli stoplarım yanıyor kaçkez ön far değiştirdim.Konsol ledleri sorun.Teyp direksiyon kumandası üzerindeki resimler ile fonksiyonlar farklı çalışıyor :)
Oysaki çok dikkatli kullanırım ve uzun yol tecrübeliyim büyük araçlarla..Birde yaklaşık 4 senedir bende 60.000 km civarı yaptım ve hiç alt takım mekanik sorunu yaşamadım.Tabbi çok dikkatli kullanmamda bunun etkisi var ama yinede hakkını veriyim.Tek taraflı eleştiri olmaz..

uzunsamsun81
25/02/2015, 20:56
Ben de aracın 2. Sahibiydim, 42000 de aldım, arıza 47-48000 gibi çıktı. Servise 1 sefer girmiş, bir daha girmemiş. Bunu konu ettiler zaten "sen servise gelme, sonra ücretsiz değişim iste" minvalinde konuştu. Benden önceki kullanıcı beni baglamaz, ayrıca bu kronik bir sorun, yapmanız lazım dedim, sustu. Yani durumumuz ayni, sadece sağlam pazarlık yapın.

ucanlaz
10/03/2015, 16:42
Benim o gün dışında tekrar sorun oluşmadı.Başlıktaki videodaki ses ile benim duyduğum arasında çok fark var ve ilgili bobindeki bakır yollara değen platin uçların az da olsa dışarıya sürtünme sesini vereceğini düşünüyorum.benim yaşadığım sorun o anlık bir temaassızlık veya toz kir benzeri olabilir veya ben öyle ümit ediyorum :)

uzunsamsun81
10/03/2015, 17:07
En güzeli hiç sorununuzun olmaması. Insallah yıllarca böyle gider.

Morkolik
01/09/2015, 01:04
Arkadaşlar merhaba;

Yaşadığım sorunu kısaca anlatmak istiyorum.

Aslında şuanda fiili bir sorun yok, aracın kontağını açtığımda sönmesi gereken göstergedeki bütün ışıklar sönüyor(yağ,motor lambası hariç) ancak bazen direksiyon lambası sönmüyor kontağa basıp aracı çalıştırdıktan sonra direksiyonu çok hafif oynattığımda direksiyon lambası sönüyor.
Yani şunu merak ediyorum beni kapıda bekleyen bir city arızası mı var?

bsdc
02/09/2015, 19:58
aracı alalı 2 hafta oldu. yarın servis randevum var. sonuçları buraya yazacağım.

bsdc
03/09/2015, 23:24
aracı alalı 2 hafta oldu. yarın servis randevum var. sonuçları buraya yazacağım.

birmota koça fiata teşekkürler.

ferhat06
09/03/2016, 19:53
Herkeze merhaba forma yeni üye oldum yeni konu acmadan buraya yazayım dıye dusundum umarım cvp veren arkadaslar olur
Bir kaç gün önce 2006 gp fre aldım 77000 km de ve bugun dıreksiyon durdugu yerde sağa sola cevırırken ses yapmaya basladı ama surus halınde sıkıntı olmada durunca gene ses yapmaya basladı sankı surtuyo gıbı gacırtı gıbı ve formda okudugum imin servisi aradım , city agrızasından ve kronikliğinden bahsettım oda aracınız 2006 model ücretsiz yapılacagını sanmam dedı , bende pekı ücretlı olsa ne kadara yapılır dedım ve bana 3200 kusur malzeme 150-200 işçilik tutar dedi ben napcam bilemedim :(
ankarada birmot aradığım yer
lütfen napcam yardım edin :(

gorillaz
09/03/2016, 20:30
Herkeze merhaba forma yeni üye oldum yeni konu acmadan buraya yazayım dıye dusundum umarım cvp veren arkadaslar olur
Bir kaç gün önce 2006 gp fre aldım 77000 km de ve bugun dıreksiyon durdugu yerde sağa sola cevırırken ses yapmaya basladı ama surus halınde sıkıntı olmada durunca gene ses yapmaya basladı sankı surtuyo gıbı gacırtı gıbı ve formda okudugum imin servisi aradım , city agrızasından ve kronikliğinden bahsettım oda aracınız 2006 model ücretsiz yapılacagını sanmam dedı , bende pekı ücretlı olsa ne kadara yapılır dedım ve bana 3200 kusur malzeme 150-200 işçilik tutar dedi ben napcam bilemedim :(
ankarada birmot aradığım yer
lütfen napcam yardım edin :(
Ferhat hocam öncelikle hoşgeldiniz. Ankara'dan selamlar olsun.
2006-2009 arasi genellikle city sorunu yaşanıyor ve siz aldıktan sonra bu sorunun yaşanması satıcı adına biraz bilerek yapılmış gibi bisey gibi geldi bana ama hayırlısı diyelim.
Telefonla city sorunu çözen kisi olsaydınız forum tarihinde ilk olurdunuz heralde :) Telefonda bu is biraz zor Ferhat hocam. Servislerin kapısını asindirin. Birmot olmuyorsa Kartasa bakin ora olmuyorsa Kavaklidere. Hic olmadı Fiata Koc grubuna mail atın. Tuketici hatası olamayicagini, binlerce emsalin olduğunu öne sürün. Elbet sizinle iletisime gececeklerdir er ya da geç.
Insallah en kisa sürede halletmeniz dilegiyle.
Geçmiş olsun.

Bu arada ilave olarak city sorunu da olmayabilir amörtisör takozlarindan gelen ses de olabilir. O ise içiniz rahat olsun ;)

ferhat06
09/03/2016, 21:18
t. ederim salih bey cvp verdiğiniz için , şansmıdır yoksa nedir bilmiyorum ki ilk arabamı aldım bi hevesle ve bu sorun cıktı karsıma :(
bu sorunu yaptırana kadar aracı bole kullansam bısı olur mu oda korkutuyo allah vermesin bı kaza felan olur dıyede cekınıyorum, arac hareket halınde ıken dreksıyonda sıkıntı yok ama dururken sağa sola dreksıyonu cevırınce zorluyor bu sanırım dedım city sorunu umarım değildir demek istıyorum ama keyfım kactı nasıda heveslenmıstım :(

uzunsamsun81
09/03/2016, 21:38
t. ederim salih bey cvp verdiğiniz için , şansmıdır yoksa nedir bilmiyorum ki ilk arabamı aldım bi hevesle ve bu sorun cıktı karsıma :(
bu sorunu yaptırana kadar aracı bole kullansam bısı olur mu oda korkutuyo allah vermesin bı kaza felan olur dıyede cekınıyorum, arac hareket halınde ıken dreksıyonda sıkıntı yok ama dururken sağa sola dreksıyonu cevırınce zorluyor bu sanırım dedım city sorunu umarım değildir demek istıyorum ama keyfım kactı nasıda heveslenmıstım :(
Bende de oldu city sorunu, yüksek hızda aniden kilitlenme vs. Olmuyor korkmayın, zaten hızlandıkça sertlestigi için hissetmiyorsunuz. Ama yavaslayinca traktör direksiyonuna dönüyor. Servisleri taciz edin, eninde sonunda ücretsiz yapıyorlar.

SM-G530F cihazımdan gönderildi

ferhat06
09/03/2016, 21:45
sizede t.ederim tugrul bey , acaba ankarada birmota mı yoksa kavaklıdere servısıne mı basvursam ınanın canım oyle sıkkın kı bu araca ailemle bınıyorum bu nasıl ıstır anlamıyorum , formlarda bu sorundan muzdarıp onca ınsan var nasıl oluyorda hala kronık sorun dıye kabul edılmıyor.

uzunsamsun81
09/03/2016, 22:16
sizede t.ederim tugrul bey , acaba ankarada birmota mı yoksa kavaklıdere servısıne mı basvursam ınanın canım oyle sıkkın kı bu araca ailemle bınıyorum bu nasıl ıstır anlamıyorum , formlarda bu sorundan muzdarıp onca ınsan var nasıl oluyorda hala kronık sorun dıye kabul edılmıyor.
Ben istanbuldayim, başta kabul etmediler, forumdan bulduğum mahkeme evraklariyla gittim, şimdi odemezseniz 1 yıl sonra avukat ücretiyle ödersiniz dedim vs. En sonunda kabul ettiler. Forumda okuduğum kadarıyla ankarada kavaklıdere yardımcı olmuş 1 2 kişiye. Ben vites için ankara da balgatta bir yere gitmiştim, direk 4000 lira dedi, istanbul da 150 liraya yaptırdım.

gorillaz
09/03/2016, 22:23
Ankarada
1 - Kavaklıdere 2- Kartaş yardımcı olmuş diye ben de okuduydum. Nacizane tavsiyem ilk önce sanayide takozlari bir kontrol ettirin uygun fiyata eger eğer ki takoz değil derlerse servise basvurun. Hatta cumartesi öğlen gibi Kavaklidere de bakıma sokacam araci. Yolunuz düşerse Müslüm beye beraber baktiririz inşallah Ferhat hocam ;)

ferhat06
09/03/2016, 23:10
t.ederim cevaplarınız için ,salih bey cumartesı calısıyorum ama cıkabılırsem sıze ulasacagım umarım bı an once hallolur dıye umut edıyorum

fluminense
09/03/2016, 23:56
Ben bu kadar çok sıkıntılı parçası olan bir araç görmedim.Bunu üreten mühendisin ağzına tüküreyim ben.city,airbag makara,kapı gıcırtısı..ben bıktım,ilk fırsatta kurtulacak şu puntodan..

uzunsamsun81
10/03/2016, 00:11
Ben dizel otomatik egea bekliyorum. Puntoyu toplayıp adam ettim aslında ama soğudum arabadan. Bigun direksiyon, bigün vites derken 2 yılda çok üzdü.

scalera
16/08/2016, 15:23
Mrb arkadaslar forum surekli takip ediyorum 2004 puntomvar 1.4 benzinli birgun bu city hatasinin benimde basima gelecegini dusundum ve geldide malesef.suan servisteyim komple direksiyon sisteminin degismesi gerektigini iscilikla beraber 3200 tl oldugunu ve fiatin buni hoc karsilamayacagink söylediler suan arabanin cikmasini bekliyorum.bakalim misteri servislerini arayacagim mail felan atacagim.eger ucretsiz degisik felan kabul ederlerse ne ala yoksa ozelde 700 tl civari yapiyorlar onlara yaptirmayi dusunuyorum.yaptirincada ahtim var afedersiniz esseklemesine kullanacagim.birdahada puntomu asla..servo direksiyonmu kesinlikle almam.

Ezeldenberi
16/08/2016, 15:49
Tolga bey geçmiş olsun, ne derseniz haklısınız fiat kendi kronik city arızasını bile bile , aracın yaşı, yok kazalı veya yuttura bilirlerse millete ücretli resmen kakaliyorlar.

scalera
18/08/2016, 22:59
Zafer bey bende disarida yaptıracağım inşallah.servisede guvenemiyorum okudum yaptiranlardan bazilari 3 sene sonra tekrar city hatasi meydana gelmiş.serviste gerçekten degisiyorlarmi cunku adamlar neyaptiklarini gostermiyorlar.cikan eski parçayı veriyorlar mi.bizim kirsehirde fiat servisi yok baska ildekine gittim.xikan parcayi vermezlerse serviste zaten yaptirmam.

uzunsamsun81
19/08/2016, 00:48
Zafer bey bende disarida yaptıracağım inşallah.servisede guvenemiyorum okudum yaptiranlardan bazilari 3 sene sonra tekrar city hatasi meydana gelmiş.serviste gerçekten degisiyorlarmi cunku adamlar neyaptiklarini gostermiyorlar.cikan eski parçayı veriyorlar mi.bizim kirsehirde fiat servisi yok baska ildekine gittim.xikan parcayi vermezlerse serviste zaten yaptirmam.
Bana çıkan parçayı da vermediler, herhangi bir evrak da vermediler, isteyince sinirlendi adam.

omer ozenir
19/08/2016, 00:54
Arkadaslar heryeri elektrikli beninde sarj dinamosunun sase kablosunu gevsek birakmislar giderken kendiliginden sertlesip yumusuyordu yada stop edip calistirinca duzeliyordu mars arzasi cikti mars motoru yapildi sarj lambasi sonmez oldu direksiyon yumusamaz oldu elk gittim dedim boyle oluyor direksiyon ikinci calistirmada yumusuyor sarj lambasi yaniyo die bakti sarj dinamosunun sase baglanti saomun u yok dusmus takti duzeldi sukurler olsun sinra 4000 km yaptim seytan kulagina bida arza vermedi aklinizda olsun sarjla ilgili bi sorun varsada yapiyor arzayi

timbaz
19/08/2016, 00:55
Bir kac parca degismisti, evrak da vermediler, ve garantiden degisen parcalari veremiyoruz demislerdi bana da... fiata gonderiyoruz demisti.. bilmem ne kadar dogru..

scalera
19/08/2016, 01:50
Evet omer bey sajla ilgili aku ile ilgi arizalarda yapiyor fakat benim direksiyonda yolda giderken direksiyon birden yolda giderken boşluğa duştü 1 sn felan sonra eps lambasi yandi ve semsert oldu.kontak ac kapa duzeldi.buzamana kadar hic ariza vermedi.3 yildir bende araba butn bakimlarini yaptiririm.zaten forumda okurdum basima gelmeden şunun sensoru degistireyim diye aklima gelen basima geldi.servistede komple direksiyon degiscek dedi sıkıntısı ne icindeki bi parcami diye sordum kivirdilar komple motor bozuk dediler oyle olsa direksiyon hic calismaz bile simdi cok guzel calisiyor.disardaki ustayi aradim o sensor dedi direk ben anlattiklarimla.zaten alsigimdan beri direksiyon ses yapardi ben pek aldirmazdim formu okuyunca anladim.ins bu hafta yaptoracagim 750 tl ye artik diresiyin mili takirtisinida soyleyecem ustaya onuda duzeltir ins.ve 10 sene gider sanirim 10 sene sonra tekrar sensor degistiririz artik😄.ins yaptirinca direksiyonda ve direksiyon milinde nasil bir degisiklik olur burdan paylasirim.zorlu masraf aciyo bakalim buzaman kadar herseyini yaptirdim bi direksiyon kaldi onuda yaptircaz mecbur 10 sene gidecegini dusunuyorum sensorun cunku bu sensor yaklasik 10 sene gitmis.

scalera
19/08/2016, 01:57
Timbaz bey vallha artik nere gonderiyorlar bilmiyorum.ben hep sanayide yaptirdim bakimlarini ustanin tepesindeydim neyaparsa bakardim.fakat serviste sizi disari alaim dedi.neyse cikayim dedim arizayi bi tespit etsinler bakalim diye.eski parcayi ben sahsen alsam gider yaptiririm.sonra 1500 tlye satarim.hatta fiat ucresiz degistirirse oyle yapayim diyordum kendimce.fakat direk senin araba 12 yillik diye hemen reddettiler.parcayi vermiyorlarsa insan kuskulanmiyor değil.

scalera
19/08/2016, 10:34
Mrb arkadaslar bugun itibariyle fiat 12 senelik araba oldugunu ve garanti kapsain değişmeyeceğini bildirmis ve ucrerin tamaminin tamamminin benden alınacağı bildirilmiştir.anladigim mesela ford kullananlar var soyluyirlar direksiyonda hafif bir titreme olmus seevis ucretsiz degismis ve aracta 400 kusur binlerde.fiat kronik hatasini kabul etmezse bizde bunda sonra fiat almayiz yapilacak olan bu..

sevilo
19/08/2016, 10:39
aynı dertten muzdaribim . ancak bazılarında mahkeme kararları var acaba onların araçları kaç yaşındaydı mahkemeye verdiğimizde acaba yaşı sorun olur mu yine bilgisi olan var mı

scalera
19/08/2016, 10:50
Bilmiyorum sevil hanım fakat yaş olmazsa fiat baska sebebler bularak yatırmayacaksa yine bahaneler bulabilirler.ben dışarda yaptıracağım 700 tl civarı bi fiyat tutuyor.araştırmalarıma gore servomotor kolay bozulmuyor bozulan genelde sensor oluyormus.

sevilo
19/08/2016, 10:59
haklısınız yaşı sorun etmese servis bakımının eksikliğini sorun yapıyor.servis bana 4000 tl fiyat verdi. bimere şikayet var a falan heryere şikayet ettim bakalım oradan ne cevap gelecek.ayrıca aydında bu işi yapan var mı ve kime göstereceğim onuda bilmiyorum.dışarda da bayanım ya size 700 bana 1500 derler herhalde....ya birde fiat parçası ucuz dediler aldım iyi ki ucuz muş yani.

scalera
19/08/2016, 11:12
Parca konusunda butun arabalarin pahali maalesef bizim ulkemizde.reneult,fiat bir nebze ucuzdur.inş sikayetleriniz hakli bulunur karsi tarafca vede ucret odemeden yaptirirsiniz.nette arastirdim izmir bu işi yapan var hakem direksiyonun şubesi vardi.izmirde yaptirabilirsiniz.size farkli fiyat soylemezler sanirim.ben 4 firmaya sordum ankara ve konya bana daha yakin olduğu için oda 3-4 saatlik yol olmasina rağmen hepsi 650ile 750 tl arasi fiyat verdi.icime sine bi ustaya yaptıracağım.

sevilo
19/08/2016, 11:23
Bikaç yerde okumuştum istanbulda hakem servisin bu işi iyi yaptığını. izmirde varsa gerçekten çok iyi olacak. Teşekkür ederim Tolga Bey. Şikayetlerim olumlu ya da olumsuz bir cevap gelirse sizlerle paylaşırım

uzunsamsun81
19/08/2016, 14:02
Eski mahkeme evraklarını bulamadım ama onları yanınıza alarak giderseniz etkili oluyor. Benim arabam da 5 ya da 6 yaşındaydı ücretsiz yaptılar. Öncesinde çok nazlandılar ama.

scalera
22/08/2016, 23:28
Arkadaslar bugun yeni swnsoru taktirdim.700 tl odedim.fark olarak direksiyon eskisine gore sertlesti.sensorun takmasi kolay kalibrasyon icin bilgisayarada gerek yok araba uzerine tekrar takarak direksiyon icerisinde direksiyon mili sabit kalacak sekilde milim milim kaydirilarak yapilabiliyor fakat baya ugrastiriyor bilgisayarda 10 dakkada yapilabilir.ben yaptirdim ve 250 km yaptim suan sorun yok insallaha uzun bi muddet sorun cikartmaz ins.

scalera
23/08/2016, 00:00
Ayrica bizim puntolara eps sistemi sokulup yaklasik 2000 tl civarinda bir ucretle hidrolik direksiyon yapilabilirmis.yanliz cogu parcasi hidrolige gore uydurulacak.buda bi cozum.

scalera
23/08/2016, 00:46
33832338333383433831 arkadaslar bir kac resim attum sensor degisimi ile ilgili esasinda inaninki direksiyonu sokmeyi bilseniz cok kolay sekilde sensorun takilmasi var yanliz elinizde test cihazi yok is tekrar direksiyon soketlerini arabaya baglayim tornavida gibi bir seyle sensorun ayar noktasi var arabayi calistirip milin ne tarafa dondugu komtrol edilir ona gore ayar noktasinda milim milim gidilerek direkisyon milinin en son sabit kalmasiyla son buluyor ve eps isigi yanmiuor baya 4 saat felan ugrastiriyor ama test cihazi varsa 10 dakkada cibaza baglayim sensor deecesini ona gore ayarlayip direksiyona hemen monte ediliyor.zaten zaman alan kisim direksiyonu sokup takma sensor degisimi felan 15 dakkayi anca bulur.ben degistirdim gozlemlerim bunlar umarim faydalı olur.aurica ustanin dedigine gore italyanlar 120 km sensore omur veriyorlarmis nederece dogru bilmem artik...

fatihokuyucu58
30/09/2016, 22:28
Hocam nerede yaptırdınız kayseri mi

Ezeldenberi
30/09/2016, 22:43
Siz hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama düşünürseniz İstanbul'da HAKEM direksiyona yaptıran ve memnun olanlar var.

uzunsamsun81
30/09/2016, 23:00
Ataşehir birmot ücretsiz olarak yaptı benimkini.

modsnop
12/01/2017, 16:26
kardeşim aynı city arızası bende de oluştu şu evrakları bana gönderebilir misin rica etsem? modsnop@gmail.com adresine

uzunsamsun81
12/01/2017, 16:49
kardeşim aynı city arızası bende de oluştu şu evrakları bana gönderebilir misin rica etsem? modsnop@gmail.com adresine
Malesef evraklar elimde değil. Forum yönetimi kaldırmış sanırım, forumdan da bulamadım. Elinde olan varsa paylaşabilir mi arkadaşlar?

mzdn
20/01/2017, 12:26
2004 model punto 1,3 multijet aldım bende city arizasi verdi direksiyon giderken sertleşti sizce nasıl bir yol izlemem lazım ?

ahmetertas
21/01/2017, 10:30
Öncelikle merhaba bilgiler için teşekkürler
Forumda Tüketici mahkemesinden alınmış kararlar mevcut olup, arızanın ücretsiz giderilmesi için Fiat müşteri hizmetlerine başvurabilirsiniz. Demişsiniz hangi başlık altında ulaşabilirim kararlara bulamadım

evodnz
17/02/2017, 23:38
Teşekkürler bilgi için

HTC One_M8 cihazımdan gönderildi

knkvlkn
27/02/2017, 10:10
Iyi gunler arkadaslar. Gecen ay 2013 model fiat punto 1.4 easy fire aldim arac 70000 km de city arizasi verdi. Bu arizayi garanti kapsaminda yaptirabilirmiyim yardimci olursaniz sevinirim.iyi gunler dilerim.

guray
12/09/2017, 16:29
Merhaba,
fiat panda eski citymode arızalarını araba hafızasında tutuyor mu?
bu arıza kaydını cihazla okuyabilecek bildiğiniz servis var mı? (fiat servis harici)
eşim ve oğlum bu yüzden kaza yaptı?
Eskişehir civarı

caglayanaskin
06/12/2017, 20:21
Evraklar nerededir? Bütün foruma baktim ama mahkeme evraklarini bulamadim.

Bdedeoglu
04/01/2018, 14:16
2013 puntolar da var mı bu sorun ?

BRAVO1606
03/06/2018, 02:02
Arkadaşlar merhaba,

forumda yer alan city arızası ile ilgili neredeyse tüm mesajları okudum. Ben 2009 bravo sahibiyim. Benim aracımda da bugün aniden direksiyon sertleşmesi oldu. ABS ışığı (sarı), el freni (kırmızı) ve motor arıza göstergesi (sarı) yandı. ABS ve El freni ışığının birlikte yanmasının sebebi "EBD" arızasıymış.

Arkadaşlar sizin aracınızda direksiyon sertleşmesini takiben direksiyon arıza ışığı da yandı mı? benim aracımda direksiyon sertleşti ama direksiyon ışığı yanmadı. o yüzden başka problemlerden mi şüphelenmeliyim acaba?

bu arada bugün bir beyin ustasına gösterdim, makineye bağladı ve açı sensörü arızalı dedi. Bu durum da mı doğrudan city mode ile alakalı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Malibuu
15/07/2018, 12:36
Arkadaşlar merhaba foruma az önce üye oldum yarın kısmetse 3 kapı 2006 model grande punto dynamic alacam araç şahiniyle telefonda görüştüm bu arızadan bahsettim kendisi aracı 7 yıldır kullanıyormuş hiç arıza çıkarmamış ama kendisi hep city modu kapalı kullanıyormuş böyle bir sorun varsa nasıl anlarım yada 3 kapılarda bu sorun ortaya çıkıyor mu cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler

edll
15/07/2018, 13:46
Arkadaşlar merhaba foruma az önce üye oldum yarın kısmetse 3 kapı 2006 model grande punto dynamic alacam araç şahiniyle telefonda görüştüm bu arızadan bahsettim kendisi aracı 7 yıldır kullanıyormuş hiç arıza çıkarmamış ama kendisi hep city modu kapalı kullanıyormuş böyle bir sorun varsa nasıl anlarım yada 3 kapılarda bu sorun ortaya çıkıyor mu cevap verirseniz çok sevinirim teşekkürler

aracu7 yıldır kullanan kişi bu city mod keyfinden 7 yıl mahrum kalmış açık yada kapalı olması hiç bir şey değiştirmiyor. arıza verecekse o şekildede veriyor. kapalıykende sürekli aktif faal olan bir sistemdir. siz sadece düğmeye basarak bunu kullanırsınız yada kullanmazsınız.
şuan bir sıkıntısı yoksa daha önce değişip değişmediğine bakmayın. değişim yapılmışsada sıkıntı olmaz ancak tekrar arıza vermeyeceği anlamınada gelmez. bunlara takılmayın derim. araçta halihazırda sıkıntı yoksa ve sizinde bütçenize uygunsa alıp keyfini çıkarmaya bakın. şimdiden hayırlı olsun diyelim.

Ercan1903
25/02/2021, 10:41
Konu hortlatmak isterim ama cevap verebilcek kimse varmı

MahmutGirginer
25/02/2021, 14:00
Konu hortlatmak isterim ama cevap verebilcek kimse varmı

Ne gibi bir cevap arıyorsun ?

Ercan1903
25/02/2021, 14:39
2006 grande puntom var

Direksiyonum sağa doğru normal sola doğru zor dönüyor. City mod açtıpımda isr direk sağa doğru kendi kendine dönüyor

Kısaca araç kendi kendine sağa doğru dönmek istiyor, arıza ışığı yakmadı ama direksiyoncuya gösterdim direksiyon kutusunda sıkıntı olmadığını elektrik aksamında ki kartta sorun olduğunu söyledi. Tamiri için ise 1800 tl fiyat verdiler. Kart içinde devreler yıprandığında beyne yanlış sinyal gönderip araç kendisi dönmeye çalışır dedi. Direksiyonda sertleşme, katılaşma yok sadece sola zor dönüyor, city açıncada sağa doğru kendisi dönüyor

Konu hakkında yarıma ihtiyacım var

Onrkrt
28/03/2021, 12:05
Fiat punto 2008 model aracım var benimde aracimda direksiyon ışığı yanıyor direksiyon aşırı sertlesiyor fiat servisi götürsem ne kadara yaparlar

Arslan81
25/08/2021, 16:03
Fiat punto 2008 model aracım var benimde aracimda direksiyon ışığı yanıyor direksiyon aşırı sertlesiyor fiat servisi götürsem ne kadara yaparlar
En son Eskişehir'de 5600TL civarı birşey demişlerdi ama benim araba için(Punto 2 2006 Dynamik) "Fiat depolarında parça kalmadı" cevabını vermişlerdi. Bilecik'te özel bir servis 1800 2000TL civarına yapıyor ben ona yaptıracağım.