PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt durumu ve jant problemi

osmankoc
08/05/2012, 23:52
Arkadaşlar merhaba, forumun eski ve sessiz izleyicilerindenim. Daha önce 1.4 fire kullanıyordum 1 senedir 1.3 multijet 75hp. kullanıyorum. Aracım İstanbul'un karlı dönemlerinde 7 litreye kadar yakıyordu. Şu sıralar havalar epeyce ısınmış olmasına rağmen İstanbul içinde devirlere dikkat etsem bile 5.8 in altına düşmüyor. Hali hazırda 6.3 yazıyor yol bilgisayarımda. Ortalama hızım da 25 km. Full, Shell Fullsave ve Shell V-Power gibi yakıtları denedim. Netice çok değişmedi. Dümdüz uzun yolda 4.4 görmüşlüğüm var ama bunu yakalamak için yaptıklarımla eşeğe binmek araba binmekten kolay olur. Filtre ve yağ bakımını düzenli yapıyorum. Ancak 1.4 Fire performansı ile kıyaslayınca daha az yakmalıymış gibi geliyor. Diğer kullanıcı arkadaşların yorumlarını öğrenmek isterim.

Bir diğer konu mütemadiyen havası inen lastiklerim hakkında. Son 6 ayda rahat 20 defa hava bastım. Hiçbirisinde patlak yoktu. Sibopları yeniledim. Lastikçi paslanan jantlarımdan kaynaklandığını söyleyip çelik jant satmaya çalışıyor. Tuhaf çelik jantlardansa, orjinal jant kapakları daha sevimli geliyor bana. Tabi bir de maliyeti var işin. Böyle bir sıkıntısı olan başka kimse var mıdır?

tonymontana
09/05/2012, 09:00
Benim de ilk aldığımda üzerinde olan jantlarda ve sonrasında çıkma olarak aldığım orijinal sac jantlarımda aynı problemim vardı. 6ayda 20hava çok iyi bile diyebilirim benim hava basış sayımın yanında. haftada 1 basmak zorunda kalıyordum özellike 2 lastiğime. eğer yüzey paslandıysa lastiğin kauçuk kısmı tam oturamaz ve sızdırmazlık sağlayamaz.

ben yeni jant zaten istiyordum, o yüzden aldım. ama siz istemiyorsanız jantları ince zımparalatıp boyatıp kullanın, eğiklik varsa düzelttirin. sıkıntısız binersiniz, yeni bir alaşım jant kadar da maliyeti olmaz. sibop içinse çelik sibop kullanın kesilme sorunu yaşamazsınız. 150-200'e mal olur taş çatlasa.

yakıt içinse, enjektörleri temizletmeyi deneyin isterseniz. bosch diesel service vardır istanbulda, bizim enjektörlerde bosch marka. tabi bunu söylerken; vites geçişlerinizi doğru devirde yapıldığını, gaz pedalına ayağınızı basıp çekerken ani davranmadığınızı vs. vs. tahmin ediyorum.

celenlee
09/05/2012, 09:13
Lastikleriniz ne marka ve kaç yaşında?
Lastiklerin tel kırması diye bir şey oluyormuş, o zaman balans ta tutmuyor diyorlar, kendiliğinden havası da iniyor diyorlar. Hele ki 4 lastikte de aynı sorunu yaşıyorsanız lastiklerin yılı da önemli, bir bakın derim ;)