PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaliper boyama

can-asan
08/05/2012, 21:46
belki çoğu kişi yapıp koymamıştır ama kendi emeğim (ilk) olduğu için ben heves ettim koyayım dedim :D

cumartesi günü boş vaktim vardı bende bununla değerlendirdim. maliyeti 3 tl oldu :) sadece ön kaliperlere yaptım, arkalar kampana olduğundan yapmadım, belki onlarıda jantı alınca yaparım :)
buyrun resimler...

uLTRa GP
08/05/2012, 21:49
güzel olmuş...3 tl süper rakam ama ısıya dayanıklı mı ? Ben aldım yazın 25 Tl kaliper boyasıymış kullandım dandik çıktı kazık yemişim

can-asan
08/05/2012, 21:51
güzel olmuş...3 tl süper rakam ama ısıya dayanıklı mı ? Ben aldım yazın 25 Tl kaliper boyasıymış kullandım dandik çıktı kazık yemişim
teşekkür ederim.. ısıya dayanıklı bulamadım ama boyanın üstünde jant resmi vardı içindede kaliper kırmızı kırmızı duruyordu :) atarsa bi kat daha atarız artık :)

uLTRa GP
08/05/2012, 21:53
teşekkür ederim.. ısıya dayanıklı bulamadım ama boyanın üstünde jant resmi vardı içindede kaliper kırmızı kırmızı duruyordu :) atarsa bi kat daha atarız artık :)

:) 3 Tl ye atsa da sorun değil bir kutu daha alınır aynen bir kat daha atılır ama bana o kadar para veripte atması koymuştu :)

Ziyaretci037
08/05/2012, 21:53
Kanka eline sağlık yakıyo kaliperler :D

3 liraya daha ne olsun :D

Sırada ne var şimdi jantmı :)

Mr.Freeze
08/05/2012, 21:54
Cok guzel olmus. Kampanalari da iyi ki boyamamissin.

FeyyazYavuz
08/05/2012, 21:55
kanka eline sağlık en fazla bir ay veriyorum fazla durmaz uçar bu boya :)

tonymontana
08/05/2012, 21:55
Kampanalari da iyi ki boyamamissin.

Neden?

bende normal 8.5TL'lik boyadan aldım boyadım. 2-3ay oldu şimdilik bi sıkıntı yok.

Mr.Freeze
08/05/2012, 21:59
[QUOTE=tonymontana;683212]Neden?

Jantın arkasında kötü görünüyor.

can-asan
08/05/2012, 21:59
:) 3 Tl ye atsa da sorun değil bir kutu daha alınır aynen bir kat daha atılır ama bana o kadar para veripte atması koymuştu :)
atmaz inş. belli bi süre :)

Kanka eline sağlık yakıyo kaliperler :D

3 liraya daha ne olsun :D

Sırada ne var şimdi jantmı :)
eyvallah kanka saolasın :)
dur daha janta var ya, aynaya kırmızı kaplama, far karartma var sırada. ondan sonra jant ;)

saolasın kanka da tövbe de ya :D

can-asan
08/05/2012, 22:02
Cok guzel olmus. Kampanalari da iyi ki boyamamissin.

teşekkürler Kunt abi. bende öyle düşündüm orjinal jantlarla sırıtır gibi..

FeyyazYavuz
08/05/2012, 22:03
[QUOTE=bende normal 8.5TL'lik boyadan aldım boyadım. 2-3ay oldu şimdilik bi sıkıntı yok.[/QUOTE]
arada 5.50 lira fark var o kadar da olsun :)

Ziyaretci037
08/05/2012, 22:03
eyvallah kanka saolasın :)
dur daha janta var ya, aynaya kırmızı kaplama, far karartma var sırada. ondan sonra jant ;)

İyi bakalım kanka takipteyiz :D

tonymontana
08/05/2012, 22:05
[QUOTE=tonymontana;683212]Neden?

anladım, ben teknik olarak bi kusur falan diye düşünmüştüm ondan sordum. :)

belki en fazla ısıyı atma da problem olur.

can-asan
08/05/2012, 22:05
hahaha haklısın Feyyaz :D

İyi bakalım kanka takipteyiz :D
bizi izlemeye devam edin diyelim ozaman :D

aykut_1914
08/05/2012, 22:12

hahaha:D

Mr.Freeze
08/05/2012, 22:15
[QUOTE=Mr.Freeze;683217]

anladım, ben teknik olarak bi kusur falan diye düşünmüştüm ondan sordum. :)

belki en fazla ısıyı atma da problem olur.

Görsel olarak jantın arkasında disk in durduğu gibi durmuyor.

mutunch
17/05/2012, 22:40
Çalışma güzel olmuş ellerinize sağlık.
Ben bir şey sormak istiyorum. Boyanın sıcaktan etkilenmemesi amacıyla, kaliperleri önce banyo kazanlarının da boyandığı ve ısıya dayanıklı astar ile boyayıp üstüne sonra kırmızı boyayı sıkmak boyanın ömrü konusnda işe yarar mı?

Benim de kaliperlerim kırmızı ama, renkleri baya baya solmuş durumda. Bir el boşluğunda ben de vakit ayırıp boyamak istiyorum.
Benim dediğim teknikle gidersek, kaliperlerde ısınma vs gibi bir sorun meydana gelebilir mi?

can-asan
17/05/2012, 23:02
Çalışma güzel olmuş ellerinize sağlık.
Ben bir şey sormak istiyorum. Boyanın sıcaktan etkilenmemesi amacıyla, kaliperleri önce banyo kazanlarının da boyandığı ve ısıya dayanıklı astar ile boyayıp üstüne sonra kırmızı boyayı sıkmak boyanın ömrü konusnda işe yarar mı?

Benim de kaliperlerim kırmızı ama, renkleri baya baya solmuş durumda. Bir el boşluğunda ben de vakit ayırıp boyamak istiyorum.
Benim dediğim teknikle gidersek, kaliperlerde ısınma vs gibi bir sorun meydana gelebilir mi?
teşekkür ederim.. yalnız sorularınızın cevabını tam olarak bilmiyorum ve yanlış yönlendirmek istemiyorum, o yüzden bilen biri size yardımcı olur. ben sadece 2 kat boya attım şimdilik sorun yok, eğer atarsa bi kat daha atarım boya :) ...

mutunch
18/05/2012, 08:10
teşekkür ederim.. yalnız sorularınızın cevabını tam olarak bilmiyorum ve yanlış yönlendirmek istemiyorum, o yüzden bilen biri size yardımcı olur. ben sadece 2 kat boya attım şimdilik sorun yok, eğer atarsa bi kat daha atarım boya :) ...

İşte bende 4 tane kaliper var :) o yüzden yapacağım işlemin kalıcı olması daha güzel olur. yoksa 4 lastiği tekrar sök tak bir sürü zaman alacak :)
Neyse teşekkürler cevabın için Can, bakalım başka bilen birisi var mı :)

tonymontana
18/05/2012, 08:48
Kaliper daha sıkıntısız olacaktır çünkü en çok ısınan elemanlar balatalar ve disk ikisi de havayla direk temas halinde zaten otomobillerde disk fren'in tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de bu, çabuk soğuması.

Ancak kampana olarak tabir edilen sistem tamamen kapalı olduğu için, balatadaki ısıyı dışarı atma konusunda biraz düşme olacaktır. Ne de olsa astar ve boya olmak üzere iki ekstra katman olacak, ısıl iletkenliğini bilmiyoruz iki maddeninde. İletkenliği düşük maddelerse, ısının taşınım yoluyla atılması zorlaşacaktır.

Isınmış kampananın ortam sıcaklığına düşmesi ne kadar gecikir onu hesaplamak lazım gerçekçi bir yorum yapmak için.

(fiziki olayı detaylı anlamak isteyenler için: Kondüksiyon - Vikipedi (https://tr.wikipedia.org/wiki/Kond%C3%BCksiyon))

Kısaca şunu ekleyeyim, kampana malzemesi dökme demir iyi bir ısıl iletkendir. Üzerini boya ve astar dediğimiz (iletken olarak tabir edemeyiz) yalıtkan madde ile kaplıyoruz.
Benim kampanalarım da boyalı bu arada ama astar yok ve ısıya dayanıklı boya kullanmadım.

pasa26
18/05/2012, 12:13
kanka benden habersız yapıyorsun ayıp ama :D guzel olmus ellerıne sagılık

can-asan
19/05/2012, 09:10
İşte bende 4 tane kaliper var :) o yüzden yapacağım işlemin kalıcı olması daha güzel olur. yoksa 4 lastiği tekrar sök tak bir sürü zaman alacak :)
Neyse teşekkürler cevabın için Can, bakalım başka bilen birisi var mı :)
sorunuz cevaplanmış bende teşekkür ederim :)

kanka benden habersız yapıyorsun ayıp ama :D guzel olmus ellerıne sagılık
kanka bianda aklıma geldide yaptım yoksa planlı bişey değildi :) teşekkür ederim..

mutunch
20/05/2012, 01:44
Kaliper daha sıkıntısız olacaktır çünkü en çok ısınan elemanlar balatalar ve disk ikisi de havayla direk temas halinde zaten otomobillerde disk fren'in tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de bu, çabuk soğuması.

Ancak kampana olarak tabir edilen sistem tamamen kapalı olduğu için, balatadaki ısıyı dışarı atma konusunda biraz düşme olacaktır. Ne de olsa astar ve boya olmak üzere iki ekstra katman olacak, ısıl iletkenliğini bilmiyoruz iki maddeninde. İletkenliği düşük maddelerse, ısının taşınım yoluyla atılması zorlaşacaktır.

Isınmış kampananın ortam sıcaklığına düşmesi ne kadar gecikir onu hesaplamak lazım gerçekçi bir yorum yapmak için.

(fiziki olayı detaylı anlamak isteyenler için: Kondüksiyon - Vikipedi (https://tr.wikipedia.org/wiki/Kond%C3%BCksiyon))

Kısaca şunu ekleyeyim, kampana malzemesi dökme demir iyi bir ısıl iletkendir. Üzerini boya ve astar dediğimiz (iletken olarak tabir edemeyiz) yalıtkan madde ile kaplıyoruz.
Benim kampanalarım da boyalı bu arada ama astar yok ve ısıya dayanıklı boya kullanmadım.

Teşekkürler Yiğit Bey, o zaman bana bir boşluk zamanımda kaliperlerle uğraşmak düşecek gibi görünüyor :)

ersobas
03/10/2012, 14:37
bende aynısını düşünüyorum çok güzel olmuş bence tebrikler

ABK
03/10/2012, 16:10
Ben hala kaliper kapağından yanayım.

xnode arkadaşımızın aracındaki gibi.

https://img834.imageshack.us/img834/2451/calipers1p.jpg

Brembo Kaliper Kapağı (Kabartma Yazılı) Oto Aksesuar - Kaliper Kapakları Aracınız İçin Herşey (https://www.ozenticaret.com.tr/asp/product/1657/Brembo-Kaliper-Kapagi-Kabartma-Yazili-)

comanchee
03/10/2012, 17:08
hem kampana hemde kaliperleri 300 derece ısıya dayanıklı kırmızı boya ile boyadım yaldır yaldır oldular vallahi 4 ay kadar oldu atma felan yok. 3 kat boya attım.İlave olarak zaten fren yükünün %60-70 , ön frenlerde kampana sadece seyir halinde yapılan frelemelerde dengelemeyi ve el frenini çektiğimize aracı sabitlemeyi sağlıyor o kadar.

GRDEDE
03/10/2012, 17:15
Ben geçen sene ısıya dayanıklı boya ile boyamıştım,biraz rengi koyulaştı ama;atma vs gibi bir sorun yok.Gayet şık oldu sorunsuz kullanıyorum.Tavsiye ederim.

krm1983
03/10/2012, 17:28
Güzel olmuş. Kazasız belasız bende 2ay önce boyatmıştım hem kaliper hem de kampanaları. Herhangi bir atma olmadı.

Sent from my iPhone 4s using

can-asan
03/10/2012, 17:35
teşekkür ederim herkese.. yapalı 5 ay olmuş hala bir sıkıntı yok, Feyyaz duy sesimi 2 güne atar dediğin 3 liralık boyayı gör :D

onur1986
02/04/2013, 22:28
Bugün ben de kaliper ve kampanalarımı kırmızıya boyattım fakat merak ettiğim konu lastikler sökülüp takıldığı için rot balance ayarï falan yaptırmak gerekiyo mu acaba?hafif sekiyo gibi geldi de araç eve gelirken.ayrıca abs sorunu falan yaşayanlar olmuş.ne durmlarda bu başa geliyo?şimdilik arıza ışığı falan yanmadı.sonradan bi problem çıkarmaz umarım.