PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni 0 lastik almak istiyorum ?

metalik beyaz
07/05/2012, 20:51
195/55/15 lastik almak istiyorum performans istiyorum lassa ve petlasa baktım arkadaşlar önerisi olan varmı ? şimdiden teşekkürleeer

alperd
07/05/2012, 21:39
performans dediğiniz yol tutuşu mu yoksa "V" desen mi kastediyorsunuz?

"V" desen tavsiye etmem.

bende Hankook var imzamda görürsün çok memnunum tavsiye ederim...

effect1903
07/05/2012, 21:48
Hankook kinergy eco :) şiddetle tavsiye ederim, bende yeni aldım çok çok memnunum.

StrawBeeRy
07/05/2012, 21:49
aradığınız fiyat aralıkları nedir?şuan piyasada en iyi lastikler arasında bridgestone adrenalin,pirelli pzero gibi kaliteli lastikler mevcut iki lastiğide kullandım şuan pzero takılı adrenalinler pzerodan çok daha iyi iki lastiğide tavsiye ederim

tonymontana
07/05/2012, 21:50
hankook kinergy eco k425.

ersan16
07/05/2012, 22:01
185/65/15 BARUM brillantis-2 lastiklerinden aldım . tanesi 135 tl oldukça yumuşak bir lastik.

alperd
07/05/2012, 22:02
ooo hankook'çular artıyor hızla :)

ben sadece ben varım diğer herkes michelin alıp duruyordur sanıyordum yaşasın bilinçli tüketim :D

tonymontana
07/05/2012, 22:07
Hankook Michelin ile %10 ortak. Desen aynı desen. Fiyat/performans müthiş. K425'ler VW Caddy'lerde OEM fabrika çıkışı vs. vs. daha da sayarım. İsteyen girsin baksın sitesine kim orijinal ekipman olarak kullanıyor diye. Devir ekonomi devri. Ayrıca Getz'de de Hankook vardı çok memnundum. Sesi az, yol tutuş güzel.

StrawBeeRy
07/05/2012, 22:08
Hankook Michelin ile %10 ortak. Desen aynı desen. Fiyat/performans müthiş. K425'ler VW Caddy'lerde OEM fabrika çıkışı vs. vs. daha da sayarım. İsteyen girsin baksın sitesine kim orijinal ekipman olarak kullanıyor diye. Devir ekonomi devri. Ayrıca Getz'de de Hankook vardı çok memnundum. Sesi az, yol tutuş güzel.

OEM lastik diye güzelmi oluyor porsche cayenne lerde yokohama lastikle çııkıyor güzelmi şimdi alalımmı :)

tonymontana
07/05/2012, 22:13
Aynen alabilirsin. Lastik üreten firmalarla alakam yok ama otomotivde çalışıyorum ve anasanayinin senin ve benim saydığım markaların ve hatta diğer tümünün, orijinal ekipman olarak çıkacak parçalara ne kadar titizlikle yaklaştığını tahmin etmen mümkün değil. Senden minicik bir parça onların araçlarına OEM parça olarak takılacak olsun, o adam kaç kere gelip denetliyor kaç tür test istiyor senden biliyor musun?

yokohama'nın acayip bir ralli geçmişi vardır bilgin olsun.

StrawBeeRy
07/05/2012, 22:22
işte almak gerekmez neden toyota avensisler michelin pilot 3 le çıkıyor peki bu michelin ler piyasadakilerle aynımı değil ya porsche lar yokohamalarla çıkıyor piyasadakilerle aynımı değil bmw 5.20D M ler dunlop sp maxla çıkıyor aynımı değil neden?çünkü bu lastikleri araçların fabrikaları milyon tane alıyorlar ve piyasadaki lastiklerle hamurları aynı değil bunlar 2.sınıf lastikler piyasadakiler 1. sınıf lastikler mesela michelin ne malı alman malı değilmi orjinal michelin lastikler alman malı olanlardır peki toyotalardaki ne malı?japon malı orada üretilen lastik 2. sınıf lastik tamam adı michelin ama aynı lastiğin alman malı olanına bakın dağlar kadar fark var biz lastikçilik yaparken amerikadan 195/50/15 michelin pilot getirttik ve tanesini 140 liradan sattık çokmu iyi lastik hayır değil aynı lastiğin alman malı neden 30-40 lira daha pahalı?işte bu yüzden diğer ülkelerde üretilenler 2. sınıf lastik çokmu kötü hayır en azından orjinaline göre biraz daha farklı tabikide

tonymontana
07/05/2012, 22:29
aftermarket olarak ürettiğin şey tabiki OEM ile aynı olamaz. ama belli specleri sağlamak durumundasın çelik telini, örgü yapısını değiştiremezsin. vulkanizasyon prosesini değiştiremezsin, yapabileceğin tek şey hamur kalitesiyle oynamak olur o da OEM olarak kabul almış bir ürünü ne kadar değiştirir? Daha doğrusu ne kadar kalitesiz yapabilirsin?
Bak hocam, ben hem OEM hem aftermarket ürünleri yapan firmadayım. Büyük firmaysan aftermarkette yapsan kalitesiz yapamazsın. Standartların vardır. Hankook'da büyük bir firma, sabun yapma ihtimali yok. Keza diğerleri de öyle. Gidip Barum Brillantis, Marshall bilmemne, Sava Ceat filan almaktan iyidir.

Alman malı amerikandan, koreden kaliteli demek de doğru değil. Bunlar pazara göre üretilen ürünler. Alman yoluna göre tasarlanmış michelin Türkiyede gelir kaldırım taşında yarılır.

StrawBeeRy
07/05/2012, 22:37
aftermarket olarak ürettiğin şey tabiki OEM ile aynı olamaz. ama belli specleri sağlamak durumundasın çelik telini, örgü yapısını değiştiremezsin. vulkanizasyon prosesini değiştiremezsin, yapabileceğin tek şey hamur kalitesiyle oynamak olur o da OEM olarak kabul almış bir ürünü ne kadar değiştirir? Daha doğrusu ne kadar kalitesiz yapabilirsin?
Bak hocam, ben hem OEM hem aftermarket ürünleri yapan firmadayım. Büyük firmaysan aftermarkette yapsan kalitesiz yapamazsın. Standartların vardır. Hankook'da büyük bir firma, sabun yapma ihtimali yok. Keza diğerleri de öyle. Gidip Barum Brillantis, Marshall bilmemne, Sava Ceat filan almaktan iyidir.

Alman malı amerikandan, koreden kaliteli demek de doğru değil. Bunlar pazara göre üretilen ürünler. Alman yoluna göre tasarlanmış michelin Türkiyede gelir kaldırım taşında yarılır.

zaten benim anlatmak istediğimde bu lastikte bana lazım olan şey hamuru yani yol tutuşu,benim arabam yol tutmadıktan sonra isterse kralını takayim fayda etmez işte bu kriteride hamuru sağladığı için ön plana çıkan şey bu oluyor.dediğiniz kaldırım taşı muhabbetindede haklısınız alman malı olanlar daha çabuk deforme oluyor amerikan malı olanlar biraz daha sert ama ün yapmış bir firma olduğu için michelin diyince ilk akla gelen yumuşak lastik oluyor yani isim marka işte otomobil firmalarıda bundan yararlanıyor toyotanın üzerinde michelin varsa müşteri ne malı olduğuna bakmaz adı ne michelin tamam bitmiştir

tonymontana
07/05/2012, 22:52
bu dünyanın gerçeği hocam değiştiremeyiz, her firma tüm ürünlerini pazara göre üretir ama genel kalite standartını bozmaz. bizim brezilya pazarına sattığımız parçalar koruyucu kaplamasız gidiyor ama bu onu kalitesiz yapmıyor, sadece pazarın niteliğine uygun olarak daha ucuz oluyor. almanyada satılacak olanlarsa kaplamalı oluyor tabiki.

bu otomotiv sektörü çok farklı, renault clio ve dacia'ya giden parçalar aynı ancak clio'nun parçası 4€'dan renault'ya satılıyorken, dacia parçası yine renault'ya 3€'dan satılıyor.

kısacası, barum alacağına hankook al :D

StrawBeeRy
07/05/2012, 22:54
bu dünyanın gerçeği hocam değiştiremeyiz, her firma tüm ürünlerini pazara göre üretir ama genel kalite standartını bozmaz. bizim brezilya pazarına sattığımız parçalar koruyucu kaplamasız gidiyor ama bu onu kalitesiz yapmıyor, sadece pazarın niteliğine uygun olarak daha ucuz oluyor. almanyada satılacak olanlarsa kaplamalı oluyor tabiki.

bu otomotiv sektörü çok farklı, renault clio ve dacia'ya giden parçalar aynı ancak clio'nun parçası 4€'dan renault'ya satılıyorken, dacia parçası yine renault'ya 3€'dan satılıyor.

kısacası, barum alacağına hankook al :D

aynen öyle adamlar herşeye kılıf uydurmuşlar işte öyle gidiyor :)

Ziyaretçi034
08/05/2012, 00:27
continental premium contact 5 çıkmış, çevresinde deneyen kimse var mı? kuzenin arabasına bir takım almayı (205-55-16) planlıyoruz da

effect1903
08/05/2012, 10:59
Eğer formula 1 yarışlarına katılmayacaksanız yüksek performans lastiği almanıza gerek yok :) ayrıca performans lastikleri serttir konfordan ödün verirsiniz, tabir-i caizse tangır tungur gezersiniz :) biz size aracınıza göre (motor gücü vs.) fiyat/performans olarak alabileceğiniz en ideal lastiği önerdik gerisi size kalmış :)

metalik beyaz
08/05/2012, 18:14
arkadaşlar herkese çok teşekkür ederim kusura bakmayın daha yeni girme fırsatı buldum v düşünüyorum ama daha karar veremedim

M@GIC
09/05/2012, 10:35
continental ya da bridgstone öneririm. v tipi sert hamurlu oluyor ve konfor yönünden epey kötüleşiyor 240 km hız endeks var.

h(210) ya da t(190) olsun. saatlerce 200 gidecek değilsiniz. lastikleriniz aşırı ısıya maruz kalamaycak. boşuna sert hamur alamaya gerek yok. yani h üstü hiç gerek yok.

lassalar daha uygun oluyor bridstone aynı fabrikada üretiliyor.

paren
09/05/2012, 14:19
geçenlerde nokian isimli lastik duymuştum araştırdım finlandiya markasıymış ve avrupada pazar payı yüksek olduğunu okudum. fiyat olarak nasıl bilemiyorum ama çok sessiz ve kaliteli olduğunu okudum...

tonymontana
09/05/2012, 14:25
ADAC diye bir sosyal örgüt var Almanya'da şoförler birliği gibi birşey, aboneliği var. Yol yardımı falan da veriyor. Onlar test yapar her yıl yaz-kış lastikleri için. Nokian her açıdan en iyi puanları alan lastikler arasındadır.

mesela:

ADAC Test - Sommerreifen 2008 - 185/65 R15 (https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2010_Sommerreifen_Test_185_65_R15.aspx?ComponentId =29770&SourcePageId=31821)

ADAC Test - Sommerreifen 2008 - 195/65 R15 (https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/sommerreifen/2011_Sommerreifen_Test_195_65_R15.aspx?ComponentId =63377&SourcePageId=31821)