PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Radyatör şişleme

mix
05/05/2012, 20:47
arkadaşlar abiler 93 model bi kartal slx aldık 98binde orjinal biraz keyfe keder çürük masrafı var ama temiz araba neyse esas soruma gelelim hararet çok çabuk yükseliyor ve sıkışık trafikte fan hiç devreden çıkmıyor radyatör muhtemelen tıkanık hep duydum şişleme işlemini ama nasıl yapılır görmedim ve ne kadara malolur bilen arkadaşlar anlatabilirmi

tayfux
05/05/2012, 21:00
şişleme değil de bir madde var onu radyatöre dök o açar..heryerde satılıyor zaten..

ZAK1980
05/05/2012, 21:21
otoya yanaş derım,
Buda Toyota forumdan bir yorum;
merhaba arkadaşlar,
çok şükür sorunumu çözdüm. geçtiğimiz perşembe sabah erkenden sanayiye gittim. kaportacı ustama iyi bir radyatörcü lazım dedim. meşhur bir radyatörcüye gittik beraber. usta senin aracın 2004 model daha tam tıkanmamıştır, radyatör değiştirmeye gerek yok, 94-95 toyotalar daha yeni yeni değiştiriyor dedi. beni bir elektrikçiye yönlendirdi o halleder dedi. neyse gittik elektrikçiye, çalıştırdı arabayı komutatörlerler oynadı vs. petek değişecek dedi. torpidoyu komple sökeceğiz, tam bir gün sürer dedi. ben de tazyikli suyla vs yıkama yapılıyormuş diye söyleyince gitti eski bir peteği kesti tıkandıktan sonra kolay kolay açılmıyor dedi ve 150 TL istedi torpido söküm takımı için (fiyatta eski fiyatmış).

neyse çıktık oradan, motorcuya gittik durumu anlattım. tazyikli su ile yıkamadan bahsettim. o da 2-3 arabaya yaptık sonuç aldık dedi. bildiğimiz por-çöz aldırdı bana marketten ve yıkamacıya gittik. orda kalorifer peteğinin gidiş ve çıkış hortumlarını söktü. yıkamacı bir hortumdan por-çöz ün yarısını döktü dönüş borusunu tıkadı ve içinde az bir süre bekletti (10-15 sn kadar) ardından giriş hortumuna sıcak su tabancasını soktu ve tazyikli sıcak suyu verdi. ilk başta kirli bir su geldi ardından duru su akmaya başladı. kapattı makinayı. ve tabancayı bu sefer dönüş hortumuna taktı ve çalıştırdı makinayı. yine ilk başta kirli bir su geldi ve ardından duru su akmaya başladı. kalan por-çöz ile bu işlemi bir kez daha tekrarladı. ve hava tabancası ile hava tutarak içindeki tüm suyu boşalttı. ardından kendisi ağzıyla üfleyerek tıkanıklığı test etti (bizim ustalarımız böyle https://toyotaclubtr.com/Smileys/msn/biggrin.gif) ve tamamdır dedi. 10 TL de yıkamacıya verdim.

motorcum hortumları taktı ve dükkanına gittik. orda dökülen antifrizi tamamladık (yaklaşık 1 lt) havasını aldı vs. 25 TL de ona verdim.

sonuç: 2,5 TL por-çöz (pas-kireç çözücü)
10 TL yıkamacı
25 TL motorcu (işçilik+ antifriz)
toplam 37,5 TL ile mükemmel sonuç.

cuma günü akşamı uzun yola gidip geldim (21.00 da çıkıp 04.30 da döndüm). o soğukta 1. kademede arabanın içi fırın gibiydi.

öteki türlü elektrikçinin dediğini yapsaydım. 150 tl işçilik, 125 tl yansanayi bakır petek, klimacıya ihtiyaç olursa ilave masraf. vs. en az 300 ü bulacaktı. bunu da bırakın torpido toplandıktan sonra yaşayabileceğim sıkıntıları düşünmek bile istemiyorum.

biraz uzun oldu ama, en azından sıkıntısı olan arkadaşlar bu petek değişim işine girmeden önce bir denesinler.

Myurtsever
06/05/2012, 03:11
dediğiniz gibi radyatörün tıkanma ihtimalide var ancak bunun yanında termostat arızası yada devirdaim arızasıda olabilir. önce devirdaimi çeviren kayışın sıkılığını kontrol edin derim. çok gevsek ise tam randımanlı dönmüyor olabilir.
termostada gelince aracı çalıştırınca motor suyu sıcaklığı 88 derece civarına gelince radyatöre sıcak su geçmeye başlaması lazım. buda normal ise dediğiniz gibi radyatör tıkalı olabilir.

şişletme işlemini yaptırmışdaha önce. radyatör sökülüp alt ve üst kapağı oksijen kaynağı ile çıkartılıyor. sonra su kanalları ortaya çıkıyor. her kanal şiş ile açılıp güzelce yıkanıyor ve kapaklar tekrar yerine takılıyor.

radyatör açıcı maddelere gelince kullanmadan önce bir düşünün derim. aşındırıcı maddelerdir. tıkanıklığı açarken motorun su kanalllarını ve motor kapağındaki su tıpalarınıda aşındırırır. eğer eski bir motor ise motorda delik bile açabilir. eski aracımda başıma geldi. radyatör temizleyici kullandım su tıpası delindi. zaten ömrü azalmış ama bu aşındırıcı madde son noktayı koymuş. kapak açılıp tıpalar değişti. yani yarım motor yapıldı.