PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Jant boyama

ayaman
05/05/2012, 14:12
arkadaşlar ben jantları boymak istiyorum daha önce böyle bir uygulama yapanımız var mı ?
sırasıyla hangi işlemler yapılmalı? netten araştırdım ama öyle kafama yatan bir anlatım olmadı
istanbulda bu jant boyama işini yapan yer vara mı? ama profosyonel anlamda boyayan yer olsun istiyorum.

bir forumda şöyle bir şey gördüm ama kafamda bir kaç soru işareti var
1. jantları tuz ruhu ile güzelce temizliyoruz. cam sil kutusuna doldurup sıkılacak.
15 dakika beklettikten sonra bol sabunlu suyla yıkıyoruz.

2. sırasıyla 600 lük zımparayla jantları çok fazla bastırmadan zımparalıyoruz.

3. daha sonra ezik ve derin çizikleri macunlayıp 20 dakika kurumaya bırakıyoruz.

4. kuruma işlemi bittikten sonra 600 lük zımpara ile çok bastırmadan yeteri kadar zımparalıyoruz.

5. bu işlemden sonra sırasıyla 800 ve 1000 lik zımparalarla işlemi tekrarlıyoruz,yüzey pürüzsüz ve temiz olmalı.( zımpara işlemi bitince janta tazzikli hava tutun)

6. yukardaki işlemlerden sonra tek kat astar atacaksınız. ve 20 dakika astarın kurumasını bekleyeceksiniz.

7. kuruma işleminden sonra jant boyamızı ortalama 30 cm geriden püskürterek boyama işlemini gerçekleştiriyoruz. ve 30 dakika boyanın kurumasını bekliyoruz.

8. ve en son olarakta jantımıza parlak vernik atıyoruz, benim uyguladığım işlemler bunlar.

boya öncesi ve sonrası fotolar işte

Ziyaretci036
05/05/2012, 14:14
Ben biliyorum bayayacak bir yer

ayaman
05/05/2012, 14:16
Ben biliyorum bayayacak bir yer
bana mesaj at sana zahmet

Ayberk0616
05/05/2012, 14:17
Jant boyayan ustalar baya ciddi fiyatlar istiyor 1 takım jantı 200-300 tl gibi fiyatlara boyuyorlar.Bu kadar para vermenize gerek yok.
Öncelikle jantlarınızı sökün araçtan yer yatırın 600-1000-1500 sulu zımpara ile her yerini güzelce sırayla zımparalayın.Daha sonra yıkayın heryerini kurutun.lastiği maskeleyin sprey boya ile boyayın.(sprey boyayıyı istediğiniz araba markasının boyasını spreye basıyor sanayideki boyacılar aklınızda olan bi renk yada katalogtan seçtiğiniz bi renk olabilir max 2 kutu sprey gider 15 tl*2 eder 30 tl maskesi zımarpası osu busu derken 10 da öyle gitse eder 40 tl jant başına 10 tlye mal edersiniz.

Tabi bu söylediklerim eliniz bu işlere yatkınsa :)

ayaman
05/05/2012, 14:22
Jant boyayan ustalar baya ciddi fiyatlar istiyor 1 takım jantı 200-300 tl gibi fiyatlara boyuyorlar.Bu kadar para vermenize gerek yok.
Öncelikle jantlarınızı sökün araçtan yer yatırın 600-1000-1500 sulu zımpara ile her yerini güzelce sırayla zımparalayın.Daha sonra yıkayın heryerini kurutun.lastiği maskeleyin sprey boya ile boyayın.(sprey boyayıyı istediğiniz araba markasının boyasını spreye basıyor sanayideki boyacılar aklınızda olan bi renk yada katalogtan seçtiğiniz bi renk olabilir max 2 kutu sprey gider 15 tl*2 eder 30 tl maskesi zımarpası osu busu derken 10 da öyle gitse eder 40 tl jant başına 10 tlye mal edersiniz.

Tabi bu söylediklerim eliniz bu işlere yatkınsa :)
zımpara yapılırken jantlar çizilmez mi ?
600-1000-1500 zımparala derken sırasıyla mı yapacağım yani bu zımpara işini kat kat mı yapacam il önce 600 daha sonra 1000 akabinde 1500 zıparayı mı kullanacam bunu mu demek istediniz?

Ayberk0616
05/05/2012, 14:23
Jantlarınızda çıkmayan balata tozu zift ağır kirler varsa tuz ruhu ile temizleyebilirsiniz ama vernik tabakasını matlaştırıyor ama güzel temizler ve çok ucuz bi yöntem onun yerine sonax yada meguiarsın jant temizleme spreyleri var onları tercih edebilirisiniz

Zımparanın numaraları var mesela farlardaki yanıkları 1500-2000-3000zımpara yapıp pasta çekince far sıfır gibi oluyor:D
Jantları güzelce zımparalarsanız dediğim zımparalar ile üstüne güzel bi boya o çizikler rahatlıkla kapanır ama 600lük zımparayı fazla bastırmamakta yarar var

Ayberk0616
05/05/2012, 14:34
zımpara yapılırken jantlar çizilmez mi ?
600-1000-1500 zımparala derken sırasıyla mı yapacağım yani bu zımpara işini kat kat mı yapacam il önce 600 daha sonra 1000 akabinde 1500 zıparayı mı kullanacam bunu mu demek istediniz?

Evet sulu zımparalarda numara arttıkça zımpara incelir daha az çizer ilkten 600ile zımparalayıp sonra 1000 sonra 1500 ile zımparalarsanız jantın yüzeyideki çizikleri gözle göremezsiniz.Tekrar yıkayıp sonrada boyarsanız jantlarınız fotoraftaki gibi olur zaten alıntı yaptığınz adamda söylemiş zımpara numaralarını :D

menesi
05/05/2012, 14:39
inegöl de 150 tl istediler...

Ayberk0616
05/05/2012, 14:42
Jant Tamiri - Jant Boyama (Kompresör ve Tabanca ile) (https://www.forumboyakoruma.com/showthread.php?1531-Jant-Tamiri-Jant-Boyama-(Kompres%F6r-ve-Tabanca-ile))
bu linkte bu işin tam profesyonelce yapılmasının resimleri var.
İnceleyin anlıycaksınız

ayaman
05/05/2012, 14:43
2. sırasıyla 600 lük zımparayla jantları çok fazla bastırmadan zımparalıyoruz.

3. daha sonra ezik ve derin çizikleri macunlayıp 20 dakika kurumaya bırakıyoruz.

4. kuruma işlemi bittikten sonra 600 lük zımpara ile çok bastırmadan yeteri kadar zımparalıyoruz.

5. bu işlemden sonra sırasıyla 800 ve 1000 lik zımparalarla işlemi tekrarlıyoruz,yüzey pürüzsüz ve temiz olmalı.( zımpara işlemi bitince janta tazzikli hava tutun)

işte anlayamadığım burası acaba uygulamayı yaparken şu şekil mi yapmış
600'lük zımparala jantın tümünü zımparalamış
daha sonra macun kullanmış çizik ve ezikler için bunu yaptıktan sonra(600 lük zımpara ile çok bastırmadan yeteri kadar zımparalıyoruzdemiş sadece macun çektiği yeri mi zımparalamış yoksa jantın tamamını mı demiş anlayamdım)
bu işlemlerin tamamını yaptıktan sonra(bu işlemden sonra sırasıyla 800 ve 1000 lik zımparalarla işlemi tekrarlıyoruz,yüzey pürüzsüz ve temiz olmalı derken acaba sadece maçun çekilen yeri mi kast etmiş jantın komplesini mi burayı da anlayamadım)

Ayberk0616
05/05/2012, 14:48
Bütün jantı zımparalıyacaksınız.Sadece bi yeri zımparalarsanız olmaz zımpara jantı çizicekki boya daha iyi tutunsun.
Daha önce sprey boya ile bişey boyadınız mı eliniz boya zımpara işlerine yatkın değilse hiç bulaşmayın benden söylemesi. Verdiğim linki inceleyin fotoğraflı anlatılmış.Gözünüz keserse yapın yoksa boyacıda boyatın

Budweiser
06/05/2012, 11:50
Jantlar değecek jantlar ise kumlama yaptırıp komple üzerindeki boya yı ve diğer maddeleri söksün daha sonra statik boya atılsın sıfır jant olur. Diğer türlü sprey boya zamanla atma yaratabilir. Tabi bu işlemler 500tlden aşağı olacağını zannetmiyorum. Dediğim gibi değerli jant ise bu şekilde çok verimli olur.

CesSpOoL
06/05/2012, 13:37
benim bravonun 17 spor janlarının kenarlarında da sürtmeler var. bi boya istiyor ama iki renklilerde nasıl yapılıyor bu iş hakkını vererek yapan ve çok uçuk fiyatları olmayan bir yer tavsiye edebilir misiniz?

Budweiser
06/05/2012, 20:04
benim bravonun 17 spor janlarının kenarlarında da sürtmeler var. bi boya istiyor ama iki renklilerde nasıl yapılıyor bu iş hakkını vererek yapan ve çok uçuk fiyatları olmayan bir yer tavsiye edebilir misiniz?

Maskeleme yapıldıktan sonra 100çeşit renge bile boyanır. :rockon00:

Mjet
07/05/2012, 11:51
Plasti Dip Turkiye - Uygulama Galerisi (https://www.plasti-dip.com/plastidip_siyah.asp)

uygulamalara bakın, fikir edinirsiniz. Başka bir forumda cizik janta yaptılar başka bir işlem yapmadan çiziği falan hepsini maskeledi. Bence işe yarayabilir :)

effect1903
07/05/2012, 12:22
Plasti Dip Turkiye - Uygulama Galerisi (https://www.plasti-dip.com/plastidip_siyah.asp)

uygulamalara bakın, fikir edinirsiniz. Başka bir forumda cizik janta yaptılar başka bir işlem yapmadan çiziği falan hepsini maskeledi. Bence işe yarayabilir :)

Bu işlem güzele benziyor, peki boyamadan araç kaplamada olduğu gibi jant da folyo gibi istediğimiz rekte folyo ile kaplanabilir mi? Örneğin bu resimde olduğu gibi;