PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ayağını gazdan çektiğin anda oluşan vuruntu??

celenlee
04/05/2012, 15:25
Babamın 4 yıllık dCi Megane'ı (Benim yıllardır kahrımı çeken araç :))

Düşük hızlarda ayağımı gazdan tam çekitğimde, araç ani olarak hızdan düşüyor, motor vuruntu yapıyor gibi oluyor. Eskiden baya azdı ama artmış durumda.

Ayağı gazdan çeker çekmez kompresyonda yavaşça yavaşlaması lazımken, ani bir vuruntu sonrası yavaşlıyor.

Araç 90000km'de bakımı yeni yapıldı(Bakım öncesinde de sonrasında da var aynı sorun.) Bu zamana kadar yag ve filtre değişiminden başka bir bakım yapılmadı. Kendimiz değiştirttik hep.

Neden olabilir acaba fikri olan var mı?? Enjektörler sebep olabilir mi mesela buna buna? Ustalarımıza sesleniyorum.. Ya da bu tarz bir problemi yaşayıp tamir ettirenlere...

emreonur
04/05/2012, 16:04
fikri olan arkadaşlar yazacaktır ama olayı anlamak için
vites değişimlerinde de oluyor mu, debriyaja basıldığında ya da bırakıldığında.

pakten
04/05/2012, 16:13
bendeki sorun motor tokozu galiba

celenlee
04/05/2012, 16:39
Öncelikle cevaplar için çok teşekkürler.

1. ve 2. viteslerde daha ciddi şekilde hissediliyor sadece vitesteyken ayağını gazdan çektiğinde (seyir esnasında oluyor.) Dediğim gibi eskiden azdı ama şimdi baya fazlalaşmış.

Motor takozu aklıma gelmemişti hatta epeyce mantıklı geliyor kulağa ama:
Motor takozu olsa gaza yüklendiğimde de vuruntu yapması gerekmez mi??
Gaza yüklendiğim zaman herhangi bir vuruntu yok çünkü. Sadece düşük hızlarda seyir esnasında ayağımı gazdan çekince vuruntu tarzı birşeyler oluyor.

takres
04/05/2012, 19:21
olmaz ama yinede söyleyim bende olmuştu...el frenini tam indirmemiş olabilir misiniz :)
ben bir defa tecrübe ettim de bunu...:D

celenlee
04/05/2012, 19:28
olmaz ama yinede söyleyim bende olmuştu...el frenini tam indirmemiş olabilir misiniz :)
ben bir defa tecrübe ettim de bunu...:D

Yok bu uzun zamandır olan bir problem ;) 1 kaç defaya mahsus değil :)