PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande puntom sola çekiyor

Cewo35
02/07/2007, 10:58
arkadaşlar herkese slm arabam sola çekmeye başladı lastik havalarına balansına herşeye baktık yinede çekiyor balansçı arkadaşım direksiyon kutusunda bir sorun olabilir diyor.yardım için yorumlarınızı bekliyorum tşklr.

BGRAYS
02/07/2007, 11:05
cıty bi acıkken bıde kapalıyken deneyın şöyle yapabilirsiniz düz yolda city kapalıyken dıreksıyon düz iken city'ye bastıgınız da dıreksıyon sola meyil veriyosa direksiyon motorunuz bozuk demektır serviste yaptırabilirsiniz

iyi günler ..

Gkhan
02/07/2007, 11:15
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/3371-direksiyon-sola-cekiyooo.html

cevdetim sen bi servise götür istersen.Enriko da hallederler

ERKAN abimiz var orda.Mükemml bi adam yardımcı olur mutlaka

Cewo35
02/07/2007, 19:00
valla bakalım ne çıkacak yaaaaa inşallah küçük bişeydir :(

Fangio
02/07/2007, 19:21
Serviste halledilebilir tahminimce endişeye gerek yok...

ABNEW
03/07/2007, 01:02
Servo motor ya da rotlardan kaynaklanıyor olabilir.Durum servislik tabi, geçmiş olsun...

İbrahimKC
03/07/2007, 09:09
Öncelikle Geçmiş olsun Arkadasım.
Arabayı aldığım ilk günden beri ne yazık ki ben bu sorunla uğraşıyorum. 7 ay olmasına ragmen hala çözüme ulaşamadı. Araç en fazla 20-30 metre düz gidebiliyor. Daha sonra genelde sola olmak üzere bir tarafa yönlenmeye başlıyor. Siz direksiyonu ters tarafa çevirdiğiniz de de bu sefer ayar iyice bozulup o tarafa gidiyor. Tekrar aynı şeyi yapınca bu sefer gene ters tarafa gidiyor. Yani kısaca aracı düz götürebilmek için direksiyonu devamlı bir sağa bir sola çevirmem gerekiyor.

İlk fark ettiğimde (15. Gün) servisin yolu tuttum ve rot ayarı yapıp geri gönderdiler. ama sorun giderilemedi. Daha sonraki 2. ve 3. gidişte de rot ayarı sorunu çözmüyor dememe rağmen gene rot ayarından başka bir şey yapmadılar.
4 gidişte artık sorunun rottan olmadığı idrak edebildiler ve direksiyondaki konumlandırıcı sensörlerin arıza olabileceğini düşündüklerini bu yüzden direksiyon sistemini komple değiştirileceğini söylediler ve yaptılar. Ama sorun gene giderilemedi. Tüm bunlar Kartaş'ta yapıldı. Şimdi Kavaklıdere uğraşıyor araçla. Onlarda 2 kere rot ayarı yapıp sorunun rottan kaynaklanmadığı anladılar. Ama sorun şurdan kaynaklanıyor diye bir teşhis ne yazık ki konulamıyor. Vakit bulduğum zaman aracı götürüp olasılı olan bir iki parçayı değiştirerek deneme yapacağı. (İlk akla gelen parça direksiyon kutusunun içindeki tıkırtı burcu.) Araçta bir anormallik olduğu belli ama çözülemiyor. Sitede bu sorunla cebelleşen bir çok arkadasımız var ve ben Yasin Usta'nın halledeceğine eminim. Bekleyip görecez...

fethiyeli7797
03/07/2007, 10:03
cıty bi acıkken bıde kapalıyken deneyın şöyle yapabilirsiniz düz yolda city kapalıyken dıreksıyon düz iken city'ye bastıgınız da dıreksıyon sola meyil veriyosa direksiyon motorunuz bozuk demektır serviste yaptırabilirsiniz

iyi günler ..

Selam paylaşım için teşekürler ama g.puntonun dreksiyon sistemi hidro elektronik olarak yapılandırılmış bir otomobil. ve ayrıca cty sistemi araç syir halinde iken otomatik olarak devre dışı kalıyor her ne kadar açık olursa olsun ama ardadaşımızın sorununun aynısıda benim baçıma geldi nedenide şu eğerki aracını servise her hangi bir nedenden dolayı götürmüş ise tamir bakım sırasında ön düzende rot ayarı haricinde bir ayar yapılması gerekiyor her ne sebeble servise gitmemiş olsanızda dahi rot ayarı haricinde bir ayar daha yapılması gerekli. Onun hatta ön düzende bir parçadan yapılıyor ismide ilginç bir şey şu anda hatırlayamıyorum.

BGRAYS
03/07/2007, 11:36
bende durduğu yerde yapıyodu mesela çalıştırdık arabayı direksiyon düz bi şekilde (city kapalı) city'i aktifleştirdiğim zaman direksiyon kendi kendine sola dogru çekme yapıyodu bariz bi şekilde .. hee tabi arkadaşın sorunu ön düzende de olabilir ..

kutlay
03/07/2007, 13:27
36 bin km.dir aynı sorunu yaşıyorum
-lastik basınçlarını düzenli kontrol ettim
-rot/balans ayarı yaptırdım
-lastiklerin yerini düzenli değiştirdim
-jantların ayarını kontrol ettirdim (eğilme olmuştur diye )
-sevislerde denemelere çıktım
fakat sola çekme ve direksiyondaki kontrolsuz oynamalar (özellikle stop edince) ARTARAK devam etti..
en son geçen hafta üstün oto "direksiyon motoru"nun değişimine karar verdi..
tatil sonrası değiştiriyorum
sonucu görcem..

Cewo35
05/07/2007, 13:48
yardımlarınız için tşk.sağolun yalnız arabada 17 inch jant var ondan olbilirmi acaba ama olcağını sanmıyorum sizce.

kutlay
21/08/2007, 19:57
direksiyon motoru değişti
ve sola çekme kayboldu
bilgilerinize..

engin
22/08/2007, 12:12
aynı sorun bendede var hatta ben şu anda servisteyim poyrazda.inceleyen arkadaş elektrikli direksiyon olduğu için sola çekmesinin ve boşluk yapmasının normal olduğunu söylüyo bıktım artık bekliyorum 20000 bakım yapılsın alıp gideyim garantiyide uzatmaktan vazgeçtim

şekerlioğlu
22/08/2007, 14:58
aynı sorun bendede var hatta ben şu anda servisteyim poyrazda.inceleyen arkadaş elektrikli direksiyon olduğu için sola çekmesinin ve boşluk yapmasının normal olduğunu söylüyo bıktım artık bekliyorum 20000 bakım yapılsın alıp gideyim garantiyide uzatmaktan vazgeçtim

ya bu servisdeki eleman ne iş yapar orada merak ettim,elektrikli direksiyon diye bir araba sola çekermi.?benimkinde niye çekmiyor,herhalde benim direksiyon arızalı,ya bu adamlar cem yılmazı bile geçer'di, eğer zeka olsaydı.

ufukbzk84
22/08/2007, 15:14
valla bendede aynı sorun vardı 20,000 bakımında gösterdim servise... sanırım direksiyon boşluk yapmış tam hatırlamıyorum ama milini değiştirmişler bide sağ tarafın rot başı değişti... şimdi sorun yok gibi duruyo bakalım daha adam gibi test etme fırsatım olmadı...

engin
22/08/2007, 23:03
20000 bakımını yaptılar ezbere zaten yağ değişimi falan...... direksiyon sola çeker durumda böyle devam etçez artık benim için servisler bitti artık garanti doldumu eyvallah.....uğramam birdaha

candan
23/08/2007, 12:25
benim GP'm hem sağa hem sola çekiyodu... şimdi düzeldi...

(meğer acemi olduğum içinmiş, :D )

şekerlioğlu
23/08/2007, 17:58
20000 bakımını yaptılar ezbere zaten yağ değişimi falan...... direksiyon sola çeker durumda böyle devam etçez artık benim için servisler bitti artık garanti doldumu eyvallah.....uğramam birdaha

aynen

ufukbzk84
31/08/2007, 10:33
arkadaşlar aynı sorun bendede var ama benm araba sağa çekiyo bugun servise bıraktım 20,000 bakımında sanırım atlamışlar veya unutmuşlar bu bi haftada test etme imkanım oldu ve soruna bakmayı atlamışlar... bakalım halledebileceklermi??? yalnız kesin olarak bu sorunu olupta halledebilen varmı??? en azından halledemezlerse bi öneri şeklinde anlatayım... aynı sorunu yaşayna arkadaşlar var şu şekilde halletmişler diye...

ufuk61
31/08/2007, 10:58
lastik değişimi yaptınmı ne bileyim set bir kuytuya yada tümsekten geçtinmi,belkide lastiğin balon yapmıştır bunlar bir ihtimal

ufukbzk84
31/08/2007, 11:04
lastik değişimi hiç yapmadım.. ama bi iki kez sol ön ve arka lastik patladı tamiri yapıldı 20,000 bakımından yeni çıktı araba rot ayarı filan yapıldı ozaman belli olmazmı peki balon yapıp yapmadığı ve sorunun lastiklerden kaynaklandığı ???

enerq57
31/08/2007, 11:44
merhaba cevdet kardeş

Buğra KARASU ((bende durduğu yerde yapıyodu mesela çalıştırdık arabayı direksiyon düz bi şekilde (city kapalı) city'i aktifleştirdiğim zaman direksiyon kendi kendine sola dogru çekme yapıyodu bariz bi şekilde .. hee tabi arkadaşın sorunu ön düzende de olabilir ..))

eğer sorunun buğra arkadaşımızın kigibi ise sorun elektirikli direksiyon sisteminden olabilir ama sen yinede en yakın bir servise gidebilirsin sana yardımcı olabilirler