PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Bravom Ve Birkaç Küçük Problem..

CesSpOoL
27/04/2012, 20:05
Arkadaşlar forumu takip eden arkadaşlarımında bildiği gibi bir kaç gün önce 2. el bir Bravo aldım.. Elbette ikinci el araç sıfır sorunlu olmuyor maalesef.. Benimde bir kaç ufak sorunum var bunları paylaşmak ve daha evvel tecrübe eden varsa bilgi almak isterim:

Cd çalarım cd okumuyor Check Disc diyip radyoya geçiyordu ama orjinal cd denemedim hiç. Bu gün yetkili servisten garantiye yolladık (memnuniyet kapsamında) umarım olumlu döner..

Dijital klima panelinden çok ince bir ses geliyor, bu sesi duymak için kulak dayamak gerek ben hastayım sanırım çok dinliyorum, paranoyak seviyesinde :) aşağı yukarı hava verme ayarını yaparken çıkan sese benziyo ama ritmi farklı bızzzzt bızzztt :) solar sensörde sorun olmasından kaynaklanabilir mi böyle birşey?

şimdiden teşekkür ederim.

ha bir de bu aux olayı nasıl oluyor benim teypte aux desteği var, olurda garantiden değişmez ise aux çıkışı kullanmayı düşünüyorum.

Du Hast
27/04/2012, 20:21
son yazdığınız problem için; gaza basınca oluyorsa turbo sesidir. eğer ses çok kuvvetli değilse turbonun normal sesi. lakin fazlaca ıslık sesi duyuluyorsa turbo hortumunda kaçak olabilir. kontrol ettirmekte fayda var.

CesSpOoL
27/04/2012, 21:10
son yazdığınız problem için; gaza basınca oluyorsa turbo sesidir. eğer ses çok kuvvetli değilse turbonun normal sesi. lakin fazlaca ıslık sesi duyuluyorsa turbo hortumunda kaçak olabilir. kontrol ettirmekte fayda var.

Medos a götürdüm test sürüşüne çıkıldı turbodan olmadığını söylediler, turbodan ıslık sesi gibi bir ses gelirmiş..

lionT-JET
27/04/2012, 21:16
benim linea da 105 hp yanliz turbodan islik sesi gibi bir ses gelmiyor veya ben duymuyorum.egzos sisteminizede bir baktirin derim..

CesSpOoL
27/04/2012, 21:24
benim linea da 105 hp yanliz turbodan islik sesi gibi bir ses gelmiyor veya ben duymuyorum.egzos sisteminizede bir baktirin derim..

yok Suat abi benim araçta da ıslık sesi yok zaten : ) yanlış anlatnış olmayayım. rüzgar sesi gibi bi ses inceden.. benim aklıma ilk turbo üflemesi dedikleri şey mi acaba diye geçti ama değilmiş. pazartesi bir daha gidicem servise detaylı bakarlar.
böyle şeyler beni araçtan acayip soğutuyor inşallah kısa zamanda düşük maliyetle çözerim.

onurciko
28/04/2012, 00:40
bravoların nerdeyse hepsinde var cd okumama sorunu.garantiniz varsa değişirler fakat yeni kodlu olanlarla değişilmesi lazım yoksa tekrar yapabilir.

Du Hast
28/04/2012, 01:08
Medos a götürdüm test sürüşüne çıkıldı turbodan olmadığını söylediler, turbodan ıslık sesi gibi bir ses gelirmiş..
sadece gaza bastığınızda ses geliyorsa; turbo, hava filtre kapağı ya da ekzost sisteminden geliyordur başka açıklaması yok :)

CesSpOoL
28/04/2012, 07:10
en ucuzu hava filtre kapağı sanırım. :)

yola çıkıyorum arkadaşlar boluya gidip gelicem..

yarın görüşürüz...

oz.frkn
29/04/2012, 00:08
turbo şüpheli :=)

CesSpOoL
29/04/2012, 18:04
Ama hızlanmada ve performansta bi sıkıntı yok.

Bu arada abant gidiş dönüş yakıt tüketimim,

gidişte 150-170 arası gittim bir litre benzin ile 14,5 km yol gidiyor gösteriyordu.. bu arada araç 4 yetişkin ve Full bagaj 190 ı geçemedim hiç. normal midir?

dönüş yolunda 100/120 arası hızlarla geldim bir litre ile 22,7 km gitti bu durumda 0,17 tl yakmış dönüş yolunda.. fena değil gibi geldi..

Du Hast
30/04/2012, 03:45
Ama hızlanmada ve performansta bi sıkıntı yok.

Bu arada abant gidiş dönüş yakıt tüketimim,

gidişte 150-170 arası gittim bir litre benzin ile 14,5 km yol gidiyor gösteriyordu.. bu arada araç 4 yetişkin ve Full bagaj 190 ı geçemedim hiç. normal midir?

dönüş yolunda 100/120 arası hızlarla geldim bir litre ile 22,7 km gitti bu durumda 0,17 tl yakmış dönüş yolunda.. fena değil gibi geldi..
yolun durumuna göre o kadar yükle 190 bile gayet iyi.

CesSpOoL
30/04/2012, 08:56
turbo şüpheli :=)
Allah korusun : ))

Bu arada hortumlardan vs değilde turboda sorun çıkarsa kaç tl sıkışmış oluyor içine ?

eexelanss
30/04/2012, 09:12
Sıfır turbo 2000 lirayı buluyodur tahminimce..
Ben turboda herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyorum.. Neticede performansta sıkıntı yoksa sorun yoktur bence.. O ses rüzgar sesidir. Kapı fitillerinde felan minicik bir delik varsa ıslık gibi öter..

CesSpOoL
30/04/2012, 19:04
bu gün hem medos a hem sanayide güvendiğim bi ustaya götürdüm ikiside turbodan şüphelenmedi.. bol vakitte hortumları vs kontrol edecekler.. merak içindeyim..

CesSpOoL
17/08/2012, 08:53
Turbo hortumuymuş arkadaşlar bu sorun Yakup Oto da yapıldı.. Konuyu görünce sonlandırayım dedim : )

kutsal oto
19/08/2012, 08:35
selam 1.6 mjd lerde turbo hortumu ve egr saç larında sıkında var garantiden degişir ayrıca araçta kullanılan motor yagı opet c 3 serısı motor yagı kullanırsan proplem yasamazsın

sadece_erhan
19/08/2012, 10:37
aux olayını aşağıdaki gibi çözdüm, basit bi uygulama oldu.

Fiat Bravo (https://www.fiatbravotr.com/forum/showthread.php?7634-Aux)

birde bende hızlanınca bi rüzgar sesi geliyor camlar açıksa ama ses tahrik ediyor beni :D

geçen hafta triger kayışı, v kaşıyı ve bazı rulmanlar değişti, en yüksek fiyat 160 tl ile gergi kütüğü ydü toplamda 600 bayıldım, usta turboda sorunyok dedi.

bu arada yakıt olayı baya iyiymiş, benim dizel 0,30 tl yaktı şehir içinde yani 100tl mazot ile 300 km. uzun yolda benimkide düşer mi acaba

CesSpOoL
28/08/2012, 23:02
üstadım bolu abant _ istanbul kartal 50 liralık yakıtla geldim yol bilgisayarı hesabına göre 44 TL yakmıştı, ama bayağı kastım az yaksın diye :D

sadece_erhan
31/08/2012, 22:21
üstadım bolu abant _ istanbul kartal 50 liralık yakıtla geldim yol bilgisayarı hesabına göre 44 TL yakmıştı, ama bayağı kastım az yaksın diye :D

Bende gecengun 5.5 lt ortalama ile bayrampasa - kabatepe gittim. Navigasyon 68 tl gibi bisey yaziyodu

Sent from my iPhone using

kitanotr
02/09/2012, 22:06
daha dusersınız herade beyler benım 5.2 falan bılgısayarda. kırmıızı ısıga kadar 850km falan gıdıyorum.sehırıcı de dahil, genelde sehırıcıde bırazcık sert kullanıyorum.arac 120hp mjet.

ametist
02/09/2012, 22:23
bravo sahibi ve her türlü teknik dökümana sahip kendi işini kendi görmeye alışkın bir kullanıcısı olarak öncelikle şunu söyleyeyim; CD çalar , orijinal CD ler ile hiç sıkıntı çıkarmıyor. MP3 kaydettiğinizde düşük hızda yazdırın, isimlerin ya da klasörlerin isimleri arasında nokta ( . ) işareti varsa ve toplam alt klasörlerle beraber 255 karakteri geçiyorsa okumuyor. kaliteli boş cd kullanacak, internetten indirdiğiniz gibi yazmayacaksınız. eğer easy cd-da gibi bir programla orijinal CD lerinizden 192kbit mp3 yaparsanız hiç bir sıkıntı yaşamazsınız. yani, CD çaların yazılımı ile alakalı, exiff1 standardında mp3 okuduğu için eğer dosyalarınızı ona göre düzenlemezseniz okumuyor. yeni ve garantiden gelenler de aynı şeyi yapıyor. bu bir hata değil, üretim özelliği... bu kadar bilgiyi de üretici viseteon un eski bir çalışanı ile yaptığım yazışmalardan dolayı öğrendim.

ikincisi, o duyduğunuz seslerin turboyla , motorla zerre alakası yok, içiniz rahat olsun. o bızzzt bıızzzt sesleri ilk çalıştırmada ve ara ara klima sisteminden gelir. çift bölge ile hava kalite kontrol sistemi servo kontrollü yönlendiriciler kullanıyor. ayrıca iki de selenoid kontrollü dış hava alış klapesi var. o sesler, dediğim gibi, ilk çalıştırma ve zaman zaman da aralarda kalibrasyon amaçlı olarak sistemin kendisini kontrol etmesinden, sevoları ve klapeleri hareket ettirmesinden kaynaklanıyor. bazı bravolarda çok dikkatli dinlendiğinde farkedilirken, bazılarında tozlanmadan dolayı biraz daha sesli çalışabiliyor. yani bu da bir arıza değil.