PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GP 1.4 Starjet 95HP'ye LPG taktırdım.

cemehmetbaran
24/04/2012, 09:43
Merhaba,

Artan benzin fiyatlarına dayanamayıp en sonunda aracımı yetkili servise bıraktım ve LPG dönüşümü yapıldı. Dün gidip aracımı teslim aldım ve test etme imkanım oldu.

Öncelikle dönüşümü Şişlide Deha Otomotiv yaptı ve temiz iş çıkardılar. Kaputu kaldırınca öyle sağda solda hiçbir fazlalık göremezsiniz. Hatta erbabı olmayan motora bakarak arabanın LPG'li oldugunu bile anlayamaz. Bagajda ise malum lastik dısarıda kaldı. Dolum agzı ise tamponun sag kısmında, geri vites lambasının altında tam olarak yere bakıyor. Yani dısarıdan anlasılamaz, ancak ayna tutularak anlasılır:)

Kit olarak Landirenzo Omegas monte edildi. Sanırım Starjetlere bu kitten başkası da takılmıyor.

Araç konusunda ise, sebebi nedir bilmiyorum ama LPG ile aracım sanki daha iyi performans veriyor. Psikolojik olabilir bilemiyorum:). Acıkcası buna sasırdım, diger starjet kullanıcılarına da sormak lazım. İki gündür her calistirmada camı acıyorumi teybi kapıyorum ve aracın benzinden LPG'ye gecisini yakalamaya calisiyorum fakat beceremiyorum. Tabiki enjektör sesi gayet net geliyor. Ama onun dısında aracın LPG'de mi benzinde mi oldugunu anlamak zor biraz. Geçişlerde de herhangi bir silkeleme hissetmedim.

Tüketim konusunda henüz ölçüm yapmadım. Fakat 50 TL'lik LPG doldurdum ve önce içinde cok az vardı. İçinde halen ne kadar var bilmiyorum. Ben 180km yaptım ve daha ne kadar da yapar bir fikrim yok. Ama net ölçüm yapınca buradan paylaşırım.

Bunların dısında, Starjet'i olupda sorusu olan arkadas varsa seve seve yanıtlarım.

sonercanpunto
24/04/2012, 11:53
öncelkle hayırlı olsun gülel güle kullanın..tahminim 50 km daha götürür sizi...

alparslan
24/04/2012, 11:55
öncelkle hayırlı olsun gülel güle kullanın..tahminim 50 km daha götürür sizi...
50 TL lik gaz ile en az 250 km yapar.

cemehmetbaran
24/04/2012, 11:56
Ben de oyle tahmin ediyorum. KM'de ortalama 22 kurusa falan gelmesi lazım.

halils2
24/04/2012, 12:07
güle güle kullanın dün 36 lık depomu fulledim 32 lt yakıt aldı 370 km de yol yapmışım. yalnız bilginiz olsun aracın bagajı dolu veya arkada 2 kişi varken lpg almanız biraz sıkıntılı olacaktır araç çöktüğü için dolum ağzı ile yer arasındaki mesafe azaldığından lpg tabancası dolum ağzına girmiyor. arkadakileri indirmeniz gerek :)

cemehmetbaran
24/04/2012, 12:09
güle güle kullanın dün 36 lık depomu fulledim 32 lt yakıt aldı 370 km de yol yapmışım. yalnız bilginiz olsun aracın bagajı dolu veya arkada 2 kişi varken lpg almanız biraz sıkıntılı olacaktır araç çöktüğü için dolum ağzı ile yer arasındaki mesafe azaldığından lpg tabancası dolum ağzına girmiyor. arkadakileri indirmeniz gerek :)

Teşekkürler:)

LPG taktırmadan once bircok dezavantajını dusunmustum ama bu aklıma gelmemisti :) Neyse cok onemli degil. Cunku bekarım ve istanbulda yalnız yasıyorum. Ailem yılda 1-2 gelir yanıma. Araca oyle kalabalık ve yüklü binecegim durum cok az olusur :)

ZAK1980
24/04/2012, 12:21
37 Lt gaz ıle suanda 325 km yol yaptım gostergede 1 yesıl ısık yanıyor o yesıl ısıklada 75 km yaparsam 1 depo lpg ıle 400 km yapacagm oda;
87 Tl / 400 km=0,2175 tl km de yakıyor olacak ınsallah 450 falan yaparım :) ozaman 0,19 krs olacak fakat kalkıslarda gaza cok yuklenıyorum bunuda ayarlamam lazım

alparslan
24/04/2012, 13:04
37 Lt gaz ıle suanda 325 km yol yaptım gostergede 1 yesıl ısık yanıyor o yesıl ısıklada 75 km yaparsam 1 depo lpg ıle 400 km yapacagm oda;
87 Tl / 400 km=0,2175 tl km de yakıyor olacak ınsallah 450 falan yaparım :) ozaman 0,19 krs olacak fakat kalkıslarda gaza cok yuklenıyorum bunuda ayarlamam lazım

Daha önceleri de birkaçkez yazmıştım. Benim starjetin 5500 km karışık ortalama tüketimi 19 kuruş/km ( sürekli aygaz ile, yani en pahalı gaz). Kartaş maltepe'de beyin yaptığı son gaz ayarından sonra bu tüketim biraz daha düşecek gibi görünüyor. Ortalama olarak 17 kuruşları zorlamaya çalışacağız. Tabi ki kalkışlarda ve vites geçişlerinde sert olmamak kaydıyla...

black8555
24/04/2012, 13:13
Merhaba,

Artan benzin fiyatlarına dayanamayıp en sonunda aracımı yetkili servise bıraktım ve LPG dönüşümü yapıldı. Dün gidip aracımı teslim aldım ve test etme imkanım oldu.

Öncelikle dönüşümü Şişlide Deha Otomotiv yaptı ve temiz iş çıkardılar. Kaputu kaldırınca öyle sağda solda hiçbir fazlalık göremezsiniz. Hatta erbabı olmayan motora bakarak arabanın LPG'li oldugunu bile anlayamaz. Bagajda ise malum lastik dısarıda kaldı. Dolum agzı ise tamponun sag kısmında, geri vites lambasının altında tam olarak yere bakıyor. Yani dısarıdan anlasılamaz, ancak ayna tutularak anlasılır:)

Kit olarak Landirenzo Omegas monte edildi. Sanırım Starjetlere bu kitten başkası da takılmıyor.

Araç konusunda ise, sebebi nedir bilmiyorum ama LPG ile aracım sanki daha iyi performans veriyor. Psikolojik olabilir bilemiyorum:). Acıkcası buna sasırdım, diger starjet kullanıcılarına da sormak lazım. İki gündür her calistirmada camı acıyorumi teybi kapıyorum ve aracın benzinden LPG'ye gecisini yakalamaya calisiyorum fakat beceremiyorum. Tabiki enjektör sesi gayet net geliyor. Ama onun dısında aracın LPG'de mi benzinde mi oldugunu anlamak zor biraz. Geçişlerde de herhangi bir silkeleme hissetmedim.

Tüketim konusunda henüz ölçüm yapmadım. Fakat 50 TL'lik LPG doldurdum ve önce içinde cok az vardı. İçinde halen ne kadar var bilmiyorum. Ben 180km yaptım ve daha ne kadar da yapar bir fikrim yok. Ama net ölçüm yapınca buradan paylaşırım.

Bunların dısında, Starjet'i olupda sorusu olan arkadas varsa seve seve yanıtlarım. tüpü ne kadara taktırdınız

cemehmetbaran
24/04/2012, 13:50
Benim arabam için Landirenzo omegas kiti uygulandı. World card ile 1800/7 seklinde yaptım odememi. Diger kitler için fiyatlar farklı olabilir, bir sormanızda fayda var.

cemehmetbaran
24/04/2012, 13:53
Ben arabayı aldıktan 2000km sonra LPG'ye ikna olabildim. Ama dünden beri keske ilk aldıgım zaman LPG taksaydım diyorum. En az 250 lira daha kazancım olurdu ki bir taksiti cıkmıs olurdu kitin :)

alparslan
25/04/2012, 12:02
Daha önceleri de birkaçkez yazmıştım. Benim starjetin 5500 km karışık ortalama tüketimi 19 kuruş/km ( sürekli aygaz ile, yani en pahalı gaz). Kartaş maltepe'de beyin yaptığı son gaz ayarından sonra bu tüketim biraz daha düşecek gibi görünüyor. Ortalama olarak 17 kuruşları zorlamaya çalışacağız. Tabi ki kalkışlarda ve vites geçişlerinde sert olmamak kaydıyla...

Gaz ayarı yapıldıktan sonra 1183 km yaptım ve ortalama tüketim bugün itibariyle 17,72 kuruş/km oldu. Gayet iyi değerler.

black8555
25/04/2012, 12:24
Ben arabayı aldıktan 2000km sonra LPG'ye ikna olabildim. Ama dünden beri keske ilk aldıgım zaman LPG taksaydım diyorum. En az 250 lira daha kazancım olurdu ki bir taksiti cıkmıs olurdu kitin :)bende düşünüyorumda taktırmayı kafama takılanlar var cekişi etkiliyormu
motora zararı varmı
bakımı varmı

alparslan
25/04/2012, 13:17
bende düşünüyorumda taktırmayı kafama takılanlar var cekişi etkiliyormu
motora zararı varmı
bakımı varmı

Lpg ana başlığı altındaki diğer konularda arkadaşların yazdıklarına da bakabilirsin. Genel görüş çekiş ve performans ta bir olumsuzluğun olmadığı yönündedir. Bakım konusuna gelince , montajı yetkili servislerde yaptırırsan hiç başın ağrımaz. Benzinlinin nasıl periyodik bakımları varsa bunun da 10 binde bir bakımı olur elbet.

cemehmetbaran
25/04/2012, 14:43
bende düşünüyorumda taktırmayı kafama takılanlar var cekişi etkiliyormu
motora zararı varmı
bakımı varmı

Acıkcası bende cekisi negatif etkiler diyordum ama montajdan sonra usta ile beraber test ettim cekis artmıs gibi geldi. Psikolojikte olabilir ama arabam sanki daha atik oldu. Motora zararını diger arkadaslara sormak lazım. Benim henüz 200km ancak olmuştur. Bakımlar ise aynı degisen bişey yok.

sedini
25/04/2012, 16:02
Hayirli ugurlu olsun.. Starjet motor a lpg nin gayet basarili takilabildiginin bir ornegi daha.. Kazasiz belasiz guzel gunlerde kullanin..

Sent from my iPhone using

cemehmetbaran
25/04/2012, 16:04
Hayirli ugurlu olsun.. Starjet motor a lpg nin gayet basarili takilabildiginin bir ornegi daha.. Kazasiz belasiz guzel gunlerde kullanin..

Teşekkürler. Sanırım yine sizin Starjet-LPG yorumlarından cesaret almıstım :) Şuan için bir sorun yok. Bakalım kullandıkça görecez durumu.

Ziyaretçi051
25/04/2012, 18:37
Mehmet bey hayırlı olsun memnun olmanıza sevindim

cemehmetbaran
26/04/2012, 09:01
Mehmet bey hayırlı olsun memnun olmanıza sevindim

Teşekkürler bey.

Bu arada ilk yakıtı PO'dan almıstım 50TL'lik. Dünde indirimim var diye Totalden aldım 50 tllik fakat bariz bir performans farkı oluştu. Siz hangi yakıtı kullanıyorsunuz ve memnun musunuz?

Yagmuradam
26/04/2012, 09:41
Hayırlı olsun. İyi yapmışsınız. LPG candır heleki mazota gelen bu zamlardan sonra..

Dikkatimi çeken genelde LPG ile yakıt masrafı 20 kr civarında bu da mazot ile 5 lt ye geliyor.
Sanırım LPG dizel araca göre biraz daha avantajlı oldu.

sanyu
26/04/2012, 10:07
Lpg ana başlığı altındaki diğer konularda arkadaşların yazdıklarına da bakabilirsin. Genel görüş çekiş ve performans ta bir olumsuzluğun olmadığı yönündedir. Bakım konusuna gelince , montajı yetkili servislerde yaptırırsan hiç başın ağrımaz. Benzinlinin nasıl periyodik bakımları varsa bunun da 10 binde bir bakımı olur elbet.

bendede landirenzo omegas var. gecen yaz taktırdım.10000 km oldu.servise tüp filtresini değiştirmeye gittim.20000 km de bir değişir dediler.

Ziyaretçi051
26/04/2012, 11:12
Teşekkürler bey.

Bu arada ilk yakıtı PO'dan almıstım 50TL'lik. Dünde indirimim var diye Totalden aldım 50 tllik fakat bariz bir performans farkı oluştu. Siz hangi yakıtı kullanıyorsunuz ve memnun musunuz?

Ben aygazdan almaya çalışıyorum ama arasıra shellde oluyor.

cemehmetbaran
26/04/2012, 23:00
Ben aygazdan almaya çalışıyorum ama arasıra shellde oluyor.

Aygazda performans, tüketim nasıl? Ve Shellde

Ziyaretçi051
27/04/2012, 13:35
Aygazda performans, tüketim nasıl? Ve Shellde

performans iyi tüketime hiç bakmadım bitince gidip alıyorum :siritma:

cemehmetbaran
27/04/2012, 15:40
performans iyi tüketime hiç bakmadım bitince gidip alıyorum :siritma:

Deneyecegim:) Zaten bende hep 50TL'lik alıyorum Temel misali :)

kaptan_ahab
27/04/2012, 17:44
Güle güle kullanmanız dileği ile..Dizel Gp mi satıp 2000 model 1.6 seat toledo otom.vites aldım. Ş. içinde 50-TL gaz ile 160 km yi zor yakalıyorum.GP nizin kıymetini bilin :)

cemehmetbaran
27/04/2012, 17:51
Güle güle kullanmanız dileği ile..Dizel Gp mi satıp 2000 model 1.6 seat toledo otom.vites aldım. Ş. içinde 50-TL gaz ile 160 km yi zor yakalıyorum.GP nizin kıymetini bilin :)

Teşekürler :) Suan icin güzel gidiyor hersey. Arabama da uzun yıllar binmek istiyorum bu şekilde ins.

sedini
03/05/2012, 10:42
Nasil gidiyor lpg li hali? 15 gun olmus.. Alistimi arac?

cemehmetbaran
03/05/2012, 20:29
Nasil gidiyor lpg li hali? 15 gun olmus.. Alistimi arac?

Acıkcası ilk günkü gibi dusunuyorum. Henuz net olcum yapmadım tuketim konusunda ama fena cıkmayacak gibi.

Ses konusunda çelik enjektörler kendini hissettiriyor. Geçen gün totalde LPG pompasının önüne yanaşırken adam ısrarla mazot pompasını gösterdi. inince abi senin araba dizel degil mi dedi:)

Performans konusunda ise halen LPG'nin biraz daha iyi oldugunu dusunuyorum.

İlk çalışmadaki benzinden LPG'ye geçişi ise halen yakalayamadım.

Kısaca ustam iyiydi, kit iyi, araba iyi ve netice olarak ben mutluyum :)

caner_ege
04/05/2012, 00:22
hadi bakalım haha az tl ye daha çok gezmeler şimdiden... hayırlı olsun...
en iyisini yapmışsınız...

cemehmetbaran
04/05/2012, 09:12
Dün ilk defa net olarak LPG tüketimi ölçümü yaptım. Daha önce totalden fullemiştim depoyu. 154 km sonra indirm var diye FULL'den doldurdum birde depoyu. Sonuç şu:

12.1 lt LPG ile doldu depo. Bu durumda 7.85lt/100 km tüketiyorum demektir. Benzer kullanım tarzında benzinle 7-7.5 gibi bir rakamım vardı zaten.

Litre fiyatı 2.14TL idi. 25.89 liralık LPG ile 154 km gittigim düşünülürse kmde yaklasık olarak 17 kurus yakmısım demektir. Ben daha fazla bekliyordum açıkçası :)

Birde hazır indirim var diye benzinde de 4.04'den benzin deposunu da fulledim.

Bu arada hep Totalden alırdım yakıtı %5 indirimle. Totalin %5 indirimli halinden bile daha ucuz oldugu için ilk defa full kullandım. İlk kullanımda bir sorun yok açıkçası.

cemehmetbaran
08/05/2012, 13:49
Daha önce sızdırmazlık raporu almıştım. Bugünde Tüvtürk Dudullu istasyonuna muayeneye götürdüm aracı. Fakat gaz boruları egsoza 10cmden daha yakın oldugu için ağır kusurlu çıktı ve geçmedi muayeneden. Montajı yapan Deha otomotivi aradım ve bildirdim. Beni Dudullu Kadosan'daki bir LPG'ciye yönlendirdiler. Onlar çözdüler problemi ve tekrar girdim muayeneye ve bitti şükür.

Şimdi birde emniyette ruhsata işleteceğim tamamen bitecek bu iş. Bunun için herhangibir emniyete gidebilir miyim? Bilginiz var mı?

cemehmetbaran
29/05/2012, 09:45
Tekrar merhaba arkadaslar,

Aracımı 1200km sonra tekrar servise götürdüm usta baksın diye. Bilgisayara baglayıp inceledi, sonra dısarı cıktık 5 km falan kullandı arabayı ve hersey cok iyi dedi. Tüketim nasıl dedi 8 lt cıvarı dedim istanbul içinde cok cok iyi dedi:)

Bu arada dün depoyu yine fulledim. Toplamda 208 km yol gitmisim 14.71 lt lpg aldı. Aygazdan aynı yerden doldurdum ozellikle. İstanbul için cogu zaman sakin arada agresif kullanımla 7.1lt LPG / 100km (Yol bilgisayarı 7.0 gösteriyordu) değerini yakaladım. Litresi 2.31'den aldığım için kmde 17 kurustan az yakmıs oldum.

sedini
29/05/2012, 10:05
değerler çok iyi..

cemehmetbaran
29/05/2012, 10:12
değerler çok iyi..

Evet acıkcası bende bu kadar beklemiyordum. Buna ek olarak benzin tüketimi de kmde ortalama 2-3 kurus olsa 20 kurus falan olur toplamda.

cemehmetbaran
16/06/2012, 20:26
3 gündür yollarda oldugum için pek giremedim foruma. Hazır ilk defa LPG ile uzun yola çıkmışken de herseyi kaydettim. Sizlerle de paylaşayım dedim.

İstanbuldan konyaya eskişehir yolu üzerinden gittim geldim. Toplamda 1413 km yol yaptım. Net olarak 109.91 Litre LPG tüketmişim. Tutar olarak ise 239.82 lira tuttu. Bu durumda km basına 17 kurus, 100 km'de 7.78 litre lpg yakmıs arabam. Yakıt her zaman aygazdan alındı.

Aslına bakarsanız ben bu degerleri istanbulda sehir içinde de yakalıyorum ama uzun yolda giderken yalnızdım ve arabada yük de yoktu ama süratim fenaydı :) Gelirkende 3 yetişkin bir cocuktuk. Ayrıca puntoya bu kadar esya sıgar mı diyeceginiz kadar da cok yuk vardı :) Yine baya süraatliydim. Hiç oyle yakmasın diye 90la falan gitmedim. Hatta otobanda 170'i gordugum oldu. 6.vites 4000rpm de baya uzun süreler kullandım. Hiç polis durdurmadı ama umarım radara girmemişizdir :)

Araba yakmasın diye sag seritten gitseydim 6lt/100km degerini yakalayabilirdim ki o da kmde 13 kurus yapardı:) Tabi bu deger tahmini ama ben yakalayacagıma inanıyorum.

cemehmetbaran
16/06/2012, 21:20
Bu arada yanlıs anlasılmasın reklam yapmıyorum. Sadece LPG montajından beri edindigim izlenimleri paylasmaya calisiyorum:)