PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Manifold Temizliği

skystar37
24/04/2012, 09:33
Arkadaşlar Cuma günü Ero Serviste manifold temizliği yaptırdım. EGR için tam elimizi atacaktık baktık ki saat çok geç zaten yola çıkacaktım diye bu hafta içine bıraktık EGR temizliğini.

Araç henüz 70binde manifold öncesi ve sonrasının nasıl olduğuna resimlerden bakabilirsiniz. 60bini geçen hemen her multijet motorda bu şekilde kurum bağlamış olma olasılığı yüksekmiş. Yakıt ve devirsiz kullanım en büyük etken dedi Erhan usta.

EGR temizliğini de yaptırdıktan sonra bu konu üzerinden devam edeceğim.

Temizlik sonrası araç üzerindeki farklılıklar ciddi anlamda motor biraz daha rahat çalışıyor gibi geldi sesi daha tok ve temiz çıkıyor enjektörler ve EGR temizliğinden sonra aracımın motoru daha mutlu ve sağlıklı çalışacak diye düşünüyorum.

ayaman
24/04/2012, 10:40
ovvvvvv ber batttttttttt ..... temizlikten sonra cam gibi olmuş.
eminim aracın sesi daha azalıp rahatlamış ve yakıt sarfiyatı düşmüştür.
güle güle bin

skystar37
24/04/2012, 10:49
Sırada EGR ve enjektörler var onlardan sonra da turbo bakımına gireceğim.
Yakıt olarak sarfıyatta ciddi bir düşüş oldumu bilmiyorum ama seste bariz bir rahatlama oldu. Temizliğin yapıldığı akşam memlekete gittim Ramazan ayında gittiğimde Karabük girişindeki PO dan 95TL yakıt almıştı araç bu sefer aynı yerden 80TL aldı. Hava hem daha sıcaktı hem ben bir önceki gidişime nazaran biraz daha yavaş gittim bu sefer. Şehiriçi tüketimine bakacağım oda önümüzdeki günlerde belli olur.

BeCkS
24/04/2012, 10:51
nerede yaptırdınız?

tayfux
24/04/2012, 10:57
of of of of bu ne yahu!! çok iyi yapmışsınız ne kadara mal oldu acaba?

BeCkS
24/04/2012, 10:58
bunu görünce kendi aracımdan korkmaya başladım acaba ne durumdadır die:) ama süper olmuş

cemal arslan
24/04/2012, 11:06
ramazan bey paylaşım için teşekkürler...

"Yakıt ve devirsiz kullanım en büyük etken dedi Erhan usta"

sanırım benim de ustalık belgesi almam lazım.... :)

bazen uygulama sonrası müşteri ben birşey anlamadım bir fark göremedim diyor..
tabi bu durumda arabada bir sorun olduğunu anlıyoruz ve sorunu bulmak için uğraşıyoruz.

daha geçen hafta 2 renault fluence geldi..bir müşterim oldukça memnun diğeri 2 hafta aracı sürdü ama fark yok dedi...

yazılımı iptal ettim oriijnali yükledim...doğruca pompacıya götürdüm.
cihaza bağladık. çekiş sorunu var dedim...
arıza çıkmadı. ancak real time yanı anlık değerlere baktığımızda
turbo 1800 lerde debimetre ise 550 lerde kaldı...

hadi turbo neyse...biraz düşük...ama debimetrenin olması gereken değeri 900 idi...
oysa cihaz...550 gösteriyordu...
bu araç hava almıyordu...müşteriye durumu izah ettim ve servise git..bunları söyle gerekeni yaparlar dedim...ve gönderdim...

carbon clean egr temizliği enjektör temizliği turbo temizliği debimetre temizliği vs...bu tarz işlemleri belli km delerde yaptırmakta fayda var...

ayrıca her bakımda debimetreyi de mutlaka temizlettirin...

umit
24/04/2012, 11:32
arkadaşlar dün ero servisteydim, debimetre, egr ve emme manifold temizliği yaptırdım, foruma özel 150 tl gidin yaptırın aracınız nefes alsın...

Ramazan bu arada ben senin gibi pipirik olmadığım için :D aracın başında durmadım sabah bıraktım akşam aldım.
Namını duydum, üstün başın mahvolmuş, sende beraber temizlemişsin onlarla, usta sen fazla yaşamazsın:D
akşam iş bitimi soda içtik gazoz yerine erhan la, senin selamından önce gittim yani, bu arada arabanın sesi değişti üstat harika oldu,
insan ağzı burnu boğazı doluyken rahat olamadığı gibi araçlarımızda öyle, kıç ata ata gidiyo valla sevindirik oldu puntiş...
Ama enjektörleri sökemedik biraz kaynamış dedi, zorlarsak zarar veririz şimdilik değerleri iyi dedi, bor katkısı verdi, enjektör takımı 1000 tl nin üzerinde,elin rahatlasın sökmeye çalışırız sökemezsek bakarız, ama gerek yok dedi, turbo basıncı harika sıkıntısı yok,arabanın ağır hafif bakımı neyi varsa tamamdır oh bea:) eyvallah ero servis, cebimizin dostu... yaptırdığınız tüm işlemleri tarih tarih takip defterinize işliyor...

Şimdi 2 ay içinde 4 amortisör değiştiricem ve en önemlisi araçtaki trim sesleri yok edecek izolasyon yaptırıcam erhan abinin arkadaşına, 4 kapı döşemesi sökülecek hazır sökülmüşken kronik arka kapı kollarına da baktırıcam...

neydi slogan; paran varsa yetkili servis, paran yoksa ero kardeşimm:D

umit
24/04/2012, 11:35
bu arada bir kurum çıkmış, utancımdan fotoğraf çekin demedim :D

cemal arslan
24/04/2012, 11:50
sen neden utanıyon...akaryakıtcılar utansın...

skystar37
24/04/2012, 13:43
nerede yaptırdınız?

Ero Servis Cevizlibağ

DarknessFall
24/04/2012, 15:18
Performans ve yakıt konusu ne durumda şuan temizleme öncesiyle kıyaslarsanız ?

01adanali01
24/04/2012, 22:41
35000kmde herhangi bir temizliğe ihtiyaç var mı?

kadir1982
25/04/2012, 00:09
süper olmuş fakat üçreti ne kadar ve istanbulda nerde yaptıra biliriz güvenilen bir yer neresidir acaba.

Du Hast
25/04/2012, 02:48
manifoltu temizlettikten sonra egr yi iptal ettirmezseniz yine aynı manzara olacaktır. madem temizlettiniz egr yi iptal ettirin ki tam olsun yoksa yazık günah uğraşa :)

skystar37
25/04/2012, 09:16
süper olmuş fakat üçreti ne kadar ve istanbulda nerde yaptıra biliriz güvenilen bir yer neresidir acaba.

Foruma özel

skystar37
25/04/2012, 09:17
Performans ve yakıt konusu ne durumda şuan temizleme öncesiyle kıyaslarsanız ?

Performans olarak araçta bir rahatlama mevcut bunu gaz verdiğimdeki ivmelenmesinden anlıyorum yakıt olarak ise net bişey diyemeceğim şehirdışı kullanım değerlerim benim şehiriçinden yüksek oluyor hep dün depoyu doldurdum bu haftasonuna kadar biter sanırım ortalamayı o zaman bildiririm.

umit
25/04/2012, 12:38
manifoltu temizlettikten sonra egr yi iptal ettirmezseniz yine aynı manzara olacaktır. madem temizlettiniz egr yi iptal ettirin ki tam olsun yoksa yazık günah uğraşa :)

Can, egr iptali ile ilgili forumda bir çok konu var ama, senden bir yorum alsak, avantajı ve dezavantajı neler yazar mısın?

teşekkürler.

Du Hast
25/04/2012, 20:35
Can, egr iptali ile ilgili forumda bir çok konu var ama, senden bir yorum alsak, avantajı ve dezavantajı neler yazar mısın?

teşekkürler.
dizel için konuşursak;
Dezavantajı;
- emisyon değerleri yükselecek ancak ekzost muayenesi için herhangibi sorun teşkil etmez,
- hararet bir miktar yükselecektir ancak fan devreye girip durumu çok rahat kurtarır,
- Egr'nin normalde devrede olduğu zamanlarda ECU karışımı ayarlamakta güçlük çekebilir ancak yazılımsal olarak iptal edildiğinde ECU için sorun teşkil etmeyeceğini düşünüyorum.

Avantajlar
- yukarıdaki resimde yer alan manzara hiç bir zaman olmaz, kurumlanma derdi çok azalır,
- motorda 2 hp civarında güç artışı sağlanabilir
- motora daha çok temiz hava gireceğinden daha az yakıt tüketimi, rahat çalışma gözlenebilir.

avantajlarda bahsettiğim 1. madde dışındakiler tahmin ve duyduklarımdan ibaret ancak mantıksız şeyler değil. zaten kurumlanma olayı olmadığı sürece daha fazla motor ömrü, daha az yakıt tüketimi olacağı aşikar..

zaten durumlarımı düzeltince egr iptali, manifolt temizliği yaptıracağım. hatta forum için bonus olarak önce ve sonrası için dyno testi bile koyabilirim :)

DarknessFall
25/04/2012, 20:55
@ du hast
ozaman dyno merakla bekleniyor :)

CesSpOoL
26/04/2012, 08:48
Off böyle mi oluyor yaa. Benim yeni bravonunda 1500 km öbce yapılmış temizliği yetkili serviste.. Ama bu kadar düşük km lerde bu derece kurum tutar mı araçlar enteresan..
Süper olmuş ama temizlendikten sonra.. inşallah benimki de halen böyle duruyordur : )

skystar37
16/05/2012, 08:31
Egr temizliğini dün yaptık ancak yanımda fotoğraf makinesi yoktu ve düşündüğüm kadarda bir pislik çıkmadı. EGR manifolt dan çok daha temizdi Erhan ustada daha önce yapılan temizliklerde EGR içinde çok fazla kurum ve pislik olmadığını söylemişti dediği gibide çıktı.

Foruma özel bakıma gelenlere Niğde gazozu ısmarlayacak....

celenlee
16/05/2012, 09:28
Egr temizliğini dün yaptık ancak yanımda fotoğraf makinesi yoktu ve düşündüğüm kadarda bir pislik çıkmadı. EGR manifolt dan çok daha temizdi Erhan ustada daha önce yapılan temizliklerde EGR içinde çok fazla kurum ve pislik olmadığını söylemişti dediği gibide çıktı.

Foruma özel bakıma gelenlere Niğde gazozu ısmarlayacak....

Gazozlar gitmeden gelelim :)

cihankardes
17/05/2012, 01:03
Şu fotolara her baktığımda midem bulanıyor :)
O kıvrımlı parça (tövbe) fena kurum tutmuş :D

_FeRDi_
17/05/2012, 01:57
Servis Avrupa Yakası için güzel alternatif olmuş yahu. Anadolu Yakası içinde böyle bir yer olsaydı keşke.

LevenTgb
17/05/2012, 02:53
Arkadaşlar bu işlemi Ankara da nerde yaptırabiliriz bilen hemşehrilerimden öneri istiyorum ;)

cihankardes
29/05/2012, 21:49
Yaptıranlardan geri dönüş yok mu daha :)
Yakış ve çekiş ne alemde?

LevenTgb
30/05/2012, 19:01
Suan bende yaptırıyorum temizliği bitince fotolara beraber ve tabii izlenimlerimle beraber yeni bir başlık altında paylaşırım sizlerle ;)

emrgnc
30/05/2012, 20:07
Suan bende yaptırıyorum temizliği bitince fotolara beraber ve tabii izlenimlerimle beraber yeni bir başlık altında paylaşırım sizlerle ;)

hocam nereye yaptırdığınızı, maliyeti ve yapanların işçilik kalitesini birlikte yazarmısınız? bende düşünür oldum bu konuyu

LevenTgb
31/05/2012, 00:34
Şaşmaz sanayi de bir ustaya yaptırdım 150tl ye anlaştım başka arkadaslar da var diyerek ;) işçilik gayet güzel adam titiz çalışıyor fakat eli biraz ağır vakitli gitmek lazım ;)

emrgnc
31/05/2012, 00:36
peki çekişte, motor sesinde Ramazan bey'deki gibi değişim farketti mi? yoksa psikolojik olabilir mi?

levan34
31/05/2012, 00:50
iyiki benzinli almışım yaw..ne çok derdi var şu dizelin !

LevenTgb
31/05/2012, 04:14
peki çekişte, motor sesinde Ramazan bey'deki gibi değişim farketti mi? yoksa psikolojik olabilir mi?

Çekişte cidden fark var bunu araca biner binmez anladım ancak motor sesi için birşey diyemiycem çünkü motor sesi şikayetim zaten yok lakin kat iptali yaptırmıştım daha önce ondan sonra sanki dizel sesi kesildi gitti ;)

Yakıt konusuna gelince bugün uzun yola gidiyorum (izmir) yolda deneyeceğim ama mantık olarak araç rahatladığı için gaz pedalına eskisinden daha az basma gereği duyacağım için yakıtta bir nebze de olsa değişiklik olacaktır bence.

emrgnc
31/05/2012, 22:45
iyiki benzinli almışım yaw..ne çok derdi var şu dizelin !
dert olarak değilde ileriye yapılmış yatırım olarak görmek lazım, zira 10 binde bir yağını değiştirip düzgün mazot kullanıp arabasını yormayan kişide uzun km lerce arabasını sağlıklı bi şekilde kullanır. bizimkisi ''daha''ları elde etmek için sadece :)

Çekişte cidden fark var bunu araca biner binmez anladım ancak motor sesi için birşey diyemiycem çünkü motor sesi şikayetim zaten yok lakin kat iptali yaptırmıştım daha önce ondan sonra sanki dizel sesi kesildi gitti ;)

Yakıt konusuna gelince bugün uzun yola gidiyorum (izmir) yolda deneyeceğim ama mantık olarak araç rahatladığı için gaz pedalına eskisinden daha az basma gereği duyacağım için yakıtta bir nebze de olsa değişiklik olacaktır bence.

memnunsanız sonuçtan tamamdır :) sonuçlarınızı bekliyoruz

LevenTgb
02/06/2012, 02:59
Arkadaslar suan izmir'deyim 1 ay önce İstanbul'a giderken yaktığım yakıtın aynı miktarı ile İzmir'e geldim ( yarım depo) daha önce 535 km yapmıştım şimdi ise 615 km yaptım 0.187krs yaktı arac sonuc mükemmel tabii bunda kat iptali yapmaminda etkisi büyük bence.