PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorun yığılması

ayaman
24/04/2012, 09:07
arkadaşlar daha önce bu konuyu buraya yazmıştım. babamın aracı 2008 opel astra dizel 1.3 sedan. geçen aylarda aracı kullanırken araç aniden çekişten düştü yani aracı ne yaptıysam 110 geçmedi babam kendi ustasına götürmüş sözde yapmışlar evet olmuş ama bazen araç birden yığılıyor gitmiyor kontağı açıp kapadıktan sonra düzeliyor. acaba nedendir bilgidsi olan var mı ?
daha önceki arızası turboydu bunu da söyliyeyim

tayfux
24/04/2012, 11:00
arkadaşlar daha önce bu konuyu buraya yazmıştım. babamın aracı 2008 opel astra dizel 1.3 sedan. geçen aylarda aracı kullanırken araç aniden çekişten düştü yani aracı ne yaptıysam 110 geçmedi babam kendi ustasına götürmüş sözde yapmışlar evet olmuş ama bazen araç birden yığılıyor gitmiyor kontağı açıp kapadıktan sonra düzeliyor. acaba nedendir bilgidsi olan var mı ?
daha önceki arızası turboydu bunu da söyliyeyim
benim girdiğim diğer sitede aynı olay başına gelenler var bu olayın büyük ölçüde nedeni turbodaki bir sensörden kaynaklanıyor kardeşim egr valfinden de olabilir güzel bir ustaya göstermekte fayda var ama öle çok maliyetli birşey değil korkmayın..dediğim gibi o siteye gir aynı olay başına gelenler var çünkü..

cemal arslan
24/04/2012, 11:24
bunun 2 nedeni var

1. debimetresi bozuk
2. turbo basınç sensörü bozuk

bunlardan biri yada ikisi :)

başka bir şeyden yapmaz...

ayaman
24/04/2012, 13:10
bunun 2 nedeni var

1. debimetresi bozuk

bir de babamın kanına girmiş yazılım da atmış araca. ama manyakkk gidiyo araba deli gibi olmuş aracı tutabilene aşk olsun. babamda chip olayını görünce ben de yaptıracağım ama sizin istanbuldaki şubeden yaptıracağım. turbodan çok tatlı bir ıslık sesi geliyor çok hoşuma gitti. cemal abi ben de yaptırsam böyle ıslık sesi gelir mi çok güzel olmuş. inşallah allahtan bir şey olmazsa bu önümüzdeki ay gidip sizin şubeden operasyon yapacağım. babam bana hava atıyor beni fena tokatlıyor :D

cemal arslan
24/04/2012, 14:29
bir de babamın kanına girmiş yazılım da atmış araca. ama manyakkk gidiyo araba deli gibi olmuş aracı tutabilene aşk olsun. babamda chip olayını görünce ben de yaptıracağım ama sizin istanbuldaki şubeden yaptıracağım. turbodan çok tatlı bir ıslık sesi geliyor çok hoşuma gitti. cemal abi ben de yaptırsam böyle ıslık sesi gelir mi çok güzel olmuş. inşallah allahtan bir şey olmazsa bu önümüzdeki ay gidip sizin şubeden operasyon yapacağım. babam bana hava atıyor beni fena tokatlıyor :D

:)

ayaman
24/04/2012, 14:33
bunun 2 nedeni var

1. debimetresi bozuk

daha yeni babamı aradım servise gitmiş servis turbo basınç sensörü arızalı demiş
on numarasın cemal abi :Ç
nokta atışı yaptın:Ç

cemal arslan
24/04/2012, 14:38
:)

ayaman
24/04/2012, 14:41
cemal abi babam chip yapmış onunkinde çok tatlı bir ıslık sesi geliyor benimkinde de böyle ses çıkarmı? insan bu sesi duydukça basası geliyor önündeki bütün araçları sollayası geliyor

cemal arslan
24/04/2012, 14:56
bu araçlarda sanırım kronik sorun olsa gerek...ötmesi hoşuna gidebilir ancak iyi değildir...

senin araçta ses yoksa...geleceğini sanmıyorum...ama az da olsa ses artacaktır...

yağ bakımına dikkat edin
motor silk kullanın
kontak açma kapamaya dikkat edin...

ayaman
24/04/2012, 15:00
bu araçlarda sanırım kronik sorun olsa gerek...ötmesi hoşuna gidebilir ancak iyi değildir...

senin araçta ses yoksa...geleceğini sanmıyorum...ama az da olsa ses artacaktır...

yağ bakımına dikkat edin
motor silk kullanın
o zaman ötmesi neyin işaretidir ? yazılımı atan yani babmın gittiği usta demiş ki: hafif bir ıslık sesi duyacaksın
ileride bu ses neyin işaretçisidir ? başımıza ne iş açar
vallaha bilmiyorum cemal abi ama basınca uçak havalanırken ufak tatlı bir ıslık çıkar ya onun gibi olmuş yani anlayacağın mini uçak gibi. bu sesten sonra uçak elimiz de kalmasın . cevabını sabırsızlıkla bekliyorum . acaba yazılım proplemli diye mi bunu yapıyor .
abiciğim seni yakalamışken bir şey daha sorayım. bu yazılım işi babamın aracında da görüldüğü üzere gerçekten aracı çılgına çeviriyor yani iyi gidiyor oeası tamam. ama bazıları bunun zararlı olduğunu söylüyor motorun ömrünü kısaltıyor ve turboyu da bitiryor muş doğrumudur bunun gerçeklik payı varmıdır

cemal arslan
24/04/2012, 15:04
ben usta değilim :)

ama normalde turbo ötmesi...mil bozukluğundan kaynaklanır...yada milin bağlı oldu bilyelerden...

ancak bu puntolarda genelde ötüyor...hafif de olsa orijinal halinde dahi var...

yazdıklarıma dikkat edersen başına iş açmaz...dikkat etmezsen...ciddi anlamda ses artmadıkça bir şey olmaz...

ayaman
24/04/2012, 15:10

yağ bakımına dikkat edin
motor silk kullanın
motor yağ bakımına dikkat edin. dikkat edin derken normal bir periyodik bakımdan mı bahsediyordunuz yoksa farklı bir uygulamamı yapmak gerekiyor ?
motor silk kullanın ne demek bunu anlayamadım cahilliğime verin
kontak açma kapamaya dikkat edin derken bunu da biraz açıklarmısınız?
şimdiden teşekkürler

ayaman
24/04/2012, 15:15
ben usta değilim :)

ama normalde turbo ötmesi...mil bozukluğundan kaynaklanır...yada milin bağlı oldu bilyelerden...

ancak bu puntolarda genelde ötüyor...hafif de olsa orijinal halinde dahi var...

yazdıklarıma dikkat edersen başına iş açmaz...dikkat etmezsen...ciddi anlamda ses artmadıkça bir şey olmaz...
nasıl yani usta değilim :sapsal:

cemal arslan
24/04/2012, 15:18
motor yağ bakımı yani periyodik bakımlar...
motor silk ...yağ katkısı... 150 bin km ömrü var
kontak açma kapama...derken...kontak açıncaturbolu araçlarda hemen gaza basmamak lazım..ısınmasını beklemek lazım..turbonun yağlanmasını beklemek lazım...
kapatırkende...turbonun soğuması ve bu esnada yağlanmasına devam etmesi lazım...

cemal arslan
24/04/2012, 15:21
nasıl yani usta değilim :sapsal:

"usta" değilim...

bana ustada demeyin... :)

ayaman
24/04/2012, 15:24
"usta" değilim...

bana ustada demeyin... :)
o zaman abi deriz :D