PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motordan gelen takırtı/gürültü

interlaced
19/04/2012, 23:38
Arkadaslar merhaba,

Bu akşam aracın motorundan takırtı benzeri bir gürültü gelmeye başladı. Kaputu açtım, soldaki kayışlı sistemden geliyor ses. Kayış gevşek sandım. İnanılmaz sertti. Güç bela boşandırdım , kısa süre çalıştırdım ses kesildi. Gene güç bela iki arkadaşın yardımıyla taktım kayışı. Yanlışım varsa düzeltin ama, yanılmıyorsam en üstte şarj dinamosu, altta devir daim en altta da klima kompresörü var. Bu kayışlı sistemler bütünü de bu üçünün besliyor.

Arızanın hangisinde olduğunu nasıl anlarım. Tabi su kaynatırsa devir daim yolda kitler kalırsa şarj diyebilirsiniz ama, işi bu noktaya getirmeden anlamanın yolu var mı? Bir de ne kadara mal olur parça değişimi gerekirse dinamoda veya devir daimde. Ya da kompresörde her neyse işte.. Garantiden çıktı aracım. Yetkili servise yaptırmıyacağım.

Görüşlerinizi rica ederim

tayfux
19/04/2012, 23:50
kayışı çeviren parçalardan olabilir bilye dağıtmış olabilir baktırmakta fayda var...

PuNTo
20/04/2012, 08:45
merhaba, ben de geçen haftalarda oluştu bu arıza devirdaim pompası kilitleniyor ardından kayış kopuyor çok şükür motora birşey olmadan kurtardık dd pompası değişti fakat dikkatimi çekiyor bu sıralar mjet 75hp olan arkadaşlardan buna benzer sorunlar artmış gibi görünmekte

ayaman
20/04/2012, 09:26
Arkadaslar merhaba,

Bu akşam aracın motorundan takırtı benzeri bir gürültü gelmeye başladı. Kaputu açtım, soldaki kayışlı sistemden geliyor ses. Kayış gevşek sandım. İnanılmaz sertti. Güç bela boşandırdım , kısa süre çalıştırdım ses kesildi. Gene güç bela iki arkadaşın yardımıyla taktım kayışı. Yanlışım varsa düzeltin ama, yanılmıyorsam en üstte şarj dinamosu, altta devir daim en altta da klima kompresörü var. Bu kayışlı sistemler bütünü de bu üçünün besliyor.

Arızanın hangisinde olduğunu nasıl anlarım. Tabi su kaynatırsa devir daim yolda kitler kalırsa şarj diyebilirsiniz ama, işi bu noktaya getirmeden anlamanın yolu var mı? Bir de ne kadara mal olur parça değişimi gerekirse dinamoda veya devir daimde. Ya da kompresörde her neyse işte.. Garantiden çıktı aracım. Yetkili servise yaptırmıyacağım.

Görüşlerinizi rica ederim
bizim arkadaşın aracında da senin dediğin gibi bir proplem vardı motor çalıştığında çatır çutur ses geliyordu ustaya götürdük şarj dinamosundan kaynaklıydı. onun şarj dinamosu değişti araç yağ gibi oldu belki seninde aracında şarj dinamosundan kaynaklı bir şey olabilir