PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Xenon far hakkında bilgi...

birkn
30/06/2007, 04:55
Arkadaşlar;gecenin bu saatinde kafama takıldı,GP'ye xenon far taktırırsak garanti dışı kalma olayı varmıdır?Takılmasını tavsiye eder misiniz?Maliyeti ne kadardır?(iyisinin: philips gibi veya iyi bildiğiniz marka...vs)
Bu kiti taktıranlar veya taktırmayı düşünenler varsa bildiklerinizi yazar mısınız?
SAYGILARIMLA...

Dikici
30/06/2007, 10:12
öncelikle gpye x-enon takılabiliyor we sitemizde çoğu üyemiz taktırdı we mrmnuniyetle kullanıyor.sadece bir üyemizin yanmıştı...maliyeti 250 ytl den başlıyor bildiğim kadarıyla...marka olarak m-tec yada phılıps...yalnız hem x-enon taktırıp hemde ses sisttemi yaptıracaksanız arabanızın akü sisteminde birtakım değişiklişk yaomanız gerekmektedir.MEHMET abi de x-enon war ses sistemi yaptıracaktı ama arabanınn aküsünün kaldıramıyacağı söylendi mehmet abi de orjınalini bozmak istememesinden olacak x-enonla dewam etti ses sistemi yaptırmadı..garanti dışı kalma diye bişey olmuyor bildiğim kadarıyla..

alperylm
30/06/2007, 11:14
hiçbir sıkıntı olmuyor servise birçok kez gittim hiçbir kimse birşey demedi neredeyse çoğu araçta var kardeşim ben de yaptırdım aydınlatma da görüntüsü de gayet hoş

h k
30/06/2007, 12:19
evet serviste bir sorun olmuyor , hatta serviste arabami yikarken zenon fariminin birine su kacirip söndürmüslerdi bu yüzden epeycene muhabbetini yapmistik. garantide bir sorun olmuyor , zenonlarim takili halde iken aracimin elektrik aksaminda garanti kapsaminda is bile yaptirmistim.

ha ne sorun olur , olurda işi bilmeyen birine taktirirsaniz tutarda araca zarar verebilecek bir baglanti yapar aracin bir yerleri bozulur o zaman tabi bozulanlar garantiye girmez.

Honor COOPER
30/06/2007, 12:58
evet serviste bir sorun olmuyor , hatta serviste arabami yikarken zenon fariminin birine su kacirip söndürmüslerdi bu yüzden epeycene muhabbetini yapmistik. garantide bir sorun olmuyor , zenonlarim takili halde iken aracimin elektrik aksaminda garanti kapsaminda is bile yaptirmistim.

ha ne sorun olur , olurda işi bilmeyen birine taktirirsaniz tutarda araca zarar verebilecek bir baglanti yapar aracin bir yerleri bozulur o zaman tabi bozulanlar garantiye girmez.
+1000
ehliyetsiz kişiler kaş yapayım derken göz çıkarabilir.

Ziyaretçi047
30/06/2007, 14:05
evet fakat xenon olayının kötü bir yanı var. siz önünüzü gayet iyi görüyorsunuz fakat karşıdan gelenleri kör etme ihtimaliniz yüksek. bildiğim kadarıyla mercek li xenon kullanmak gerekiyor. takılacaksa mercekli olsun. yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Er-NnN
30/06/2007, 14:11
evet fakat xenon olayının kötü bir yanı var. siz önünüzü gayet iyi görüyorsunuz fakat karşıdan gelenleri kör etme ihtimaliniz yüksek. bildiğim kadarıyla mercek li xenon kullanmak gerekiyor. takılacaksa mercekli olsun. yanlışım varsa düzeltin lütfen.

söylediin doğru yalnız ufak bi detayla kör etme ihtimali deil bi nevi dumur denebilcek 5-10 saniye arası bi körlük yaşanabiliyo ki bu da uzun yol gibi yada komple karanlık yollarda siz uzunlarla gezerken karşısınızdan gelen bi araçla olan saniyelik göz temasında oluyo... :)

ben de kullandım denedim ancak bu şekilde o da 5-10 saniye süren bi görme kaybı oluyo... :)

h k
30/06/2007, 14:19
merceksiz kullanimda far yükseklik ayarini biraz düsük tutarsaniz ve mavi degilde beyaz isik veren düsük kelvin derecelerini tercih ederseniz karsiya vereceginiz rahatsizlik minimuma iner. ama tabiki tümden yok edemezsiniz , elbette hassas gözleri olan bazi insanlar rahatsiz olacaktir. bu insanlar mercekli zenonlardan da , 100 watlik sahin ampüllerinden de rahatsiz olurlar.

Ziyaretçi047
30/06/2007, 14:49
Hayır arkadaşlar rahatsızlık gerçekten çok önemli. Zira uzun yolda birkaç kez bu yüzden kaza atlattım. Karşıdan gelen akıllı uzunları açmış basıyor. Yemin ederim 120 ile felan giderken 5 saniyeliğine kör oldum. Araç kullanırken 1sn bile o kadar uzun bir süre ki. Adama o kadar selektör çaktım anlamadı ve o geçene kadar durmak zorunda kaldım. Allahtan arkam boştu.

Şimdi bazı xenon lar görüyorum. Evet uzunları yakmış araçlar kadar rahatsız etmiyor. Zira uzun ışığı yukarı veriyor tam kör ediyor. Az parlayan xenonlar tamam artisliğine kendini belli ediyor. Ama kör eden xenon lar da gördüm ve kör eden de harbi kör ediyor...

ABNEW
30/06/2007, 19:50

Haklısın Cihan.Xenon dediğin bence de mercekli olmalı hem kullanan hem de karşıdan gelenler açısından mercekliler kesinlikle daha verimli

Yetkili serviste yapıldıktan sonra garanti bozulmaz...

MEHMET
30/06/2007, 20:32
vala kor etme olayını bılmıyoruma ama ben arabama x_zenon baglattım. eger farkettıysenız bızım arabanın anpullerı eskı sıstem mıs. yenı sıstemlerde 3 ampul oluyormus 1.park 2.kısalar 3. uzunlar yenı olanlarmıs. bızımkıler eskı sıstem 1.park 2.sı hem kısa hem uzun gorevı yapıyormus yanı ıkı ampul var.

dıycegım bızım arabaya olcak x_zenon lar 450ytl cıft x_zenon olması gerkıyor mecburen onun ıcın pahalı. yenı sıstemlı yanı 3ampullu farlarda x_zenon lar 350ytl sadece kısalar oldugu ıcın.
X_ZENONLAR FARIN ICINDEKI MIKALAJİ AFIFTEN GOK KUŞAGI TARZI BI RENK VERIYOR ODA GUCLU YANMASINDA DOLAYI ONUN HARICINDE BASKA BISI YOK!!!

femoli
30/06/2007, 20:33
evet bir bakıma doğru söylüyorsunuz ama merceklide havası olmuyo beeeee xenonum mu var derdin var

cemiskender
01/07/2007, 14:34
Arkadaşlar ben bu konuyu, İstanbul Maltepe Evsan'a sordum. Arabanın orjinalinde böyle birşey olmadığı için ve aydınlatma için kullanılan elektrik tesisatıda xenon'a göre yapılandırılmadığı içinde xenon takılmısını tasvip etmiyoruz ve garanti kapsamı dışında kalır dediler.

h k
01/07/2007, 17:08
Arkadaşlar ben bu konuyu, İstanbul Maltepe Evsan'a sordum. Arabanın orjinalinde böyle birşey olmadığı için ve aydınlatma için kullanılan elektrik tesisatıda xenon'a göre yapılandırılmadığı içinde xenon takılmısını tasvip etmiyoruz ve garanti kapsamı dışında kalır dediler.

Aynı Evsanda yaptığım xenon muhabbetinden hiçte öyle bir anlam çıkarmadım :) ve xenon takılı olduğu halde elektrik tesisatımda garanti kapsamında çalışma yapıp herhangi bir para istemediler.

Ayrıca kendilerinin de xenon taktığını ama piyasa göre oldukça yüksek kaldığını bile söylediler.

MEHMET
01/07/2007, 21:17
ona bakarsanız arabama alarm taktırmaya gıttım servıse bız baglamasını bılmeyız dedıler. aldıgın yere gıt takılan alarım garantılı ıse garantısıne bısı olmaz dedı. ama kapı acıp kapama kablosundan baska bısıyeyı kesersen garantı dısı olur dedı. x_zenonda ole garantı ıcın bısey demedıler (gene x_zenon ıcın garantı kesın bısı bılmyorum?ama yakısıyor beeee)

femoli
02/07/2007, 09:06
ona bakarsanız arabama alarm taktırmaya gıttım servıse bız baglamasını bılmeyız dedıler. aldıgın yere gıt takılan alarım garantılı ıse garantısıne bısı olmaz dedı. ama kapı acıp kapama kablosundan baska bısıyeyı kesersen garantı dısı olur dedı. x_zenonda ole garantı ıcın bısey demedıler (gene x_zenon ıcın garantı kesın bısı bılmyorum?ama yakısıyor beeee)

kesinlikle katılıyorum ne alakası var xenonun tesisatı farklımı oluyorki aynı düzenek bence onlar bizden alsınlar başka yere gitmesinler diye öle söylemişlerdir

hera
02/07/2007, 09:10
angel eye yaptıran var mı?

femoli
02/07/2007, 09:25
https://forum.grandepuntotr.com/kampanyalar/2056-kemal-oto%3D%3Diste-siyah-farlar-begenecekmisiniz-bakalim%3D%3D.html

BUraya tıklayp bakabilirsin

gp_tuning
28/07/2007, 02:25
sımdı arkdaslar bende xenon takmayı dusunuyorumda bu ss sıstemı konusu ne yaw acılaılınırmı bıraz daha benım mutlaka sıstem dosemem lazım(kı su an zaten war we artacak da) ama bı o kadar da xenon ıstıyorum,n olacak?

şekerlioğlu
30/07/2007, 01:27
aracın orijinal ekipmanlarının,değiştirilmesi veyetkili servisler dışında herhangi bir müdahaleye uğraması(teknik bir sorun yaşadığınızda) yasal olarak garanti kapsamı dışında kalmanıza neden olur.yetkili servislerin iyi niyetli yaklaşımlarına sığınmak zorunda kalırsınız.

gp_tuning
01/08/2007, 00:19
abı servıs konusunda bı sorunum yok komsu oluyor we beraber calısıyoruz:D

şekerlioğlu
01/08/2007, 00:33
valla bu ülkede daysı,amcası ve KOMŞUSU OLAN YIRTIYOR,(tabikii şaka)
şimdiden hayırlı olsun

Ziyaretçi047
01/08/2007, 00:51
Arkadaşlar son araştırmalarıma göre xenon far taktıktan sonra farlarınızı düzgün ayarlatır ve yukarı kaldırmazsanız karşıdakini kör etme olayınızı minimize edebiliyorsunuz.

Mboyaci
04/08/2007, 13:02
Peki bu xenon fari kendimiz alsak ,takabilirmiyiz? takamassak taktirsak taktirma :) işlemi kaça mal olur?

pascal
04/08/2007, 16:10
ufak bir işçilik alırlar, öyle zor bir iş değil çünkü

ercind
09/08/2007, 21:40
öncelikle gpye x-enon takılabiliyor we sitemizde çoğu üyemiz taktırdı we mrmnuniyetle kullanıyor.sadece bir üyemizin yanmıştı...maliyeti 250 ytl den başlıyor bildiğim kadarıyla...marka olarak m-tec yada phılıps...yalnız hem x-enon taktırıp hemde ses sisttemi yaptıracaksanız arabanızın akü sisteminde birtakım değişiklişk yaomanız gerekmektedir.MEHMET abi de x-enon war ses sistemi yaptıracaktı ama arabanınn aküsünün kaldıramıyacağı söylendi mehmet abi de orjınalini bozmak istememesinden olacak x-enonla dewam etti ses sistemi yaptırmadı..garanti dışı kalma diye bişey olmuyor bildiğim kadarıyla..

Xenon yükselticileri uygun yerlere koyulursa kapalı alanlara girildiğinde sorun çıkarmaz, fakat gelişi güzel bir yere koyulursa ses sistemine parazit yapabilir. Diğer bir hususta kapalı devre bir sistemde topraklama düzgün yapılmazsa parazitlenmeler kaçınılmaz olur, ses siteminde bir bozukluk var ise bu yanlış ve gelişi güzel bağlantıdan kaynaklanır. Akü her durumda xenon ve ses sitemini kaldırabilir diye düşünüyorum. Bu arada Ali dikici ile bir akrabalık varmı?