PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.3 Multijet 10.000 km'deki yağ değişimi hk.

ekartoo
19/04/2012, 15:05
Merhabalar.

Punto Evo aracım 7. ayında ve 9400 km.ye geldi. 10.000 km.de rutin yağ değişimi için yetkili servise gideceğim. Sormak istediğim bu yapılacak ilk yağ değişimi aracın motor sağlığını devam ettirmenin yanında ayrıca yakıt tüketiminin düşüşü, performans artışı vb. gibi ekstra durumlara sebep oluyor mu? Yoksa rutin olarak motor sağlığını (ömrünü) korumak için mi?

Teşekkürler.

ayaman
19/04/2012, 15:56
motor yağı deyim yerindeyse motorun kanıdır. nasıl ki insanın kan değerleri düşük olunca vücüda zarar ise düşük kalitedeki yağlarda motora o derece zarardır. kesinlikle üçüne beşine bakıp düşük kalitedeki yağları alma. sen büyük ihtimalle servise gideceksin onlar orijinal selena 5-40 yağ kullanacaktır; eğer başka yerde yağ değişimi yapacaksan castrol tam sentetik 5-40 kullan

ekartoo
19/04/2012, 21:29
Peki ilk yağ değişiminden sonra yakıt tüketiminde düşme (özellikle bu) ya da performans artışı olur mu? Garanti kapsamında olduğumdan yetkili servise gideceğim.

bvulgari
19/04/2012, 21:49
Yağ değişiminde yakıt tüketimi değişmez..Sadece hava filtresi değiştirirlersen ve eskisi kirlenmişse motor biraz daha rahatlar ve çekişi düzelir ve nispeten az yakıt yakabilir..

ayaman
20/04/2012, 08:42
Peki ilk yağ değişiminden sonra yakıt tüketiminde düşme (özellikle bu) ya da performans artışı olur mu? Garanti kapsamında olduğumdan yetkili servise gideceğim.
arkadaşın da dediği gibi filitreler değişeceğinden araba rahatlayacaktır; ama senin aracın yeni olduğundan durum biraz daha farklı olacaktır çünkü senin aracın sıfır olduğundan yağ değişiminden sonra arabanın sesi daha da azalacak yakıtı daha da düşecek ve çekişi de bariz bir şekilde artacaktır.

cemal arslan
20/04/2012, 09:47
yağın erken değişmesi en çok turbo ömrünü uzatır...

kadir1982
20/04/2012, 22:47
merhabalar konu açılmışken benim merak ettiğim bir konuda var yağın önemli olduğumu biliyorum fakat ögrenmek istediğim 10.000 km'de değiştiriyoruz yağı fakat ben 1 senede ancak 10.000 yaparım yada yapamam bu sure içinde kaç aydabir değişmek lazım özelliğini yitirme gibi bir seyler söz konusu olabilirmi...

cemal arslan
20/04/2012, 23:53
olmaz...senede bir yada 10 binde bir...ama mutlaka değiştirin....

madem senede ancak değişiyor....MOTOR SILK kullanın...mutlaka...