PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sağanak yağmurda suyun içinden geçtikten sonra debriyajım sertleşti ne olmuş olabilir

dogus618
14/04/2012, 21:09
Malum arkadaslar hava yagisli idi insnilmaz yagdi ve tekerler neredeyse suya gomulu gittim 20 30 km hizla ama sonra debriyaj tas gibi oldu ve kavrama noktasi yukari cikti cok eve geldim park ettim 2saat sonra indim denedim eskisi gibi olmustu neden oldu su bozarmiki yaw

---
I am here: https://.com/map.php?sfa4gm

Ziyaretci037
14/04/2012, 21:16
Sudan bişey olurmu bilemem ama eğer çok dur kalk yaptıysan o sırada ondan olabilir..

zafer murat
14/04/2012, 21:21
Debriyaj teli sudan etkilenmiş sanırım :) Geçmiş olsun

Seviye baya yüksekti sanırım.Ama puntolarda alçak araba gerçi.Eski haline dönmüşse sorun olmaz inşallah yinede serviste kontrol ettirmenizde fayda olur.

dogus618
14/04/2012, 21:23
Yogun akici bi trafikti hani 1 2 vites arasi dur kalk oldu ama sonradan duzeldi ama cok suyun icinden gectim Tekerin yarisindan fazlasi suyun icinde kaldi cok feci yagdi yagmur

---
I am here: https://.com/map.php?iizn1c

dogus618
14/04/2012, 21:24
Az once baktim normaldi eger yarinda bi gariblik hissedersem servis yolu gorundu desenize

---
I am here: https://.com/map.php?yzsklk

GP COSKUN
14/04/2012, 22:26
Debriyaj teli sudan etkilenmiş sanırım :) Geçmiş olsun

Seviye baya yüksekti sanırım.Ama puntolarda alçak araba gerçi.Eski haline dönmüşse sorun olmaz inşallah yinede serviste kontrol ettirmenizde fayda olur.

debriyaj teli yok bizim araçlarımız hidrolik sistem

GP COSKUN
14/04/2012, 22:27
doğukan baskının yayları ıslanmıştır
eğer çok suya girdiysen önümüzdeki bir iki gün titreyerek kalkış yapar ve silkeleme yapar aracın balata ıslandığı için kuruyunca düzelir

Romeo_er2
14/04/2012, 22:37
doğukan baskının yayları ıslanmıştır
eğer çok suya girdiysen önümüzdeki bir iki gün titreyerek kalkış yapar ve silkeleme yapar aracın balata ıslandığı için kuruyunca düzelir

Bende ayni seyi soracaktim cevap icin sagol abi :) bikac gundur islak zeminde dur kalklardan heralde debriyaj puturlu ve zor kavramaya basladi benimde.

GP COSKUN
14/04/2012, 22:40
Bende ayni seyi soracaktim cevap icin sagol abi :) bikac gundur islak zeminde dur kalklardan heralde debriyaj puturlu ve zor kavramaya basladi benimde.

evet ertuğ yoğun yağmurdan sonra en sık rastlanan sorundur bu ama zamanla normale döner korkulacak bir durum yok :whistlin:

dogus618
14/04/2012, 22:42
Sagol coskun abicim tskler

---
I am here: https://.com/map.php?zd0ndu

aykut_1914
14/04/2012, 23:47
doğukan banada çok oluyor bu,acaba diyordum ama coşkun abi açıklamış :)

icngz
15/04/2012, 00:07
benim de debriyaja 1cm kadar bastıgımda cıt veya cırt diye ses geliyor ama içerde biyerde değil.o pedalın kendisinde gibi.acaba pedalle demir arası mı kırık veya gevsek mi.cok değil 1cm basana kadar cıkıyor ses ne olabilir?

halils2
15/04/2012, 09:11
benim de debriyaja 1cm kadar bastıgımda cıt veya cırt diye ses geliyor ama içerde biyerde değil.o pedalın kendisinde gibi.acaba pedalle demir arası mı kırık veya gevsek mi.cok değil 1cm basana kadar cıkıyor ses ne olabilir?

debriyaj pedalının üzerinde pedalı geri çeken yaydan gelir o ses cııırrt cırt vs gibi ses çıkarır. yayın takılı olduğu yeri (2 ucunu) yağlayın keser.

cemal arslan
15/04/2012, 10:30
manuel şanzımanlarda bu sorun olabilir...su alır..ıslanır...kuruyunca düzelir...

işt bu yüzden otomatik araç...ama yarı otomatik değil...

tayfux
15/04/2012, 10:33
manuel şanzımanlarda bu sorun olabilir...su alır..ıslanır...kuruyunca düzelir...

işt bu yüzden otomatik araç...ama yarı otomatik değil...
tercih meselesi.. bence gelişmiş manuel :)

cemal arslan
15/04/2012, 10:40
tabiki...

ancak...
baskı balata bitme derdi yok
yukarıdan kavradı aşağıdan kavradı derdi yok
volan bozma yok
balata sıyırma yakma yok
geri kaçırma derdi yok
sol ayağınız boşta...
sürekli vites artır düşür olayı yok...
insanı yormuyor...

otomatik viteslerde de sorunları olabiliyor...ama düzgün kullanılırsa...kolay kolay bir sorun yaşamazsınız...

tek dezavantajı manule göre yakıt %20 kada fazla...ama verdiği keyif sunduğu rahatlık karşısında....hiç sorun değil ....

araç otomatik olsaydı bu sorun olmayacaktı :)

tayfux
15/04/2012, 10:50
tabiki...

ancak...
baskı balata bitme derdi yok
yukarıdan kavradı aşağıdan kavradı derdi yok
volan bozma yok
balata sıyırma yakma yok
geri kaçırma derdi yok
sol ayağınız boşta...
sürekli vites artır düşür olayı yok...
insanı yormuyor...

otomatik viteslerde de sorunları olabiliyor...ama düzgün kullanılırsa...kolay kolay bir sorun yaşamazsınız...

tek dezavantajı manule göre yakıt %20 kada fazla...ama verdiği keyif sunduğu rahatlık karşısında....hiç sorun değil ....

araç otomatik olsaydı bu sorun olmayacaktı :)
bir zararı daha var araba sürüyormuş hissi vermiyor :) amaç biryerden biryere gitmek başka birşey yokmuş gibi geliyor bana :) tabiki ileride kader ne gösterir bilemem belki otomatik alırım ama şu anda düşüncemde yok..:)

cemal arslan
15/04/2012, 10:54
:)

20 sene manuel araç kullandım.

ilk kez otomatik araç aldım...ilk kez sürdüm...

tam 3 ay sürdü alışmam...
elim vitese gidiyor ayağım debriyaj arıyor...vs.vs.
ama alıştıktan sonra da 2 yıl boyunca da keyifle sürdüm...

şuan araç alayım...otomatik...ilk şartım...

tayfux
15/04/2012, 10:58

:) evet öyle diyorlar alışınca bırakamıyormuşsun..mesela ben cruise control digital klima ve 6 ileri olmayan bir araç artık düşünmüyorum :) bunlarda benim ilk şartım..şartlar herkse göre değişir yeterki araçtan zevk al :)

cemal arslan
15/04/2012, 11:06
cc ...sorma gitsin..

uzun yoldasın...araç otomatik...almışsın cc de 100km ye ...insanı hiç yormuyor

tayfux
15/04/2012, 11:36
cc ...sorma gitsin..

uzun yoldasın...araç otomatik...almışsın cc de 100km ye ...insanı hiç yormuyor
aynen izmir-aydın otobanı 6. vites 110 sabitliyorum daha bakmıyorum süper birşey..

aykut_1914
15/04/2012, 12:57

abi eniştem aldıgında nerdeyse takla atıyordu solla fren sagla gaza aynı anda basmayla.
sonra sol ayakkabısını çıkartıp,bacagını kıçının altına ala ala alıştı :D

cemal arslan
15/04/2012, 13:41
bende bir kez iki ayağımla frene bastım :)
vitesi N e çektim

evoefe
15/04/2012, 14:30
manuelmı :D aksam saatinde kordonda bır elını camdan cıkartmıssın meltem tatlı talı esıyor ama manuelde bır el dıreksıyonda bır el vıtes topuzda 1e tak 2ye at boşa al cok sıkıcı :D

GP COSKUN
15/04/2012, 17:57
senelerce hem ağır hem hafif vasıta manuel kullandım
buçuklşu şanzumanıda kullandım overdrıve da kullandım çarpmalaıda kullandım
ama kardeşim otomatik arabadaki rahatlık asla manuelde olamaz
otomatik derken tam otomatikleri kast ediyorum robotluları asla ve asla hiç bir zaman
tavsiye etmem

dogus618
15/04/2012, 21:32
çoşkun abi bugun trafiğe çıktım arabamla debriyaj yumuşak kavrama yerinde ama basıp çektikçe debriyajı dışardan hafif hafif gıcırtı sesi var ama cok az bu sesde kaybolur dimi?

GP COSKUN
15/04/2012, 23:30
kaybolur kaybolmazsa gel yanıma hallederiz

dogus618
16/04/2012, 06:45
Oke kaybolmas ise basini agritirim abim :)))

LORDANDKING
09/12/2014, 22:17
konuyu hortlatıcam ama bugun bnmde burda yasanan olay basıma gldi hızla sudan gectim lambada durdugumda debrıyaj asırı serttı ve cok ustte kavryodu sorun suyla ilgılımı yoksa daha cddı bısey mı oldu anlayamadım yorumlarınız ıcın sımdıden tesekkurler