PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ses kumandaları, hava yastığı ve korna arızası ***Çözüm*** Resimli!

ercan60
14/04/2012, 18:02
Yaklaşık 1 ay kadar önce, ilk başta şarkı atlama düğmeleri çalışmamaya başladı, sonrasında ses açma-kapama tuşları, akabinde hava yastığı hatası almaya başladım ve nihayetinde de kornam ötmeyeye başladı.

Diğer arızaları o kadar da kafama takmadım ama son bir kaç gündür ciddi ciddi korna eksikliğinin sıkıntısını yaşadığım için daha da fazla gecikmeden forumdan da öğrendiğim kadarıyla soruna eğilmeye karar verdim.

Hava yastığı ve ses tuşlarıyla ilgili bir kaç konuya mesaj attım ama direksiyondaki airbag göbeklerinin nasıl söküleceğini tam olarak anlayamadım. Google sağ olsun, "grande punto steering wheel airbag removal" yazınca yabancı fiat forumları sitesinde buna benzer bir konunun olduğunu gördüm ve oradaki çizimlerin de yardımıyla bugün sanayide ustalara söktürdüm. :)

Neyse, sırasıyla;

*hava yastığı modülü
*direksiyon
*sarmal kablonun bulunduğu zemberek söküldü

Usta, tabii genç bir arkadaştı 20-25 yaşlarında, eline koskoca lehim tabancasını aldı. Müdahale etmeye çalıştı. "Hocam, sen bırak! Benim telefoncu arkadaş var bu işlerin piridir ona lehimletirim dedim ben ve aracı sağ ön koltukta direksiyon simidi, sürücü koltuğunda havayastığı durur vaziyette bıraktım ve doğrudan telefoncu arkadaşın yanına gittim.

Önce sarmal kabloyu bir gösterdim, yaparız dedi. Tabii hemen söyleyeyim 12 kanallı kabloyu tekrardan lehimlemek için gerçekten ince işçilik gerekiyor. Yaklaşık 2 cm eninde olan ve içinden 12 adet ince, bakır levha geçen bu şeridi kısa devre yaptırmadan lehimlemek amatör hobicilerin yapacağı bir iş kesinlikle değil. Kablo yapıldıktan sonra arkadaşa el emeği bir şeyler vermek istedim ama ne kadar ısrar ettiysem de almadı. Yanında bu çözümü grande punto forumunda paylaşacağımı da söyledim. :)

Vel hasılı kelam, sarmalı aldım ve sanayiye gittim, usta zemberek sistemini tekrar birleştirirken biraz uğraştı ama sonunda başardı. Parçaları geri birleştirmek, sökmekten her zaman zordur ne de olsa. :)

Önce, zemberek ve direksiyon yerleştirildi, ardından hava yastığı ve direksiyon üzerindeki tuşların soketleri takıldı ve en sonunda da hava yastığı yerine geçirildi.

Kontağı çevirdi usta veee, hava yastığı ikazı söndü, sol ve sağ ses kotrol tuşları olması gerektiği gibi çalışıyordu. "Ustam, borcum nedir?" diye sordum, 30 TL versen yeter dedi. :) İkiletmeden verdim. :D Toplamda 30 TL gibi bir masraf yapmış oldum, ama işin asıl cıncıklı yeri kablonun lehimlenmesi idi, ona da sağolsun arkadaş para almadı.

İnşallah uzun soluklu bir çözüm olur diyor ve aynı sorunu yaşayan arkadaşlara umarım faydası dokunur.

Aklınıza takılan bir soru varsa cevaplayabilirim arkadaşlar, ve fotoğraflar:

İşte teker teker ortaya çıkan donanım arızalarının kaynağı

https://g1204.hizliresim.com/w/g/4fw9d.jpg

Arkadaş kabloyu kırılan yerinden t bıçağı ile kesti ve bakır levhaları lehim kalemi yardımıyla bu şekilde soydu.

https://g1204.hizliresim.com/w/g/4fwf5.jpg

Aynı şekilde, kablonun diğer ucunu da soydu ve her iki ucu da dikkatlı bir şekilde, bir diş üst bir diş alta gelecek şekilde lehimledi. Daha sonra voltmetre(!) ile elektrik iletim kontolünü yaptı.

https://g1204.hizliresim.com/w/g/4fwhb.jpg

kırılmış olan yerden itibaren 2-3 cm'lik yere güçlü bir japon yapıştırıcısı uyguladı, yarım saat kurumaya bıraktıktan sonra resimde de gördüğümüz izolasyon bandından yapıştırdı. Yani şerit kırılmış olan yerden itibaren 2-3 cm kadar, tekrar oynayarak kopmasını engellemek için zembereğe sabitlendi,

https://g1204.hizliresim.com/w/g/4fwm1.jpg

Direksiyon kısmının sökülmüş hali

https://g1204.hizliresim.com/w/g/4fwpj.jpg

Sürücü hava yastığının arka kısmı

https://g1204.hizliresim.com/w/g/4fwy2.jpg

Direksiyon göbek boşluğu ve soketler

https://g1204.hizliresim.com/w/g/4fx2n.jpg

Ziyaretçi048
14/04/2012, 19:00
Henüz başımda böyle bir dert yok ama olursa artık nasıl yapılacağını biliyorum :) teşekkürler süper paylaşım

eskibur
14/04/2012, 20:45
Harika bir paylaşım. Geçmiş olsun :)

tayfux
14/04/2012, 21:00
bravo hocam azimli ....... duvarı deler :D

ercan60
14/04/2012, 21:07
Tesekkurler dostlar, forum sayesinde cozdugum sorunlara karsilik, ufak bir katkim olmustur umarim.

ercan60
14/04/2012, 21:45
bravo hocam azimli ....... duvarı deler :D

Tayfun kardesim azimli... derken :) sanirim bu sikintiyla ilgili onceki mesajlarimi okumussun, sorularima pek cevap alamadim, evet ama azmettik oldu, :D

orkun09
14/04/2012, 22:14
Tebrikler. İyi çalışma olmuş. Zaten bu şekilde işliyor bu tamirat, bende yaptırmıştım. Ama sizinki baya ucuzmuş. 100 papel vermiştim ben elektrikçiye.

kukart
14/04/2012, 22:35
geçmiş olsun tebrikler..
aynı sorunun bir kısmını bende yaşadım
12 lik hattan airbag lerin geçtiği hat kopuktu ustam halletti benzer bi konuda anlatmıştım nasıl hallolduğunu..

umarım hareketli olan bu tamir gören parça uzuuun süre dayanır..
çünkü hiperaktif bir yer öyle uzun süre kendine zarar vermeden durmaz gibi geliyor bana..
;)

htg32
14/04/2012, 22:41
aynı soruna 300 TL bayılmıştım ben.

Korna da gidince insanın canına tak ettiriyor...

ercan60
14/04/2012, 23:06
Tabii sonuçta Anadolu'nun bir ilçesindeyim. İşçilik büyük şehirlere göre ucuz oluyor.

halils2
15/04/2012, 09:20
emeğine sağlık bir de direksiyonu nasıl söktüğünü anlatsaydın süper olurdu valla :)

ercan60
15/04/2012, 16:55
emeğine sağlık bir de direksiyonu nasıl söktüğünü anlatsaydın süper olurdu valla :)

Halil hocam,

Direksiyonu sökmek için önce yavayastığı modülünü sökmek lazım, yani direksiyon göbeğini. Ondan sonrası kolay zaten.

Direksiyonun, yanlarında tornavida girecek genişlikte delikler var, tabii ki bu işlemi iki kişinin koordineli şekilde yapması lazım. Biri tornavidayı sokarken, diğeri de göbeğin sol üst veya sağ üst köşesinden, deliğin yönüne göre çıkarmaya çalışmalı.

Önce bir tarafı sonra diğer tarafı sökmek gerekiyor. Göbek kısmı bir anda gelmiyor yani.

Hava yastığı kısmı söküldükten sonra zaten direksiyonun ortasındaki vida görünüyor. Uygun tors anahtarlarıyla sökülüyor. Direksiyon mekanizmasındaki alt ve üst kapaklar da sökülüyor. Oradan da 12 kanallı kablonun olduğu zembereğe ulaşılıyor. Gerisi yukarda tarif ettiğim gibi hallediliyor.

Mentor
15/04/2012, 18:17
bu konun acılmıs oldugu ıyı oldu benımde dıreksıyon kumdasında bazen sorun yasıyorum ılerleyen zamanlarda arızalara neden olacak gıbı bu konuya bakarım yapmaya calısırım.

takres
15/04/2012, 20:38
elinize sağlık...

lanuremat
15/04/2012, 22:19
Elinize sağlık güzel olmuş. Bende de aynı sorun başladı. Şimdilik hava yastığı yanıp sönüyor. Diğerlerinde sorun yok. Servistekiler tamir ettirenler oldu ama tutmuyor, sonunda yine değiştiriyoruz boşa para harcamayın demişti, umarım sizinki kalıcı çözüm olur. Ben de korna gidene kadar direnmeyi düşünüyorum. Olmazsa sizin yöntemi deneriz.

halils2
16/04/2012, 00:17
Halil hocam,

Direksiyonu sökmek için önce yavayastığı modülünü sökmek lazım, yani direksiyon göbeğini. Ondan sonrası kolay zaten.

Direksiyonun, yanlarında tornavida girecek genişlikte delikler var, tabii ki bu işlemi iki kişinin koordineli şekilde yapması lazım. Biri tornavidayı sokarken, diğeri de göbeğin sol üst veya sağ üst köşesinden, deliğin yönüne göre çıkarmaya çalışmalı.

Önce bir tarafı sonra diğer tarafı sökmek gerekiyor. Göbek kısmı bir anda gelmiyor yani.

Hava yastığı kısmı söküldükten sonra zaten direksiyonun ortasındaki vida görünüyor. Uygun tors anahtarlarıyla sökülüyor. Direksiyon mekanizmasındaki alt ve üst kapaklar da sökülüyor. Oradan da 12 kanallı kablonun olduğu zembereğe ulaşılıyor. Gerisi yukarda tarif ettiğim gibi hallediliyor.

inşallah kimsenin başına gelmez ama gelirse de böyle bilgiler faydalı oluyor. teşekkürler açıklama için

alixxx
08/06/2012, 14:06
İki haftadır filan benimde başımdaydı hafta sonu izmire gitmeyi planlıyordum ama dün akşam üzeri gözümü kararttım ve sökmeye karar verdim biraz uğraştırdı ama sonunda mutlu sona ulaştım bende. Ama sökmesi, lehimlemesi ve tekrar takmasını kendi çabalarımla yaptım. Şu an sorunsuz çalışıyor. Kornasızlık çok kötüydü ya.
Sorunları olan arkadaşlara yardımcı olabilirim.

ayaman
08/06/2012, 15:19
eline sağlık iyi iş çıkarmışın ;)

Du Hast
08/06/2012, 21:19
gerçekten kolay bir iş eliniz yatkınsa. Orijinali ucuz olsa alıp takılır da gereksiz pahalı yani :)
bu arada lehim için eliniz yatkın değil ve ekipmanınız yoksa (youtube'de profesyonel lehim yöntemleri var izleyerek mükemmel işler çıkartabilirsiniz gerekli ekipmanla) televizyon tamircilerine gidin. onlarda mükemmel lehim yaparlar akılınızda bulunsun :)

Chameleon
09/06/2012, 02:57
Aracımı sattım ama söz konusu parçayı Birmot 501 TL'ye değiştirmişti. Eski sinyal ünitesi elimde. Tamir edip kullanırım diyene uygun fiyata satabilirim :) Dandik bir lehim kopması yüzünden sinyal kolları dahi değişiyor. Anlatım için teşekkür ederim.

serdalm
12/07/2012, 09:33
Bu arızayı bu şekilde giderip sonra problem yaşayan oldumu?Servisten elektrikçi arkadaşlar derki (Gerçi onlar herşeyin değişmesi taraftarıdır zaten :) para vs önemli değil tabi )japonla yapıştırılan bölüm dönüyor ve tekrar kopma yapar uzun sürmez dedi.Bana pek mantıklı gelmedi açıklaması.
O yüzden sormak istedim,arızayı bu şekilde giderip uzunca kullanan ve problem yaşamayan yada yaşayan varmı?

alixxx
12/07/2012, 09:42
Ben kendim yaptım ama gene sorun çıktı serviste değiştirttim artık. Şimdi kafam rahat hem 2 sene garantisi var.

serdalm
12/07/2012, 09:46
Ben kendim yaptım ama gene sorun çıktı serviste değiştirttim artık. Şimdi kafam rahat hem 2 sene garantisi var.

Serviste sadece parçası 470 Tl İşçilik söküp takma hariç.Sanayide leyim vs işini 50 bilemedin 100 Tl'ye yapıyorlarmış.Eğerki 50/100 Tl arası yapılıp 1-2 sene idare ederse sanayide yaptıracağım.Çıkma parça sordum 200'den aşağı yok.E çıkmanında garantisi yok. O yüzden eğer 1-2 sene götürürse (Ki sıfırında tekrar arızalanma kopma riski herzaman var) sanayide işi tamamlıyayım diyorum.

sonytech
12/07/2012, 17:32
Güzel paylaşım hocam çok teşekkür ederim.

ligdevi
12/07/2012, 23:21
eline sağlık hocam puntoların bu sorunu kronik sanırım, şuan bende de yanı dert var aırbag lambası yanık ama korna ve diğerleri çalışıyor, yakında onlarda gider sanırım.Bu sorun daha yüksek modelli puntolarda varmı acaba (2007-2012 arası)ya da bu problemi iyileştirdilermi acaba... yada 12 li ince kablo yerine 12 tane ince ayrı kablo ile değiştirilse ve daha hareketsiiz yerden geçirilse problem tekrarlarmı ya da bu sistem uyarmı. Sonuçta servise 500 tl bayılıp tekrar arıza yapma olasılığı var garantiside olsa... :)

alixxx
13/07/2012, 01:03
eline sağlık hocam puntoların bu sorunu kronik sanırım, şuan bende de yanı dert var aırbag lambası yanık ama korna ve diğerleri çalışıyor, yakında onlarda gider sanırım.Bu sorun daha yüksek modelli puntolarda varmı acaba (2007-2012 arası)ya da bu problemi iyileştirdilermi acaba... yada 12 li ince kablo yerine 12 tane ince ayrı kablo ile değiştirilse ve daha hareketsiiz yerden geçirilse problem tekrarlarmı ya da bu sistem uyarmı. Sonuçta servise 500 tl bayılıp tekrar arıza yapma olasılığı var garantiside olsa... :)
12 li ince kabol çekilip değiştirlmesi ya da daha hareketsiz bi yerden geçirilmesi mümkün değil bence. Makaranın üzerine ipin sarıldığını düşünün ve bu ip direksiyonu çevirdiğinizde bir sarılıp bir çözülmek zorunda o yüzden kopacaktır mutlaka ve yeri çok dar kabloları değiştirmeyi bende düşündüm fakat sıkışır bence.

alixxx
13/07/2012, 01:05
Serviste sadece parçası 470 Tl İşçilik söküp takma hariç.Sanayide leyim vs işini 50 bilemedin 100 Tl'ye yapıyorlarmış.Eğerki 50/100 Tl arası yapılıp 1-2 sene idare ederse sanayide yaptıracağım.Çıkma parça sordum 200'den aşağı yok.E çıkmanında garantisi yok. O yüzden eğer 1-2 sene götürürse (Ki sıfırında tekrar arızalanma kopma riski herzaman var) sanayide işi tamamlıyayım diyorum.
Yok ben herşey dahil 490 a yaptırdım ve pantizotun bir tırnagı kırıktı onuda hediye ettiler hatta. Valla bilmiyorum ben lehimledim o koptu ben lehimledim o koptu bende sıkıldım iyice arabadan soğuyacaktım gittim değiştirttim. Biliyorum pahalı ama başa gelen çekilir diyip yaptırdım aartık.

kerem06
05/03/2013, 13:57
Bu işlemi ankara yaptıran veya yaptırmayı düşünen birisi varmıdır ?

Ankarada tavsiye edeceğiniz usta var mı bu işlemi yaptırabileceğim.

Ziyaretçi033
05/03/2013, 17:24
Hocam bu ne istikrar :D

İlk mesaj 2009 da atılmış, ikinci mesaj bugün gelmiş :)

Cevap veremedim ama yapan mutlaka vardır :)

alixxx
05/03/2013, 17:30
Bu işlemi ankara yaptıran veya yaptırmayı düşünen birisi varmıdır ?

Ankarada tavsiye edeceğiniz usta var mı bu işlemi yaptırabileceğim.

Forumda o kadar çok sinyal kolu satan varki onlardan alsanız olmaz mı yaptırmaya kalksanız en az 100 tl verirsiniz. Neden almak yerine tamir ettirmeyi düşünüyorsunuz ki?

erhan4785
05/03/2013, 17:58
Direksiyon ses-radyo tuşları çalışmıyordu. Teyp cd kabul etmiyor. yolda arada sırada kapanıyordu. ordan radyoyu bahçeli de yetkili servise bıraktım. Bakalım sonuç ne olacak.

kerem06
06/03/2013, 09:38
Forumda o kadar çok sinyal kolu satan varki onlardan alsanız olmaz mı yaptırmaya kalksanız en az 100 tl verirsiniz. Neden almak yerine tamir ettirmeyi düşünüyorsunuz ki?

Forumu bir araştırayım benim sorunumu çözüyor mu dediğiniz parça?

Benim kumandalar ve korna çalışmıyor. Parçayı sprdum 360 tl dediler işçilik 150 civarı serviste toplam 500-550 ye çıkacak. Maliyeti düşürmek benim amacım.

ayser3516
17/06/2013, 23:03
Aynı sorun bende de başladı arkadaşlar. önce airbag yandı sonra teyp tuşları şimdi korna. artık hafta sonu elektrikçi yolları göründü bana. paylaşım için teşekkürler

Mentor
18/08/2013, 15:29
ses kumandası benımde kafasına gore calısıyordu tusları temızledım duzeldı ama kornanın sesı az cıkıyor :D

volkan1065
11/10/2017, 13:40
Adminlerin sizi forumdan uzaklaştırmaları bence doğru karar yine uzaklaştırılacaksınız.

punto1414
11/10/2017, 13:53
ilgili her konunun altına copy paste yaptınız forumun şeklini şemalini kaydırdınız,aç kardeşim tek bir konu insanlar onun üzerinden zaten ulaşır sana..aç gözlü gibi her konuya saldırmanın anlamı yok.

feyzullah
11/10/2017, 16:15
Forum trollenmiş resmen :)

erdiyilmaz
11/10/2017, 19:12
ilgili her konunun altına copy paste yaptınız forumun şeklini şemalini kaydırdınız,aç kardeşim tek bir konu insanlar onun üzerinden zaten ulaşır sana..aç gözlü gibi her konuya saldırmanın anlamı yok.

Forum trollenmiş resmen :)

Tamamdır, def edildi :)