PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çekiş problemi

laheyta
14/04/2012, 16:11
Selamlar.aracım multiair 3500kmde.Yokuşlarda aracım çekmiyor.2.viteste bile anca çıkabiliyorum.Hafif bir yokuş olsa bile.Yüksek hızlarda rampa çıkarken de durum aynı.Dip gaz veriyorum devir saati yüksek değerleri gösteriyor ama gitmiyor.Çok zorlanıyor.Sinir oluyorum bu duruma.Uzun mesafeli yokuşlarda albeadan symbolden tokat yiyorum.Başta yeni araç flan fılen dıye normal diyordum rodaj süresi gecsın düzelir dedim, ama canımı sıkmaya başladı.Fikri olan varmı?

ayaman
14/04/2012, 16:21
turboyla ilgili olabilir. ama burdaki ustalar daha iyi bilir
büyük ihtimalle turbodan kaynaklı bir durum bu.
yakıttan diyeceğim ama görünen o ki epeydir bu proplem var buna bağlı olarak farklı istasyonlardan da yakıt almışınızdır. yakıttan olsa illaki başka yerden yakıt aldığınızda bunu fark ederdiniz

tayfux
14/04/2012, 16:21
multiair çok güzel teknolojik bir motor kullanmadım ama söyledikleriniz garip geldi..

tayfux
14/04/2012, 16:22
turboyla ilgili olabilir. ama burdaki ustalar daha iyi bilir
büyük ihtimalle turbodan kaynaklı bir durum bu.
yakıttan diyeceğim ama görünen o ki epeydir bu proplem var buna bağlı olarak farklı istasyonlardan da yakıt almışınızdır. yaıttan olsa illaki başka yerden yakıt aldığınızda bunu fark ederdiniz
multiair de turbo var mı?

laheyta
14/04/2012, 16:24
atmosferik araç.yakıtla ilgili bi sorun yok.Aldığımdan beri devam ediyor.

tayfux
14/04/2012, 16:27
atmosferik araç.yakıtla ilgili bi sorun yok.Aldığımdan beri devam ediyor.
ateşlemede sıkıntı olabilir yada aracın aktarma organlarında..gücünü yere aktaramıyor olabilir..örneğin düz yolda aracını3-4 bin devir yapar ama gitmez böyle birşey var mı?

laheyta
14/04/2012, 16:29
Gayet güzel devir çeviriyorum düz yolda sıkıntı yok, ama rampada boğuluyor.

ayaman
14/04/2012, 16:31
multiair de turbo var mı?
pek bilmiyorum var mı yok mu? geçenlerde benim babamın opelinde böyle bir proplem vardı götürdük turboyla ilgili bir proplem çıktı yaptılar zehir giibi şimdi. ben bundan yola çıkarak söyledim.
yanlış bilgi verdiysem af ola. benimki sadece bir tahmindi ;)

laheyta
14/04/2012, 16:32
yok turbo malesef :)

paraddoxx
14/04/2012, 16:46
Hocam iyi devir çeviriyorum ama araç gitmiyor diyorsunuz. Multiair çok farklı bir teknoloji ve gayet iyi performansı var diye biliyorum. Benim 77 fire bile bahsettiğiniz kadar kötü durumda değil. aracınız 3500 km'de olmasa yüksek devir+düşük hız = baskı balata kaçırıyor diye tahmin edeceğim ama 3500'de balata'da bitmez.
Kaç km'de ne kadar devir çevirdiğinizi not alın. Forum'da çok ii ustalar var sizi çok iyi yönlendirirler...

*Bu arada bahsettiğiniz araçlar turbolu dizel araçlar ise yokuşlarda size göre daha yüksek torka sahiptirler. Sorununuza bir sebepte bu olabilir...

laheyta
14/04/2012, 16:58
3500-4000 civarı dönüyordu sanırım hatırlamıyorum tam olarak dikkat edicem bir dahaki sefere.Bazen arkadaşlara arabayı veriyorum günü birliğine onlarda aynı şikayetten söz edip, dalga gecıyorlar 105ps arabanın haline bak diye :) var bi gariplik

paraddoxx
14/04/2012, 17:03
Bende şaşırdım walla ne yalan söyliyim. Aynen dediğiniz gibi 105ps o araç.
3500 devirde 110 gibi hız yapıyor aracım 77 beygir. Tabi bunu karşılaştırma için söylemiyorum. Multiair çok farklı ama tahminen 3500 devirde 120'yi geçmesi gerekir diye düşünüyorum. Siz rakamları yazın tecrübeli ustalar fikir verirler...

laheyta
14/04/2012, 17:23
kaç km hızla gıderken kaç bin devir çevirdiğime bakmıyorum ortalama tüketim 9.3 :) bir dahaki sefere dikkat ederim ama anlatmak istediğim uygun viteste kullanmama rağmen aracın rampada yığılması iyi sesler çıkartmıyor.

GP COSKUN
14/04/2012, 22:36
multiair subap zamanlama siteminde bir hata olabilir
105 lik aracı kullandım gayet performanslı ve tüketimide makul bir araçtır
belirttiğiniz tüketim değerinden anlaşılacağı gibi bir sorun var araçta
bu güne kadar multiair motorun arızası ile bir kaç defa karşılaştım en sık görüleni
elektrohidrolik subap zamanlamasının doğru çalışmaması sensör veya yağ basıncı düşüklüğünden kaynaklanan bir kaç hatadan ibaretti
aracınızı mutlaka yetkili servise götürüp makineye bağlatarak değerlerine baktırınız

tayfux
14/04/2012, 23:47
şimdi hatırladım geçenlerde arkadaşın aracında da bu tür bir sorun vardı bobini değiştirdi ve araç eski halinden bile iyi oldu..

laheyta
15/04/2012, 01:21
teşekkür ederim en yakın zamanda götürücem servise konu kapanabilir.