PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo devri

skystar37
11/04/2012, 15:06
Arkadaşlar dizel 75liklerde turbo kaç devirde devreye giriyor kaça kadar verimli çalışıyor? Birde bu turbo devri aşağılara çekilebiliyormu?

Benim araç sanki 2200 lerde turbo devreye giriyor gibi az biraz yaslama yaptırıyor insana ama arkadaşta 2007 albea var 1700-1800 lerde deli gibi geri yaslıyor insanı.

sinanuzun
11/04/2012, 15:10
1750 sanırım.

Misafir047
11/04/2012, 15:18
bu forumdan öğrendiğim kadarıoyla turbo hep devrede zaten ancak 2000 devirden sonra hissedebiliyoruz sinan arkadaşımızın dediği gibi 1750 devirlerde verimli olmaya başlıyor

GP COSKUN
11/04/2012, 15:21
turbonuz normal şartlarda 1750 dd de güç üretmeye başlar
eğer bu devirde değilde daha fazla devirde güç üretmeye başlıyorsa çeşitli nedenleri vardır
turbonuz ömrünü tamamlıyor olabilir
turbo pallerine bir yerde kaçak olduğundan yeterli eksoz gazı basıncı gelmiyor olabilir
turbo sensörlerinde bir sorun olabilir
sağlıklı bir multijet motorun turbosu 1750 dd güç üretmeye başlayıp 3000 devire kadar bunu hissettirir

ayaman
11/04/2012, 15:56
eğer bu devirde değilde daha fazla devirde güç üretmeye başlıyorsa çeşitli nedenleri vardır
turbo pallerine bir yerde kaçak olduğundan yeterli eksoz gazı basıncı gelmiyor olabilir
sağlıklı bir multijet motorun turbosu 1750 dd güç üretmeye başlayıp 3000 devire kadar bunu hissettirir
abi 1750 dd fazla kendini hissettirmiyoda 2000 ve sonrasında koltuğa insanı mıhlıyor. 1750 dd çok da fazla bir şey hissettirmiyor

cemal arslan
11/04/2012, 15:56
bu araçlarda turbo devri aşağıya çekilemiyor...

ayaman
11/04/2012, 15:58
coşkun abi, bu turboyu ölçtüreceğimiz bir alet, makine felan varmı ? sağlıklı bir turboyu nasıl anlarız, bunun için icad edilmiş bir alet var mı ???

cemal arslan
11/04/2012, 17:13
açıklayıcı ve doğru bilgiler...

cihankardes
11/04/2012, 18:08
Devirsiz kullanımdan dolayı motor sağırlaşmış da olabilir.
Würth dizel katkısı tavsiye ederim.

GP COSKUN
12/04/2012, 12:17
mesut turbonun basıncı ölçülür
bunu genelde turbocular yapar
bazı turbo otomobillerde ve ağır vasıta araçlarında torpidoda turbo basınç göstergesi vardır
aslında her turbo araçta bulunması gerekli bir göstergedir ancak üreticiler bu göstergeyi koymaktan kaçınıyorlar

skystar37
12/04/2012, 14:55
Turbo basıncını servis bilgisayar bağlayıp ölçtüğünde bir sorun yok demişti ancak demin evvel yine arabaya bir yere gidip geldim tekrar dikkat ettim benim turbo 2000 den sonra başlıyor gibi öyle amanda aman bir yaslama yapmıyor hatta arkadaşa kullandırttım senin turbo belli bile olmuyor dedi. Çoşkun abi benden önceki sahibi daha 28bindeki aracın katalizörünü kestirip boşaltmış ne diye yapmışsa artık alttan kaynaklı acaba oralardan bir yerden mi kaçırıyor egzos gazını diye düşünmeye başladım haftasonu ben bi servise 70bin bakımına sokayım motoru bi güzel temizlettirip oraları kontrol ettireyim bakalım onlar ne diyecekler olmadı zaten erhan ustanın yanına egr manifolt vs. bilumum kurumlu yerlerin temizliği için gidecem o esnada artık turboyu egzosu söktürüp baktırıcam.

ayaman
12/04/2012, 16:12
Turbo basıncını servis bilgisayar bağlayıp ölçtüğünde bir sorun yok demişti ancak demin evvel yine arabaya bir yere gidip geldim tekrar dikkat ettim benim turbo 2000 den sonra başlıyor gibi öyle amanda aman bir yaslama yapmıyor hatta arkadaşa kullandırttım senin turbo belli bile olmuyor dedi. Çoşkun abi benden önceki sahibi daha 28bindeki aracın katalizörünü kestirip boşaltmış ne diye yapmışsa artık alttan kaynaklı acaba oralardan bir yerden mi kaçırıyor egzos gazını diye düşünmeye başladım haftasonu ben bi servise 70bin bakımına sokayım motoru bi güzel temizlettirip oraları kontrol ettireyim bakalım onlar ne diyecekler olmadı zaten erhan ustanın yanına egr manifolt vs. bilumum kurumlu yerlerin temizliği için gidecem o esnada artık turboyu egzosu söktürüp baktırıcam.
hmm bir baktır bakalım nedenmiş merak ettim ama sebebini bulursan senden ricam burada paylaş
benim araç 2000 devire kadar öyle aman aman koltuğa mıhlanim felan olmuyor ama 2000 dd sonra araba coşuyor resmen koltuğa mıhlanıyorsun.

skystar37
19/04/2012, 15:09
Servise 70bin bakımı yapıldı turbo tarafıyla ilgili bahsettiğim sorun kontrol edildi servise ve bilgisayara göre değerlerde bir anormallik yok ancak araç enjektörlerinin temizlenmesiyle performansın biraz daha iyileşeceğini puntolarda albealardaki gibi öyle amanda aman bir turbo hissi olmadığı söylendi. Ero servis Erhan ustada aynı bilgileri verdi bugün gidebilirsem eğer egr ve manifolt kısmını komple temizlik yaptıracağım o esnada yakınlarında varsa güvendiği tanıdığı iyi bir turbocu turboyuda söktürüp kontrol ettireceğim enjektörler için ise bosch servise gitmek iyi olur sanırım.

Kısaca çok işim var çook ama bakalım ne olacak sonuç.

celenlee
19/04/2012, 16:20
Servise 70bin bakımı yapıldı turbo tarafıyla ilgili bahsettiğim sorun kontrol edildi servise ve bilgisayara göre değerlerde bir anormallik yok ancak araç enjektörlerinin temizlenmesiyle performansın biraz daha iyileşeceğini puntolarda albealardaki gibi öyle amanda aman bir turbo hissi olmadığı söylendi. Ero servis Erhan ustada aynı bilgileri verdi bugün gidebilirsem eğer egr ve manifolt kısmını komple temizlik yaptıracağım o esnada yakınlarında varsa güvendiği tanıdığı iyi bir turbocu turboyuda söktürüp kontrol ettireceğim enjektörler için ise bosch servise gitmek iyi olur sanırım.

Karşılaştırmayı başka bir GP 1.3 75BG araçla yapma imkanın yok mu, aracı kurcalatmadan önce??

fotobelit
19/04/2012, 20:18
1,3 75 likte koltuğa mığlama :))) kusura bakmayın ama hangi güç yapıcakmış bunu :)..Valla nezamandır kullanıyorum öyle bişeye rastlamadım,rastlıycağımıda sanmıyorum..(1,3 75 likte)

cemal arslan
19/04/2012, 21:00

debimetre değerleri
enjektör değerleri
turbo değerleri

bunlara baktırın...gerekirse söktürüp temizlettirin...

rbcn
19/04/2012, 22:05
1,3 75 likte koltuğa mığlama :))) kusura bakmayın ama hangi güç yapıcakmış bunu :)..Valla nezamandır kullanıyorum öyle bişeye rastlamadım,rastlıycağımıda sanmıyorum..(1,3 75 likte)

ben 4 kişiyi 2000 devirden sonra koltuğa yapıştırıyorum 75 hp ile sanırım tork ile alakalı bir durum..

celenlee
19/04/2012, 23:52
1tane 90BG linea
1tane de 90BG GP tecrübe etme imkanım oldu. ikisinde de 1900-2000rpm'i geçmeden torku hissedemedim. Her ne kadar teknik veri olarak 1750rpm max tork dese de pratikte 2000rpmden önce max tork vs hissedemedim. Aynen CRDI ve 1.4 TDI TDI'lardaki gibi. 2000'e yanaşınca başlıyor gibi.

Ama önceki aracımda ise 80BG dCi, 1750rpmde direkt hissediyordum max torku. bunlar gibi 2000'e kadar nazlanma olayı yoktu ;)