PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Start & Stop sorunu yardım!!

iyte
09/04/2012, 21:15
arkadaşlar geçen hafta ankaradan izmire gelirken yokuş aşşağya yaklaşık 5 km vitesi boşa alarak indim fakat 3km felan gittikten sonra yol bilgisayarında start&stop devre dışı uyarısı verdi ve gösterge panelindeki sarı ünlem işareti yandı. radyonun üstündeki s&s tuşuna basarak aktif hale getirmeye çalıştığımda is sürekli devre dışı oldu yazısı çıktı. arabamı stop edip yeniden çalıştırınca sorun düzeldi fakat o günden sonra yolda giderken hemen hergün s&s devre dışı yazısı çıkıyor ve devre dışı oluyor. böyle bir problemle karşılan varmı??

tayfux
09/04/2012, 22:08
s s olayını fiat tam oturmadı gibi bir his var içimde..

Kerberos
10/04/2012, 14:21
S&S bana çok saçma bir özellik gibi geliyor, bu şekilde ne kadar yakıt tasarrufu elde edilebilir ki?
Hatta Fiat bunu, başka bir açığı kapatmak için uydurmuş diye düşünüyorum. Mesela dualogic şanzımanda, özellikle sıcak havada ve yokuş yukarı çıkarken debriyaj balataları aşırı ısınıyor, balataların soğumasını sağlamak için bulmuş olabilirler. Dualogic şanzımanı değiştirmektense, böyle bir özellik eklemişlerdir.

since1453
10/04/2012, 14:38
S&S bana çok saçma bir özellik gibi geliyor, bu şekilde ne kadar yakıt tasarrufu elde edilebilir ki?
Hatta Fiat bunu, başka bir açığı kapatmak için uydurmuş diye düşünüyorum. Mesela dualogic şanzımanda, özellikle sıcak havada ve yokuş yukarı çıkarken debriyaj balataları aşırı ısınıyor, balataların soğumasını sağlamak için bulmuş olabilirler. Dualogic şanzımanı değiştirmektense, böyle bir özellik eklemişlerdir.

Keşke yorum yapmadan önce araştırma gereği duysaydınız.
Fiat dualogicteki açığı kapamak için uydurdu da hyundai-honda-opel-volvo vb. firmalarda FİATA destek için mi aynı özelliği uydurdu.....mercedes 2000 li yılların başlarında aynız özelliğin tanıtımını yapmıştı :)

yazılan alıntı"Bu opsiyon paketin avrupa fiyatı ise Corsa için 350 Euro, Agila için ise 300 Euro."

werdiğim linkte S&S ta 1 yılda elde edilebilecek yakıt tasarufu war okuyabilirsin

Otomobillerde Start-Stop özelliği dayanıklı mı ve tasarruf sağlar mı? | E-Eblog (https://www.e-eblog.com/otomobillerde-start-stop-ozelligi-ve-tasarruf/)

Kerberos
10/04/2012, 14:52
Linkteki varsayımlarla yaşayan var mı gerçekten? Günde 10 ışıkta, 1'er dakika durduğu varsayılıyor. Aracı 5 aydır her gün kullanıyorum, 1 dk boyunca beklediğim kırmızı ışık sayısı sayılıdır, ışıklarda ortalama 15-20 saniye oluyor. Hadi bunu geçip 20 sn de fena değil diyelim, trafikte dur-kalk yaparak ilerlerken 1-2 sn dursam bile devreye girmesi çok saçma. Hele bir de yokuşta durduğunda, hill holder'ı devreden çıkartması kabul edilemez. Alışana kadar kaç kez ayağımı frenden çektikten sonra, arkadaki arabaya çarpıyordum. Hala dalgınlıkla unuttuğum oluyor yokuştaki bu durumu.

Benim kaç sn duracağımı hesaplayıp, ona göre duracak bir sistem de olamayacağına göre, S&S olayı mantıklı değil.

Lütfen linklerden, vs değil de kendi deneyimlerinizden örnekler verin ki, forum gerçek amacına ulaşsın.

since1453
10/04/2012, 15:04
Linkteki varsayımlarla yaşayan var mı gerçekten? Günde 10 ışıkta, 1'er dakika durduğu varsayılıyor. Aracı 5 aydır her gün kullanıyorum, 1 dk boyunca beklediğim kırmızı ışık sayısı sayılıdır, ışıklarda ortalama 15-20 saniye oluyor. Hadi bunu geçip 20 sn de fena değil diyelim, trafikte dur-kalk yaparak ilerlerken 1-2 sn dursam bile devreye girmesi çok saçma. Hele bir de yokuşta durduğunda, hill holder'ı devreden çıkartması kabul edilemez. Alışana kadar kaç kez ayağımı frenden çektikten sonra, arkadaki arabaya çarpıyordum. Hala dalgınlıkla unuttuğum oluyor yokuştaki bu durumu.

Benim kaç sn duracağımı hesaplayıp, ona göre duracak bir sistem de olamayacağına göre, S&S olayı mantıklı değil.

Lütfen linklerden, vs değil de kendi deneyimlerinizden örnekler verin ki, forum gerçek amacına ulaşsın.

1)İstanbul sahil yolu ve minibus yolunda ışıklar 60-75 sn arası.pendik-kadiköy istikametinde en az 4-5 ışığa yakalanırsınız.benim o yüzden bu güzergahı kullandiğim zaman çok işime yarıyor.

2)köprü trafiği e5 trafiği gibi sürekli dur kalklarda S&S i kapıyorum.kapamakta zor değil tek bir tuşa dkunmak yetiyor.

3)Yokuşlarda S&S devreye girdiğinde kalkarken kayma oluyor.Ama kalkmadan önce dualogic vitese 1 kez dokunursanız araç çalişir ve siz frenden ayağinizi çekmeden Hillholder devreye girer.Bugune kadar bu şekilde 1 kez olsun araç kayma yapmadı

4)Şuan hemen hemen bütün firmalarda opsiyon olarak satılan bir özellik

Herşeyden önemlisi forum insanların sadece deneyimini paylaştığı değil makale vb. konularıda paylaştığı bir platformdur.Aracı satıın alırken 7.2lt/100 km şehiriçi verileride optimum koşullarda elde edilen değerlerdir. MUSTAFA beyin kaç devirde kullanıpta ona göre elde ettiği değerler değildir::)aracı alırken yazılı lan verilerin hiçbiri size özel test edilerek yazılmıyor.Ortalama koşullara göre hesaplanıyor .....
Siz sakin kullanırsanız az yakar yüksek devirde kullanırsanız çok yakar.Bunun bir garantisi yok

Benim gözlemlerim demiştiniz.Ecodrive verilerimin fotosunu koyuyorum ordan görebilirsiniz.Fotoda göreceğiniz 1700 km nin %80i kırmızı ışık olmayan köprü yolu-otoyol ve E5 te yapıldı.Trafikte kapalıydı

Sonuçta dualogic araçlarda opsiyon değil standart olarak sunulan bir özellik diğer markalarda ise en doanımlı pakette bile opsiyon olarak alınıyor

rohan4421
10/04/2012, 15:10
arkadaşlar geçen hafta ankaradan izmire gelirken yokuş aşşağya yaklaşık 5 km vitesi boşa alarak indim fakat 3km felan gittikten sonra yol bilgisayarında start&stop devre dışı uyarısı verdi ve gösterge panelindeki sarı ünlem işareti yandı. radyonun üstündeki s&s tuşuna basarak aktif hale getirmeye çalıştığımda is sürekli devre dışı oldu yazısı çıktı. arabamı stop edip yeniden çalıştırınca sorun düzeldi fakat o günden sonra yolda giderken hemen hergün s&s devre dışı yazısı çıkıyor ve devre dışı oluyor. böyle bir problemle karşılan varmı??

arkadaslar bugun bi çok firma fiatın takipcisi olarak start stopu reklamlarına kadar almış durumda, harika bi özellik yogun trafikte bi arkadasınız bi yere ugrayıp gelecegi zaman aracınızın motoru durdurması bence super . Senin sorununa gelince kardeşim start stop aracınızın sizi etkileyecek duruma gelmesinde otomatik devreden cıkar. kısın kaloriferin iceriyi ısıtamaması durumunda motor sagodugu için , yazın ise klimanın yeterli sogutma gorevini yapamadıgı için bunlar birer örnek. Ha start stopu sevmeyen varsa oraya adamlar tuş koymuş basarsın kaparsın kardeşim:D bukadar basit

since1453
10/04/2012, 15:13

emniyet kemeriniz takılı değilse
motor yeterli ısıya ulaşmamişsa
silicekler son hızda çalişiyorsa vb. durumlarda S&S çalişmaz

ama eğer sürekli aynı yazı çıkıyor S&S çalişmiyorsa servise gitmenizde fayda var yazılımsal yada parça kaynaklı olabilir

moonspell01
11/04/2012, 05:25
Bendede şöyle bir sorun var ss devrede oluyor bazen devreden çıkartmayı unuyorum motor durduktan sonra çalışmıyor :D gaza bas vitese at hiçbirşekilde çalışmıyor kontağı kapatıp tekrar çalıştırıyorum aracı.bence gereksiz zaman kaybı ışıkta kalkarken bi çok kez arkanızdakiler küfür ediyor olabilir geç kalktığınız için.ister istemez motor çalıştıydı vitese attıydım kalktım derken en az 2-3 saniye kaybınız oluyor.devre dışı bırakma olayı çok saçma her kontak açıp kapamatmada devre dışı bırakıyorum bence bir kez kapattınmı bi daha manuel açana kadar devreye girmemesi lazım.

since1453
11/04/2012, 08:06
Bendede şöyle bir sorun var ss devrede oluyor bazen devreden çıkartmayı unuyorum motor durduktan sonra çalışmıyor :D gaza bas vitese at hiçbirşekilde çalışmıyor kontağı kapatıp tekrar çalıştırıyorum aracı.bence gereksiz zaman kaybı ışıkta kalkarken bi çok kez arkanızdakiler küfür ediyor olabilir geç kalktığınız için.ister istemez motor çalıştıydı vitese attıydım kalktım derken en az 2-3 saniye kaybınız oluyor.devre dışı bırakma olayı çok saçma her kontak açıp kapamatmada devre dışı bırakıyorum bence bir kez kapattınmı bi daha manuel açana kadar devreye girmemesi lazım.

anlattığın olay S&S in arzalı olduğunu gösterir çalişmaması ilginç
dualogşclerde debrijaj ve vites muhabbeti olmadiği için kullanımı pratik

brvhgt
11/04/2012, 08:55
Kitapçıktaki s&s bölümünü dikkatlice okuyun orda bazı püf noktalar gördüm mesela ünlem işaretinin neden çıktığıyla ilgili bide boşta belli bir süre çalışınca devre dışı kalip unlem işaretiyle uyarı veriyormuş kontakla açıp kapayınca devreye giriyormuş:)yanlış anlamadıysam

Kerberos
11/04/2012, 13:04

Bu olay bende de oluyor. Servise sorduğumda, belli bir süre sonra araç kendini kapatıyor, kontağı kapatıp tekrar açman gerekir dediler.

icedes
11/04/2012, 13:46
Bende start-stop'u çok gereksiz bulanlardanım özellikle kalabalık trafikte yada bir ara yola dönerken karşıdaki araç geçsin diye yol verdiğiniz zaman hemen stop edip sonra çalışıyor, üstelik sürekli bu işlem yapıldığında faydadan çok zararı dokunur gibi geliyor. En son vito kullanan biri ile görüşmüştüm oda bu özelliği hiç sevmiyor. Onun yerine far sensörü, hız sabitleyici felan koysalar daha iyi olurdu. Üstelik her araç çalıştığında devreye girmeside çok saçma, city modu gibi olmalı bi kere kapattığın zaman bir daha sen istemediğinde açılmamalı, çok eksikleride var bi arkadaşında dediği gibi kısa süreli dur kalklarda çalışmamalı yada durunca stop etme süresi menüden ayarlanmalı, her şehrin trafik durumu aynı değil kimi şehirlerde doğru düzgün ışık bile yok kimi yerlerde 70-80 hatta 100 sn ışık yanıyor. Bence araç üretici firmalar egzost emisyonunun bu şekilde düşürüleceğini düşünüpte bu özelliği koymuşlar yoksa araç çalışma anında yüksek yakıt tüketimine sahiptir. Bir nevi çevreci firma olmak için bunu yapmışlar. Hemen hemen her binişimde kapatıyorum bu özelliği. Fiatın kol dayamayı stardart haline getirmeyip start-stop'u standart haline getirmeside çok ilginç.

ozermehmet
02/05/2012, 11:56
Merhaba arkadaşlar. Start Stop u devre dışı bırakmama rağmen çalışıyor.Ekran da Start Stop devre dışı uyarısını görmeme rağmen çalışıyor.Böyle bir sorun var mıdır ? Yoksa benden mi kaynaklanıyor anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim

since1453
02/05/2012, 14:40
Merhaba arkadaşlar. Start Stop u devre dışı bırakmama rağmen çalışıyor.Ekran da Start Stop devre dışı uyarısını görmeme rağmen çalışıyor.Böyle bir sorun var mıdır ? Yoksa benden mi kaynaklanıyor anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim

tuşa bastıktan sonra çalişmiyor bende yazılımsal bir sorun olabilir servise gitmenizde yarar var.

delkan
02/05/2012, 14:50
ben aracı alalı 1,5 yıl oldu bu sabah ilk defa bir sorun ile karşılaştım, kırmızı ışıkta durduğumda araç sto etti, yeşille beraber ayağımı frenden çekip gaza bastım araç çalıştı ancak vitesi boşa attı ve gitmedi vitesi 1'e taktım yine gaza basmama rağmen hiç tepki vermedi (sanki gaza basmıyormuş gibi) sonra acaı kapattım açtım bir daha denedim yine oldu, bir kez daha denedim sonra düzeldi.. bu durum başına gelen varmı

ANDAC1912
03/05/2012, 15:07

Stop eden aracı çalıştırmak için vites değiştirir gibi yapmakta yeterli oluyor özellikle yokuşta. Frenden çekmeye gerek yok.

buraktii
03/05/2012, 15:52
star stop bence de gereksiz gibi birde üste para verdik donanım sahibi olalım diye ben tuşu kapalı kullanıyorum çünkü zaman kaybettiriyor geçen yıllar içinde marş motorunu yer diye düşünenlerdenim:)) vitesi boşa atmasıda kapılar açıksa otomatik olan bir durum insan kapışı açık arkaya sarkarak doya doya geri gidemiyor yahuu

juventude
03/05/2012, 15:57

benim de bu foruda ilk öğrendiğim faydalı bilgi yokuşta start stopta ayağımı frenden çekmek yerine vitesi arttırmak veya azaltmak oldu. tabii benim otomatik araç.

evo51
03/05/2012, 16:09
1)İstanbul sahil yolu ve minibus yolunda ışıklar 60-75 sn arası.pendik-kadiköy istikametinde en az 4-5 ışığa yakalanırsınız.benim o yüzden bu güzergahı kullandiğim zaman çok işime yarıyor.

2)köprü trafiği e5 trafiği gibi sürekli dur kalklarda S&S i kapıyorum.kapamakta zor değil tek bir tuşa dkunmak yetiyor.

3)Yokuşlarda S&S devreye girdiğinde kalkarken kayma oluyor.Ama kalkmadan önce dualogic vitese 1 kez dokunursanız araç çalişir ve siz frenden ayağinizi çekmeden Hillholder devreye girer.Bugune kadar bu şekilde 1 kez olsun araç kayma yapmadı

4)Şuan hemen hemen bütün firmalarda opsiyon olarak satılan bir özellik

Herşeyden önemlisi forum insanların sadece deneyimini paylaştığı değil makale vb. konularıda paylaştığı bir platformdur.Aracı satıın alırken 7.2lt/100 km şehiriçi verileride optimum koşullarda elde edilen değerlerdir. MUSTAFA beyin kaç devirde kullanıpta ona göre elde ettiği değerler değildir::)aracı alırken yazılı lan verilerin hiçbiri size özel test edilerek yazılmıyor.Ortalama koşullara göre hesaplanıyor .....
Siz sakin kullanırsanız az yakar yüksek devirde kullanırsanız çok yakar.Bunun bir garantisi yok

Benim gözlemlerim demiştiniz.Ecodrive verilerimin fotosunu koyuyorum ordan görebilirsiniz.Fotoda göreceğiniz 1700 km nin %80i kırmızı ışık olmayan köprü yolu-otoyol ve E5 te yapıldı.Trafikte kapalıydı

Sonuçta dualogic araçlarda opsiyon değil standart olarak sunulan bir özellik diğer markalarda ise en doanımlı pakette bile opsiyon olarak alınıyor

Bir şey sorcaktım..Bu eco drive nedir ? nasıl açtınız ?

buraktii
03/05/2012, 16:18
selam ön panelde eco yazan bi tuş var oradan açıp kapatabilirsiin kapatınca çekişin artığını hissedebilirsin...

ogunner11
09/03/2015, 10:56
Selamlar Arkadaşlar.. Bende 2011 model evo aracımdan start stop arızası nedeniyle uzun süre sıkıntı yaşadım. iptal ettirmeyi dahi düşündüm. ( motor arıza işiği yanmasından ).. Ama sonunda Ankara Ali uğurlu fiat servisine gittim. Orada Hayati Üstüner ustamız gerçekten baştan savma bir davranışın dışında. aracımla ilgilendi. ve arızayı net bir şekilde giderdi. Ben buradan kendilerine teşekkürlerimi iletiyorum.. Başka güncellemeleri de uygulayarak arabama keyifle sürmeye başladım.. Ellerine sağlık Ustam.. Kolay gelsin..

fuatcosar
11/04/2015, 00:01
sorun tamamen emniyet kemeriyle alakalı tabi arıza ışığı yanmayanlarda. emniyet kemeri sustranplastiklerden kullanıyorum dün oybarken hareket halindeyken çıkarıp geri takmıştım. bugün start stopun çalışmadığını farkettim tüm kırmızı ışıklarda ve durduğum yerlerde start stop devre dışı uyarısı verdi. sabahtan beri içim içimi yedi. servise götürdüm akü bitmiştir dediler. az önce arabanın yanına indim emiyet kemerindeki plastik tokayı çıkardım ve kontağı açıp kemeri taktım biraz dolaştım ve araba ısındığında start stop tamamen normal şekilde çalışmaya başladı. sorun emniyet kemeririni hareket halindeyken çıkarıp takmakmış anlaşılan...

1923qw
11/04/2015, 01:54
arkadaşlar start-stop gayet faydalı ve oldukça mantıklı çalışan bir sistemdir. Başına enteresan olaylar gelen arkadaşlar servise uğrasınlar, bu sistemde mantıksız çalışan bir bölüm yok

mehmetozsoy
16/04/2018, 18:14
bende de 2011 1.4 benzin ve lpg li punto var aynı sorunu ben de yaşıyorum. genelde yüksek devirde ve 110-120 hızda yapıyor. arıza ışığı yanıyor, hatta ekrana da "start stop devre dışı" geliyor (ki zaten start stop u hep kapalı tutuyorum kullanmıyorum ) sarı ünlem yanık kalıyor, bazen motor ışığı da sarı olarak yanıp sönüyor. kontağı kapatıp beklersem bir süre sonra düzeliyor ama tekrar ediyor. lpg ısısını yükselttim devreye geç giriyor, hatta hararet yarıya gelene kadar benzin ile gidip sonra tüpe manuel olarak geçiriyorum. 100 ün üzerine çıkmazsam genelde sıkıntı olmuyor. ama bu arazı ışığı yanınca yola devam edersem, özellikle 1-2 vites geçişlerinde araç titriyor stop ediyor ve marş almıyor, bu durumda tüpü kapatıp benzine alıyorum, marş yaparken gazı pompalıyorum, tesadüfen benzini alırsa o an, çalışmaya başlıyor aksi halde marş almıyor aracım. bir türlü çözemedim. egr valfinden olabilir mi veya egr soğutucusundan ? bilen ve çözüm bulan varsa yardım edebilirse çok dua alır. şimdiden teşekkürler.

edll
17/04/2018, 08:02
bende de 2011 1.4 benzin ve lpg li punto var aynı sorunu ben de yaşıyorum. genelde yüksek devirde ve 110-120 hızda yapıyor. arıza ışığı yanıyor, hatta ekrana da "start stop devre dışı" geliyor (ki zaten start stop u hep kapalı tutuyorum kullanmıyorum ) sarı ünlem yanık kalıyor, bazen motor ışığı da sarı olarak yanıp sönüyor. kontağı kapatıp beklersem bir süre sonra düzeliyor ama tekrar ediyor. lpg ısısını yükselttim devreye geç giriyor, hatta hararet yarıya gelene kadar benzin ile gidip sonra tüpe manuel olarak geçiriyorum. 100 ün üzerine çıkmazsam genelde sıkıntı olmuyor. ama bu arazı ışığı yanınca yola devam edersem, özellikle 1-2 vites geçişlerinde araç titriyor stop ediyor ve marş almıyor, bu durumda tüpü kapatıp benzine alıyorum, marş yaparken gazı pompalıyorum, tesadüfen benzini alırsa o an, çalışmaya başlıyor aksi halde marş almıyor aracım. bir türlü çözemedim. egr valfinden olabilir mi veya egr soğutucusundan ? bilen ve çözüm bulan varsa yardım edebilirse çok dua alır. şimdiden teşekkürler.

forumumuza hoşgeldiniz. arkadaşların sağlıklı fikir yürütebilmesi için toptan sorayım dedim. lpg ne zaman montaj yapıldı, ne marka takıldı. bununla alakalı takttırdığınız yere müracaat ettinizmi.
bizim araçlarda lpg seçiminin ve montajının çok önemli olduğu söylenir. ankara da olan çok arkadaşımız var. iyi bir ustanız yoksa bu ve diğer oluşabilecek sorunlarla alakalı işinin ehli, araçlarımızı iyi bilen ustalara yönlendirebilirler.

mehmetozsoy
17/04/2018, 08:45
merhaba, öncelikle teşekkür ederim. landirenzo marka simit tank lpg var. 0km'de kartaş servis ankara tarafından takılmış. Bektaş oto'ya gittim konu ile ilgili, (landirenzoya bakan bir lpg servisi) bilgisayara bağlandı, bir hata görünmüyordu, gaz ayarı yapıldı, lpg enjektörleri kontrol edildi, lpg nin devreye gireceği sıcaklık yükseltildi, amanet bir çözüm olmadı.