PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alternatör şarjı kesince

levan34
06/04/2012, 01:15
selam arkadaşlar,eski arabalarımda bir kaç defa başıma geldi,alternatör yüzünden yolda kaldım...belki bundan sonrada benim veya başkalarının başına muhtemelen gelebilecektir...bilenler cevaplarsa sevinirim..sorum şu.

1- alternatörün arızalanıp, şarjı kesme eğiliminde olduğunu nasıl anlarız? (özellikle gündüzü soruyorum,farlar veya iç aydınlatma ışığının azaldığını anlayamayacağımız durumlarda)

2- bu soruyu yoldayken gideceğimiz yere değil, direk oto elektrikçiye akü komple bitmeden varabilmek adına soruyorum..çoğu zaman 2.marşa fırsat kalmadığı için.

OzzY
06/04/2012, 01:28
kırmızı akü şeklinde lamba yanmıyormu?

cmaxte başımıza geldi akü lambası ile birlikte sarı motor lambasıda yanmıştı yanlış hatırlamıyorsam. bırakın 2. marşı 10-15 dk sonra stop etmişti motor. hiç bir elektrikli aksam çalışmıyordu stop ettikten sonra

levan34
06/04/2012, 01:34
kırmızı akü şeklinde lamba yanmıyormu?

clio da başıma gelmişti,lamba öyle bir zamanda yandıki artık iş bitmişti zaten...bu lamba işi arabadan arabaya farklılık gösteriyor gibi...benim lamba konusunda tereddütlerim var....lafım punto için değil.onda yaşamadım henüz.

OzzY
06/04/2012, 02:04
alternatör şarjı kestiğinde ancak o kadar zaman kalır zaten. yani akününde durumuna göre max 30dk.

şarj gittiğinde lamba mutlaka yanar, hatta dikkat ederseniz motor devri çok düştüğünde(kaldırırken stop etme aşamasında mesela) yine yanar. yani öyle lambalarda kısılma vs durumunda lambada yanıyor olmalı

GP COSKUN
06/04/2012, 14:20
onur şarz kesildiğinde göstergelerde bulunan kırmızı renkli şarz uyarı ışığı yanar
ancak şarzı kesme dinamo kaynaklı değil ise uyarı almazsın aküdeki elektrik azalıncaya kadar gidebilirsin dikkat et azalıncaya kadar dedim bitinceye kadar değil
akünün gücü azaldığında göstergelerin sapıtacak motorun ateşleme gücü düşecek teklemeyle beraber aracın stop edip kalacak yapacak tek bir şey var elektrikçiye kadar gitmeyi deneyeceksen aküye 2 adet aspirin at toparlarsa şansın var bir miktar daha yol gidersin
şarz uyarı ışığı yanmadığı durumlarda araç şarz kesitiğinde elektirik azaldığında gündüz şartlarında ilk belirtiler göstergelerdeki anormallik

levan34
06/04/2012, 15:26
cevaplar için teşekkür.

pdr42
06/04/2012, 15:54
Bu asprin işi espri değil sanırım:). Her yerde bi işe yarıyor mubarek. MArulların arka kısmına koyularak daha diri gösteriyorlar diye duymustum

OzzY
06/04/2012, 17:45
onur şarz kesildiğinde göstergelerde bulunan kırmızı renkli şarz uyarı ışığı yanar
ancak şarzı kesme dinamo kaynaklı değil ise uyarı almazsın aküdeki elektrik azalıncaya kadar gidebilirsin dikkat et azalıncaya kadar dedim bitinceye kadar değil
akünün gücü azaldığında göstergelerin sapıtacak motorun ateşleme gücü düşecek teklemeyle beraber aracın stop edip kalacak yapacak tek bir şey var elektrikçiye kadar gitmeyi deneyeceksen aküye 2 adet aspirin at toparlarsa şansın var bir miktar daha yol gidersin
şarz uyarı ışığı yanmadığı durumlarda araç şarz kesitiğinde elektirik azaldığında gündüz şartlarında ilk belirtiler göstergelerdeki anormallik

abi bu bitme/azalma olayındaki fark nerden kaynaklanıyor. dediğim gibi bizim cmaxte oldu, zaten kronik arızasıdır. araçta elektrik namına hiç birşey kalmamamıştı. aklına gelebilecek hiç bir elektrikli aksam çalışmıyordu(el freni, camlar, ışıklar, düğme ışıkları dahil, bagaj kilidi vs vs) arka taraftan bagaja girip çeki demirini aldım el frenide çalışmadığından zincirle çekiciye bağlayıp öyle götürdük servise :)