PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıcaklara karşı önLemLeR

GaladrieL
27/06/2007, 13:16
Hareketlerinizi yavaşlatın: Ağır çalışmalar yavaşlatılmalı veya günün en serin zamanında yapılmalı. Risk altında bulunanlar en uygun serin yerlerde bulunulmalı.

Yaz kıyafetleri giyin. Hafif açık renkli kıyafetler ısıyı ve güneş ışınlarını yansıtır ve vücudun normal sıcaklığını korumasına yardımcı olur. Sentetik kıyafetler yerine pamuklu kıyafetler tercih edilmeli.

Vücut sıcaklığını artıracak yiyeceklerden kaçının. Protein gibi metabolik ısı üretimini ve aynı zamanda su kaybını artıran yiyeceklerden kaçınılmalı.

Alkol içermeyen sıvıları bol miktarda için. Vücut serin kalmak için suya ihtiyaç duyar. Kendinizi susamış hissetmiyor olsanız dahi bol bol su tüketin. Ancak, epilepsi, kalp, böbrek ve karaciğer hastaları, sıvı kısıtlayıcı diyet yapanlar, idrar tutma problemleri olanlar sıvı tüketimlerini artırmadan önce bir doktora danışmalı. Alkollü içecekleri de içmemekte fayda var.

Doktor tarafından önerilmemişse tuz tabletlerini almayın: Tuz kısıtlayıcı diyette olanlar tuz tüketimlerini artırmadan önce mutlaka bir doktora danışmalı.

Klima bulunan alanlarda daha fazla zaman harcayın: Evlerdeki ve işyerlerindeki klimalar ısı kaynaklı tehlikeleri azaltır.

Güneş altında fazla kalmayın: Güneş yanıkları ısı dağıtım işlemini çok güçleştirir.

Çocukları ve küçük ev hayvanlarını kapalı otomobilde asla yalnız başlarına bırakmayın. Kapalı bir araçta sıcaklık 60 dereceye çıkabilir.

Klimalar alerjik zatürreye neden olabiliyor :thumbdown:

Klimalar 'alerjik zatürre' ve 'Legionella Pnömonisi' denilen bir zatürre tipine neden oluyor. Alerjik zatürreye, klima sistemlerinin nemlendirme bölümlerinde üreyen küf mantarları yol açıyor.

Alerjik zatürrede, küf mantarlarının bulunduğu havanın solunmasından 4-6 saat sonra ateş, baş ve kas ağrıları, halsizlikle gribal enfeksiyon gibi başlıyor.

Daha sonra da öksürük, balgam, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi gibi akciğerlerde belirtiler ortaya çıkıyor.

Lejyoner hastalığı olarak bilinen ve klimalardan bulaşan 'Legionella pnömonisi', ilk 24-48 saat içinde şu belirtilere neden oluyor: "Halsizlik, kırıklık, kas ağrıları ve şiddetli baş ağrısıyla ortaya çıkan, daha sonra ani yükselen ateş, kuru öksürük, bazen yan ağrısı, bulantı, kusma ve ishal. Klimalar yüz felci, burun kanaması ve üst solunum yolu hastalıkları da yapabiliyor."

Kaynak: CNN Türk/ Sağlık

ufuk61
27/06/2007, 13:18
gizem bilgiler için teşekkürler

GaladrieL
27/06/2007, 13:22
Rica ederim..

Arkadaşlar bu listelenen önlemlerin içerisinde en önemlisi SU...Su tüketiminizi mutlaka arttırın.. Kendinize bir hedef belirleyin, mesela günde en az 2 L ve bu hedefi ne yapıp ne edip gerçekleştirin.. Sıcak olsun olmasın, su tüketimi insan vücudu ve sağlığı için çok önemli...

GaladrieL
27/06/2007, 13:33
bu arada su içemeyen sokaktaki pisicikleri de düşünmek lazım.bizim kapının önünde su kabı mutlaka bulunur.bütün suları insanlar içip bitiriyor.onların küresel ısınmadan haberleri bile yokken.

+1000000 ToFuL tamamen katılıyorum sana.. Bende iş yerimin bahçesinde beslediğim kızım ve onun arkadaşları için (kedi, köpek farketmez) daima su ve mama bırakıyorum...

Gkhan
27/06/2007, 13:40
2 litreden fazlasıda zarar diye biliyorum okadarda abartmayın :)

Gizem bilgiler için teşekkürler :evet:

GaladrieL
27/06/2007, 13:47
Fazla suyun zararı olmaz, tabii abartıp çatlamazsan :)

Gkhan
27/06/2007, 13:51
Herşeyin fzlası zarar yahu :)

hera
27/06/2007, 13:58
beyin hucrelerine zarar verdigini biliyorum..benim günlük su tüketimim 3 liitreyi geçiyor..bir yandan da deli gibi kilo almaya calisiyorum..ve doktorlum bir ilke imza atıp bana suyu azalt demişti...
yani kilo vermek isteyenler sıcakların da bahanesiyle bol bol su içerek rejimde yapabilirler :) ama abartmadan tabii :)

zeynepc
27/06/2007, 14:00
sürekli halsizim,oturduğum yerden kalkamıyorum..az önce doktora tansiyonum ölçtürdüm yerlerde resmen 8 e 5.bol su tüketmem gerekiomuş,ve uyku düzenide bu sıcaklarda çok önemliymiş arkadaşlar sizde dikkate alın mutlaka..:)

zeynepc
27/06/2007, 14:01
Herşeyin fzlası zarar yahu :)

konuyla alakasız ama gökhan avatarın süper..sefillerden bir kardeş..:bye10000:

zeynettin
27/06/2007, 14:05
valla bu sıcaklarda benim en güsel taktiğim şu yanımda soğuk birayı eksik etmem dışarı çıkmam efesi götürürüm herkese tavsiye işe yarıyo harareti atıyo sıcaklığı düşürüyo 18 yaşından küçükler denemesin yanlız çarpar.

GaladrieL
27/06/2007, 14:06
sürekli halsizim,oturduğum yerden kalkamıyorum..az önce doktora tansiyonum ölçtürdüm yerlerde resmen 8 e 5.bol su tüketmem gerekiomuş,ve uyku düzenide bu sıcaklarda çok önemliymiş arkadaşlar sizde dikkate alın mutlaka..:)

:-( Zeynom geçmiş olsun... Dikkat et kendine lütfen.. Şu hedef koyma işini yap, günde 2 L mutlaka iç....

zeynettin
27/06/2007, 14:07
2 litre suyla eşdeğer 4 birayıda tercih edebilirsiniz :D

zeynepc
27/06/2007, 14:08
tamam gizocuumm yapmaya çalışcam..su herşeye deva cilde,tansiyona,sindirime..2lt suya devam arkadaşlar :)

zeynettin
27/06/2007, 14:08
benim taktiğim daha iyi bi kere

zeynepc
27/06/2007, 14:10
2 litre suyla eşdeğer 4 birayıda tercih edebilirsiniz :D

birayla banyo yapamazsın,sabahları yüzünüde yıkayamazsın,çayda demleyemezsin,bence suyla aranı iyi tut derim..seni terkederse görürsün :D

zeynettin
27/06/2007, 14:12
birayla banyo yapamazsın,sabahları yüzünüde yıkayamazsın,çayda demleyemezsin,bence suyla aranı iyi tut derim..seni terkederse görürsün :D
suylada aram çok iyidir ama yanında rakı olursa ;)

GaladrieL
27/06/2007, 14:19
Arkadaşlar annelik taslıyo gibi olmasın ama gerçekten sıcaklarda alkol almak hiç iyi değil.. Serinlemek için içtiğiniz buz gibi birayı..vs yi, vücut parçalamak ve idrar+ter yoluyla kendinden uzaklaştırmak için daha fazla enerji harcıyor ve özellikle alkol alındığında normalden daha fazla su içilmesi gerekiliyor...

Birde şu var; vücut sıcaklığınız ile dış ortam sıcaklığı eşit olduğunda terlemeniz daha da azalır. O yüzden "çay hararet alır" derler zaten.. Dolayısıyla en son yapacağınız şey; serinlemek için alkol tüketmek olsun lütfen...

zeynepc
27/06/2007, 14:27
Arkadaşlar annelik taslıyo gibi olmasın ama gerçekten sıcaklarda alkol almak hiç iyi değil.. Serinlemek için içtiğiniz buz gibi birayı..vs yi, vücut parçalamak ve idrar+ter yoluyla kendinden uzaklaştırmak için daha fazla enerji harcıyor ve özellikle alkol alındığında normalden daha fazla su içilmesi gerekiliyor...

Birde şu var; vücut sıcaklığınız ile dış ortam sıcaklığı eşit olduğunda terlemeniz daha da azalır. O yüzden "çay hararet alır" derler zaten.. Dolayısıyla en son yapacağınız şey; serinlemek için alkol tüketmek olsun lütfen...

+1000
:scooter0:

GaladrieL
27/06/2007, 14:36
Toful geçmiş olsun kardeşim.. Malesef aşırı su içme ve sık idrar semptomları diabetin en tipik belirtileri oluyor..Ama eminim yapılması gerekenleri düzgün olarak yapıyorsundur..Hem şeker her halükarda tehlikeli bişi, hiç bişi olmasa kilo yapıyo :p

ABNEW
27/06/2007, 16:30
Gizem teşekkürler bilgiler için...

Er-NnN
27/06/2007, 16:58
günde min 4 litre su içerim ama bugüne özel olarak su ihtiyacımı alkolle karşılıyorum... :D