PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Radyatör Suyu ve Motor Yağı Sorunu...

kayya
01/04/2012, 19:21
Arkadaşlar, Ankara'daki karlı ve sert hava koşulları ve bendeki yaz lastikleri nedeniyle araba aylardır yatıyordu. Bu dönem boyunca ara sıra haftasonları çalıştırıp duruma göre kısa mesafelere gittim. 2 ay kadar önce de kaputu açıp sıvı ve motor yağı kontrolü yaptığımda hiçbir sorun yoktu.

Herneyse, bugün kaputu açtım bir baktım, motorda bir akıntı var, karter korumanın üst kısmına da damlamış. Sonra bu akıntının rengi çağrışım yapınca radyatör suyuna baktım ki ne göreyim! Oldukça azalmış ve min. seviyenin altında. Sonra bir de yağ seviyesine baktım, motor yağı da 2 ay önceki kontrolümde tespit ettiğim seviyenin altında.

Resimleri ekliyorum. Görüşünüz nedir? 2 ay yatan ve bu süre boyunca 3-5 kez kısa mesafede kullanılan arabamdaki bu sorunların nedeni ve çözümü nedir arkadaşlar? Ankara'daki -24 derecelik soğuk gecelerde, birşeyler soğuktan çatlayıp radyatör suyunu falan akıtmış olabilir mi? Keza motor yağında da benzeri bir sorun olmuş olabilir mi?

NOt: Araba eğimli bir zeminde gece boyunca bekledikten sonra sabah düz bir zemine çekip 3 dakika kadar burada çalıştırdıktan sonra seviye kontrolünü yineleyip bu resimleri çektip arkadaşlar...

kayya
01/04/2012, 19:22
Bu da motor yağı seviyesinin resmi ve diğer resimlerin büyük hali:

tayfux
01/04/2012, 20:13
bence termostatın ile ilgili bir problem olabilir yada termostata giden boru da sıkıntı var gibi geldi bana..yağ ile ilgili bir sorun olacağını düşünmüyorum..araçta hararet hissettin mi?

OzzY
01/04/2012, 21:17
kasko varsa ellemeden çekiciyle müslüm abiye yoksa yağını suyunu tamamlayıp yine müslüm abiye derim. dediğiniz gibi biyerler donmuş çatlamış olabilir iyice kontrol edilmeden yola çıkarsanız daha büyük sorunlar çıkabilir.

yollar karlı olduğu zamanlarda bende lastik olmadığı için yatırmıştım aracı, ben her fırsatta(yollarda kar olmadıkça) kullandım, hiç bir sorun çıkmadı.

kayya
01/04/2012, 21:32
Arabada hararet hissetmedim. Kadran ve göstergeler normal, uyarı ışığı yok, performansta ve çekişte sorun yok. Kaputu açık da bakmasam, farkına bile varmayacağım bu durumun. Herşey normal görünüyor...

Bu haliyle aracı ben mi getireyim yoksa çekiciyle mi yapayım bu işi diye Müslüm Bey'e bir danışayım o halde...

tayfux
01/04/2012, 23:07
Arabada hararet hissetmedim. Kadran ve göstergeler normal, uyarı ışığı yok, performansta ve çekişte sorun yok. Kaputu açık da bakmasam, farkına bile varmayacağım bu durumun. Herşey normal görünüyor...

Bu haliyle aracı ben mi getireyim yoksa çekiciyle mi yapayım bu işi diye Müslüm Bey'e bir danışayım o halde...
o suların soğuktan olduğunu düşünüyorum malum soğukta plastikler büzüşme yapar böylece büzüşme yüzünden terleme falan yapmış olabilir..yağ olayını ise aracınız bir miktar yağ yakmış olabilir.birde o çubuğa ne zaman baktınız arabayı stop ettikten hemen sonra baktıysanız seviye çok normal yağ seviyesine bakmanız için aracın biraz dinlenmiş olması lazım..çatlak falan olsa radyatör suyuna yağ karışır ve aracınız hararet yapar ki benim crx de öyle bir olay başıma gelmişti araba full hararet geziyordum..

GP COSKUN
01/04/2012, 23:29
fotoğraflara bakınca endişelenecek bir durum olmadığınakanaat getirdim bende
hortumlarda terletme dediğimiz olay olmuş bir kaçırma yada çatlama olayına benzer bir sıkıntı gözükmüyor su seviyeside öyle aman aman abartılacak kadar eksilmemiş
yağ seviyenize gelince tahminim aracı stop eder etmez ölçmüşsünüz bu durumdan dolayı eksik gözükmüş belki bir miktar eksiklikte söz konusudur ama aracınzıı stop edip 5 dakika sonra düz zeminde tekrar ölçün gerekirse yarım veya 1 litre ilave edebilirsiniz
unutmayın her 1000 km de 80 gram yağ ekisltmesi motorunuzun karekteristik özelliğidir

OzzY
02/04/2012, 01:08
hortumlarda terletme dediğimiz olay olmuş bir kaçırma yada çatlama olayına benzer bir sıkıntı gözükmüyor su seviyeside öyle aman aman abartılacak kadar eksilmemiş
yağ seviyenize gelince tahminim aracı stop eder etmez ölçmüşsünüz bu durumdan dolayı eksik gözükmüş belki bir miktar eksiklikte söz konusudur ama aracınzıı stop edip 5 dakika sonra düz zeminde tekrar ölçün gerekirse yarım veya 1 litre ilave edebilirsiniz
unutmayın her 1000 km de 80 gram yağ ekisltmesi motorunuzun karekteristik özelliğidir

abi bu mesaja çok şaşırdım açıkçası :) demekki benim bilgisizliğimden kaynaklanıyor ancak ben yağı suyu bu halde görsem kalpten giderdim

kayya
02/04/2012, 09:28

Motoru kapadıktan 10 dk. sonra yağ çubuğuna bakmıştım. Demekki eksiltmiş. Arabanın senelik bakımı da gelmişti hatta bir iki ay geçti ama kar yüzünden götüremedim servise. En iyisi götürüp hem bakım yaptırayım hem de bu sorunları hallettireyim. Garantisine de zeval gelmesin madem... Motor yağını da değiştirtirim gitmişken. 13Bin km.de arabam...

Peki radyatör suyuyla ilgili bu durumun çözümü için yapılabilecek birşey var mı? Hadi ben serviste halletmeye karar verdim ama kendim ilgilenmeye karar verseydim ne önerirdiniz? Suyunu tamamlamak basit ama damlama devam ederse çok can sıkıcı olur...

GP COSKUN
02/04/2012, 16:35
abi bu mesaja çok şaşırdım açıkçası :) demekki benim bilgisizliğimden kaynaklanıyor ancak ben yağı suyu bu halde görsem kalpten giderdim

yağ bir litre kadar eksiltmiş çok telaşa gerek yok ama hep böyle eksik kullanmakta zararlı tabiki
su seviyesinde zaten telaşlanacak bir durum yok
tamamlanır hepsi geçer ozan
biraz relax olmak lazım :boxin: