PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dualogic Vites Arızası

ms34
31/03/2012, 09:01
Merhaba Arkadaşlar,
2005 Model Dualogic 1.2 kullanıyorum. 6-7 ay önce otomatik vites konumda giderken birden otomatik vited devre dışı kaldı, tekrar otomatik moda alamadı fakat manuel olarak vitesi değiştirerek gidebildim. Aracı bir süre kapatıp tekrar açtığımda sorun gitmişti. O sıralarda sürekli hastaneye gittiğim için servise götüremedim. 2-3 gün ara ile bu arızayı tekrarladı, özellikle sürmeye başladıktan 10-15 dakika sonra yapıyor. Tam olarak detay şöyle. Araç devrini alıp vites artıracağı anda vitesi yükseltmekte zorlanıyor, (eskiden daha seri geçerdi, vites yükselteceğinde devir hafif düşer gibi olur ve bir saniyeden bile kısa bir sürede vitesi yükseltirdi). İşte tam bu viter artırma zamanında zorlanıyor,sanki vitesi geçiremeyecekmiş gibi oluyor ve vites yükseliyor, örneğin 3'ten 4'e geçiyor fakat ekran hala 3'te kalıyor ve otomatik devre dışı kalıyor. Çok nadiren de bir süre gittikten sonra eğer kırmızı ışıkta durmuşsam kalkıştan kısa bir süre sonra ya 1'den 2'ye yada 2'de 3'de geçerken vitesi boşa alıyor. Son zamanlarda bu sıkıntı arttı neredeyse her kullanışımda otomatik devre dışı kalıyor. Tavisiyesi olan veya benzer problemi yaşayan varsa yardım edebilir mi? ATF yağını değiştir bir bak bakalım sorun geçiyormu dediler? Bir servise sordum, robot olabilir 3.000TL dediler, aracın değerine göre fazla değil mi?

GP COSKUN
31/03/2012, 11:59
vites robotunun yağ basıncı düşük olabilir
yağı değpiştir düzelmezse herhangibir yerde kaçak varmı baktır

ms34
04/05/2012, 18:21
Merhaba,
Yağı değirtirdik fakat sorun devam etti. Ero Servis - Erhan ustaya götürdüm, debriyaj baskısı aşınmaış olabileceğini söyledi, değiştirildi. Çok şükür sorun giderildi, şu an için viteste problem yok.

celenlee
04/05/2012, 19:30
Merhaba,
Yağı değirtirdik fakat sorun devam etti. Ero Servis - Erhan ustaya götürdüm, debriyaj baskısı aşınmaış olabileceğini söyledi, değiştirildi. Çok şükür sorun giderildi, şu an için viteste problem yok.

Debriyaj Balastası ne kadara değiştirdimiz acaba? Çok pahalı değilse amortisör takozlarını değiştirirken onu da mı değiştirsem diye düşündüm. Erhan usta hangi markayı aldırsı size? ve kaça aldınız(baskı balata rulman?)

Yagmuradam
07/05/2012, 00:23
Merhaba,

Geçmiş olsun. Sorunun vitesten kaynaklanmadığına çok sevindim. Malum onun maliyeti gayet yüksek..

ms34
20/05/2012, 12:35
Debriyaj Balastası ne kadara değiştirdimiz acaba? Çok pahalı değilse amortisör takozlarını değiştirirken onu da mı değiştirsem diye düşündüm. Erhan usta hangi markayı aldırsı size? ve kaça aldınız(baskı balata rulman?)

Baskı balata yağ keçesi ve Volan ısınmaktan kararmış (yanmış) Volanı taşladılar hepsi (tabi yağda değişti) 550 TL gibi tuttu.

ms34
20/05/2012, 12:38
Geçmiş olsun. Sorunun vitesten kaynaklanmadığına çok sevindim. Malum onun maliyeti gayet yüksek..

Vites kutusu bu modellerde düz vites kutusu ile aynı, sadece vites kutusunun üstünde robot dedikleri sistem senin yerine debriyaja basma ve vites değiştirme işlemlerini yapıyor. Eğer bu robotto problem olsaydı 2,5-3bin TL giderdi, Allah Korusun. Ama bu seri diğer otomatikelre göre gerçekten çok iyi (aynı klastaki arabalar için söylüyorum).

Ayberk0616
20/05/2012, 12:52
Yarı otomatik sistemlerde yani robotlu sistem debriyajların bi çoğunda bu balata değişme işi oluyor.Dayımda toyota var servis söyledi zaten 80-100 bin gibi debriyaj değiştirirsiniz bilginiz olsun diye :D

celenlee
20/05/2012, 19:08
Yarı otomatik sistemlerde yani robotlu sistem debriyajların bi çoğunda bu balata değişme işi oluyor.Dayımda toyota var servis söyledi zaten 80-100 bin gibi debriyaj değiştirirsiniz bilginiz olsun diye :D

Toyatanin Mmt Si icin80binkm çok iyimser :)
Sehir ici ağırlıklı kullananlar 50 yi goremiyor..

ozdem
21/05/2012, 14:56
Zaten Fiat servisleri de debriyaj değişimi için 60.000 km diyor.
Ancak kullanıma bağlı olarak bu değişim süreci daha erken ya da
geç olabiliyor. Malesef İstanbul trafiğinde ömrü daha kısa oluyor... :)
Benim şu an da 68.000 km de ama biraz performans da vs. değişim başladı, 70.000 bakımda büyük ihtimal değiştirteceğim...

Tekrar geçmiş olsun...

ms34
24/05/2012, 01:40
Zaten Fiat servisleri de debriyaj değişimi için 60.000 km diyor.
Ancak kullanıma bağlı olarak bu değişim süreci daha erken ya da
geç olabiliyor. Malesef İstanbul trafiğinde ömrü daha kısa oluyor... :)
Benim şu an da 68.000 km de ama biraz performans da vs. değişim başladı, 70.000 bakımda büyük ihtimal değiştirteceğim...

Tekrar geçmiş olsun...

Ben 103.000 de değiştirdim, ama araba 90.000 den sonra performansı düşmeye başlamıştı. Çok şükür şimdi performans çok iyi, bir kötü tarafı var, eskiye göre performans arttığı için gaza basar basmaz hızlanan bir araba ve bunun sonucunda daha fazla hız/devir ve yakıt tüketimi :)
Şaka bir yana yakıt tüketimi azaldı. Önceden 100TLlik benzin ile (Benzinin Litresi 4.30TL civarındayen) 300km anca gidiyordu, şimdi rahat rahat 320-340 oluyor.

Genius
25/05/2012, 21:08
Benim dualogic'in maşallahı var heralde, 136 bin oldu hala gidiyor :)

ms34
27/05/2012, 01:08

Aman nazar değmesin, tabi nerede kullandığınıza başlı olarak değişiyor. İstanbul gibi bir yerde her yarım metrede dur-kalk yaparak kullanıyorsanız durum çok farklı olabiliyor.

levan34
27/05/2012, 23:28

Erzincanda isen bozulmaz tabi..eğer İstanbulda isen manşet haber olur.... yinede herşekilde sevindim bu habere.

celenlee
28/05/2012, 08:24
Aman nazar değmesin, tabi nerede kullandığınıza başlı olarak değişiyor. İstanbul gibi bir yerde her yarım metrede dur-kalk yaparak kullanıyorsanız durum çok farklı olabiliyor.

Hele ki istanbul trafiğine ek olarak; yokuş bir yerde yaşıyor ve dip dibe olan araçlar arasında,ufacık bir yer bulup (acayip derece sevindikten sonra :)) bir kaç manevra yaparak o yokuşta park etme gibi bir derdiniz varsa vay halinize :)

Genius
28/05/2012, 12:23
Erzincanda isen bozulmaz tabi..eğer İstanbulda isen manşet haber olur.... yinede herşekilde sevindim bu habere.

Çoğu uzun yolda yapıldı ama, İstanbul, İzmir'de de çok kullanıldı.

Yagmuradam
28/05/2012, 14:10
Benim aracım da 125bin'de. Ne baskı balata ne de triger değişti. Aklımdan geçiyor değiştirmek ama sorun belirtisi olmadığından lüzumsuz olduğunu düşünmüyor değilim. Triger için 250bin ile başlayan değişim periyodu 160bin olarak sabitlenmiş.

ms34
05/06/2012, 15:12
Benim aracım da 125bin'de. Ne baskı balata ne de triger değişti. Aklımdan geçiyor değiştirmek ama sorun belirtisi olmadığından lüzumsuz olduğunu düşünmüyor değilim. Triger için 250bin ile başlayan değişim periyodu 160bin olarak sabitlenmiş.

Trigger kritik olduğu için ben 90.000 de değiştirdim. Ama debrijas, baskı felan diyorsan o kadar da kritik olmadığı için ne zaman işi bırakırlarsa o zaman değiştiririm diyordum öylede oldu.

kutluhan
10/02/2013, 20:39
Arkadaşlar bugün bu illet arıza benimde başıma geldi; 2009 model

Arabayı çalıştırdım 100 mt gitikten sonra panelde vitesi kontrol ettir kitapçıga bak yazısı ile birlikte işareti çıktı :(

arabayı hemen sağa cektim kontağı kapattım 10 dk sonra çalıştırdığımda aynı arıza tekrar verdi serviste çalışan bir arkadaşımı arayarak durumu izah ettim,pazar günü servise bir işi için gitmiş,serviste çok bir zamanı yoktu hemen cihaza bağlayarak reset attı ama cihazda debriyajla ilgili hata yazısı gördüm,arkadaş abi ben resetledim geçmezse yarın gel serviste daha detaylı bakalım dedi,servisten çıktım 200 mt gittikten sonra o gıcık uyarı tekrar geldi ama bu sefer uyarı ikazı farklıydı önceden sabit yanan uyarı şimdi bazen geliyor bazende gelmiyordu 10 dk sürede 1 ve ya 2 kez geliyordu vites değişimlerinde herhangi bir sorun yok vuruntu ses vs

Yarın soluğu sabah serviste alacağım,inşallah maliyetli masraflı bir arıza çıkmaz :(

Sırasıyla nelere baktırmam gerek sizce???

dincsoy16
10/02/2013, 21:51
Oncelikle geçmiş olsun. Bu arizayla bende çok bogustum.

Bir süre sonra hata siklasip vitesler çalışmamaya başlayacak.(ilk çalıştırmada vitesler geçmeyecek) hatayla karşılaşınca kapıyı açtığında sanzuman ön hazırlık sesi olan vijlama sesini duymuyorsan iyi bil sanzuman basınç motorun arizalidir.

Fren müsürünü ve sanzuman rölesini kontrol ettir duzelmezse vede examinerde hata kodu çıkmazsa tamir takımın değişecek kardeşim. Arizanin sebebi Robot basıncını dengede tutan motorun kömürlerinin aşınmış olmasi.

Çıkma motor bulamazsan 2500 tlyi şimdiden hazırla.

Cengiz Dinçsoy

celenlee
11/02/2013, 11:46
Oncelikle geçmiş olsun. Bu arizayla bende çok bogustum.

Bir süre sonra hata siklasip vitesler çalışmamaya başlayacak.(ilk çalıştırmada vitesler geçmeyecek) hatayla karşılaşınca kapıyı açtığında sanzuman ön hazırlık sesi olan vijlama sesini duymuyorsan iyi bil sanzuman basınç motorun arizalidir.

Fren müsürünü ve sanzuman rölesini kontrol ettir duzelmezse vede examinerde hata kodu çıkmazsa tamir takımın değişecek kardeşim. Arizanin sebebi Robot basıncını dengede tutan motorun kömürlerinin aşınmış olmasi.

Çıkma motor bulamazsan 2500 tlyi şimdiden hazırla.

Cengiz Dinçsoy

Opelin Easytonic robotunun kömürleri değiştirilebiliyordu, bizim dualogic'inkiler değişmiyor mu acaba?

dincsoy16
11/02/2013, 16:48
Opelin Easytonic robotunun kömürleri değiştirilebiliyordu, bizim dualogic'inkiler değişmiyor mu acaba?

Maalesef takım olarak satılıyor.

Cengiz Dinçsoy

kutluhan
13/02/2013, 20:45
Arkadaşlar bir kaç gündür evde internetimdeki sorunlardan dolayı sorunumun çözümünü sizlerle paylaşamadım

benim sorunum ikaz lambasının yanması ve servise gitmem gerektiğiydi,vites geçişlerinde bir sıkıntı ses vs yoktu

Dün sabah soluğu serviste aldım aracı cihaza bağladılar cihaz arıza kodu olarak

P0715 DEBRİYAJ DİSKİ SÜRETİ ikazı veriyordu hemen internetten P0715 arızasını cepten internetten baktım bulduğum sonuç P0715 TURBiN HIZ SENSOR DEVRE ARIZASI idi bu sensörde 98 tl gibi rakamı vardı,ustada benim bilgimi doğruladı

ardından usta sırasıyla sensöre giden pinli soketleri kontrol etti soketlerin birinin su aldığını ve kısadevre yaparak ikaz lambasının yaktığını söyledi :) hemne temizleyerek kurutarak sprey sırakar sensöre giren soketi yerine taktık ve şükür allaha 3 gündür ikazsız dolaşıyorum

arkadaşlar soketin su almasından kaynaklı olan sorun böylece çözülmüş oldu.sizlerde önce soketten başlayın..

celenlee
13/02/2013, 23:33
Arkadaşlar bir kaç gündür evde internetimdeki sorunlardan dolayı sorunumun çözümünü sizlerle paylaşamadım

benim sorunum ikaz lambasının yanması ve servise gitmem gerektiğiydi,vites geçişlerinde bir sıkıntı ses vs yoktu

Dün sabah soluğu serviste aldım aracı cihaza bağladılar cihaz arıza kodu olarak

P0715 DEBRİYAJ DİSKİ SÜRETİ ikazı veriyordu hemen internetten P0715 arızasını cepten internetten baktım bulduğum sonuç P0715 TURBiN HIZ SENSOR DEVRE ARIZASI idi bu sensörde 98 tl gibi rakamı vardı,ustada benim bilgimi doğruladı

ardından usta sırasıyla sensöre giden pinli soketleri kontrol etti soketlerin birinin su aldığını ve kısadevre yaparak ikaz lambasının yaktığını söyledi :) hemne temizleyerek kurutarak sprey sırakar sensöre giren soketi yerine taktık ve şükür allaha 3 gündür ikazsız dolaşıyorum

arkadaşlar soketin su almasından kaynaklı olan sorun böylece çözülmüş oldu.sizlerde önce soketten başlayın..

Geçmiş olsun.

**Bu arada, Buralarda aracı cihaza bağlamak için 45TL istiyorlar :)

srkaradag
14/02/2013, 13:44
Geçmiş olsun

kutluhan
20/02/2013, 18:29
Teşekkürler arkadaşlar.

atalayduru01
13/08/2013, 00:06
mrhb bende 2012 model diesel dualogic vites 1.3 punto var.yaklasık 2 hafta önce araca çalıştırmak istedim fakat ekranda asr devre dışı abs devre dışı hılholder devre dışı uyarıları çıktı daha önce hiç sorun çıkmamıştı.çekici geldi servise çektiler sorun şase kablosunda dediler ve adıgeçen parça değiştirildi.aracı aldıktan 1 hafta sonra vites devre dışı uyarısı ekranda belirdi sonra kayboldu ve bir süre sonra araç 2 .vitese geçmedi manule aldım 2. vitese geçemedim tektar auto pozisyonuna aldım ve düzeldi. aracım şimdi serviste arızayı arıyorlar. bakalım ne çıkacak..

karal
14/11/2014, 23:46
Merhaba arkdaşlar 2012 model 95 beygir duologic vitesli punto evo arabam var arabayı ilk aldıgım 1 sene sonra araç park halindeyken arabayı N konumunda çalıştırdım fakat N komununda takılı kaldı sonra servise götürdüm birşey bulamadılar aradan 3 yıl sonra geçenlerde market gittim arabayı park ettim 5 dk önce geldiğim aracı çalıştırdım ama yine vites N konumunda sabit kaldı vitesi ne kar değiştirsemde hep N yani boş ta takılı kaldı arabayı açıp kapattım anahtarı çıkardım tekrar çalıştırdım neyse 5 dk uğraştım çalıştı sorum şu ;

bu arızayı yaşayan varmı varsa önemli bir problemmi sorun çıkarırmı ilerde yada arada bu tür şeyler yaşamam normalmi bu duologiç şanzıman zaman zaman böle sıkıntılar yaşatırmı tşk ederim ilgi ve alakanıza....

gezgings
02/10/2015, 17:38
ÖNCELİKLE HERKESE MERHABALAR YENİ ÜYE OLDUM :dribble0:
Bende yaklaşık 1.5 ay önce 2004 punto 1,2 dualogic aldım. Bayram dönüşü akşam araç en son park ettiğimiz yerden bindiğimizde ekranda gear not available yazısı çıktı ve ne yaptıysak vitese geçiremedik. Malum arabayı sabah fiat servise çektim ve şanzuman dahil robot arızalı dediler ve değişim için 5.300 tl istediler. Bende o kadar para veremem dedim ve başka servisleri de araştırdım. Biraz araştırdıktan sonra bu robotize vites parçasının İstanbul'da yaptırıldığını duydum ama o da yaklaşık 2500 tl idi. Başka bir fiat araç tamiri yapan servise götürdüm o da Ankara'dan çıkma robot bulabildiğini söyledi. Birkaç güne kadar tamirini yapacağını ve parçayı takarak aracı iyice test edeceğini söyledi bakalım ne fiyat verecek ve araç eskisi gibi olacak mı görecez. araci aldıktan sonraki ve fiyatı konusunda diğer bilgilerimi de sizlerle paylaşacağım 8C

gezgings
05/10/2015, 17:33
ARKADAŞLAR SIFIRA YAKIN ROBOT DEĞİŞİMİ YAPILDI ARABA SAAT GİBİ OLDU. TIKIR TIKIR ÇALIŞIYOR. TAMİR ÜCRETİ 2.500 TL Bilginiz olsun. Bu arada 2. el robot takıldı.:realmad:

ervem
09/10/2015, 23:30
Arkadaşım 2.el robotu nerden buldunuz acaba malesef benim arabamda bugün yola çıkmak için beklerken ayağım frendeyken viteste olduğu halde kendini boşa aldı ve ne yaptıysam vitese geçmedi vites kutusu arızası dedi ekranda ışığıda yandı.biraz uğraştım çalıştı ama biraz gittim tekrar vites kutusu ışığı yanıp yanıp söndü ve ekramda vites kutusu arızası verdi durmadım devam ettim söndü düzeldi.bundan bi 20 gün önce arada marş basmama problemi vardı yine vites kutunuzu kontrol edin yazıyordu sevise götürdüm bana hata bulduklarını onları sildiklerini hiç bir sorun olmadığını söylediler ama malesef bir süre idare etti bugün yine öyle oldu bu defa eminim robot arızalı diyecekler ve açıkçası o kadar masrafı karşılayacak durumda yok ne yapacam bilmiyorum:(

gezgings
10/11/2015, 18:38
kardeşim çok geçmiş olsun.. biraz geç oldu sorununu görebilmem ama yinede yazayım dedim..Ben Adanada daha önce fiat servisinde çalışan ve şimdilerde kendi yeri olan bir ustaya yaptırdım. 2. el robot taktı tıkır tıkır çalışıyor şimdi. ama dediğim gibi pahalıya mal oldu değişim için 2500 TL verdim de sorun çözüldü. istersen numarasını verebilirim.

Bir de arkadaşlar bu yarı otomatik vitesli araçlarımızı kontağı kapatmadan önce mutlaka vitesi boşa alıp kontağı öyle kapatalım. yoksa tekrar kontağı çevirdiğimizde araç uyarı veriyor ve otomatiğin kafası karışıp bozulabiliyor... bir de araçla hareket halindeyken otomatik viteste giderken birden manuele çekmek yada manueldeyken otomatiğe almak sakıncalı olabiliyor. ya hep manuel yada otomatik kullanın... sağlıcakla kalın hoşçakalın...