PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Km de 50 krş yakan puntoma LPG taktırmak

baylan1903
29/03/2012, 14:27
Arkadaşlar iyi günler.Daha önce bu forumda aracımın km de 50 krş yaktığını aşağıdaki mesajımla yazmıştım.

"arkadaşlar.2009 1.4 fire active triptonik puntom var. 50 krş yakıyor.Arabamdan memnunum ama bana fazla yakıyo gibi geldi.Yaza doğru dizel yeni fiesta veya corsa ile değiştirsem mi bilemedim. Siz ne dersiniz?"

Arabamı şu an satmak istemiyorum. ama yukarıdada yazdığım gibi 50 krş yakıyor.Bu aralar LPG taktırmakla taktırmamak arasında kaldım.LPG taktırırsam arabamı satmam. 5-10 yıl binerim diyorum.Tavsiyeleriniz olur mu?

baylan1903
29/03/2012, 14:28
Arkadaşlar iyi günler.Daha önce bu forumda aracımın km de 50 krş yaktığını aşağıdaki mesajımla yazmıştım.

"arkadaşlar.2009 1.4 fire active triptonik puntom var. 50 krş yakıyor.Arabamdan memnunum ama bana fazla yakıyo gibi geldi.Yaza doğru dizel yeni fiesta veya corsa ile değiştirsem mi bilemedim. Siz ne dersiniz?"

Arabamı şu an satmak istemiyorum. ama yukarıdada yazdığım gibi 50 krş yakıyor.Bu aralar LPG taktırmakla taktırmamak arasında kaldım.LPG taktırırsam arabamı satmam. 5-10 yıl binerim diyorum.Tavsiyeleriniz olur mu?

since1453
29/03/2012, 14:39
aracı aşırı devirlimi kulanıyorsunuz ? en yoğun tafikte bile 35 kuruşu geçmedi benima araç ?evo dualogiclerde eco tuşu var epey işe yarıyor

metay51
29/03/2012, 14:59
fire 1.4 dualogic kullanıyorum 28,29 krş civarı yakıyorum , puntoda öyle bir rakam ne gördüm ne duydum :S

onn.off
29/03/2012, 15:15
ECO duşunu kullan inan çok işe yarıyor bird cruse control varsa düz yollarda onu kullan

baylan1903
29/03/2012, 15:49
ben kısa mesafede kullanıyorum . işe git gel toplam 10 km.. bundan doayı fazla yakıyo galiba

Ayberk0616
29/03/2012, 16:05
fire 1.4 dualogic kullanıyorum 28,29 krş civarı yakıyorum , puntoda öyle bir rakam ne gördüm ne duydum :S

Dediğiniz rakamı yakması için aracınız 100 kmde 6 litre yakması lazım şehir içinde istanbul ankara gibi yerlerde imkansız

Ayberk0616
29/03/2012, 16:06

Brc yada Landirenzo taktırın rahat edersiniz.
Yakıtınız 25 krş falan olur

rbcn
29/03/2012, 16:17
ben kısa mesafede kullanıyorum . işe git gel toplam 10 km.. bundan doayı fazla yakıyo galiba

ben kısa mesafelerde araç kullanmıyorum toplu taşıma yada motosikleti tercih ediyorum uzun mesafe yada ailemle birlikte çıkarıyorum aracımı motorum km de 10 krş yakıyor :D :devil:

metay51
29/03/2012, 16:19
Dediğiniz rakamı yakması için aracınız 100 kmde 6 litre yakması lazım şehir içinde istanbul ankara gibi yerlerde imkansız

İşyerime gidiş geliş 35 km bir yol yapıyorum.Sakin kullanıyorum , aşırı bir trafiğe girmiyorum dostum . Senin için 30 krş olsun :)

celenlee
29/03/2012, 16:52

Muhtemelen ana caddelerden ziyada bolca da sokak vs geçiyorsunuz. 11lt bu şartlarda normal ;) LPG'ye geçtğiniz takdirde de süper bir düşüş beklemeyin bence.. Her ne kadar 500mt gibimesafede LPG'ye geçse de araç, 2-3km sonra araç tam verimine kavuştuğunda lpg de verimli yanmaya başlıyor. Kısa mesafede LPG performansını bir araştırın bence forumlardan ;)

F3000
29/03/2012, 16:59
Aracımda sıralı sistem lpg var, sürekli tarfikte 20 TL lik gaz ile en uygun kullanımda 3 bin deviri geçmemişimdir ve bazı yokuşlarda da boşa bile attım ne kadar gidebileceğim diye denedim ve 83 km yol gittim.

ali_vatan
29/03/2012, 17:10
dostum senin arabanın yakıt miktarını yanlış hesaplamış olabilir misin?
çünkü dediğin rakamla 100 km de 10,5-11 lt harcıyo bunda sanki bi yanlışlık olmasın

rbcn
29/03/2012, 17:11
İşyerime gidiş geliş 35 km bir yol yapıyorum.Sakin kullanıyorum , aşırı bir trafiğe girmiyorum dostum . Senin için 30 krş olsun :)

o yolu dizelle yapsanız 17 krş anca yakarsınız

M@GIC
29/03/2012, 17:29
aracı satmak yerine lpg dönüşümü yapabilirsin. yazın araç bulmak zor oluyor özellikle dizellerin fiyatları epey bi fırlıyor.
Hem aracınızdan memnun sananız lpg geçip rahat rahat dolaşırsınız.
tek önemli nokta işini hakkıyla ve sağlam yapman usta montaj ettirmelisiniz.
fire lpg uyumu gayet ii sonuçlar veriyor.

rockforever
29/03/2012, 17:31
hiç düşünme hemen lpg ye geç,t jet i de geçmişsin...

Wolf1965
29/03/2012, 18:00
İyi günler;
1.4 fire motoru yaklaşık 35 bin km kadar LPG'li kullandım sonra sattım sattığım kişi ile bir vesile ile görüşmemiz de sordum o da benden aldıkdan sonra 30 bin km de o yapmış...Toplam 65 bin km de yapılan masraf sadece gaz filtresini değiştirmek olmuş...Kısacası bu motorlara LPG çok uygun ve verim veriyor,bu forumda da bir sürü taktıran insan var kullanıyor...LPG topiğini okuyun bence bir...

https://forum.grandepuntotr.com/lpg/8608-fire-motor-icin-lpg-sistemleri-genel-basligi.html

Ben taktırdığımda hatırlıyorum 990 TL 10 taksit Atiker marka taktırdıydım,tasarrufunla taksitlerini ödüyor zaten...Markadan da memnundum...Sadece iyi işçilik lazım...Yine de son karar sizin...

İyi akşamlar...

Ziyaretci037
29/03/2012, 18:17
Taktırın bi tüp keyfinize bakın..Benzinli bi arabam olsa yaptırıcağım ilk iştir..

fiery_hunter
29/03/2012, 19:04
benle kafa kafaya yakıosun ilk defa bi puntoda böyle bişeye denk geldim

tanreall
29/03/2012, 23:48
Aracımda sıralı sistem lpg var, sürekli tarfikte 20 TL lik gaz ile en uygun kullanımda 3 bin deviri geçmemişimdir ve bazı yokuşlarda da boşa bile attım ne kadar gidebileceğim diye denedim ve 83 km yol gittim.

zafer bey yanlış bilmiyorsam ki serviste çalışan arkadaşım bilgi vermişti yeni nesil araçlarda boşa atmak sana bir tasarruf sağlamıyor.araç rölantide çalışırken daha çok benzin tüketiyor.bunun yerine mesela aşağı eğimli yollarda boşa atmak yerine araç vitesteyken ayağını gazdan çekmen daha az benzin tüketmeni sağlıyor.nedeni ise araç viteste olduğu için motora sadece çok az bir benzin vs motorin veriliyor stop etmiyecek kadar yakıt sarf ediyor.yani aşağı eğimli yollarda sadece uygun vitese alıp ayağını gazdan çekmen sana boşta olmasından daha çok tasarruf ettiriyor:)

bu arada ali yılmaz arkadaşım ben yaklaşık 1.5 senedir lpg ile kullanıyorum aracım manuel.zavoli marka lpg taktırdım su ana kadar lpg ile 25.000 km yaptım bir sorun yaşamadım.izmir içi ben kullanırsam 24-25 kuruş arası eşim kullanırsa 22 kuruş civarı yakmakta

diesel32
29/03/2012, 23:54
kaputun altında fire olduğuna emin misiniz? bravo hgt motoru kaçmış olmasın içine? 50 kuruş ne yav...

halils2
30/03/2012, 01:08

sana katılıyorum. arkadaşımda 2006fire var 12lt yakıyor ş.içi kısa mesafede. ama aracı oldukça bakımsız. aracı alalı 1.5 sene oldu hava filtresini değiştirmedi daha 12bin km de yol yaptı. bugün bana aracım çok yakıyor hava filtersini değiştirelim dedi hatta. aracınızın bakım durumunu bilmiyorum ama kendimi örnek gösterecek olursam geçen haftaya kadar aracım 8.3lt yakıtı vardı. aynı kullanım koşullarında hava filtremi değiştirdikten sonra bu gün depoyu fulledim 7lt ortalama ile 9lt gaz aldı. aracımın yol bilgisayarı gaza göre 2lt az gösteriyor bu arada. yani filtre değişimi bile aracın eski haline göre 1lt yakıtı düşürüyor.
lpg olayına gelecek olursak kesinlikle taktırın derim ama şunu da belirteyim bu kış lpg ortalamam 10lt altına hiç düşmedi ki oldukça da devirli araç kullanırım git gel de toplam 10km yol yapıyorsanız motor ısınız düşük olacağından özellikle kış aylarında pek tasarruf yapamazsınız ama yine de kar kardır ya da durumunuz müsait ise ki dizel alacam diyorsunuz seçim sizin hiç dizel kullanmadığım için yorum yapmak istemiyorum kullanan arkadaşlar mutlaka yardımcı olurlar.

efe_erdem
30/03/2012, 01:44
Sadece şehiriçi dur kalk trafıkte ve ara sokaklardan gdıyorsan ve aracı calıstırıp motor ısınmadan hemen yola cıkıyorsan kısa mesafalerde aracının motoru 1000 cc bıle olsa 10 lıtreden fazla yakarsın bu cok normal. Bende t jet var. sehırıcı dur kalkta 12 lıtre cıarına cıkıyor ama sehırdısna cıktıgımda 5 lerı goruyorum ve ortalamam 6.5 cıvarında. Sen yıne de emın olmak ıcın bı ustaya goster derım bujılerını ve hava fıltrenı ozellıkle kontrol ettır.

since1453
30/03/2012, 07:59

sürekli bu şeklilde kullanıyorsanız LPG ye boşu boşuna para bayılmayın.soğuk havada 3-4 km gitmeden LPg devreye girmiyor.4 km gittikten sonra 1 km LPG ile gitsen neolur benzinle gitsen ne olur

baylan1903
30/03/2012, 08:11
genelde kısa mesafede kulllandığım için lpg taktırmanın pek bir artısı gözükmüyor galiba..

baylan1903
30/03/2012, 08:12
teşekkürler arkadaşlar

F3000
30/03/2012, 08:38
30-35 krş yaksaydı 25 yakması için taktırmanın pek artısı olmazdı sürekli kısa mesafe de kullandığın için ama 50 krş yakıyorsa taktırmalısın ve illa ki şehir dışına da çıkacaksın büyük farklar olacak.

cemehmetbaran
30/03/2012, 12:21
Aslında arabalarımız litre olarak çok yakmıyor. Bütün mesele yakıt fiyatları ile alakalı. Biz bu konuda farklı bir protesto başlattık. Şurdan konuya katılmanızı ve desteklerinizi bekliyoruz.

https://forum.grandepuntotr.com/genel/35924-bu-araba-cok-az-benzin-ve-65-vergi-ile-calismaktadir-3.html#post663076

sonercanpunto
30/03/2012, 14:05
arabayı 14 şubatta aldım..Ankaranın en soğuk karlı kış günlerinde kısa mesafede şehir içi 42 kuruş yaktı araç. forumları biraz araştırdım ve hiç tereddüt etmeden lpg taktırdım...arabayı sadece işe gidip gelmek için kullanmayacaksındır heralde....illaki gezeceksin yazda geliyor....
İşin bide pskolojik yönü var benzinde insanın gözü ibrede oluyor sürekli,
vay ibre vay diyorsun... :busted_b:

lpg takıldıktan sonra manen daha rahatım,inşallah maddi olarakta avantajları olacaktır :)

gpgokhan
26/05/2015, 18:52
Arkadaşlar ben aracıma ATİKER İN gold marka kitini taktırdım . Montaj yapılmadan atiker bayisi İKİLER otogaz fatih usta takmış olduğu kit araçta problem yaratırsa iade alacağının sözünü verdi . Montajı yaptığı andan itibaren sorunlarım bitmedi ( tekleme,arıza ışığı,çekiş düşüklüğü) dört gün boyunca işimi bırakıp servise git gel yaptım , test sürüşü için 230 tl yakıt harcadım herseferinde bu sefer oldu abi deyip beni salladılar .

Montajı ilk yaparken emme manifoldunu 5 yerinden deldiler arıza verince yanlış delmişiz deyip o 5 deliğin 4 tanesini plastik kaynak yaptırdılar ama hava kaçırdığı için sunfix macunla kapattılar . Sonra 8 delik daha deldiler manifolda o deliklerde hava kaçırınca onlara sunfix macuna buladılar heryeri ama araçtaki sorunlar çözülmedi . Enson abi bi program atacağım gel deyince kabul etmedim bunun sökülmesini paramın iade edilmesini istiyorum dedim .

Abi arabada sıkıntı yok sen kullanmayı bilmiyon dediler iade alamayız biraz bastırınca atiker müşteri hizmetleri falan iade alacaklarını söylediler ben 13 yerinden delinen sıfır fiyatı 1640 tl olan manifoldunda değiştirilmesini talep ettim zor bela kabul ettiler . Sen parçayı bul parasını biz ödeyeceğiz dediler işimi gücümü bırak sanayi sanayi çıkmacılarda parça aradım 1100 tl ye buldum ikiler lpg yi arayıp parçayı bulduğumu fiyatını söyledim usta biz o parayı veremeyiz manifolda kaynak yaptıralım dediler bende daha önceki yaptığınız kaynak tutmadı dedim ya ben onu öylesine tamponcuda kaynattırdım şimdi sağlam yapacam dedi bende kabul etmedim şimdi önümüzde hukuk maratonu var tüketici mahkemesinde bu firmaya dava acacağım siz siz olun yaparız abi ederiz abi diyen adamlara güvenip arabanızı emanet etmeyin .

feyzullah
26/05/2015, 19:55
Arkadaşlar ben aracıma ATİKER İN gold marka kitini taktırdım . Montaj yapılmadan atiker bayisi İKİLER otogaz fatih usta takmış olduğu kit araçta problem yaratırsa iade alacağının sözünü verdi . Montajı yaptığı andan itibaren sorunlarım bitmedi ( tekleme,arıza ışığı,çekiş düşüklüğü) dört gün boyunca işimi bırakıp servise git gel yaptım , test sürüşü için 230 tl yakıt harcadım herseferinde bu sefer oldu abi deyip beni salladılar .

Montajı ilk yaparken emme manifoldunu 5 yerinden deldiler arıza verince yanlış delmişiz deyip o 5 deliğin 4 tanesini plastik kaynak yaptırdılar ama hava kaçırdığı için sunfix macunla kapattılar . Sonra 8 delik daha deldiler manifolda o deliklerde hava kaçırınca onlara sunfix macuna buladılar heryeri ama araçtaki sorunlar çözülmedi . Enson abi bi program atacağım gel deyince kabul etmedim bunun sökülmesini paramın iade edilmesini istiyorum dedim .

Abi arabada sıkıntı yok sen kullanmayı bilmiyon dediler iade alamayız biraz bastırınca atiker müşteri hizmetleri falan iade alacaklarını söylediler ben 13 yerinden delinen sıfır fiyatı 1640 tl olan manifoldunda değiştirilmesini talep ettim zor bela kabul ettiler . Sen parçayı bul parasını biz ödeyeceğiz dediler işimi gücümü bırak sanayi sanayi çıkmacılarda parça aradım 1100 tl ye buldum ikiler lpg yi arayıp parçayı bulduğumu fiyatını söyledim usta biz o parayı veremeyiz manifolda kaynak yaptıralım dediler bende daha önceki yaptığınız kaynak tutmadı dedim ya ben onu öylesine tamponcuda kaynattırdım şimdi sağlam yapacam dedi bende kabul etmedim şimdi önümüzde hukuk maratonu var tüketici mahkemesinde bu firmaya dava acacağım siz siz olun yaparız abi ederiz abi diyen adamlara güvenip arabanızı emanet etmeyin .

Çok geçmiş olsun. LPG konusunda benim kararsız kalmamın en önemli nedeni bu tür problemlerle karşılaşabilme ihtimalim.

teo53
27/05/2015, 03:40
Yalnız araç 50 kuruş yakıyor ise burada bir sorun var demektir. Kuzenim dede aynı araçta vardı 30-35 kuruş yakıyordu sonra lpgye geçti 20-25 kuruş arası yakmaya başladı sizin ya kullanımınızda ciddi bir bozukluk mevcut yada araçta bir problem var baskı balata bile yakıt tüketimini etkiler benzinli araçta termostatın bozulması etki eder (Gerçi Hararet kafasına göre iner çıkar ) önce bunlara bir baktırın derim 50 kuruşu benzini 2.0 litre araçlar yakmıyor neredeyse kesin bir sorun var orada

gpgokhan
27/05/2015, 15:22
Çok geçmiş olsun. LPG konusunda benim kararsız kalmamın en önemli nedeni bu tür problemlerle karşılaşabilme ihtimalim.

saol malesef bu tür problemlerle karılaşma ihtimalin çok yüksek çünkü ben bir hafta araştırıp montaj yaptırdığım halde bu durumdayım bu lpg cilere gittiğinde yaparız abi sıkıntı olmaz abi bu kit en iyisi abi derler arabanın heryerini delip montaj yaparlar sorun olduğundada abi sen arabayı kullanmayı bilmiyon derler

feyzullah
27/05/2015, 15:44
saol malesef bu tür problemlerle karılaşma ihtimalin çok yüksek çünkü ben bir hafta araştırıp montaj yaptırdığım halde bu durumdayım bu lpg cilere gittiğinde yaparız abi sıkıntı olmaz abi bu kit en iyisi abi derler arabanın heryerini delip montaj yaparlar sorun olduğundada abi sen arabayı kullanmayı bilmiyon derler

Bilmiyorum hakkımızda hayırlısı bakalım. Genel itibariyle herkes memnun olduğunu söylüyor. Ben çok araştırdım bu lpg işini. Hatta arabaların satıldığı malum sitede lpg'li puntoların ilan sahiplerine lpg ile ilgili bir takım sorular yönelttim. Sadece bu lpg sorunu yüzünden arabalarını sattıklarını söyleyenler oldu. Benim naçizane araştırmalarım neticesinde edindiğim kanaat şu: arabaya sonradan eklenen her yeni sistem ile birlikte yeni sorunları da eklemiş oluyoruz. Bu işi hele birde ehli olmayan birilerine yaptırdığımızda bu sorunlarla karşılaşma sürecimiz kısalıyor. Zaten LPG'li olsun benzinli olsun dizel ne olursa olsun araba risktir, her daim sorun üretebilme potansiyeline sahiptir. Bunu en aza indirmenin yolu ise bakımlarını zamanında yapıp, sonradan herhangi bir donanım ilave etmeden düzgünce kullanmaktan geçiyor.