PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni Active aracımla ilgili bazi sorular?

erayeski
29/03/2012, 14:04
merhabalar. araniza yeni katildim. 2006 model active m.jet aracim.
aracimi tanimaya calisiyor. forumu firsat buldukca okuyorum. cok faydali bilgiler var. sizlerin deneyiminden faydalanmak isterim :) birkac sorum olacak.

1- aracimda kumandada kilitleme tusuna basili tutunca camlar kapanmiyor. akusu yeni degistirilmis eski sahibi tarafindan. acaba aku sokuldugu icin resetlenmismidir. tekrar kodlanmak gerekiyor mu aktif hale getirebilmek icin ?

2- motor zinciri icin Denizli Fiat servisi 150.000 km de degismesi gerek dedi. suan aracim 115. bin km de. servis 150 binde zincir sesi gelmezse degistirmeye gerek kalmaz biraz daha binebilirsin dedi. m.jet motoru 400.bin km motora hic anahtar degdirmeden aracini kullanan taksiciler var burda. zincir 400 bin km dayanabilirmi. benim normalde kac km de zinciri degistirmem gerekiyor ?

3- aracim suan sehir ici yakiti 24 kurus. bu yakit normalmi. ? (ilk defa dizel arac biniyorum )

4- kontagi takip motoru calistirmak icin cevirirken takiliyor. zor cevriliyor. biraz kontagi icine WD-40 sıktım ama pek faydası olmadı. sizin aracinizda da boyle bi ariza ile karsilasan oldumu ? nasil halledebilirim bu sorunu ?

simdilik bu kadar. aracimi tanidikca yeni sorular olursa yazarim.
cevaplariniz icin simdiden tesekkurler :rolleyes:

aykut_1914
29/03/2012, 14:14
aracın hayırlı olsun eray :) bildiğim kadarıyla cevaplamaya çalışayım..
1)malesef active donanımdaki araçlarımızda bu özellik yok.
2)forumda ustalarımızdan gördüğüm ve hatırladıgım kadarıyla zincir ömrü 150 bin km (veya 5 yıl).
3)Kullandıgın koşullara göre bence fena değil,ben 21 kurus yakıyorum şehir içi,şehir dışı 17 lere kadar düşüyor (son zamlara rağmen)
4)sanırım bu normal,ilk çalıştırırken benim anahtarlıktada bir tıklama söz konusu. Hiç dönmüyorsada direksiyon kilididir,simidini biraz saga sola çevirerek aç hemen döner :)

operatormurat
29/03/2012, 14:21
eray hayırlı olsun kardeşim, 1. sorunun cevabı; aküyle ilgili değil activlerde bu özellik yok. 2. sorun servisin dediği gibi 150 bin 160 bin civarı değişim km zamanı belirtilmiş ama düzgün kullanımla ve zincir sesine göre biraz ertelenebilir ama ben 160 bine gelince ses gelmesede değiştirmeyi düşünüyorum.3 .sorun 240 fena dğil aracı kullandıkça alışacaksın, yakıtın artması ve azalması kendi elinde bunu göreceksin. 4. sorun direksiyon kitlendiğinde kontağın çevrilmemesi normal kilitten kurtarıp çevirmen kolaylaşacak, ama kilitli değilken zor çevriliyorsa bir sıkıntı olabilir,spey sıktığın halde bir rahatlama yoksa bir bilene göster biladerim...

erayeski
29/03/2012, 14:45
tesekkurler.
araca alisiyorum zamanla. dizel motora alistikca yakit daha da duser diye dusunuyorum bende.
direksiyon kilitli olmuyor. kontagi ac kapa tekrar ac her seferinde bi takilma var. sprey cozmedigine gore ariza var galiba. basit bi islemle cozulebilecek biseymi acaba diye merak etmistim. takilma iyice artarsa bi tamirciye gostermek lazim.

boby
29/03/2012, 15:15
araç durduktan sonra yani anahtar takılı değilken direksiyonla oynayınca bi şekilde kilitliyor kendini.

since1453
29/03/2012, 15:32
tesekkurler.
araca alisiyorum zamanla. dizel motora alistikca yakit daha da duser diye dusunuyorum bende.
direksiyon kilitli olmuyor. kontagi ac kapa tekrar ac her seferinde bi takilma var. sprey cozmedigine gore ariza var galiba. basit bi islemle cozulebilecek biseymi acaba diye merak etmistim. takilma iyice artarsa bi tamirciye gostermek lazim.

o takılma değil hırsızlığa karşı önlem kontağı kapadıktan sonra direksiyonu sağa sola oynatmassan kitlenmez.

erayeski
29/03/2012, 15:54
o takılma değil hırsızlığa karşı önlem kontağı kapadıktan sonra direksiyonu sağa sola oynatmassan kitlenmez.

zaten direksiyonu saga sola oynatmiyorum hic. kontak acik. direksiyon kilidi acik. kontagi kapatiyorum. direksiyona dokunmuyorum hic. hemen tekrar aciyorum kontagi. acarken takiliyor. bu islemi aynen bu sekilde 10 defa yapsam 10defa kontagi acarken hep takiliyor kontak anahtari. direksiyon kilidiyle ilgisi yok yani. kontakta bi sorun var heralde...

aykut_1914
29/03/2012, 15:56
ben senin dediğini anladım,sorun yok ama merak etme :) bizim araçların kontakları 3 kademeli aracı durdurdugunda tekrar 1 kademe aşagıya indirip tekrardan açman gerekiyor

erayeski
29/03/2012, 18:06
ben senin dediğini anladım,sorun yok ama merak etme :) bizim araçların kontakları 3 kademeli aracı durdurdugunda tekrar 1 kademe aşagıya indirip tekrardan açman gerekiyor

ozellikle kontagi bastirarak ceviriyorum. ama yinede takiliyor iste. neyse boyle idare ederek kullanacaz artik.....

dedekind
29/03/2012, 18:41
Bende de aynı sorun var dostum, ne direksiyon kilidi ne marş pozisyonu ile alakası yok.

Bariz bir şekilde anahtar ilk takıldığında kontak açılmak istendiğinde hafif bir takılma mevcut.

efe38
29/03/2012, 20:02
ayni sorun benim aracimda da mevcut ama sanirim puntolarda genel olarak var...alisacagiz artik yapcak bisey yok . hayirli olsun araban kazasiz belasiz kullanmak nasip olsun.. eray kardes

erayeski
29/03/2012, 23:29
sagolun. o zaman bu sekilde kullanacaz demektir :)

gurik
31/03/2012, 18:49
sagolun. o zaman bu sekilde kullanacaz demektir :)

ağır anahtarlıklar bu tip arızalara sebep oluyor kontak yuvasını bozabiliyor. BENCE KURCALATMAYIN.eliniz alışır yakında.

dexter
31/03/2012, 19:31
o direksiyon kilidi yok mu,arabayı aldığım gün bir saat uğraştım kilit dönmüyor,sonra tesadüfen sinirden direksiyonu salladım açılmıştı :D

aykut_1914
31/03/2012, 23:05
o direksiyon kilidi yok mu,arabayı aldığım gün bir saat uğraştım kilit dönmüyor,sonra tesadüfen sinirden direksiyonu salladım açılmıştı :D

sen birde bana sor abi,az kalsın servisten çekici çagırcaktım :D :D
98 benzinliden sonra buna binince,insan cahil kalıyo tabi direksiyon kilidi falan :D

erayeski
01/04/2012, 21:05
evet zamanla alisiyorum zaten kontagi nasil acmam gerektigine. tam takilacagi yeri iyice kavradim. ona gore ceviriyorum :)

bir sorum daha olacak arkadaslar. aracima yeni lastik alacam. orjinal ebat 175.
lastik genisligini 185 mi alsam. ve hangi marka lastik onerirsiniz.? aklimda michelin var ama. sizin de onerilerinizi sebebleriyle beraber almak istiyorum. 185 lastik takan varmi ?

armi
01/04/2012, 21:08
evet zamanla alisiyorum zaten kontagi nasil acmam gerektigine. tam takilacagi yeri iyice kavradim. ona gore ceviriyorum :)

bir sorum daha olacak arkadaslar. aracima yeni lastik alacam. orjinal ebat 175.
lastik genisligini 185 mi alsam. ve hangi marka lastik onerirsiniz.? aklimda michelin var ama. sizin de onerilerinizi sebebleriyle beraber almak istiyorum. 185 lastik takan varmi ?

Bende 185 Michelin kullanıyorum. Tavsiye ederim dostum:ryb:

erayeski
01/04/2012, 23:31
peki yakitta ne kadarlik degisme oldu ?

aykut_1914
02/04/2012, 01:13
175 ten 185 e geçmede sanmam yakıt artışı olucagını :)

erayeski
02/04/2012, 12:42
175 ten 185 e geçmede sanmam yakıt artışı olucagını :)

sonucta 185 lastikde daha fazla surtunme olacak. yakit mutlaka artar diye dusunuyorum. 175 lastigi 94 model TOROS aracimizda kullaniyorduk eskiden. o yuzden GP icin tuhaf geldi bana. ama orjinali buymus :)
hem 185 lastigin fren performansi daha iyi olur diye dusunuyorum. hele yumusak hamurlu michelin lastikle cok daha iyi frenleme olur. eger yakiti cok arttirmicaksa 185 takicam.

sinanuzun
02/04/2012, 12:53
2011 active grande puntolarda kilit tuşuna uzunca basınca camları kapatma özelliği var mı arakadaşlar ?

aykut_1914
02/04/2012, 18:18
sonucta 185 lastikde daha fazla surtunme olacak. yakit mutlaka artar diye dusunuyorum. 175 lastigi 94 model TOROS aracimizda kullaniyorduk eskiden. o yuzden GP icin tuhaf geldi bana. ama orjinali buymus :)
hem 185 lastigin fren performansi daha iyi olur diye dusunuyorum. hele yumusak hamurlu michelin lastikle cok daha iyi frenleme olur. eger yakiti cok arttirmicaksa 185 takicam.
dediklerinin hepsinde haklısın :) artsa artsa 0.1 artar demişti bu geçişi yapan bir ark ım :)

2011 active grande puntolarda kilit tuşuna uzunca basınca camları kapatma özelliği var mı arakadaşlar ?

malesef

erayeski
02/04/2012, 21:41
o zaman lastigi 185 aliyorum arkadaslar. marka konusunda michelin aliyorum. baska onerisi olan varmi ?
bir sorum daha olacak.
teyibi direksiyondaki tuslardan kontrol ederken bazen yanlis komut gidiyor teyibe. yani sesi acma tusuna basiyorum. mute oluyor. yada sagdaki bi tusa basiyorum farkli komut veriyor. bu neden boyle yapar. sokup temizlesek faydasi olurmu. biraz ugrastim bugun. bilmedigim icin kirarim diye korktum ve biraktim. soken varmi hic. nasil sokuluyor ?

M@GIC
03/04/2012, 10:33
o zaman lastigi 185 aliyorum arkadaslar. marka konusunda michelin aliyorum. baska onerisi olan varmi ?
bir sorum daha olacak.
teyibi direksiyondaki tuslardan kontrol ederken bazen yanlis komut gidiyor teyibe. yani sesi acma tusuna basiyorum. mute oluyor. yada sagdaki bi tusa basiyorum farkli komut veriyor. bu neden boyle yapar. sokup temizlesek faydasi olurmu. biraz ugrastim bugun. bilmedigim icin kirarim diye korktum ve biraktim. soken varmi hic. nasil sokuluyor ?

Michelin yumuşak hamurludur konforludur ama çabuk deforme oluyor. Ülke şartlarına pek uygun değil. Stablize yollarada da kullanacaksan kesinlikle bridgestone derim.

185/60/15 ya da 185/65/15 arasında puntolar için en ideal ölçüler.

erayeski
03/04/2012, 17:03
Michelin yumuşak hamurludur konforludur ama çabuk deforme oluyor. Ülke şartlarına pek uygun değil. Stablize yollarada da kullanacaksan kesinlikle bridgestone derim.

185/60/15 ya da 185/65/15 arasında puntolar için en ideal ölçüler.

Denizli merkezde kullaniyorum genelde. bozuk yollara girmem. girsemde mutlaka yavaslarim. Michelin 2-3 yil sonra ozelligini yitiriyor ama 2-3 yil diger tum lastiklerden daha iyi yapisiyor yola. lastik yanagini dusurmeyi dusunmuyorum. cok vuruyor arac lastik yanagini dusurunce. eski aracimda orjinal yukseklik 65 ti ama lastigi 60 takmis eski sahibi, hic memnun degildim. 185/65/15 alicam.