PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İlk çalıştırmada problem

mkaragul40
28/03/2012, 02:40
Ekim ayında İstanbula doğru yola çıktım. Biraz gidince motor arıza lambası yandı. Yol yardımını aradığımda beni uzak bir servise yönlendirdiler. Ben hem servisin uzak olduğunu hem de yolumun üzerinde olmadığını İstanbula gideceğimi söyledim. Bana araba yürüyorsa sorun olmadığında, herhangi bir sorun olursa zaten yol üzerinde servisler olduğu söylendi ve yola devam ettim. İstanbula yaklaşırken artık araba gidiyordu ama gaza bastığımda zerre kadar hızlanma olmuyordu. Öyle böyle İstanbula ulaştım. Ertesi gün servise gittim. Usta gram yağ kalmadığını söyledi. Neyseki motorda sorun yoktu. En azından o zaman için. Yağ tamamlandı, filtre değişti normale döndük.

Derken kış geldi. Araba sabahları ve stop ettikten sonra ilk marşta çalışmamaya başladı. Özellikle sabahları 15-20 defada ancak çalışıyordu. Aküyü ve ısı müşirini değiştirdik. Olmadı. Atikere gittim kontrol yapıldı filtre değişti ayarlar yeniden yapıldı. Yine aynı. Soğuk havalardan dedim. Servis de olabilir dedi. Bu arada ısı müşiri yine arıza verdi değiştirildi. Havalar iyileşti. Bu sefer 15-20 değil de 4-5 seferde çalışmaya başladı. Isı müşiri yine değişti. Hata sıfırlandı. Önceki gün LPG'nin sigortasını çıkarttık. Yine aynı sorun. Bu gece araba serviste kaldı. Kontrol edilecek. Önceden de 2 sefer kalmıştı umarım bu sefer çözülür.

Bugün arabayı çalıştırdığımda hararetin en altta çizgide değilde onun üzerindeki çizginin de biraz üzerinde olduğunu farkettim. Araba 5 dakikalık çalışmadan sonra 4 saat park halindeydi. Hava soğuktu. Motor ısısının düşük olması lazım ama harareti yüksek göstermesi karışımı etkileyebilir mi?

Araba ilk bir kaç çalıştırmada zorlanmadan çalışıp hemen stop ediyor. Fan hemen devreye giriyor. Artık çalışmasına yakın denemelerde çalışıp motor silkelenip stop ediyor. Ve sonraki denemede çalışıyor. Ancak bu seferde gaza basarsanız gazı yemiyor devir düşüyor, gaza basmaya devam ederseniz stop ediyor ayağınızı çekerseniz topluyor. Biraz çalıştıktan sonra sorun yok. Zaten çalıştıktan sonra hiç bir sorun yok.

Forumdaki araştırmalarım sonucu benzin pompası ihtimali üzerinde durdum. Usta değerlerin normal olduğunu söylüyor. Bujiler 7000-8000 km önce değiştirilmişti.
Motor contası yanmış desek yağda tortu yada köpük yok. Hararet de hiç olmadı.

Usta ısrarla hatanın en sonunda LPG'den çıkacağını söylüyor. LPG'nin sigortası söküldüğünde devre dışı kalmıyor mu?

Benzini %90, son zamanlarda tamamen petrol ofisinden alıyorum. Ben ısrarla benzin pompası diyorum:) Siz ne diyorsunuz?

Benzin 95-98 ve hangi marka? Motor yağını ilk defa bp koymuştuk sizce selena mı? Farketmez mi?

Bir de araba 66000 km'ye geldi. Triger kayışı, balatalar henüz değişmedi. Bunlar hakkında ve ilave edebileceğiniz görüşleriniz nelerdir?

Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkürler.

xmann
28/03/2012, 09:18
2007 puntom var.Bahsettiğiniz sorunlar bende aynen var 15 gündür uğraşıyorum.3 defa ısı müşiri değişti termostat değişti.Düzelen bir şey 15 gündür servis servis geziyorum.Yetkili servis dahil olmak üzere gitmediğim usta kalmadı.Bugün son olarak kavaklıdereye götürecem aracı inşallah orada sorun halledilir.İnanın kafayı yiyecem.Siz bir çözüm bulunduysa yazarsanız sevinirim.

GP COSKUN
28/03/2012, 10:12
merhaba
anlattığınız arızanın bir kaç sebebi olabilir
ben bu sebeplerden bir kaçını yazayım siz bunlara bakın ama benim ilk aklıma gelen ve şüphelendiğim ihtimal üzerinde yoğunlaşın

1- boğaz kelebeği
2- benzin pompası düşük basınç
3- otomatik jikle
4- kapış pompası
5- lpg kitinde bir sorun
6- ecu dan kaynaklı bir sorun
7- hararet müşiri

bunlar olabilecek nedenler
bunların içerisinde en fazla yoğunlaşacağınız otomatik jikle devresi arızası bence
aracınızın otomatik jikle devresi arızalı büyük ihtimal
jikle çubuk ayarını yeniden yaptırın bu ayar jikle kelebeği ile boğaz kelebeğinin uyumlu çalışmasını sağlar bu ikili uyumlu çalışmaz ise tıpkı aracınızdaki gibi sorunlara yol açar
aynı şekilde jikle içindeki termostatik yay gerilim ayarına baktırın bu ayarada jikle kelebeğinin zamanında açılmasını sağlamak için yapılır
eğer motor ısınmadan jikle kelebeği açılacak olursa motor rolantide stop eder geç çalışır ve
gaz yemez yine jikle klebeğinin açılıp kapandığı takılma olup olmadığı kontrol edilmeli
bu konu üzerinde yoğunlaşırsanız arızanızın giderileceğini düşünüyorum
bizide durumdan haberdar ederseni,z sevinirim

Ziyaretci036
28/03/2012, 10:55
merhaba
anlattığınız arızanın bir kaç sebebi olabilir
ben bu sebeplerden bir kaçını yazayım siz bunlara bakın ama benim ilk aklıma gelen ve şüphelendiğim ihtimal üzerinde yoğunlaşın

1- boğaz kelebeği
2- benzin pompası düşük basınç
3- otomatik jikle
4- kapış pompası
5- lpg kitinde bir sorun
6- ecu dan kaynaklı bir sorun
7- hararet müşiri

bunlar olabilecek nedenler
bunların içerisinde en fazla yoğunlaşacağınız otomatik jikle devresi arızası bence
aracınızın otomatik jikle devresi arızalı büyük ihtimal
jikle çubuk ayarını yeniden yaptırın bu ayar jikle kelebeği ile boğaz kelebeğinin uyumlu çalışmasını sağlar bu ikili uyumlu çalışmaz ise tıpkı aracınızdaki gibi sorunlara yol açar
aynı şekilde jikle içindeki termostatik yay gerilim ayarına baktırın bu ayarada jikle kelebeğinin zamanında açılmasını sağlamak için yapılır
eğer motor ısınmadan jikle kelebeği açılacak olursa motor rolantide stop eder geç çalışır ve
gaz yemez yine jikle klebeğinin açılıp kapandığı takılma olup olmadığı kontrol edilmeli
bu konu üzerinde yoğunlaşırsanız arızanızın giderileceğini düşünüyorum
bizide durumdan haberdar ederseni,z sevinirim
Coşkun baba büyüküsün.

mkaragul40
28/03/2012, 11:01
Hava sıcaklık sensörü imiş. Usta başka arabadan söküp denediğini ve değerlerin normale döndüğünü, arızalı iken motorun 70 derece olarak algıladığını söylüyor. Evet sorun bu olmalı ama bu arıza ısı müşiri kaynaklı mı yoksa hava sıcaklık müşiri mi anlayamadım. Sadece parça fiyatı 400 TL işçilik belli değil. Arızanın kesin bu parçadan olduğunu bilsem ucuzunu araştıracağım ama ya değilse.

GP COSKUN
28/03/2012, 11:10
murat
eğer bu sıcaklık sensöründe arıza varsa yine aynı şekilde arızayı yapar çünki otomatik jiklen ve aracın yakıt karışımı bu sensörden alınan bilgilere göre çalışıyor
ustayla görüş değişime izin veririm ancak aynı problem devam ederse parçayı söküp hgeri veririm diyerek garantisini iste

mkaragul40
28/03/2012, 19:51
Coşkun bey dediğiniz gibi ustayla görüştüm ve ellerinde olmadığı için sipariş verdik. Triger kayışının da zamanı gelmiş. Düz 1000 TL olacak bizim iş. Triger işçilik dahil 450 TL civarı imiş. Mart ayı dert ayı derler ya:)

xmann
28/03/2012, 22:56
Ankaradayım 2 tane yetkile servise gittim.Bunun yanında eloktronikçi ve biri ivedikte diğeri şaşmaz 2 ustaya gittim hepsi ayrı şey söyledi.Hele servisler facia tam anlamıyla.Yetkili servisin biri tutturdu devirdaim, triger vs 800 tl fiyat aklıma yatmadı.Devirdaim arızası diyen servise ustalar bi taraflarıyla güldüler.Diğer servis termostat ve ısı müşirini değiştirdi.Bozuk bozuk aracı teslim aldım birde 250 tl bayıldık.Tutturdular beyin arızası onada 2000 diyorlar.Elektronikçiye gittim beyin bir şey yok diyor.Aracı birinden alıp öbürüne bırakıyorum.sonumuz hayrola.yapılanlarla sorun çözülürsr lütfen yazın en azından bizlere yol göstermiş olursunuz.saygılar.
Bu arada çoşkun beye teşekkürler...

mkaragul40
28/03/2012, 23:58
Umarım öncelikle benim :) devamında hepimizin sorunu çözülür:)
Gelişmeleri aktaracağım.

ares666
29/03/2012, 09:38
geçmiş olsun arkadaşlar umarım sorunlarınız çözülür bizide haberdar edin mutlaka mkaragül kardeşim kastamonudaki yetkili servis çoğu yönden iyi olmasına karşın çok ta eksikleri var. belli konuşarda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını düşünüyorum. bence kastamonu haricinde başka bir servise götürmenizi tavsiye edebilirim. kendimden örnek vereyim kastamonudaki yetkili servise aracımı cam tavan için yolladım korkudan ellerini bile süremediler. başka serviste baktırım biz anlamayız bundan diye. buda iyi bişi aslında ama bir yetkili servisin bunu sölemesi biraz garip geldi bana. bir de bazı servislerde ne yazık ki şöle bir uygulama oluyor aracınızdaki arızaya sebebiyet verecek ihtimal dahilindeki bütün parçları değiştirme yoluna gidebiliyorlar. ne yazık ki bu da bize pahalıya mal oluyor. küçük masraflarla hallolabilecek sorunların altında büyük masraflarla kalkmak zorunda kalıyoruz. imkanınız varsa başka bir servise götürmenizi tavsiye ederim. tekrar geçmiş olsun...

mkaragul40
29/03/2012, 18:02
geçmiş olsun arkadaşlar umarım sorunlarınız çözülür bizide haberdar edin mutlaka mkaragül kardeşim kastamonudaki yetkili servis çoğu yönden iyi olmasına karşın çok ta eksikleri var. belli konuşarda yeterli bilgiye sahip olmadıklarını düşünüyorum. bence kastamonu haricinde başka bir servise götürmenizi tavsiye edebilirim. kendimden örnek vereyim kastamonudaki yetkili servise aracımı cam tavan için yolladım korkudan ellerini bile süremediler. başka serviste baktırım biz anlamayız bundan diye. buda iyi bişi aslında ama bir yetkili servisin bunu sölemesi biraz garip geldi bana. bir de bazı servislerde ne yazık ki şöle bir uygulama oluyor aracınızdaki arızaya sebebiyet verecek ihtimal dahilindeki bütün parçları değiştirme yoluna gidebiliyorlar. ne yazık ki bu da bize pahalıya mal oluyor. küçük masraflarla hallolabilecek sorunların altında büyük masraflarla kalkmak zorunda kalıyoruz. imkanınız varsa başka bir servise götürmenizi tavsiye ederim. tekrar geçmiş olsun...

Ben genel anlamda servisten memnunum. Elbette servise gidince arabımızın her türlü işleminin yapılabilmesini bekleriz. Bu ayrı. Ama arkadaşlar güler yüzlüler ve iyi niyetliler. Tabi branş olarak her usta dört dörtlüktür yada kötüdür de diyemem. Bence bu tüm servisler için de geçerli en azından büyük şehirler hariç. Sonuçta türlü türlü modeller binlerce farklı parça ve o kadar da ihtimal. İş biraz da bilgisayara bırakılıyor gibi. Bilgisayara takılıp arıza vermiyorsa iş kötü. O zaman işte deneme yanılma yöntemi. Ama Allahı var bizim usta amcasının arabasından söküp parça denemiş. Yani denemek için bana satın aldırmadı.

Bazıları servis pahalı diye servisi tercih etmiyorlar. Ama ben 6 yıldır kesintisiz servise gidiyorum. Bazen elbette pahalı geliyor ama yine de olabildiğince yardımcı oluyorlar. Yeri geliyor ufak tefek şeyleri kayıt oluşturmadan hallediyorlar.

Araba bu gece serviste kalacak. Hava sıcaklık sensörü, triger seti, bujiler, duruma göre balatalar değişecek. Yarın yeni bir gün olacak:)

xmann
29/03/2012, 22:36
Benim arıza haloldu.Umarım tekrar yapmaz.Nasıl haloldu ona gelelim.Daha önceden termostat ve ısı sensörü serviste değişmişti ama arıza düzelmedi.Son götürdüğüm artık hangi parça sıcaklığı ölçüyorsa motor soğukken 70 derece ölçtüğünü söyledi.Isı sensörü yanılmıyorsam onun ayarlarını yaptığını aynı zamanda elektronikçi bir arkadaşınında bir takım işlemler yaptığından bahsetti.Bugün teslim aldım aracı şu an itibariyle bir sıkıntı gözükmüyor.Şükür aracıma kavuştum darısı başına.Arkadaşında dediği gibi servislere çok fazla güvenme.Buradaki servisin birisi devirdaim dedi diğeri beyin dedi.iki servisinde malesef tahminleri çok çok kötü.

mkaragul40
31/03/2012, 00:10
Benim arıza haloldu.Umarım tekrar yapmaz.Nasıl haloldu ona gelelim.Daha önceden termostat ve ısı sensörü serviste değişmişti ama arıza düzelmedi.Son götürdüğüm artık hangi parça sıcaklığı ölçüyorsa motor soğukken 70 derece ölçtüğünü söyledi.Isı sensörü yanılmıyorsam onun ayarlarını yaptığını aynı zamanda elektronikçi bir arkadaşınında bir takım işlemler yaptığından bahsetti.Bugün teslim aldım aracı şu an itibariyle bir sıkıntı gözükmüyor.Şükür aracıma kavuştum darısı başına.Arkadaşında dediği gibi servislere çok fazla güvenme.Buradaki servisin birisi devirdaim dedi diğeri beyin dedi.iki servisinde malesef tahminleri çok çok kötü.

Hocam kafam allak bullak oldu. Bugün araba servisten çıktı. Bujiler de bitmiş onlar da değişti. Paramızı verdik çıktık. Test sürüşü yarın. Ama sen diyorsun ki ayar yaptılar düzeldi. Bak şimdi benim ayarım bozuldu:) Özelden mesaj attım telefonla görüşebilirsek memnun olurum.

Benim değişen sensör aynen şu:

77364869 SENSOR, EMME MANIFOLD PD

xmann
01/04/2012, 22:49
Hocam düzeldi mi arıza? Dönüt ver ki başımıza tekrar gelirse değişecekleri bilelim...

xmann
05/12/2012, 23:36
Hocam kafam allak bullak oldu. Bugün araba servisten çıktı. Bujiler de bitmiş onlar da değişti. Paramızı verdik çıktık. Test sürüşü yarın. Ama sen diyorsun ki ayar yaptılar düzeldi. Bak şimdi benim ayarım bozuldu:) Özelden mesaj attım telefonla görüşebilirsek memnun olurum.

Benim değişen sensör aynen şu:

77364869 SENSOR, EMME MANIFOLD PD

Benim araç aynı arızayı tekrar yapmaya başladı.Neyse ki artık çözümü biliyoruz. Sensör fiyatına baktım 360 tl civarlarında.Bu parçayı daha ucuza nereden bulabiliriz.

paraddoxx
06/12/2012, 19:57
Arkadaşlar öncelikle geçmiş olsun sorunun hallolmasına sevindim. Aynı başlıkla konu açmayı düşünürken bu başlığı gördüm ve buraya yazmaya karar verdim. Umarım başlığı karıştırmış olmam. Benim aracımda son bir aydır ilk çalıştırmada sıkıntı var. Sabah çalıştırırken ya da akşam iş dönüşü araç 3-4 saniyelik marşla çalışıyor. Normalde tık diye çalışan araç uzun süre çalışmazsa (5-6 saat kadar) bu sorunu tekrarlıyor. Çok başımı ağrıtmadığı için üzerinde durmadım ama sanırım bir yerlerde bir sorun var. Fikirlerinize ihtiyacım var...

firari1433
04/03/2017, 17:56
arkadaşlar merhaba
2006 grande punto fire dinamik aracım var. Aynı arıza benim de başımı ağrıtıyor. subab ayarı yapıldı, benzin pompası kontrol edildi, boğaz kelebeği temizlendi, sorun düzelmedi. Siz nasıl hallettiniz arkadşın söylediği sensör sorunu çözüyor mu? yardım edebilirseniz çok teşekkür ederim.