PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Turbo Sorunu

umutulas
26/06/2007, 13:00
arkadaşlar herkese merhaba..2006 model punto aldım eski kasa yanlız motor devri 3000 i geçince bir uğultu meydana geliyor sanırım bu utrbodan kaynaklanıyor...bu konuda yardımcı olurmusunuz??

Ziyaretçi047
26/06/2007, 13:33
Turbo olduğunu sanmıyorum. Ses her yerden geliyor olabilir. Klima açıkken geliyor da olabilir. Tavsiyem hiç bekleme hemen servise git. Sorun büyümeden halletsinler.

06kaymak
26/06/2007, 14:26
turbo hortumu yerinden cikmis olabilir....manifold civatalarinda gevseklik olabilir...veya turbonun kanatciklari asinmis olabilir...

femoli
26/06/2007, 14:30
uğultu varsa bence gecikme en kısa zaman da git servise

Misafir2
26/06/2007, 14:43
öncelıkle hoş geldın arkadaşım aramıza.
arkadaşlarımızın dedığı gıbı servıse uğramanda fayda var

ufuk61
26/06/2007, 15:03
umut aramıza hoşgeldin bencede zaman kaybetmeden servise git kardeşim

umutulas
26/06/2007, 18:09
abi gidiyimde arabayı alalı daha 2 gün oldu walla servise götürdüm bi sorun yok dediler çok canım sıkıldı yaw.....bu arada hoşbulduk abi

ufukbzk84
26/06/2007, 18:17
servis senn gibi saatlerce araba kullanmadığından... 5 10 dk tecrübeyle sorun çözmeye çalışıyolar... mesela başıma gelen bi olay... ön gösterge panelinden ses geliyodu ara sıra sabah bıraktım iş çıkışı alıcaktım geldim ses gelmiyo dediler.. sona gel dedim beraber çıkalım ben kullanıcam arabayı çıktık yola ben hangi şartlarda geldiğini bildiği için o tarz kasislere filan girdim... sesi gösterdim ustaya hani yoktu dedm sustu kaldı...sona hallettiler...yani servis 5 dk bi tecrübeyle iş yapmaya çalışıyorlar gplerimizizn asıl ustaları biz olmalıyız onlar sorunları çözmeli...

Ziyaretçi047
26/06/2007, 18:19
ses soğukken balatalardan da geliyor olabilir. bir incele bakalım. bir de serviste sorun yok felan derlerse teste ustalarla çık. hatta sen kullan.

ceyms_cem
26/06/2007, 20:14
Umut 3000 devırden sonra v-tec acıyodur belkı he he işin sakası ama turbo da problem cıkardıgını arabayı almadan solemıslerdı servıse gıtmende yarar var ustaların basında durup onlarla denemeye cık bence

ABNEW
26/06/2007, 20:23
Umut hoşgeldin.Aracın hayırlı olsun.Denildiği gibi sorununun tek çaresi duymuş olduğun sesi ustaya da duyurabilmek.Umarım önemli bir problem yoktur...

SteinGP
27/06/2007, 03:12
benim aklıma klasik turbo ıslığı geldi saçma olabilir ama..ilk defa turbolu bi araç kullanan birinin alışık olmadığı ve motordan gelmesini yadırgadığı bi ses olabilir bence..

umutulas
27/06/2007, 08:53
klasik turbo ıslığı olmadığı kesin...bizim şirketolarak kullandığımız cliolarda var ve onlarrda böyle bi sorun yokı ki araçlar 200 bin km deler

R!P
29/06/2007, 12:35
arkadaşlar bir ufak dip not olarak eklemek istiyorum bendede 2006 gp var araba ile yol yapıp geldikten sonra arabayı park ettiğinizde motoru hemen durdurmayın çünkü bizim arabalarda turbo olduğu rolantide 1 dak kadar çalışması turbonun ömrüne süre katıyormuş bi abimiz var ondan aldım bu bilgiyi tavsiye ederim acıkcası

ABNEW
29/06/2007, 14:17
Haklısın Dursun.Turbo pallerinin yağsızlık nedeniyle yataklarını aşındırmaması için bir miktar rolantide çalıştırmalıyız aracı.Bu durum özellikle üst devirde uzun süre araç kullandıysak önem kazanıyor...

Ziyaretçi047
29/06/2007, 15:30
evet fakat bu bilgilerin konuyla alakası yok sanırım.

ABNEW
29/06/2007, 16:36
evet fakat bu bilgilerin konuyla alakası yok sanırım.

Dursun dipnot demiş zaten Cihan:)

testo19
08/09/2008, 09:30
merhaba arkadaşlar bende GP ailesine yeni katılıyorum...
benim sorunum 2000-3000 devir ve yukarısında vites değiştirirken çıkan ses (sanki iki sert plastik birbirine sürtüyormuş veya davlumbaz bir yerlere sürtüyormuş gibi bir ses) ilk etapta debriyajdan kaynaklandığını düşündüm fakat araç durduğunda veya çalışmazken debriyaja bastığımda ses gelmiyor.
ben turbosundan kaynaklandığını düşünüyorum daha önce hyundai kullanıyordum ses hiç turbo ıslığına benzemiyor sizce sorun varmıdır varsa ne olabilir...
şimdiden teşekkürler...

Ziyaretçi047
08/09/2008, 10:46
Turbodan gelen birkaç tip ses vardır:
1. si her turbolu arabadan gelen hava sesidir. Basınçlı hava sesi. Bu sesi dudaklarınızı "Ü" harfi şekline getirip içinize nefes çekerken gelen sese benzetebilirsiniz. Bu sesin yoğunluğu turbonun büyüklüğüne, bastığı hava miktarına ve basınca göre değişir. Gayet düzgün bir sağlık sesidir. Arabaya her binenin dikkatini çeker turbonun sesine baaak demelerini sağlar güzel bir olaydır. Büyük turbolu aracımda bu ses çok güzel.

2.si Baya baya ıslık gibi gelen sestir. Bu ses rahatsız edici olabilir. Dışarıdan da duyulur. Turbo yapılırken veya revizyondan geçerken tornada yapılacak mm'lik hatalar sonucunda meydana gelir. Performansta kayıba yol açmaz.

3. sü Turbo milinin balans yapmasıdır. Bu problem benim turbomda da mevcut. Çok sıcak havalarda veya aracı güneş altına park ettikten sonra motor ve turbo ateş gibiyken turboyu fazla sıkıştırır çok zorlarsanız turbo içindeki pervaneleri birbirine bağlayan milin balans yapmasına sebep olursunuz. Bu milde 1mm lik bir kayma bile yeterlidir. Çıkan ses gaza basıp bırakınca gelen vuvvv sesidir veya bazen bebek ağlaması gibi bir ses verebilir. Bariz olarak iki metal parçanın birbirine sürtme sesine benzer. Bir süre sonra alışılır. Pek rahatsız edici değildir. Performansta hiçbir kayba yol açmaz.

testo19
08/09/2008, 12:22
Anlattıklarınıza göre pekte endişelenilcek bir durum yok gibi görünüyor ilginiz için teşekkürler...

muratxx5
04/06/2010, 13:42
konuyu canlandırmış olacam sanırım ama kusurabakmayın içimden geçeni yazmadan rahat edemeyecem... gp lerde o turbo hortumunu orada tasarlayanın.....

GP COSKUN
04/06/2010, 15:53
konuyu canlandırmış olacam sanırım ama kusurabakmayın içimden geçeni yazmadan rahat edemeyecem... Gp lerde o turbo hortumunu orada tasarlayanın.....

öncelikle tanışma bölümünde kendinizi tanıtın