PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sol arkadan geldiğini düşündüğüm ses

sebasti
22/03/2012, 00:15
Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle konuyu aracımdan şikayet ettiğimden açmıyorum, zaman bulup servise gidip danışamıyorum. Aracımdan gayet memnunum, derdi tasası hiç üzmedi beni çok şükür.

Yalnız son bir iki aydır sol arkadan geldiğini düşündüğüm tıkırtı mı desem, lıkırtı mı desem hafif kasislere girince cık cık sesine benzer bir ses alıyorum, ses öyle sinir bozucu cinsten değil, pek rahatsız etmiyor ama dikkat edince sesi hissediyorum. Öncesinde yoktu böyle bir ses, aracım hiç kaza da yapmadı.

Bütün konuları araştırdım, kapı menteşelerinden pandizota kadar, bagaj kapağı tamponlarına kadar baktım, hiç bir anormallik sezemedim. Koltuk yatırma zımbırtıları var, onların gevşediğini gördüm, bir şeyle sıkıştırdım ama sanırım ondan da değil, koltuğu yatırdım aksi bir durumda yok, amortisör takozları da cık cık diye ses vermez herhalde :)

Bakımlarını hiç aksatmam, mekanik bir şey olduğuna pek ihtimal vermiyorum, ses içeriden geliyor çünkü. Gözümden kaçan bir kerata var ama bulamıyorum :)

Benzer bir şey yaşayıp çözüme erdireniz var mıdır ?

M@GIC
22/03/2012, 00:31
aradığın sesin kaynağı kapı kilitinden geliyor. malesef puntoların kronik sorunudur.
pek çözümü yok gibi. her servise gittiğimde aynı sorunu söylüyorum.
yağlıcı sprey sıkıp yada kapı ayarı yaparak sesi kesiyorlar ama bir kaç bi km sonra yine gelmeye başlıyor.

halils2
22/03/2012, 01:59
kapı kilidi derken??? aynı araçtan 2tane var 1 i arkadaşımın onda vardı bu sorun ama aracın yürür aksamından geliyordu. şimdi de aynı ses benim aracımda başladı ve arkadaşın dediği gibi lıkır lıkır ediyor uygun bir zamanda bakacaz artık. yanlış anlama yani kapı kilidinin böyle bir ses çıkartması tuhafıma gitti

sebasti
22/03/2012, 11:57
Koltuk yatırma zımbırtısını tekrar kontrol edecegim, bu sırada kapı kilitlerine de bakarım ama benimde kafama pek yatmadi kapı kilidi sesi

Engin_T
22/03/2012, 12:15
Amortisör takozlarından da geliyor olabilir

macman
22/03/2012, 12:17
Benden de öyle bir ses geliyordu bi gıırtı sesi kapının kilidinin geldiği kare şeklindi yere elektrik bandı sardım kesildi bi deneyin isterseniz

sebasti
23/03/2012, 11:13
Tam olarak neresi o kare yer ? Sabit kısım mı ?

GP COSKUN
23/03/2012, 11:16
kapı kilidinin oturduğu kilit karşılığı o kare dediğimiz yer kapıyı açın karşı tarafta yani karoserde monteli duran kare şeklindeki demir dil diyelim
onu bir izole bant ile sararsanız bir miktar sesi engellemiş olursunuz

makeles
23/03/2012, 23:12
aklıma gelen yerler kapı kilidi, kotuk kilidi ve bagaj kilidi.. amortisör takozları belki lastikler..

Budweiser
24/03/2012, 10:43
Aynı ses bendede oldu. Servis Arka amortisör takozlarını ve bu arka lastikleri birbirine bağlayan bu tork çubuğu dedikleri şey. onları yağlıyorlar ve ses kalmıyor.

operatormurat
24/03/2012, 10:52
Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle konuyu aracımdan şikayet ettiğimden açmıyorum, zaman bulup servise gidip danışamıyorum. Aracımdan gayet memnunum, derdi tasası hiç üzmedi beni çok şükür.

Yalnız son bir iki aydır sol arkadan geldiğini düşündüğüm tıkırtı mı desem, lıkırtı mı desem hafif kasislere girince cık cık sesine benzer bir ses alıyorum, ses öyle sinir bozucu cinsten değil, pek rahatsız etmiyor ama dikkat edince sesi hissediyorum. Öncesinde yoktu böyle bir ses, aracım hiç kaza da yapmadı.

Bütün konuları araştırdım, kapı menteşelerinden pandizota kadar, bagaj kapağı tamponlarına kadar baktım, hiç bir anormallik sezemedim. Koltuk yatırma zımbırtıları var, onların gevşediğini gördüm, bir şeyle sıkıştırdım ama sanırım ondan da değil, koltuğu yatırdım aksi bir durumda yok, amortisör takozları da cık cık diye ses vermez herhalde :)

Bakımlarını hiç aksatmam, mekanik bir şey olduğuna pek ihtimal vermiyorum, ses içeriden geliyor çünkü. Gözümden kaçan bir kerata var ama bulamıyorum :)

Benzer bir şey yaşayıp çözüme erdireniz var mıdır ?kardeşim ben sana en kolayını söyleyeyim; pandizotu çıkar arka koltuları öne doğru yatır,bagajın içine otur ve arabanı bozuk yolda bir arkadaşın sürsün,sende pür dikkat sesin nereden geldiğini dinle,elinle müdahale et falan,en azından içeridemi dışarıdanmı geliyor o ses bir fikir edinirsin ...

rbcn
24/03/2012, 12:04
ses sağ ve sol direklerden geliyorsa kesinlikle ön kapı ayarsızlığı arka tarafa doğru daha fazla geliyorsa arka kapı ayarsızlığı yada arka koltukların bağlatı yerleri

sebasti
25/03/2012, 21:51
Yukarıda bahsedildiği gibi karosere monteli kapı kilidi demirine tek kat siyah bant çektim ses mes kalmadı :)

Teşekkürler herkese...

icngz
25/03/2012, 21:56
kapı kilidinin oturduğu kilit karşılığı o kare dediğimiz yer kapıyı açın karşı tarafta yani karoserde monteli duran kare şeklindeki demir dil diyelim
onu bir izole bant ile sararsanız bir miktar sesi engellemiş olursunuz
Tebrikler Coşkun abi :X

kaos
05/05/2012, 02:07
aynı sorun bendede var sağ ve sol direk tarafından araç kasisde çukurda yada araç esnediğin de geliyo tam olarak nerden geldiğini anlamıyorum ama arka taraftan geldiği kesin kısa bi soru sorucam bantı kapıdaki kilitemi yoksa kapıdaki kilidin bağlandiğı yeremi yapıştırıyoruz anlayamadım...

rbcn
05/05/2012, 10:10
kapıdaki klide değil klidin denk geldiği kare demire yapıyorsun 4 kapı klit demirinede yap işlemi sorun kalmayack hem kapın daha bi tok kapanacak :)

kaos
06/05/2012, 00:59
arkadaşlar çok teşekkür ederim sorunu sayenizde halletim elektirik bantının bu kadar yüce bir buluş olduğunu bugun anladım yolda giderken tık yok artık...

oxite
07/05/2012, 00:09
bu arada yeni linea ların kapı açılımı ve kapanışı gibi bi kontrol ediyim dedim arka kapıları,fiat bu işi çözmüş diyebilirm..zor açılma yada yada zor kapanma yada tahdit gergi yaylarındaki kronik sorun dahil tüm problemler çözülmüş..:)

Apocalypticaft
08/11/2015, 15:37
arkadaşlar çok teşekkür ederim sorunu sayenizde halletim elektirik bantının bu kadar yüce bir buluş olduğunu bugun anladım yolda giderken tık yok artık...

Arkadaslar heryeri izola bantladim arkadaki tum yildiz vidalari sıktım arka stop dahil...ama bu fare sesi gibi cik cik sesini kesemedim

arenas
08/11/2015, 15:52
Arkadaslar heryeri izola bantladim arkadaki tum yildiz vidalari sıktım arka stop dahil...ama bu fare sesi gibi cik cik sesini kesemedim
Jantlar teneke jantsa,kapaklari sıkın yada orjinalle değişin.
Ayni sesi benim jant kapaklari da yapiyordu

Lenovo P70-A cihazımdan gönderildi

Apocalypticaft
08/11/2015, 17:07
Jantlar teneke jantsa,kapaklari sıkın yada orjinalle değişin.
Ayni sesi benim jant kapaklari da yapiyordu

Lenovo P70-A cihazımdan gönderildi

Yok ustad benim jantlar celik jant. Evo 1.3 multijet...yalniz dukkatettim sagarka tekerdenk gwlince. Ikiyor bu cik cik ses...

sedat06DF5649
21/12/2015, 19:49
Aynı sorun bendede var ne olduğunu bir türlü çözemedim ve iyice çoğaldı ses

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

Ezeldenberi
20/02/2016, 20:25
[QUOTE=sedat06DF5649;980545]Aynı sorun bendede var ne olduğunu bir türlü çözemedim ve iyice çoğaldı ses

Sedat bey benimde sol arka amortisörden geldiğini düşündüğüm takır tukur bir ses var.Acaba siz sorununuzu çözebildiniz mi?Pazartesi ustaya gideceğim.

Ezeldenberi
22/02/2016, 12:59
Arkadaşlar konu eski fakat benim ses başlıkla birebir uyduğu için buradan paylaşıma devam ettim.Az önce bakımdan geliyorum,tahmin ettiğim gibi amortisör üst takozu çatlama yapmış,bağlantı yeri boşa düşmüş.Parça 50tl değişim yapıldı ses bitti gitti.

sedat06DF5649
12/04/2016, 18:15
Kusura bakma biraz geç oldu ama yok benim aracınki çözülmedi hala

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi