PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 8 Aylık Kullanımda Benzin İle Lpg Arasındaki Fark

eexelanss
20/03/2012, 17:00
Arkadaşlar aracımı alalı tam 10 ay olmuş.. Bugün işlerimin azlığı nedeniyle oturayım bir hesap yapayım dedim ve sizlerle paylaşmak istedim..
Önce araçtan başlayayım.. Araç bravo turbo sport 150 hp..
Arabayı aldıktan sonra 2 ay boyunca benzinle bindim o yüzden hesaplamalarımı 8 ay üzerinden yaptım..
8 ayda yaptığım toplam km 12000km.
Gelelim 12bin km de nekadar lpg harcadığıma..
aracım normalde 0.20 ile 0.23 arasında yakıyor km de ama ben 0.25 den hesapladım..12.000 çarpı 0,25 = 3000 tl çıkıyor.. Yani 8 ayda 3 binliralık lpg almışım...Hadi bunada 8 ayda 500 liralık benzin ekleyelim 3500.

Gelelim benzin hesabına. Eğer benzinli olsaydı..
Kmde 0.45 yaktığını varsayıyorum ki 0.50 yaktığım bile oluyordu..
12bin çarpı 0,45 = 5,400 lira. :wacko000:

Özetle 12 bin km deki benzin ile lpg arasındaki fark bundan ibaret arkadaşlar.Lpg yi 2300 e taktırmıştım sanırım amorti ettim bile :)

GP COSKUN
20/03/2012, 17:08
oğuzhan artık kara geçme vakti diyorsun yani

omer06
20/03/2012, 17:12
kazasız belasız abi :)

Ziyaretci037
20/03/2012, 17:27
150 beygirlik araba ve km'de 25 kuruş.Daha ne olsun.LPG takmakla en mantıklı kararı vermişsiniz,kendini amorti etmiş bile,bundan sonra dahada zevkle binersin:)

rbcn
20/03/2012, 18:12
lpg li bi motor kaç km dayanır acaba lpg motor ömründen ne kadar yer

Ayberk0616
20/03/2012, 18:18
Maşallah çok güzel değerler.Bende t-jetime LPG taktırmayı düşünüyorum size msj attım bilgi almak için.Mocan gaz brc turbo kit takıyoruz sıkıntı yok dedi.1550 tl fiyat verdi.Siz nerede taktırdınız hangi marka tercih ettiniz?

ykaya1983
20/03/2012, 19:16
Gerçekten güzel bir seçim.Ayrıca Vw deki 122 lik tsı lere henüz doğru düzgün lpg takılamamsına rağmen 150 hp lik turbo bir araca 2300 tl ye lpg takılması mükemmel birşey.Ve Fıat farkı diyorum.
Lpg gerçekten bu yakıt fiyatlarında çok iyi bir çözüm.Eğer aracımı aldığımdan beri benzinle kullansaydım şimdiye kadar rahat bir punto parası harcamıştım.eylül 2010 da 48000 de lpg takıldı ve şu an 88000 km deyim.40000 km lpg de kullandım artık siz düşünün.Ben 2 üç lpg kiti amorti ettim.

Yagmuradam
20/03/2012, 19:44

Ne olacak en fazla sübaplar erir bunun yüzünden 50bin de değiştirsen yine de her tarafı kar LPG nin..

eexelanss
21/03/2012, 08:42
oğuzhan artık kara geçme vakti diyorsun yani

Evet coşkun abi artık kar zamanı..
Valla abi inan hiç kasmıyorum rahat rahat biniyorum yeri geliyor basıyorum yeri geliyor sakin kullanıyorum yani inan şurayada arabasız gideyim demiyorum. Pas tuttum resmen :D
Ama araç benzinli olsaydı bukadar rahat binemezdim..
Bu arada hep benzine zamdan konuşuyoruz ya abi aslında bu yıl zam şampiyonu %22 lik oranla lpg imiş oda ayrı bi konu :)

eexelanss
21/03/2012, 09:06

Ali artık sistemler eski sistemler değil. Ben bizzat 150 bin 200 bin km yapmış ve daha motoruna dokunulmamış lpg li taksiler gördüm.. Bunlar benim gördüklerim belki daha yüksekte olan vardır..

Sen şimdiye kadar lpg yüzünden motor yaptırmış birini gördün mü? Ben görmedim yada ne bileyim duymadım. Haaa dicenki lpg yüzünden yanmış araba gördüm. Bende dicemki lpgsiz olupta yanmış araba gördüm..
KUrallara uyularak yapılmış bir montaj lpg siz bir araç kadar güvenlidir bakımlarını yaptırdığın sürece..
Zaten lpg kötü birşey olsa heralda yurt dışında da buna teşvik etmezlerdi diye düşünüyorum..
Ama yanlış anlama olmasın lpg araca hiç birşey yapmaz demiyorum. Lpg nin takılamayacağı araçlar vardır.. örnek vermek gerekirse insignia,qashqai,Focusun hatırlayamadığım bir motoru, Daha nice motor.. Bu araçlarada neden takmıyorlar çünkü subap ve subap yataklarının zayıf olmasından. Lpg daha yüksek ısıda yandığı için bu araçların zamanla subap erimesine yol açıyor.. Eee şimdi siz araştırmadan etmeden gidipte bu araclara lpg taktırırsan belki 20 bin belki 50 bin km sonra subapları elinize alırsınız..Sonrada çıkıp sağda solda lpg arabamı bu hale getirdi diye yakınıp durursunuz... Tabi burda sadece müşteriyi suçlamamak lazım bunu bile bile takan firmalar var.

Acele iyi değildir araştırmacı olmak lazım..

effect1903
21/03/2012, 09:12
Böyle güçlü bir araca böylesine yakıt değerleriyle binmek çok zevkli olsa gerek, çok güzel gerçekten. Bende lpg işini ciddi olarak düşünüyorum bakalım yakın bir zamanda taktırabilirim. Kazasız belasız inşallah.

eexelanss
21/03/2012, 09:18
Ne olacak en fazla sübaplar erir bunun yüzünden 50bin de değiştirsen yine de her tarafı kar LPG nin..

Baran artık onunda bir çözümü var subap ve subap yatakları zayıf olan araçlara valve car adında özel bi yağlama sistemi takıyor prins.. Benim aracada takılırken önce baktılar ve seçimi bana bıraktılar valve car takılmasada olur dediler.. Çünkü bazı araçların subapları incecik oluyormuş yüksek ısıya maruz kalıncada pufff eriyor.
Ben gerek olmadığı için taktırmadım.. tabi extra 400 lira para idi..

since1453
21/03/2012, 09:25
LGG ye karşı önyargılı biriydim ama dediğiniz değerler çok iyi ayrıca paylaşımınız için teşekkürler.

Kendi değerlerimi paylaşmak istiyorum.Aracım 2000 km civarı 1,4 fire dualogic

1depo benzin ile(sarı ışık yandığında depoyu fulluyorum) yani 40 lt benzin ile 600 km gidiyorum

yani km de ortalama ; 0,31 kuruş yakıyorum

Eco drive programındaki verilere göre ;

1228 km de 95 lt benzin kullanmışım

yani km de 0,35 kuruş yakmışım.

Yaz koşullarında bu verilerin azalacaği kesin...

LPG montajı+ruhsat işlemi+aylık tüketeceği benzin gibi tutarlar eklenince amorti süresi uzuyor sizin gibi 8 ayda 12000 km yol yapsam hiç düşünmiycem yaklaşık 3 ayda 2000 km yol gittim 1 yılda 10000 anca yapıcam yılda 1 kez uzun yola çıksam 12000 km yi geçmem.

1,4 fire LPG tüketim değerlerini tam olarak öğrenebilsem kararım netleşicek.Fire motora LGG takan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim

eexelanss
21/03/2012, 09:36
Böyle güçlü bir araca böylesine yakıt değerleriyle binmek çok zevkli olsa gerek, çok güzel gerçekten. Bende lpg işini ciddi olarak düşünüyorum bakalım yakın bir zamanda taktırabilirim. Kazasız belasız inşallah.

evet gerçekten keyifli.. Bir çok kişi hem 150 hp araba almışsın hemde lpg taktırmışsın diyebilir.. Performans ve ekonomiyi aynı anda istemek suç mu? DAha ucuza aynı performansı almak varken neden daha pahalıya alayım :)

effect1903
21/03/2012, 10:03
Baran artık onunda bir çözümü var subap ve subap yatakları zayıf olan araçlara valve car adında özel bi yağlama sistemi takıyor prins.. Benim aracada takılırken önce baktılar ve seçimi bana bıraktılar valve car takılmasada olur dediler.. Çünkü bazı araçların subapları incecik oluyormuş yüksek ısıya maruz kalıncada pufff eriyor.
Ben gerek olmadığı için taktırmadım.. tabi extra 400 lira para idi..

Evet prins de sübap yağlama sistemi mevcut, hatta artık diğer markalarda bazı kitlerde yağlama sistemi kullanıyor sanırım yani bu sorunda ortadan kalktığına göre şüphe duymadan lpg kullanabiliriz sanırım, bende taktırırsam duruma göre yağlama sistemini taktırabilirim, motor biter vs gibi sözler çok eskide kaldı artık, arkadaşımda senelerdir lpg li olarak kullanıyor aracını hiçbir sorunu yok gayet de memnun :)

alparslan
21/03/2012, 10:37
Benim de lpg ye geçeli yaklaşık 6-7 ay olmuş ve yaklaşık 5000 km yapmışım. Bu sürede 150 TL lik benzin, 930 TL lik gaz kullanmışım. Ortalama tüketim gazda 18,5 kuruş/km olmuş. gaz + benzin de 21,5 kuruş/km. Benzinle tüketimim ortalama 35 kuruş idi. 5000x 0,35=1750 TL yapar ki şimdilik 700 TL kardayım . Lpg montajı ve masrafları toplam 1850 TL ye malolmuştu. Sonuç olarak 7-8 bin km sonra toplamda 12-13 bin km de kendini ödemiş olacak. Bunun yanında aklım yakıt tüketiminde kalmadan rahatça arabaya binebilmek lpg nin en önemli avantajı...

Ziyaretçi034
21/03/2012, 10:42
yağlı sistemlerde çözüm değil araştırdığım kadarıyla, tek çözüm alaşım olan sübapların çelik olanlarıyla değişmesi. uzun vadede kullanılacaksa tamam ama kısa vadede bu araçlara (insiniga v.s.) lpg takılması her yönden zarar.

eexelanss
21/03/2012, 12:02
LGG ye karşı önyargılı biriydim ama dediğiniz değerler çok iyi ayrıca paylaşımınız için teşekkürler.

1depo benzin ile(sarı ışık yandığında depoyu fulluyorum) yani 40 lt benzin ile 600 km gidiyorum

LPG montajı+ruhsat işlemi+aylık tüketeceği benzin gibi tutarlar eklenince amorti süresi uzuyor sizin gibi 8 ayda 12000 km yol yapsam hiç düşünmiycem yaklaşık 3 ayda 2000 km yol gittim 1 yılda 10000 anca yapıcam yılda 1 kez uzun yola çıksam 12000 km yi geçmem.

1,4 fire LPG tüketim değerlerini tam olarak öğrenebilsem kararım netleşicek.Fire motora LGG takan arkadaşlar bilgi verirse sevinirim

Bildiğim kadarıyla fire motorlar lpg ile çok uyumlu..
Aracıma benzinle binmeye kalksaydım bırakın 12 bin km yi 6 bin km yi zor yapardım.
Ben olaya hep şu açıdan bakıyorum kimilerine göre yanlış olabilir ama bence arabayı alıyorsak ne için alıyoruz rahatımız konforumuz için alıyoruz. eee şimdi araba kapının önünde dururken yaa şimdi şukadar yakacak ben en iyisi otobüsle gideyim yada yürüyeyim demek mantıksız geliyor.
Sonuçta biz araçlarımızı hayatımızı zorlaştırmasın tam aksine kolaylaştırsın diye alıyoruz.. Niye arabam varken otobüsle gideyim yada neden yürüyeyim yada bir hafta sonu kızımı eşimi alıp şöyle günü birlik uzun bir yol yapcakken acaba nekadar yakar hesabı yapayım..
Valla benim imkanlarım hem benzinle binecek hemde kafama takmayacak kadar el vermiyor.
En son yanlış hatırlamıyorsam 4 yada 5 ay önce toplu taşıma aracına binmiştim. :D Araba benzinli diye kapının önünde yatarken ben neden yazın sıcağında kışın soğunda otobüslerin dolmuşların kahrını çekeyim. :)

eexelanss
21/03/2012, 12:09
yağlı sistemlerde çözüm değil araştırdığım kadarıyla, tek çözüm alaşım olan sübapların çelik olanlarıyla değişmesi. uzun vadede kullanılacaksa tamam ama kısa vadede bu araçlara (insiniga v.s.) lpg takılması her yönden zarar.

Adaşım haklısın. Bu tür araçlarda bencede subapların bir şekilde modifiye edilmesi şart.. Yoksa yağlama sistemi kesin çözüm değilde sanki süreyi birazdaha uzatacakmış gibi geliyor banada..YAni 50 binde subap eriteceğine 100 binde eritmesi gibi..
Birde şunuda belirteyim prinsteki valve car yani yağlama sistemi 10 bin km de bir bitiyor fiyatıda yanlış hatırlamıyorsam 40 yada 50 lira gibi birşeydi. Diyelimki uzun yolda bitti. Tekrar yağ kutusunu takana kadar araçı hep benzinde kullanabiliyorsunuz..Gazda gitme şansınız yok.
Bence uzun yol yapıyorsak yani uzun saatler hiç durmadan seyehat yapıyorsak 2 saatte bir 10-15 dk benzinde gitmekte fayda var..

Bu arada ben ayda birkere işe giderken yada gelirken benzinle kullanıyorum aracımı yaklaşık 22 km civarı..

Stalker
21/03/2012, 12:25
Faydalı bir paylaşım teşekkürler.

Ankarada oturanların amortisman süresi daha kısa çünkü lpg ortalama 20 kuruş daha ucuz, darısı diğer büyük illerimizin başına..

eexelanss
21/03/2012, 13:17
Faydalı bir paylaşım teşekkürler.

Ankarada oturanların amortisman süresi daha kısa çünkü lpg ortalama 20 kuruş daha ucuz, darısı diğer büyük illerimizin başına..

Evet gerçektende en ucuz illerden birtanesi ankara lpg konusunda.

Ziyaretçi034
21/03/2012, 16:51
Adaşım haklısın. Bu tür araçlarda bencede subapların bir şekilde modifiye edilmesi şart.. Yoksa yağlama sistemi kesin çözüm değilde sanki süreyi birazdaha uzatacakmış gibi geliyor banada..YAni 50 binde subap eriteceğine 100 binde eritmesi gibi..
Birde şunuda belirteyim prinsteki valve car yani yağlama sistemi 10 bin km de bir bitiyor fiyatıda yanlış hatırlamıyorsam 40 yada 50 lira gibi birşeydi. Diyelimki uzun yolda bitti. Tekrar yağ kutusunu takana kadar araçı hep benzinde kullanabiliyorsunuz..Gazda gitme şansınız yok.
Bence uzun yol yapıyorsak yani uzun saatler hiç durmadan seyehat yapıyorsak 2 saatte bir 10-15 dk benzinde gitmekte fayda var..

Bu arada ben ayda birkere işe giderken yada gelirken benzinle kullanıyorum aracımı yaklaşık 22 km civarı..

şunu fabrikasyon yapsalar çok güzel olacakta işte. normalde 1,4 turbo astra motorlarına lpg takılmıyor mesela. ama cenevre fuarında ileriye dönük konuşmalar arasında astra ve meriva için 1,4 turbo fabrikasyon lpg sistemiyle gelecek araçlar. muhtemelen ona özel modifikasyonlar yapılacaktır (güçlendirilmiş sübap v.s.)

dizel düşünmeyenler için güzel bir alternatif, merakla bekliyoruz :)

paraddoxx
21/03/2012, 17:20

Hocam ben Atiker kullanıyorum, şehirlerarası 90-110 km arası hızda 7,5 lt gaz yaktım. 30 lt gazla 400 km yol yaptım.

Benzinde sizinle aynı değerlerdeydim ama yılda 20.000 km'nin altına düşmeyen biriyim. Bu hesapla 1 yılda 2. Kit parasını çıkarıyorum neredeyse

(Kuruş hesabı yapmıyorum çünkü bugün yazdığım rakam yarın değişir :) )

eexelanss
21/03/2012, 18:39
şunu fabrikasyon yapsalar çok güzel olacakta işte. normalde 1,4 turbo astra motorlarına lpg takılmıyor mesela. ama cenevre fuarında ileriye dönük konuşmalar arasında astra ve meriva için 1,4 turbo fabrikasyon lpg sistemiyle gelecek araçlar. muhtemelen ona özel modifikasyonlar yapılacaktır (güçlendirilmiş sübap v.s.)

dizel düşünmeyenler için güzel bir alternatif, merakla bekliyoruz :)

Ben bunda şunu çıkarıyorum. demekki lpg kötü bişey değil :) yoksa fabrikasyon lpg yi niye takıp satsın adamlar diğmi. Hele hele opel gibi bir firma

eexelanss
21/03/2012, 18:44
Hocam ben Atiker kullanıyorum, şehirlerarası 90-110 km arası hızda 7,5 lt gaz yaktım. 30 lt gazla 400 km yol yaptım.

Benzinde sizinle aynı değerlerdeydim ama yılda 20.000 km'nin altına düşmeyen biriyim. Bu hesapla 1 yılda 2. Kit parasını çıkarıyorum neredeyse

(Kuruş hesabı yapmıyorum çünkü bugün yazdığım rakam yarın değişir :) )

Maşallah güzel bir değer.. benim depoda 56 lt lik ama 42-46 lt arası alıyor ve full depoyla 450-475km arası yapıyorum Ankara trafiğinde ve hiç kasmıyorum kendimi az yaksın diye bazen sakin kullanıyorum bazen allah ne erdiyse uzun yol yapsam 90 nı geçmeden 500 ü devireceğine eminim ama deneme şansım olmadı henüz.
Valla kim nederse desin lpg çok karlı bir olay bence..Kim icat ettiyse allah razı olsun :D

Ziyaretçi034
21/03/2012, 18:54
Ben bunda şunu çıkarıyorum. demekki lpg kötü bişey değil :) yoksa fabrikasyon lpg yi niye takıp satsın adamlar diğmi. Hele hele opel gibi bir firma

herşeyin orjinali güzel, sonuçta mühendisler o yakıta göre tasarım yapıyor, yoksa zaten avrupada kullanılan bir yakıt. bizim ülkedeki ön yargı merdiven altı üretim ve montajdan kaynaklı

LeoN48
21/03/2012, 19:14
Yakaladığınız değerler çok güzel. Peki lpg öncesi ve sonrası performans izlenimleriniz nasıl?

eexelanss
21/03/2012, 20:38
Yakaladığınız değerler çok güzel. Peki lpg öncesi ve sonrası performans izlenimleriniz nasıl?

Şunu tüm samimiyetimle söylüyorum benzin ile lpg arasında performans konusunda en ufak bir fark hissetmedim.. Yukarıdaki bir yazıda da yazdığım gibi ayda birkere işe gelirken yada giderken benzinle kullanırım aracı ama yinede fark yok.. Zaten prinsin iddasına göre en fazla 1kw lık bir düşüş yaşanır diyor onuda kullanıcının anlaması mümkün değil bilgisayar ortamında çıkacağını iddia ediyorlar.. 110 kw dan 1 kw düşse ne olur düşmese ne olur çokta umrumda değil.. 3. viteste dipledimmi hala ars ışığı yanıp sönüyor önümde :) Benzinde de öyle.

paraddoxx
21/03/2012, 20:40

Bana soruyorsanız eğer Fire motorda performans zaten yoktu o yüzden 0-0=0 :D

Şaka bir yana herhangi bir değişiklik hissetmedim hatta arada benzine alıp deniyorum aman aman birşey değişmiyor.

(Fire motor için söylediklerimi kimse yanlış anlamasın, ben gayet memnunum 140'ı geçmeyen biri için gayet yeterli. Tabi bende altımda 150Hp isterim ama fiyat/perf olarak düşününce fazlaca iyi Fire motor...)

LeoN48
21/03/2012, 23:02
İkinize de izlenimleriniz için teşekkürler arkadaşlar.

altrea
11/04/2012, 14:38
Şunu tüm samimiyetimle söylüyorum benzin ile lpg arasında performans konusunda en ufak bir fark hissetmedim.. Yukarıdaki bir yazıda da yazdığım gibi ayda birkere işe gelirken yada giderken benzinle kullanırım aracı ama yinede fark yok.. Zaten prinsin iddasına göre en fazla 1kw lık bir düşüş yaşanır diyor onuda kullanıcının anlaması mümkün değil bilgisayar ortamında çıkacağını iddia ediyorlar.. 110 kw dan 1 kw düşse ne olur düşmese ne olur çokta umrumda değil.. 3. viteste dipledimmi hala ars ışığı yanıp sönüyor önümde :) Benzinde de öyle.
hocam kit olark prins kullanıyorsunuz değil mi
Ayrıca enjektörler o muhteşem khein marka olsa gerek.

alperd
11/04/2012, 14:56
Arkadaşlar aracımı alalı tam 10 ay olmuş.. Bugün işlerimin azlığı nedeniyle oturayım bir hesap yapayım dedim ve sizlerle paylaşmak istedim..
Önce araçtan başlayayım.. Araç bravo turbo sport 150 hp..
Arabayı aldıktan sonra 2 ay boyunca benzinle bindim o yüzden hesaplamalarımı 8 ay üzerinden yaptım..
8 ayda yaptığım toplam km 12000km.
Gelelim 12bin km de nekadar lpg harcadığıma..
aracım normalde 0.20 ile 0.23 arasında yakıyor km de ama ben 0.25 den hesapladım..12.000 çarpı 0,25 = 3000 tl çıkıyor.. Yani 8 ayda 3 binliralık lpg almışım...Hadi bunada 8 ayda 500 liralık benzin ekleyelim 3500.

Gelelim benzin hesabına. Eğer benzinli olsaydı..
Kmde 0.45 yaktığını varsayıyorum ki 0.50 yaktığım bile oluyordu..
12bin çarpı 0,45 = 5,400 lira. :wacko000:

Özetle 12 bin km deki benzin ile lpg arasındaki fark bundan ibaret arkadaşlar.Lpg yi 2300 e taktırmıştım sanırım amorti ettim bile :)

5400-3500=1900 TL olmuş; henüz 2300 TL'yi amorti etmiş değilsiniz :)

12 bin içinde LPG kitine yaptığınız masrafları da ekleyin Filtre değişim, Ayar için verilen paralar gibi ayrıca 2300 TL içinde ruhsata işletme sızdırmazlık parası falan yoksa onu da eklemek lazım.

biraz daha binmeniz lazım kâra geçmek için sanki :)

eexelanss
11/04/2012, 14:59
hocam kit olark prins kullanıyorsunuz değil mi
Ayrıca enjektörler o muhteşem khein marka olsa gerek.

Evet aynen hocam prins kullanıyorum. Enjektörlerde keihin.. Turuncu enjektörlerden takılı bende.. Hatta birde resim ekleyim size cumartesi günü kavaklıderede açık hava filtresi takıldı.. O esnada enjektörlerin fotosunu almıştım.

https://img641.imageshack.us/img641/5751/20120407134203.jpg

speedy_16
22/02/2013, 23:02
konuyu hortlatıyorum ama :D bende şuan bravo sport lara bakıyorum alıp lpg taksam kötümü yapmış alırım lt bazından sehir içi dışı yakıtı ve performans bakımından nasıl bilgi verirseniz sevinirim ?

halils2
23/02/2013, 03:56
tjetlerde lpg sıkıntısı olmadığını düşünürsek bravoda da sıkıntı yaşamazsın ve en az %30 tasarruf edersin.

speedy_16
23/02/2013, 16:12
tjetlerde lpg sıkıntısı olmadığını düşünürsek bravoda da sıkıntı yaşamazsın ve en az %30 tasarruf edersin.

teşşekürler bilgi için litre bazında sehir içi ve dışı sakin kullnımda benzinli ve lpg li yakıt tüketimi nedir sportlar için ?

halils2
23/02/2013, 19:47
arkadaşımda 2009 emotion punto vardı 8-8.5 lt yakıyorum diyordu ağırlıklı ş.içi kullanımda o da yaklaşık 10 11lt gaz yapar. kullanıcılar daha ii bilgilendirecektir. hatta lpg başlığında tjette var ordan okursan fikir verecektir bravo 0.5-1 lt fazla yakar ağırlıktan dolayı

eexelanss
24/02/2013, 14:34
konuyu hortlatıyorum ama :D bende şuan bravo sport lara bakıyorum alıp lpg taksam kötümü yapmış alırım lt bazından sehir içi dışı yakıtı ve performans bakımından nasıl bilgi verirseniz sevinirim ?

Bu konuyu açtığım tarihlerde lpgden ve aracımdan ne kadar memnunsam şuan daha çok memnunum :)
Çünkü benzine vereceğim para hergeçen gün çoğalarak cebime kalıyor. :D
Performansı konusunda en ufak fark yok yani mutlaka vardır ama senin anlayacağın senin hissedeceğin bir oranda kesinlikle fark yok.
fark şurda ortaya çıkıyor.
Denemelerimde 220-230 km hızlara benzinde daha kolay ve daha rahat çıkarken Lpg de ise 200-210 dan sonra çevikliğini kaybediyor.
Yani özetle lpg ile benzin arasındaki fark sadece max speed de ortaya çıkıyor..

tüketim konusunda litre bazında pek birşey söylemeyeceğim çünkü bazen 8.1 litre leri görürken bazen 9 litreleri aşıyorum.. (tabi lpg de bu litrelere 1,5-2.0 litre daha eklemek lazım)
46 litre ile 430 ila 470 km arasında yol yapıyorum şehir içinde
Benzindeki tüketimini ne sen sor ne ben söyleyim.. :D
İbrenin benzinde çatır çatır düştüğünü görünce insanın gaza dokunası gelmiyor. ve gaza basmayı değilde okşamayı öğreniyorsun :-)