PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Buji Değişikliği

cemehmetbaran
16/03/2012, 14:00
Merhaba Arkadaşlar,

Sizlere bişey danışmak istiyorum. Ben arabayı gecen ay aldım ve ilk sahibi bayan idi. araç 27400 kmde simdi ve ben almadan once bakıma girdi araba serviste.

Sorum şu: Bujiler kaç kmde bir değiştirilmelidir. Benim değiştirmem gerekir mi? Nasıl nerede değiştiririz? Dısarıda yapsak garanti sorun olur mu? Bir de tahmini olarak ne kadara patlar? Yakıt tasarrufunu etkiler mi?

(Arabam: 2010 GP 1.4 Starjet 95HP 27400km)

halils2
16/03/2012, 14:14
aracın garantisi varsa ve dışarıda yaptırırsanız aracınız garanti dışı kalır servis bujinin değiştiğini anlar anlamaz onu bilemem. fire aracım için bujiye servisten 80tl fiyat vermişlerdi geçen sene sizin aracınızda farklı buji mi var onuda bilmiyorum bilen arkadaşlar yardımcı olacaktır ve bujiler 20binde bir değişir bildiğim kadarıyla.

cemehmetbaran
16/03/2012, 14:16
Peki periyodik bakımlarda bunu hatırlatmazlar mı değiştirin diye

halils2
16/03/2012, 14:22
hyundaiye dayımın aracını 20bin bakımına götürdüğümde servis bujilerin zamanının geldiğini ve değişmesi gerektiğini söylemişti ama fiat servislerine hiç gitmediğim bakımları kendim takip edip sanayide yaptırdığım için bu konuda ne desem yalan olur.

tayfux
16/03/2012, 15:37
30 binde bir değişmesi lazım derler ama bence her 10 binde değişmeli çünkü yakıtı ve aracın seriliğini çok fazla etkiliyor..

cemehmetbaran
16/03/2012, 16:03
Peki servise mi değiştireyim ben bujileri. Servis ne marka takıyor acaba. İyi midir bunlar. Dısarıdan daha iyisini, ucuzunu bulup ben gotursem olur mu acaba?

tayfux
16/03/2012, 16:18
Peki servise mi değiştireyim ben bujileri. Servis ne marka takıyor acaba. İyi midir bunlar. Dısarıdan daha iyisini, ucuzunu bulup ben gotursem olur mu acaba?
NKG nin r serisi irudyum bujileri var biraz pahalıdır ama on numara bujidir..buji için servise gitmene gerek yok..

OzzY
16/03/2012, 16:20
Fiatın belirlediği değişim aralığı 20000km. servis kesin unutmuştur, yıllık bakımda değiştiren servisler bile var :)
markası yanlış hatırlamıyorsam NGK. yazmıştı biryerlerde arama yaparsanız bulursunuz.

cemehmetbaran
16/03/2012, 16:33
Sanırım bunu kastediyorsunuz

https://www.ngkbujimarket.com/product.php?id_product=692

Uygun mudur acaba benim arabaya. Sonra elimde kalmasın. Fiyatı da cok degilmis. 4 tanesi 85 lira falan ediyor. Bunları alıp serviste mi yaptıracam degisikliğini. Servis sadece değişim için ne kadar ister acaba.

halils2
16/03/2012, 21:24
servis dışarıdan gelen parçayı takmaz taksa da garantiye sokmaz. oyüzden ya dışarıda yaptıracaksınız buji değişimini ki 20tl işçilik alırlar ya da 10 veya 20 daha verip serviste. bildiğim kadarıyla bu buji firelara uygun hatta lpg kullananlar için daha sağlıklı ( oto tavsiyesi) starjetlere uygun mu bilmiyorum. benim de buji değişimim geldi aynı bujiden alacam kısmetse 2 ay sonra.

cemehmetbaran
16/03/2012, 21:40
fire motorlar 1.4 8V degil mi? Bu ürün için sanki 1.4 16V yazıyor? emin misiniz fire için olduguna. Bu ürün serviste var mı bu arada?

halils2
16/03/2012, 21:51
servisten orjinal buji için fiyat almıştım ama markası ne bilmiyorum. linki incelediğimde 1.4 56bg doblo, 1.4 16v gp yazmışlar. sanırım firelara da starjetlere de uygun. firelar 8v. da bilindiği üzere forumda sözü geçen usta bir arkadaşımız. oyüzden kötü buji önermez. hatta ben sorduğumda lpg varsa özellikle bu bujiyi kullanmamamı söylemişti. sanırım hem sizin hem de benim aracım için uygun bir buji.

halils2
16/03/2012, 22:10
https://www.ngk.com.tr/fileadmin/templates/Dokumente/TR/Presse/2009/20090325_Download_PDF_TU.pdf
linkteki açıklama sizin için faydalı olacaktır. tabi herkes için.

cemehmetbaran
16/03/2012, 22:23
Çok teşekkürler Halil. Pazartesi servislere birer mail atıp fiyat/marka alacagım.

celenlee
17/03/2012, 00:52
Bujinin durumuna bakılarak değişmesi gerektiğine karar verilebilir mi?
Ya da yeni değişip değişmediği öğrenilebilir mi?
5000km önce bakımda değişmesi gerekiyordu, ama kaydı kuydu yok.
Frenleri kontrol ettircem, amortisör rulmanlarını kontrol ettirip gerekirse değiştirtcem, bu arada bujilere de baktırayım diyorum, ama tam bilmiyorum, bujilere de göz kontrolü sonrası teşhis konabilir mi?

caner_ege
17/03/2012, 02:54
Çok teşekkürler Halil. Pazartesi servislere birer mail atıp fiyat/marka alacagım.

mrb mehmet abi bende bujileri ve buji kablolarını değiştirmek istiyorum sana zahmet fiyat aldığında beni de bilgilendirirmisin?

halils2
17/03/2012, 09:15
Bujinin durumuna bakılarak değişmesi gerektiğine karar verilebilir mi?
Ya da yeni değişip değişmediği öğrenilebilir mi?
5000km önce bakımda değişmesi gerekiyordu, ama kaydı kuydu yok.
Frenleri kontrol ettircem, amortisör rulmanlarını kontrol ettirip gerekirse değiştirtcem, bu arada bujilere de baktırayım diyorum, ama tam bilmiyorum, bujilere de göz kontrolü sonrası teşhis konabilir mi?

elbetteki değişmesi gerektiğine karar verilebilir. 2 tane bujiyi söküp baksın yeter zaten. söküldüğünde zaten durumunun ne olduğu görülüyor. aracımı 40binde aldığımda bujileri söktürüp kontrol ettirmiştim tertemizdi bujilerim. ustam daha değiştirme demişti. bende 60bin olsun diye bekliyorum kısmetse mayısta değiştirecem yakıtım çok arttı son zamanlarda bi deneme yapmış olurum hem. forum için en az 20bin çalışmış olan buji resimlerini eklerim

cemehmetbaran
17/03/2012, 12:13
Fiyat alınca burdan da bilgilendirme yaparım herkese.